Ake reflektory pred dom?

Ake reflektory pred dom?

Poslaťod emkac » Str 07. Aug 2019 0:02:25


Na obrazku je zhruba osadenie domu plus osadenie zahradneho domceka.(ten modrou)
Na neho planujem 3 reflektory, ktore mi budu svietit cca ako tie cervene trojuholniky.
Reflektory budu tesne pod prekryvom strechy, dazd nehrozi.
Reflektory A a B budu napojene na casovac, aby sa spinali len povedzme medzi polnocou a 5h rannou.

Reflektor A ma byt na pohybovy senzor. Ma sluzit najma na osvletlenie a odstrasenie zlodeja, ktory by sa snazil dostat popri susedovom plote okolo mojho domu.
Reflektor B (opat na senzor) ma osvetlovat blizku cast cesty. Cize ak senzor zachyti pohyb povedzme DO vzdialenosti 3m, zapne svetlo. Nechcem aby senzor zbytocne zapinal, ked niekto pojde na opacnom konci cesty, pripadne ked pojde auto.
Reflektor C bude zapinany vypinacom na domceku vo vynimocnom pripade, ak budem napr. v noci chciet cosi na aute robit, hladat alebo neviem. Zatial som mal minimalnu potrebu svietenia na parkovisku, stacili mi svetla na dome, ale jeden nikdy nevie. :D

Ake tam dat reflektory? LED ci halogen?
Domcek je obaleny 5 cm EPS, takze to bude uchytene na nom/skrz neho.
Kolko W? Ja som povodne uvazoval pre C 30W LED, napr. toto: https://zahradne-lampy.heureka.sk/led-r ... na-08439l/
Pre A alebo B som chcel to iste len so senzorom - https://zahradne-lampy.heureka.sk/led-r ... na-08443l/
A potom aj 20W verziu - https://zahradne-lampy.heureka.sk/led-r ... na-08442l/
Pricom A alebo B by som podla odskusania dal 20W alebo 3OW.

Otazky - je 20/30W dostacujucich? Farba je 4000-4500 prirodna biela a tok je 1800 resp. 2700 lm.
Da sa riesit na B dosah senzoru? Nech nezasahuje moc daleko?
Nedat radsej halogen? Co dava viac tepla? LED ci halogen?
Pripadne nejake ine napady, ako to osvetlit, prerobit, nerobit?

Dik
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Ake reflektory pred dom?

Poslaťod Ludo » Str 07. Aug 2019 7:17:49

svojho casu som halogenove reflektory vonku vymenil za led
led svieti v pohode, ale tusim su viac ako 30 w-som si teraz nie celkom isty, lebo som nahradzal 500w halogen-senory ostali povodne, lebo boli samostatne
kedze
senzor mozes dat aj ty samostatne nemusi byt vstavany vo svietidle
jeho zaber (senzora) si vies nastavit - aby zaberal tam kde chces a potrebujes
tie senzory su predsa nastavitelne
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ake reflektory pred dom?

Poslaťod MartinH » Str 07. Aug 2019 16:35:48

Reflektor je neprijemny zdroj svetla. Specialne jeden reflektor v tme. S vynimkou odstrasenia zlodeja by som volil nieco ine. Uz viac mensich reflektorov z roznych uhlov je ovela prijemnejsie - ale zapinat vsetky naraz. Ak to ma byt na caste pouzitie (napr. prichody pocas zimnych vecerov), tak este krajsie je cestu osvetlit zdrojmi pod urovnou oci (aj osoby v aute) - teda ak Ti to stoji za tie komplikacie, lebo nahodit jeden reflektor je urcite ovela jednoduchsie.

Sused ma LED reflektor so senzorom a zapina sa mu v silnejsom vetre. Neviem, co je to za nepodarok a ci je to PIR alebo MW. Ale otravne je to dost.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ake reflektory pred dom?

Poslaťod emkac » Str 07. Aug 2019 23:19:40

Ano, su aj viac wattove. 100W LED je vraj alternativa 500-750W halogen.
Otazka je, kolko mi bude stacit. A ci mozem teplovodive LED reflektory uchytit o EPS.

Mozem teoreticky ako reflektor A osadit 50W, aby to bolo co najsilnejsie, lebo zlodej.
Mozem ako B osadit 30W, nech mi nevencia pri plote, pripadne nech to odplasi potencionalneho ocumovaca.
A asi teda nebude dobre dat reflektor ako C, kedze to ma osvetlit "parkovisko" v case potreby.
Potreba je zatial neznama... budem sa vecer balit na dovolenku a vypadne mi z auta na zem cosi a budem to hladat. Alebo neviem... Fakt mi nenapada. :D
Ale ak to ma byt hnusne svetlo, tak tam radsej dam nejaku klasicku ozdobnu silnejsiu lampu. Ktoru zapnem, ked budem vecer v aute cosi robit. Dovod fakt zatial netusim.


A s tym prizemnym resp.nizkym svetlom si mi nasadil chrobaka do hlavy.... zatial mam stale moznost na kraje parkoviska natiahnut elektriku a dat tam nejake "najazdove" svietidla, ktore budu na samostatnom pohybovom senzore. Resp. dvoch, aby som vedel osvetlit parkovaciu plochu aj pri odchode aj prichode....
hm... hm....hm.....
Mno, tak mi poradte nejake do zeme zabudovatelne LED svietidla, nech to svieti "tak akurat". Pripadne tipy na rozostupy... a ak mate, aj nejaku vasu foto a skusenosti.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ake reflektory pred dom?

Poslaťod WYSIWYG » Štv 08. Aug 2019 10:13:40

Emkáč, tak mi napadlo, ak máš tú plochu dobre osvetlenú slnečným svetlom, máš alternatívu zabudovať solárne svetlá do dlažby.

Ja som senzorové osvetlenie plochy pred domom riešil tak ako píše Ludo - samostatný senzor a exteriérová lampa s difúznym svetlom.
Navyše, pre situácie ako popisuješ (nakladanie do auta) mám nakladací priestor osvetlený stropnou exteriérovou lampou.
Keď túto zapnem, vyradím z prevádzky senzorovú lampu (tuším som tam dával normálny prepínač, číslo 6).
Takže aj keď sa pohybujem okolo auta s dlhšími prestávkami, nerobím si z toho morzeovku.

Mimochodom, tam nemáš pouličné osvetlenie?
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Ake reflektory pred dom?

Poslaťod Ludo » Štv 08. Aug 2019 13:33:56

mam uchytene v eps
kukol som a su to 50W
ano, isteze je lepsie mat viac reflektorov ako jeden-je to viac svetla, lepsie rozlozene, atd
rozlozenie si musis nasimulovat sam, urcite by bolo fajn skombinovat to aj s prizemnymi svietidlami
externe cidla su fajn, lebo si vies nastavit aj uhol zaberu aj dobu svietenia podla svojej potreby nie podla svietidla, nehovoriac o tom, ze mozes prepojit roznu skupinu svietidiel na jedno cidlo s konkretnym zaberom,
takze ak sa niekto mihne pri plote-tak zasvieti lampa pri plote, ale kludne aj na druhom konci zahrady sa moze rozzat druha lampa
tu su podla mna moznosti neobmedzene-limitovane rozpoctom samozrejme
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ake reflektory pred dom?

Poslaťod emkac » Pia 09. Aug 2019 10:51:45

Samostatne senzory k reflektorom moc nechcem, lebo to je dalsia kabelaz a tu moc uz tahat nemozem. Domcek uz ma komplet fasadu, dalsie kable su len ostara.
Ako A dam teda 50W a ako B dam 30W reflektor, pricom ich uloha je najma odstrasujuca.
Ako C este vymyslim cosi, viacero reflektorov rovnomerne dat nemozem, lebo na domceku je parabola a ta zakryje jednu stranu.
Ale asi to budu dve smerove silnejsie lampy.

Ano, mam tam poulicne osvetlenie, takze nie je to kriticke. Len to nestaci, ked je nutne cosi osvetlit cielene.

Tie svetielka do zeme sa mi pozdavaju coraz viac a viac. Jednako mi jemne osvetlia parkovaciu plochu, druhako ich vyuzijem na urcenie hranice parkovania, kedze parkovacia plocha a hranica parkovania nie je to iste. Mam totiz pred domom plastovu vodomernu sachtu a parkovat mozem len po istu hranicu.
A tieto svetielka dam na samostatne dva senzory... jeden bude zachytavat otvorenie brany (ked budem prichadzat zvonku), druhy bude zachytavat pohyb v okoli auta (ked budem chciet ist von). Uz len vybrat nejake jemne slabe svetlo, nech to zbytocne moc silno nesvieti.

Neskor sem dam foto toho miesta, aby ste si to vedeli lepsie predstavit.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ake reflektory pred dom?

Poslaťod Ludo » Pia 09. Aug 2019 21:56:04

alebo sa pohraj s vode odolnymi led pasmi
uz ked chces vyznacovat
https://nekto.sk/d/vode-odolny-ohybny-l ... --1m/2385/
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ake reflektory pred dom?

Poslaťod caopyp » Uto 28. Jan 2020 16:17:38

Ide o to čo chceš zrakovú pohodu alebo zrakový výkon . Ja by som bol za halogénové osvetlenie kvôli okoliu aby ti nekvitli kvietky v noci :D . Celkovo sa neodporúčajú LED svetlá v noci ale ak to máš len kvôli zlodejom a nie pre posedenie na terase tak z dôvodu ušetrenia nákladov a dlhšej životnosti pri spinani odporúčam LED.
caopyp
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 28. Jan 2020 16:02:01
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Ake reflektory pred dom?

Poslaťod jablonko » Sob 01. Feb 2020 11:38:51

Vies vysvetlit, preco sa neodporucaju LED v noci?
Obrázok užívateľa
jablonko
 
Príspevky: 79
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 13. Apr 2012 14:30:32
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Ake reflektory pred dom?

Poslaťod sigma » Pon 03. Feb 2020 8:01:53

V úplnej tme aj 10W stačí na to, aby si si videl pod nohy. Väčšie výkony ti dajú ostré bodavé svetlo, ktoré robí lúče a nerozptyľuje sa ako teplý zdroj. Viac zdrojov svetla znamená viac kabeláže, ale nebudeš mať tmavé tiene.
Problém lacných PIR senzorov je, že:
  • sú hlúpe. Aj opadaný strom (hole konáre) ich vo vetre zapne.
  • ak sa križujú, tak jeden zablokuje (skrz nastavenia fotocitlivosti) druhý senzor.
Dumám nad tým už dlhšie, ale nie som schopný svoj projekt dokončiť.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť