problemovy lisovany spoj ?

problemovy lisovany spoj ?

Poslaťod jakub123 » Pon 19. Aug 2019 22:27:19

zdravim,
mam jeden lisovany spoj,kde minimalne, ale trocha v kontrolnom otvore zasunutia potrubia vidiet "vytlaceny" kusocek tesniaceho kruzku. Je to vada a potencialne problemove miesto,kde to v buducnosti povoli ?
Ci sa potrubie pri lisovani trosicka povytiahlo neviem, ale dalsie dva otvory su ok na danom spoji.
Natlakoval som potrubie a zda sa ze je to zatial vporiadku.
Tento fiting ma tesniaci kruzok az na mieste dorazenia konca potrubia. (nieje to ten fiting, ktory vidiet na 3 fotke a ktory ma 2 tesniace kruzky po dlzke spoja).
Kontrolne otvory ,ktore zobrazuju uplne zasunutie potrubia vo fitingu su cca 2mm pred koncom maximalneho zasunutia potrubia,mozno ani tolko nie ked som meral...
A este jedna otazka,ci samotne lisovanie aj po dlzke spoja vytvori dalsie vodotesne/vzduchotesne spoje, alebo je ten spoj len mechanicky a neplni zaroven aj tesniacu ulohu ?
dakujem
Prílohy
jakub123
 
Príspevky: 25
Registrovaný: Ned 29. Apr 2012 7:50:26
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: problemovy lisovany spoj ?

Poslaťod joko » Štv 22. Aug 2019 22:17:28

Ahoj.
Nemusíš sa obávať, tesnenie tam nevidíš.
Tvarovka, ktorú máš zalisovanú je zn. HENCO, je to belgické, a patrí medzi najlepšie značky z al-pex. / lepšie je iba Mepla od Geberitu, a možno KIWA od Rehau, ale Rehau nelisuješ, ale navliekaš istiace krúžky. Je to kvalitný materiál, ale pracná montáž. Tieto dve značky nie sú kompatibilné s ostatnými značkami./ Ak cez tie kontrolné otvory vidíš tesnenie, tak to je iba krúžok na eliminovanie "statickej " elektriny, a nemá tesniacu funkciu. Ak si pozrieš tie fotky, tak máš na tvarovke po lisovaní dva "hrbolčeky" a práve pod nimi sú O-krúžky , ktoré tesnia tvarovku. Ak Ti montér kalibroval rúry pred zasunutím, tak tým skosí hranu rezu, a spraví nábeh na zasunutie tesniacích krúžkov. Ak to nekalibruje, tak skôr hrozí, že ostrý koniec rúry poškodí tesnenie, ale nevytlačí, a ako som písal tie tesnenia sú dve za sebou.
Tá druhá tvarovka je asi Sanha, alebo Herz oni sú rovnaké asi tri značky, len plastové úchyty majú inej farby. Sú horšie ako Henco, občas sa rozpadnú , ako na obrázku, majú tenší plech na lysovanie, kratšie sa zasúvajú rúry do tvarovky, Ešte čo je dôležité, že napr 26 mm rúru zn. Sanha nepychneš do 26 mm Henco tvarovky, tam treba kupovať aj rúru Henco. Ostatné priemery sa dajú kombinovať. Už aj ja miešam všetky značky, lebo čo predavač, tak iný sortiment - značka, ale všetky spolahlivo držia.
Lisovanie po dlžke nič netesní, iba priečne tie dva O-krúžky, okolo nich sa stlačí rúra , a zalisovaný plech drží tvar rúry okolo tesnení.
Na Hencu ten tretí krúzok je úplne na konci - ako si písal, to je plastový krúžok - izolant, ktorý zamedzí styk hliníka v rúre s mosadznou časťou tvarovky, a tak zamedzuje šíreniu statickej elektriny v systéme. Má to jedine mosadzné Henco,iné značky to nemávajú. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: problemovy lisovany spoj ?

Poslaťod jakub123 » Ned 25. Aug 2019 16:10:06

velmi pekne dakujem za odpoved.
ked som potrubie natlakoval na 6 barov vzduchom, tak za 1 den spadol aj pod 4 bary.
Prave som do neho pripojil vodu,ktora ma nejakych 2,7 .
Ale ani pri vzduchu,ani teraz nevidim ,ze by niekde spoje slzili.
Inak tie kvalitnejsie Henco fitingy co spominate, ze su u neho po dlzke tiez dve tesnenia ,tak tam sa pliesok, ktory sa lisuje neda zlozit. Vidim akurat trocha,ze su na fitingu na vnutornej "rurke" zvonka nejake drazky ak sa chapeme :D nechcel som nicit koli tomu fiting,aby som sa nato pozrel lepsie .
Uvidim ,ci bude klesat tlak aj pri napustenej vode. trochu som pred par dnami cital o tlakovej skuske, a ze mierne zmeny nemusia znamenat netesnost (hlavne koli tepelnej roztaznosti), ale pri vzduchu tlak stale padal nadol a dost vyrazne. Plasthlinik nieje tiez uplne vzduchotesny? Alebo ten pokles tlaku mohol byt napr miernym rozpinanim plastu(potrubia) pod tlakom ?
Inak robim si vodu zatial vsetko sam a chcem to cim skorej odskusat,aby som mohol pokracovat s omietkami bez pochybnosti,ze je niekde netesnost.
jakub123
 
Príspevky: 25
Registrovaný: Ned 29. Apr 2012 7:50:26
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: problemovy lisovany spoj ?

Poslaťod mp1 » Ned 25. Aug 2019 19:23:54

tlaková kontrola na tesnosť vzduchom je rádovo inde ako hydraulická! vedeli by o tom rozprávať ZŤS Dca, keď chcelitak skúšať výrobky ...
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: problemovy lisovany spoj ?

Poslaťod joko » Ned 25. Aug 2019 22:20:38

Tlaková skúška ........
Ako zistíš pri vzduchu že kde ti to pomali prepúšťa? Tlakovú skúšku na vodovod treba robiť vodou. Ja každý dom na vodovod tlakujem na 10 barov, a kúrenie na 5 barov. Je pravda , že to klesne, ale malo by sa to ustáliť, ak zo systému sa vytlačí vzduch. Z 1MPa to bežne padne na 0,6 a tam to ostane aj mesiac.

henco tvarovky ... čo to máš to rozoberať a pozerať. Výrobca na to dostal certifikát tak tomu dôveruj. :lol: A aj tam vidíš kvalitu, že sa to podstatne ťaššie rozoberá. Dá sa to dať dole, horšie sa to vracia. Práve to je zle, že už pri prenášaní tie iné značky rozpadávajú, a občas rozpadnú aj pri inštalácii.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron