Co by som robil inak

Re: Co by som robil inak

Poslaťod 7milano7 » Pia 04. Dec 2015 21:55:57

emkac píše:- urcite by som isiel do vlastneho projektu, nie katalogoveho
- zrusil by som tie vyklenky, dom by bol obdlznik
- nedal by som balkon
- schody by som mal s podestou
- usporiadal inak izby, inak smerovanie na svetove strany (blbe feng suej), inak dal nejake priecky
- sprchac by som dal aj do hornej kupelne, a mal by som teda dva
- nedal ziadne stresne okna
- dal o jednu tehlu dole viac, aby bolo na viac podlahoveho EPS

Ale to su projektove veci, teraz tie stavebne:

- ked by som znova robil poter, urcite by som bol pri nich (bol som na poschodi, a stihli navrtat do podlahy dve diery na uchytenie dilatacnej listy (hydroizolacia poskodena, a oprava bola urobena iba nekvalitne)
- staval by som z tensieho materialu, mozno aj BT
- parozabranu by som dal hned po polozeni vaty, necakal by som na dokonceny dom, teraz sa tam v podstresi neda poriadne robit, je tam prach a bordel a dusno
- okna by som osadil zarovno muru (a urcite by som vybral ineho dodavatela)
- natlakoval by som dokladne a v predstihu rozvody vody aj podlahovky
- nedovolil by som vyliat viac betonu do zakladovej dosky
- aj ked by som nerobil zmluvy, tak by som dopredu na papier napisal cenu a co sa ma urobit, aby potom nemohli pytat viac
- zalozil si pred tym firmu, aby som mal vsetko bez DPH (a spytal sa Luda, ako to zrealizovat ;) )
- ....
- niektore veci si robil uz asi sam, niektore partie by som uz nevolal, a nedaval by som NIC robit kamaratom (za peniaze), iba nejaku vypomoc, kde ja by som bol ten majster, a aj to len zadarmo

Ak ma este nieco napadne, dam vediet. Ak chcete nieco konkretne z vyssie uvedeneho spresnit, pytajte sa.



s toho textu ma zaujalo toto : zalozil si pred tym firmu, aby som mal vsetko bez DPH
vieš k tomu povedať viac ???? ako by to malo správne byť ? stavebná firma a plátca dph ? oplatí sa to ? urobil to tak niekto ?
7milano7
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:22:34
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Co by som robil inak

Poslaťod emkac » Pia 04. Dec 2015 22:35:34

hehe, skusim sam seba nejako zrekapitulovat, kedze som tu jeden z mala, ktory nakoniec postavili aj druhy dom

- vlastny projekt som mal - dodrzane
- obdlznik mam - dodrzane
- mam bungalov, cize bez balkona - nehodnotene
- bez schodov - nehodnotene
- inak izby, aj podla feng suej - aj ano, aj nie, je to uplne iny projekt, iny dom pre ine potreby - nehodnotene
- mam len jednu kupelnu, aj s vanou aj sprchacom - nehodnotene
- nemam obyvane podkrovie, vlastne nemam ziadne - nehodnotene
- EPS mam v podlahe 25cm - dodrzane

- robili poter inym sposobom, nic sa sice nevrtalo, ale nebol som pri nich - nedodrzane
- tehlu mam 25cm (vtedy som mal 30) - dodrzane
- parozabrana sa robila zaroven s vatou a SDK - dodrzane (aj ked teraz sa inak ani nedalo :))
- okna su zarovno, aj dodavatel iny - dodrzane
- natlakovane dopredu - dodrzane
- betonu bolo OK - dodrzane
- nieco som mal na papieri, nieco nie, ludia mali stale tendenciu pytat si viac, toto som poriadne nepodchytil - nedodrzane
- DPH - nedodrzane
- dost veci som si robil sam, snazil som sa volat overene partie - dodrzane

resume: 9:3 dodrzane voci nedodrzanemu.... v kazdom pripade som spokojnejsi s vysledkom, ako po prvom dome
a je urcite menej veci, ktore by som robil inak na tretom


ad DPH - vtedajsia predstava byb ola, ze si zalozim stavebnu firmu a zacnem stavat dom akoze na kseft
samozrejme ma to kopec hacikov, kopec veci nejasnych, asi by som tazko obabral daniarov... neviem, neskusal som, neriesil som....
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Co by som robil inak

Poslaťod k+k » Pon 07. Dec 2015 10:45:26

emkac píše:ad DPH - vtedajsia predstava byb ola, ze si zalozim stavebnu firmu a zacnem stavat dom akoze na kseft
samozrejme ma to kopec hacikov, kopec veci nejasnych, asi by som tazko obabral daniarov... neviem, neskusal som, neriesil som....

V tomto state musis na DPHcke odrbavat vo velkom, co na jednom dome nespravis :) A pri tvojej predstave by si mal DPH iba na vstupe => nadmerny odpocet => ak nemas kontakty na danovom, hned si v hladaciku :)
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Co by som robil inak

Poslaťod Tomasko » Str 24. Máj 2017 13:18:34

Ahojte, napíšem pár postrehov z prerábky starého domu.

Stavať, alebo prerábať dnes dom, je predovšetkým "zrážka s realitou". Myslím všetkých tých profesistov, stavbárov, dozorov. Ono je naivné čakať, že zrovna k vám prídu robiť spokojní, vyrovnaní, pedanti so zmyslom pre detail, ktorí pri práci premýšľajú. Keďže žijeme v systéme, ktorý každého kope do zadku, rovnako sa už správaju aj všetci tí profesisti. V médiách sa hovorí o demokracii, ale pozorný jedinec už pochopil, že toto nieje ani demokracia ani kapitalizmus, ale oligarchia, teda systém, kde rozhodujú tí ktorý všetko vlastnia ... s pozvolným návratom do feudalizmu (stredná vrstva mizne), len s technológiou ...

- profesisti, ktorých by som aj ďalej odporučil boli obyčajne staršie ročníky, čuduj sa svete s výučným listom, z toho "veľmi zlého" socializmu
- doteraz som nepochopil o čo ide murárom a prečo je ich práca taká drahá (asi po výpovedi budem murár ... a keď si čo to naštudujem, tak budem pre nich nedosiahnuteľná méta + jeden týždeň z mesiaca nebudem robiť) asi 3 som počas stavby "vyhodil"
- zrejme mi počas stavby pomohlo, že som neveriaci Tomáš, ale zo začiatku som ešte trochu veril CHYBA!
Otázka : Je tam tehla ? Odpoveď : Zobrať kladivo a spraviť dieru do omietky. (Odpoveď je teda čin, nie slová. )
- na začiatku stavby som nepoznal technológie ani ako to chodí, zrejme jediná možnosť ako sa pripraviť je tá, že sa neakej staby zúčastníte
- keď ma už profesisti srali, teda rozumej kontroloval som výdaje, našiel som si pomocníka, ktorého som vychoval ( ... no a momentálne mi zdrhol resp. je už použiteľný a teda robí inde) ...a veľa vecí som takto robil svojpomocne
- ak narazíte na profesistu, čo pomali nemá žiadne náradie a o neakých technológiách nemôže byť ani reč (napr. certifikované kliešte na plast hliník) a zahlási že pod 100 Euro denne nerobí, odporúčam ho kopnúť do zadku

Zatial toľko :D

S týmto príspevkom autora Tomasko súhlasil
steve33
Tomasko
 
Príspevky: 54
Registrovaný: Uto 07. Máj 2013 12:41:06
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 3 krat




Predchádzajúci

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron