Ake cerpadlo na zavlahy

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod bigben » Uto 22. Máj 2018 8:57:56

Potreboval by som informaciu, nie som elektrikar... Cerpadlo je 3fazova Sigma EVGU (nautila), momentalne bez tl. nadoby, pouziva sa na zalievanie zhrady, vypinacom sa zapne a vypne a hotovo. Zistil som ze frekvecne menice dokazu z 1 fazou pohanat 3fazovy motor. Su fr. menice aj 3fazove. Da sa vobec EVGU ovladat frekvecnym menicom??? Budu si spolu rozumiet??? Bude lepsi ten jednofazovy, ktory meni fazy, alebo trojfazovy???
Dakujem za kazdy postreh.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat




Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod ... » Str 23. Máj 2018 10:56:02

bigben píše:Zistil som ze frekvecne menice dokazu z 1 fazou pohanat 3fazovy motor. Su fr. menice aj 3fazove.


menic v principe funguje tak, ze stiedavinu na vstupe zjednosmerni a potom tu jednosmernu zlozku zas rozkmita (a ovladas frekvenciu, tvar "sinusovky" a pod. cim vies ovplyvnovat vykon motora za tym)
pokial mas menic ktory bude mat na vstupe len jednu fazu a na vystupe 3, nie je to ziaden problem (teda okrem toho ze na tej jednej faze na privode to bude pytat vacsi prud aby si dosiahol pozadovaneho vykonu ako keby si mal na vstupe fazy 3; zakon zachovania energie nepusti)
pokial vsak na vstupe do motora mas fazy 3 a chces ho napojit z menica ktory ma na vystupe fazu len jednu (alebo z nejakeho ineho jednofazoveho zdroja), tak to by som ti silno neodporucal, tym motorom to velmi dobre nerobi a stratis aj vykon
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod MartinH » Str 23. Máj 2018 12:00:04

bigben píše:Potreboval by som informaciu, nie som elektrikar... Cerpadlo je 3fazova Sigma EVGU (nautila), momentalne bez tl. nadoby, pouziva sa na zalievanie zhrady, vypinacom sa zapne a vypne a hotovo. Zistil som ze frekvecne menice dokazu z 1 fazou pohanat 3fazovy motor. Su fr. menice aj 3fazove. Da sa vobec EVGU ovladat frekvecnym menicom??? Budu si spolu rozumiet??? Bude lepsi ten jednofazovy, ktory meni fazy, alebo trojfazovy???


Pohony su veda (uplne vazne) a specializacia v ramci elektrikarskeho remesla. Aj ked zakladne principy asynchronneho motora aj FM su jednoduche, diabol je skryty v detailoch. Bud sa obratis na odbornu firmu alebo kupis FM, ktore uz je urcene pre dane cerpadlo. Nevidim inu moznost. :netusim

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
_luky_
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod tienik » Str 23. Máj 2018 14:29:47

Situácia je uplne jednoduchá, čerpadlo EVGU je vretenové čerpadlo - ak si dobre pamätám. To jest nesmie pracovať do zavretého potrubia. Z princípu riadenia čerpadla cez FM ale vždy na konci krátkodobo k tomuto javu prichádza- Preto sa používajú odstredivé čerpadlá, ktorým je to jedno.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod vlado.sk » Str 23. Máj 2018 23:01:03

makaron píše:Ahojte. Som pred kupou cerpacieho setu - cerpadlo do vrtu 1x230V, expanzka (8l) a frekvencny menic. Popozeral som zopar portalov ponukajucich tieto sety a videl som ze niektore sety su s kondezatorovou skrinkou a niektore bez. Nie som elektrikar, tak sa chcem opytat, ci je tato skrinka nutna? Resp. som cital v jednom prispevku, ze niektore cerpadla ju maju zaintegrovanu v cerpadle. Ide mi o to, ze FM a expanzka bude umiestnena v technickej miestnosti, lebo chcem minimalizovat mnozstvo elektroniky v sachte pri vrte. Mozno by som mohol aj kondezatorovu skrinku umiestnit do technickej miestnosti. Bol by to problem?

su cerpadla na 1x230V ktore maju kondenzator v skrinke, potom su cerpadla ktore maju kondenzator zabudovany priamo v motore, potom skrinku nepotrebujes.
Ja ak by som uz isiel riesit 1fazove cerpadlo spolu s FM tak urcite kup 1f cerpadlo s motorom 3x230V, nepotrebujes rozbehovy kondenzator vobec, je to len potencionalny zdroj problemov do buducna.
vlado.sk
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Štv 06. Jún 2013 21:20:59
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod bigben » Štv 24. Máj 2018 9:08:53

tienik píše:Situácia je uplne jednoduchá, čerpadlo EVGU je vretenové čerpadlo - ak si dobre pamätám. To jest nesmie pracovať do zavretého potrubia. Z princípu riadenia čerpadla cez FM ale vždy na konci krátkodobo k tomuto javu prichádza- Preto sa používajú odstredivé čerpadlá, ktorým je to jedno.

Ano, EVGU je vretenove cerpadlo. Kovovy rotor - slimak v pryzovom (gumovom) statore - puzdre, ktore je vlastne tiez slimak. Rotor svojim pohybom tlaci vodu do potrubia. Nesmie tlacit do zatvoreneho potrubia, to je pravda. Nikde som nenasiel informaciu preco. Myslim si ze je to dane tym, ze ak nepreteka cez vreteno voda, tak nie je chladene, moze sa poskodit gumovy stator. FM zastavi cerpadlo ak dosiahne pozadovany tlak v systeme a je ukonceny odber vody. Ak dochadza k tlaceniu vody do zatvoreneho systemu, tak to musi byt velmi kratky okamih, toto by som neriesil. V studni je piesok a je spokojnost so samotnym cerpadlom, naopak panuje nedovera k odstredivym cerpadlam..... Da sa pouzit FM? Alebo bude robit ostudu aj neico ine ako tlacenie do zatvoreneho potrubia.?
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod MartinH » Štv 24. Máj 2018 19:05:11

tienik píše:Situácia je uplne jednoduchá, čerpadlo EVGU je vretenové čerpadlo - ak si dobre pamätám. To jest nesmie pracovať do zavretého potrubia. Z princípu riadenia čerpadla cez FM ale vždy na konci krátkodobo k tomuto javu prichádza- Preto sa používajú odstredivé čerpadlá, ktorým je to jedno.


Nie je mi to uplne jasne. :netusim

Ked je tam expanzka, potrubie nie je uplne zavrete, cerpadlo bude tu chvilku tlacit vodu do nej. Ci ani nie?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod vlado.sk » Štv 24. Máj 2018 22:11:47

bigben píše:
tienik píše:Situácia je uplne jednoduchá, čerpadlo EVGU je vretenové čerpadlo - ak si dobre pamätám. To jest nesmie pracovať do zavretého potrubia. Z princípu riadenia čerpadla cez FM ale vždy na konci krátkodobo k tomuto javu prichádza- Preto sa používajú odstredivé čerpadlá, ktorým je to jedno.

Ano, EVGU je vretenove cerpadlo. Kovovy rotor - slimak v pryzovom (gumovom) statore - puzdre, ktore je vlastne tiez slimak. Rotor svojim pohybom tlaci vodu do potrubia. Nesmie tlacit do zatvoreneho potrubia, to je pravda. Nikde som nenasiel informaciu preco. Myslim si ze je to dane tym, ze ak nepreteka cez vreteno voda, tak nie je chladene, moze sa poskodit gumovy stator. FM zastavi cerpadlo ak dosiahne pozadovany tlak v systeme a je ukonceny odber vody. Ak dochadza k tlaceniu vody do zatvoreneho systemu, tak to musi byt velmi kratky okamih, toto by som neriesil. V studni je piesok a je spokojnost so samotnym cerpadlom, naopak panuje nedovera k odstredivym cerpadlam..... Da sa pouzit FM? Alebo bude robit ostudu aj neico ine ako tlacenie do zatvoreneho potrubia.?

motor vretenovych cerpadiel pri tlaceni do uzavreteho vyktlaku vysoko prekracuje nominalny prud, co mu samozrejme neprospieva. Druhy dovod preco nie vretenovka + FM menic je ze nefunguje ochrana behu na sucho u FM. Vretenovka totiz ked ide na sucho pracuje presne naopak ako odstredivka, pri behu na sucho ide tazsie, nie lahsie a tak ochrana nezareaguje.
vlado.sk
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Štv 06. Jún 2013 21:20:59
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod bigben » Pia 25. Máj 2018 7:30:55

vlado.sk DAKUJEM!, uz to chapem. Uz som skoncil so spekulovanim....
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod tienik » Ned 27. Máj 2018 10:43:47

MartinH píše:Nie je mi to uplne jasne. :netusim

Ked je tam expanzka, potrubie nie je uplne zavrete, cerpadlo bude tu chvilku tlacit vodu do nej. Ci ani nie?


V princípe máš pravdu, len tam podľa mňa ide o "časové konštanty" tej regulácie. Neviem či máš ten FM, ale keď to ja doma sledujem, tak ak berieme zatvorenie vývodu ako čas t, tak v čase t+1 počuteľne klesajú otáčky na mnimum a potom idú, tak do času t+4 - 5s zhruba konštantne a následne sa vypína. AKo keby po natlačení dochádzalo k čakaniu na "stabilizáciu" hydraulických pomerov. No a z princípu, odstredivé čerpadlo má vždy hranicu, kde pri danom tlaku a otáčkach proste prestane čerpať a už len "mele" vodu, objemové čerpadlo túto hranicu má až pri nulových otáčkach. Preto podľa mňa pri každom tomto meniči je vylúčené jeho použitie na objemové čerpadlo. Samozrejme, hovoríme o meniči do domácnosti v cenovej relácii cca 300€. Určite sa to dá vyriešiť, ale za iné peniaze.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod joko » Pon 28. Máj 2018 23:45:58

Znovu som zistil, prečo treba chodiť sem na fórum. Už mi to ťahá na 60, no stále sa učím.
Vďaka. :drink :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




Predchádzajúci

Späť na Osvedčené postupy, pracovné náradie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia