Kotol Geminox

Re: Kotol Geminox

Poslaťod WYSIWYG » Str 03. Máj 2017 9:27:40

Ako vlastník kotla Geminox som tu už popisoval moje trápenia.
Popisované správanie mi rpipomína moje skúsenosti z dvoch prípadov:
- odídený riadený ventilátor - u mňa ešte drahá vec, nemohla sa vymeniť extra riadiaca doska ventilátora a extra mechanická časť, po čase to Geminox už rozdelil, takže elektronika sa dá vumeniť samostatne
- odídená ionizačná elektróda - dobrý príspevok na túto tému je od prispievateľa Ludo vyššie

V obidvoch prípadoch kotol fungoval tak, že som ho musel nechať viac vychladnúť, aby sa znova rozhorel.
Detaily si už nepamätám, rovnako ako číslo chyby. Ale je možné, že som detaily písal aj niekde v hlbinách tohto fóra.
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat




Re: Kotol Geminox

Poslaťod michal1960 » Štv 11. Máj 2017 20:21:09

chcel by som sa spytat kde je ta ionizačna elektroda a čim ju treba vyčistit,dik
michal1960
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Štv 23. Júl 2009 19:58:48
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Kotol Geminox

Poslaťod Ludo » Pia 12. Máj 2017 8:30:29

http://www.geminox.cz/download/download ... 2016CZ.pdf
stranu 28 daj precitat svojmu servisakovi!


sak citaj cele, zide sa ti to
http://www.geminox.cz/download/download ... 016III.pdf


v kazdom pripade ionizacna elektroda bude niekde vedla zapalovacej elektrody, vsunuta do spalovacej komory.....
noooo dobre, tak tu
http://www.mikolajek.skovstudio.cz/inde ... nformace16
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Kotol Geminox - a "ako ďalej s plynovými KK"

Poslaťod Branulo » Pon 11. Apr 2022 18:33:41

Ahoj ľudkovia.
Ako vlastník už 14 rokov starého kotla Geminox THRi 1-10, práve v "ideálnej" a "vhodnej" dobe, musím začať uvažovať nad jeho výmenou. Vzhľadom na aktuálnu situáciu s plynom, potrebu kotla s nízkym spodným výkonom, mám neľahkú úlohu. A aby toho nebolo dosť, do toho vyšla správa o ukončení vývoja a predaja kotlov Geminox:

https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-p ... ion-s-plus

Vy ďalši "Geminoxáci", teda majitelia Geminoxov, máte už výmenu svojich kotlov za sebou? Určite sa aj vaše kotly blížia k hranici životnosti. Existuje vôbec na trhu ekvivalentná náhrada Geminoxov, z pohľadu nízkeho spodného výkonu?

A ísť vôbec opäť do plynového KK? V iných témach tu na fóre sa už rozoberará téma "ako ďalej vo vykurovaní". Je jasné, ze trh s plynom aktuálne zaživa turbolenciu. Myslím si však, že plyn ako palivo pre vykurovanie tu ešte bude, kým bude na plyne závislý priemysel. Treba si uvedomiť, že aktuálne hystéria ohľadne plynu sa týka toho ruského. Ale ak sa otvoria iné trhy, podľa mňa to bude opäť zaujímavé palivo pre vykurovanie.

Ďalej sa zamýšľam aj nad tým, či odklon ľudí od plynových kotlov nepotlačí ich cenu dolu. To by mohlo trochu ľudí zabrzdiť húfne od plynu "utekať".
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotol Geminox

Poslaťod emkac » Pon 11. Apr 2022 19:32:16

ja iba moderatorska vsuvka: neriesme tu prosim, ci plyn pojde hore ci dole, ci sa oplati alebo neoplati zmena kurenia a pod.
na to su naozaj tie ine temy

rieste tu prosim, ako nahradit plynovy kotol s nizkym spodnym vykonom za iny plynovy kotol (aky)
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Kotol Geminox

Poslaťod mp1ver2 » Pon 11. Apr 2022 19:52:10

pred pár rokmi sme vymieäali berettu za kk, tisícka za kotol, tisícka za montáž, polhodinová kontrola osemdesiat,
keďťe som sa už dávno nevenoval diskusiám o kotloch, tak nemám potuchy o "nízkom ..." - na oboch kotloch som mal možnosť nastavenia teploty výstupnej vody do kúrenia a teplej vody. pri tomto kotli mám aj "termostat", ktorý mám nastevený na dennú dobu a nočnú dobu. a podľa "počasia" menievam teplotu vody do radiátorov medzi 35 a 40 °C.pri 100m2 mám celkovú spotrebu 1MWh rok
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Kotol Geminox

Poslaťod Ludo » Uto 12. Apr 2022 9:42:39

netusim ako dalej s plynovym kotlom
ale zacinam uz uvazovat aj ja ako dalej...
moj kotol sa pomaly blizi k hranici moralnej aj technickej zivotnosti....
prisiel som na to vlastne tak, ze som vcera zacal hladat zapalovaciu/zhaviacu elektrodu pre moj ferolli, kedze mi z casu na cas uz vyhadzuje chybu / a doteraz to po cca tyzdni chybovych hlaseni skoncilo uplnym zhasnutim zapalovania/zhavenia/....
a ked som niekde na zaciatku tohto vlakna,teda svojho casu, pisal ze elektroda stoji cca 30 e, tak vcerajsok ma zabil-stoji uz 80 e a importer ju ani nema na sklade, musi objednat z talianska, kedze zvycajne na sklade drzi tak max 2 kusy a tie akuratne predal...
zapalovacia/zhaviaca elektroda ma zivotnost podla vyrobcu cca 10 tis zapalovacich cyklov a u mna to znamena cca 5 rokov zivota v kotli /importer riesi Sk aj Cz-a drzi 2 ks!!!, hmmm/...
a terazky neviem ci mam objednat jednu ci dve :D
lebo sa mi o cca 5 rokov moze stat, ze ju uz nezozeniem vobec, alebo ked tak za 3 stovky :yahoo
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Kotol Geminox

Poslaťod Branulo » Uto 12. Apr 2022 11:54:25

Je to bieda s plynovým KK, ktoré by mohli nahradiť Geminox so spodným výkonom 1kW...

Našiel som zatiaľ najbližšie k tejto hodnote Bosch Condens GC2300iW 15 P 23. Podľa tabuľky má pre teplotný spád 50/30°C, min. hodnotu 2,3 kW.

Inakšie sa aj zamýšľam, či tak tvrdo lipnúť na tej hodnote min. výkonu pri výbere. Či predsa len nezľaviť na tej hodnote, ísť o hodnotu 1kW alebo 2kW vyššie aj za cenu pravdepodobnosti zvýšeného počtu cyklovania kotla v období jar/jeseň.
Prílohy
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotol Geminox

Poslaťod Ludo » Uto 12. Apr 2022 15:01:57

zvysene cyklovanie podla mna az taky hrozny problem nebude
jasne
-ako som zistil-vyzera ze kazda zapalovacia elektroda ma urcitu zivotnost /pocet zapalovacich cyklov/-kazda / a ta moja stoji nova 80 e/
-trocha vacsi napor na horak a spalovaciu komoru - pri zapaleni - co sa da eliminovat /aspon na mojom kotle/ znizenim vykonu pri starte /viem si tam nastavit hodnotu vykonu pri zapaleni-zvlast pre ohrev vody a zvlast pre vykurovanie- nie nie je to standartna uzivatelska funkcia-mam ku kotlu aj prirucku pre servisaka a deje sa to v servisnom menu-aj dobeh cerpadla, atd/
napr. moj kotol sa sprava tak ze pokial je v rezime vykurovania a prepne sa do rezimu ohrevu vody tak ten prechod je plynuly bez pouzitia zapalovacej elektrody a bez startu-plynulo.....
ale naopak, teda pokial uz nahreje vodu v zasobniku a ide dalej vykurovat - tak sa nanovo startuje zapalovaci cyklus....
aby som znizil pocet zapalovacich cyklov tak v casoch kedy nie sme doma a v noci /cize 00-6,00 a 7,30-17,00/ mam vypnuty ohrev vody v zasobniku
takmer nic to sice neriesi, len znizujem pocet zapalovacich cyklov
cize ak by nahodou kotol pri vykurovani pre vysoky spodny vykon cykloval - tak som v pocte zapalov cyklov tam isto ako keby bol zasobnik v prevadzke a kotol mal nizuuunkyyy spodny vykon a cykloval....
ci?
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Kotol Geminox

Poslaťod Branulo » Uto 12. Apr 2022 16:01:36

Ľudo, aj Geminox tak funguje. Po dokončení prípravy TUV, vypnutie horáku, pauza na zníženie teploty v komore, následne zapálenie horáku, teda nový cyklus...
Máš už nejaký nový kotol aspoň v merku? Ten Bosch Condens GC2300iW 15 P 23, čo som uviedol vyššie je riadny črep. Nemá ani ekviterm. Inakšie nový Geminox 1-10 aj s montážou by bol za 3000,- (ale je rychlo potrebné konať, lebo sa už prestal vyrábať a skladové zásoby sa míňajú). A okrem kúpy a inštalácie kotla si kupuješ aj neistotu, ako budú k dispozícii ND nasledujúcich 10 rokov (teda počas životnosti kotla). Lebo síce distribútor ti zaručí, že podpora ND bude 10 rokov, ale nezaručí ti ich cenu a ani rýchlosť dodania...

Mám ešte v merku, ako náhradu:
VIESSMANN Vitodens 200-W 1,9 – 11kW (cca 2.300,- iba kotol)
WBS 14 i, 3,5-14 kW (cca 2.700,- iba kotol)

Súčasný externý zásobník na TUV 120L by som využil aj pri novom kotli.
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotol Geminox

Poslaťod marko182 » Uto 12. Apr 2022 18:19:37

Skus pozriet aj Attack:
https://attack.sk/katalog/plynove-kotly ... etre-kotla

Spodny vykon od 2.5, modulacia 1:10, atd. A hlavne polovicna cena :mrgreen: Konkretne s tymto modelom sice skusenosti nemam, ale uz nejakych 7-8 rokov prevadzkujem Attack KT Small Plus (podrobnosti najdes v samostnatnom vlakne tu na ostavbe) a doteraz ani najmensi problem.
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: Kotol Geminox

Poslaťod Ludo » Str 13. Apr 2022 8:08:23

vyzera ze som mozno kotol vyriesil
idem ho kuknut
nasiel som chlapika co predava celkom novy nepozity z nejakych starych sklad zasob
presne ten isty ako mam
to ze je to stary model neriesim, lebo naozaj ma celkom zarazilo ze za poslednych cca 15 rokov sa tie kotle v podstate nikam neposunuli....
ako chapem ze co uz vymyslis na kotli, ale ani v elektronike a riadeni kotla sa to neposunulo nikam dalej
ved aj ten moj uz skoro 15 rocny ma viac funkcii a moznosti ako mnohe sucasne
za osem stoviek
no, nekup to.....
viem do coho idem, servisnu prirucku mam doma-stary by ostal na diely keby nieco, ale za cely cas som menil len cca 3x zhaviace elektrody / technik pri prvom probleme radil vymenit elektroniku zapalovania za 2 stovky + praca, nova elektroda stala 30 e/
a 1x rozbehovy kondenzator k cerpadlu na zasobniku vody /technik chcel vymenit cerpadlo za nove za 180 e+praca, kondenzator stal 0,60e vymenene za dve minuty/....
len zrejme dokupim zo 3 ci 4 zapalovacie wolframove zhavice a aspon jednu ionozacnu elektrodu....teda ak je pravdou co chlapik vravi ze ma na sklade....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Kotol Geminox

Poslaťod Branulo » Str 13. Apr 2022 9:34:08

Ludo, prosím, aký presný typ kotla máš?
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotol Geminox

Poslaťod Ludo » Str 13. Apr 2022 23:05:51

ferolli econcept kombi
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Kotol Geminox

Poslaťod Branulo » Štv 14. Apr 2022 12:32:56

Vďaka Ludo. Pre mňa nepoužiteľný. Min. hodnota výkonu (pre 50/30°C) je moc vysoká...
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron