Junkers Cerapur Smart ZSB-14-3C-horné výtlačné teleso

Junkers Cerapur Smart ZSB-14-3C-horné výtlačné teleso

Poslaťod raven » Str 22. Aug 2018 20:46:19

Ahojte :).
Chcem upozorniť majiteľov tohto kotla a jeho modifikácií na jednu vec, na ktorú tento kotol trpí pri špecifických nastaveniach kotla a pri absencii korektných nastavení emisií, pričom sa pravdepodobne poškodzuje jedna kondenzačná súčiastka v spaľovacej komore. Jedná sa o tento diel:
Obrázok
Jedná sa o horné výtlačné teleso a po obvode môžete vidieť prasklinu, ktorá pravdepodobne vznikla kvôli rozdielnym teplotám, panujúcim vo vnútri spaľovacej komory. A teraz dôvod....
Vlastním daný kotol takmer 10 rokov.
Funguje skvelo, avšak na moje podmienky má príliš vysoký spodný výkon 3kW.
Aj na vykurovanie, aj na ohrev vody používam najnižšie výkonové nastavenie - kotol mi ide po celý rok na 3kW. Nie je dôvod na viac, a aj tak cykluje, hlavne v prechodnom období.
Počas poslednej revízie mi technik zistil vysokú hodnotu CO2 - až 10,2%.
Nebolo by to nič neobvyklé - kotol sa môže medzi revíziami kúsok rozladiť. Väčšinou sa len nastaví na korektné parametre a je to. Avšak pri čistení spaľovacej komory sme našli poškodené horné výtlačné teleso.
Tieto zdanlivo nesúvisiace veci majú však spoločného menovateľa...
Vplyvom zle nastaveného kotla sa pridáva veľa zemného plynu pri nízkom výkone kotla. Plameň je takpovediac "krátky". Svoju prácu si urobí-nahrieva vodu tak, ako mu káže riadiaca jednotka.
Avšak súhrou daných okolností a vplyvom rozličnej roztiažnosti materiálu, keď je teplota na jednej strane telesa príliš veľká, kvôli vysokej dávke plynu, môže dôjsť ku prasknutiu danej súčiastky.
Jej cena je 66€.
Dal som si ju vymeniť a je to jediná moja investícia do tohto kotla. Ináč funguje roky spoľahlivo - klop klop klop :) .
Takže v prípade, že Vám servisák bude robiť revíziu, tak sa zamerajte na parameter CO2.
Musí byť nastavený na hodnotu 9%. O2 okolo 5%, lambda 1,33, teplota spalín do 40°C, CO ppm najlepšie do 5.
Účinnosť podľa protokolu u môjho kotla je 108,5%, takže ešte pár desaťročí dúfam odkrúti...:) .
Hlavne tie revízie kotlov nepodceňujte. Majú svoje opodstatnenie. Ak by som revíziu nedal spraviť, tak by napríklad poškodené výtlačné teleso mohlo ináč usmerniť tok plameňa, alebo mohlo prasknúť úplne a niečo by sa mohlo poškodiť...
Sú to skvelé a spoľahlivé kotly, len blbá zhoda náhod a nastavení spôsobila poškodenie súčiastky u mňa.
Možno to bola aj sčasti výrobná vada materiálu-ktovie...
Ak však máte daný kotol, zamerajte sa na danú súčiastku a na korektné nastavenia spalín pri ďalšej periodickej revízii.
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat







Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron