V akej hĺbke čerpadlo vo vŕtanej studni?

V akej hĺbke čerpadlo vo vŕtanej studni?

Poslaťod Peter S. » Pon 02. Mar 2009 11:38:51

Mám vŕtanú studňu hlbokú 48 m, priemer rúr 160 mm. Hladina vody 33 m, čiže 15 m pod povrchom. Potrebujem poradiť, v akej výške stĺpca vody mám umiestniť ponorne tlakové čerpadlo. Aký typ čerpadla je v tomto prípade najvýhodnejší?
Naposledy upravil emkac dňa Pon 02. Mar 2009 16:12:02, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
Peter S.
 




Re: V akej hĺbke čerpadlo vo vŕtanej studni?

Poslaťod emkac » Pon 02. Mar 2009 16:24:28

Moj laicky nazor je, ze cerpadlo umiestni ci najnizsie, aby si sa vyhol problemom s vycerpanou vodou.
A co najvyssie, aby si mal vacsi prietok vody.
:-)

V kazdom pripade pouzi specialne hlbkove cerpadlo, nieco ako http://www.mountfield.sk/cerpadla/1VOC1 ... -4-30.html
Oproti http://www.mountfield.sk/cerpadla/1VOC1 ... -4-15.html to ma 2krat vacsi vytlak, ale cena je o 2K SKK viac.
Dolezite aj je, aku budes mat dlhu hadicu, do akej vysky to budes tlacit, lebo hlbka ponorenia cerpadla a vytlak nie je to iste. Radsej si priplat za silnejsie a mozes ho dat hlbsie.
Ak nepotrebujes silny prietok, tak si daj slabsie.
A bacha na dlzku elektrickeho kabla, uz som videl cerpadlo do hlbky 60m, ktore malo 15m dlhy elektricky kabel. :?

Ja osobne skusenosti nemam, akurat viem, ze ked som kupil "alko" cerpadlo, tak nedosahuje ani tretinove parametre oproti krabici. Cize velmi by som sa nespoliehal na to, ze na krabici udavanych napr. 60 m vytlak bude tebe stacit.
Idealne je, keby ti niekto napisal referenciu na nejake konkretne cerpadlo.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: V akej hĺbke čerpadlo vo vŕtanej studni?

Poslaťod joko » Pon 02. Mar 2009 21:57:49

Peter, ak si nechal navrtať tak hlboko studňu, tak využi jej kvality. Tzn.čím hlbšie budeš ťahať vodu, tým je kvalitnejšia. V prípade, že má malú výdatnosť, zas musíš ťahat z hlbky. Tak Ti ja odporúčam čerpadlo pustiť tak 2-5 metre od dna, nie na dno,, môžu sa tam naplaviť tekuté piesky, nech je vyššie sanie. V Tvojom prípade výtlak čerpadla musí mať 0,6MPa = 6 Bar.
aby si mal dostatok tlaku za každých okolností, a všetko k tomu prispôsobiť.. Nezabudni na piekové filtre, dlžku kábla, príkon a istenie el. energie na silný motor. Po čase užívania a kontroly výdatnosti studne a čerpadla sa dá prispôsobyť tlakový spínač na optimálny tlak, aby zbytočne si netrápil motor na čerpadle, ale to po prvej jeseni a po trvalom používani a otestovaní studne. Odporúčam radšej väčší vydušník, aspoň 100 litrov, nech to nemusí často zapínať. Nebude to lacné, ale vyberaj si radšej kvalitu, a neulakom sa na cene. Zaves to na oceľovú reťaz, nie lano. Výtlak RPe 32.
Značku Ti nedokážem poradiť, ale na nete určite najdeš. Ako hlavné parametre ber priemer cca 100mm, a výtlak 6Bar.
Naposledy upravil emkac dňa Pon 02. Mar 2009 23:01:37, celkovo upravené 1
Dôvod: trosku som poprehadzoval Y a Z ;-)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: V akej hĺbke čerpadlo vo vŕtanej studni?

Poslaťod mino250 » Pon 02. Mar 2009 22:04:51

peter, chcel by som sa ta opytat, kolko ta vysiel ten vrt? tiez nad tym rozmyslam,ale nemam ziadnu predstavu v akej cenovej hladine sa to pohybuje...dik
mino250
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Uto 09. Dec 2008 22:17:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron