Železobetónový strop - armatúra

Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod janci450 » Ned 11. Apr 2010 17:41:39

Prosím vás , mohol by mi niekto poradiť ohľadne armovania monolitickej železobetónovej deky na bungalove.
Aké veľké oká majú byť medzi železom aký hrubý materiál má byť.Dííííííííííík.
janci450
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Uto 26. Jan 2010 21:31:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod emkac » Ned 11. Apr 2010 20:32:11

Myslis strop? Preco chces mat pri bungalove betonovy strop? Preco si chces zkomplikovat zbytocne zivot?
A co mas v projekte?

Ono toto ti nik neporadi. Pretoze nik nevie parametre domu, co mas naprojektovane a pod. Ak mas projekt, co snad mas, tak by si tam mal mat aj vystuz stropu.
Ak to v projekte nemas, musis to ziadat od projektanta. Ak mas projekt navrhnuty bez betonoveho stropu, tak pridat ho znamena prepocitanie a prerobenie statiky celeho projektu.

Neverim, ze dostanes konkretnu radu na tvoj dotaz. A ak ju dostanes, tak jej nedoveruj.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod fabka2004 » Ned 11. Apr 2010 21:02:21

fundovanu radu od stola necakaj ... suhlasim s emkacom, bungalov nema mat co ZB strop!, chces jednu z hlavnych vyhod bungalovu takto znegovat? ... ak este nemas veniec, tak rychle na ZB strop zabudni a vhodne navrhni stuzujuci veniec nad nosne murivo, ak vsak silou mocou chces ZB strop ( vies preco), tak to nemas bungalov, ale akysi hybrid kde pekne preberas nevyhody poschodoveho domu a bungalovu do jedneho ...

v projekte, cast statika (ak uz nemas realizacny projekt stropu - chceli ste usetrit, da sa ale musite vediet ako a podla polozenej otazky bohuzial neviete ako na to, takze v konecnom dosledku prerobite) mate rozkreslenu vystuz na kriticke miesta a standardnu vystuz na zvysok stropnej dosky vratane stykovania a pod

povedat ze postaci roxor fi XY resp kari hrubky ZQ s okami FT a pod bez akejkolvek znalosti projektu domu je nezodpovedne
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod motylka » Ned 11. Apr 2010 21:24:38

Vpripade vojny,nahodiš len ocelove okenice a maš stoho relativne ,,bunker,, :D
motylka
 
Príspevky: 277
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:49:41
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod jepeto » Pon 12. Apr 2010 9:05:38

Suhlas s emkacom a fabka2004 : na bungalon betonovy strop asi nie.
Nesuhlas s emkacom a fabka2004 : nie vzdy sa "IDE" podla projektu. Moj pribeh je nasledovny: mne projektantka robila projekt dost narychlo a vtedy ja osobne som ani netusil, ci budem robit monoliticky strop alebo montovany. Nechal som to na nu a navrhla montovany. Lenze uz pri samotnej realizacii stavby ked Vam povedie 9 ludi z 10, ze spravit monoliticky strop je sice pracnejsie, ale ak ste trochu zrucny alebo mate niekoho v rodine kto vam pomoze tak aj lacnejsi a lepsi, tak co spravite ?? To iste co ja, pretoze mam sikovneho svagra ktory mi to pomohol spravit dal som sa na monolit. Ked prislo na radu armovanie tak ako janci450 potreboval som vediet, ake zelezo pouzit.
Volba c. 1 - ta, ktora je urcite najspravnejsia je zavolat statika a dat si to prepocitat.
Volba c. 2 - takto som to spravil ja - zavolal som chlapika, ktory 40 rokov robil na stavbe. V dedine kde byva je postavenych niekolko domov jeho rukami /kde nie je jedna deka na chalupe ale dve, tak ako sa kedysi stavalo/ a ani jeden zatial nespadol a nepraskol strop /alebo nieco podobne /. Ma s tymto celozivotne skusenosti, takze ked prisiel a pozrel na stavbu a velkosti miestnosti tak mi povedal, aby som si zohnal roxor priemeru 14 mm. Tak som si dal doviest 160 tyci roxoru 14 mm dlzky 12 m. Tyce kladol v 14 cm rozostupoch / aspon on mi povedal, ze zelezo sa kladie tak, aky je rozmer roxoru v MM tak taka medzera sa nechava v CM - ci je to tak aj staticky spravne neviem/. Ja viem, ze to nie je uplne najlepsi priklad pre ostatnych, ale mne sa nechcelo platit statikovi neviem kolko koruniek, aby mi vypocital ake zelezo potrebujem. Mozno on by mi vypocital, ze by postacoval roxor 12 mm a ked by som si spocital cenu co jemu zaplatim s tym co zaplatim za roxor 12 mm tak by ma to vyslo na tie iste peniaze, ako pri 14 mm roxore.
PS : ked sa ma pytali v robote, ze ake zelezo som dal na deku tak krutili nado mnou hlavy, ze preco take silne, ze im davali v jednom smere 12 mm a v druhom smere 10 mm roxor.
Viem ,ze nebudete s mojim postupom asi viaceri suhlasit, ale co uz. Mozno sa stanem odstrasujucim prikladom ako to nerobit.

S týmto príspevkom autora jepeto súhlasil
ifitko
Obrázok užívateľa
jepeto
 
Príspevky: 363
Registrovaný: Štv 12. Mar 2009 10:36:46
Bydlisko: Uhrovec
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod Kokxo » Pon 12. Apr 2010 9:33:27

Ja mam 12tku roxor v oboch smeroch, oka 20 x 25 cm.
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod -rq- » Pon 12. Apr 2010 11:07:55

dat si urobit armovanie ZB deky nejakemu naturistovi ktory nerozumie tomu ake su maju priebehy tahovych a tlakovych sil v deke je to iste ako si zahrat rusku ruletu (jeden naboj v bubienkovom revolveri). su ludia, co to robia 40 rokov podla serioznych projektov bez toho, aby pochopili, o co sa vlastne jedna, preco takto ano a inak nie. tym sa nechcem dotknut tych, co sa to naucili. uvedomte si, ze meter stvorcovy deky vazi okolo 500kilogramov, ked na niekoho strop padne, uz to nerozchodi. armovanie deky a prekladov je na stavbe jedna z mala vaznych veci. takze si na to radsej zavolajte odbornika...

S týmto príspevkom autora -rq- súhlasil
MiroM
-rq-
 
Príspevky: 322
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 17:50:52
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 31 krat

Re: Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod Miro Ke » Pon 12. Apr 2010 11:31:28

nemyslim ze ked niekto da 14mm, ze urobi chybu ktora by mohla sposobit ze to spadne, skor to ze to preplati. Otazka je podla mna skor smerovanie vystuze a druh strechy, cim sa definuje zatazenie obvodoveho a vnutorneho nosneho muriva. Takze podla mna ak ma niekto projekt na montovany strop a dodrzi smerovanie vystuze s dostatocnym osadenim na murive, triedu betonu /pri betonarke staci povedat beton na deku/ tam pri navrhu riesenie skor riesenie predimenzuje ako poddimenzuje, a dolezitejsie je prakticke ulozenie vystuze a samotna betonaz pre pevnost stropu.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod MiroM » Pon 12. Apr 2010 14:08:50

Toto su velmi nebezpecne otazky a este nebezpecnejsie byvaju odpovede. Myslis, ze si niekto zoberie na seba, ked sa nieco stane? Ved by to mohlo cloveka zozierat do konca zivota. Zozen si niekoho, kto sa ti za to zaruci a podpise sa pod to.
Ten tvoj majster zeleziar, to musi byt riadny typek. Ta jeho mnemotechnicka pomocka (priemer v mm, vzdialenost v cm), "nema" chybu. Je to podobna haluz, ako ked stary "majster" kurenar navrhuje radiator podla kubatury miestnosti.
Je chyba, ak si niekto mysli, ze moze v pohode zmenit strop , stary praktik mu poradi vystuz a je vyhrane. Statika domu, to nie su iba ciastkove staticke vypocty, vsetko je ovplyvnene vsetkym. Teda statiku domu treba posudzovat ako celok. Ak zmenis tramovy strop o hmotnosti zopar ton a prasknes tam 40 tonovu opachu vo forme monolitu, tak asi sa zmeni mnoho pomerov. Uz ten preklad navrhnuty z ytongu nemusi vyhoviet, takisto pilier medzi oknami nemusi vyhoviet a pod.
S tymto sa neradno zahravat a nespoliehat sa na to, ze ani Ferovi , ani Dezovi dom nespadol.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod Pavlík Juraj, Ing. » Pon 12. Apr 2010 16:48:59

S projektami sa netreba ponáhlať...!

A nebojte sa - tá statika nebude na RD až taká šialene drahá a hlavne budete mať zoptimalizované nosné prvky, ekonomicky navrhnuté dimenzie a kľudné sny...
Pavlík Juraj, Ing.
 
Príspevky: 71
Obrázky: 1
Registrovaný: Pon 21. Dec 2009 1:01:37
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 15 krat

Re: Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod fabka2004 » Pon 12. Apr 2010 21:02:41

statika na navrh venca kde sa statik hral s optimalizaciou vystuze v prekladoch ma vysla na 50€ ... a pocital to poriadne pri mojich vacsich preskleniach a tenkych muroch medzi nimi vznikaju pekne momenty ktore treba "skrotit" a cena 50€ sa na stavbe strati ... s navrhom zalezobetonovej dosky sa tiez vyhral tak aby rozniesol posobiace sily z nosnych murov na co najvacsiu cast dosky aby som mohol dat iba XPS 30 aj pod nosne mury , chcelo to viacej zeleza na tom spravnom mieste, ale za rozlozenie sil to stalo za to ... inac statik preratal akurat jeden preklad mimo venca a posudil (preratal) tri najvaicej namahane pozicie na dome, pricom na dve miesta navrhol unosnejsiu Silku miesto Ytongu ... podla vypoctu by aj ytong vyhovel, ale casom by sa mohli objavovat zmrastovacie trhlinky a pod ....
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod janci450 » Pon 12. Apr 2010 21:20:56

Díky za rady, vyberiem sa za arch. a prekonzultujem to s ním. Chcel by som železobetón, pretože chcem mať vypustenú deku na bokoch. Nechcem aby mi bolo vidieť krokvy a ani ich nechcem zakrývať nejakým materiálom ktorý môže časom pracovať. A ešte raz díííík za rady budem musieť zmeniť projekt.Čaute.
janci450
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Uto 26. Jan 2010 21:31:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod sigma » Uto 13. Apr 2010 8:07:31

janci450 píše:Díky za rady, vyberiem sa za arch. a prekonzultujem to s ním. Chcel by som železobetón, pretože chcem mať vypustenú deku na bokoch. Nechcem aby mi bolo vidieť krokvy a ani ich nechcem zakrývať nejakým materiálom ktorý môže časom pracovať. A ešte raz díííík za rady budem musieť zmeniť projekt.Čaute.

Toto patri do sekcie "Vtipy" ! Admin, prehod to prosim. :lol:
Beton nie je v kategorii "materiálom ktorý môže časom pracovať"?!?!?!?!?! :mrgreen:
MiroM ma predbehol a este je aj slusnejsi...
Naposledy upravil sigma dňa Uto 13. Apr 2010 8:10:32, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod MiroM » Uto 13. Apr 2010 8:07:33

janci450 píše:Díky za rady, vyberiem sa za arch. a prekonzultujem to s ním. Chcel by som železobetón, pretože chcem mať vypustenú deku na bokoch. Nechcem aby mi bolo vidieť krokvy a ani ich nechcem zakrývať nejakým materiálom ktorý môže časom pracovať. A ešte raz díííík za rady budem musieť zmeniť projekt.Čaute.

Si urcite rozhodnuty tu deku po stranach vypustit? Svagor to tak ma a nadaval, ked sa to robilo a nadava aj teraz.
1.)Je to velmi pracne, podsalovat to cele dookola.
2.)Toto je TM z triedy naozaj velkych, svagrovi sa zraza najma v kuchyni v rohoch para. Ja som ho od toho odhovaral, ale nedal si povedat, mal to dokonca aj v projekte. Tak som mu to kazal poriadne zateplit, ale aj to nejako ignoroval. Ked sa urobila strecha uz bolo neskoro, vravel, vsak to zatepli zospodu. To je vsak absolutne neucinne, chlad prenika od miesta pod skridlou krizom az do rimsy a nasledne do stropu.
Ak chces vodorovne podbitie, da sa to urobit elegantne cez konikov + OSB + EPS + lep s armovanim.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Železobetónový strop - armatúra

Poslaťod Ludo » Str 14. Okt 2020 20:03:34

a ako to janci nakoniec spravil?
mohol by napisat....
ci???
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat





Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron