zápach z teplovzdušného krbu

zápach z teplovzdušného krbu

Poslaťod bigben » Pia 26. Dec 2014 9:37:33

Zdravim vsetkych,
byvame uz 10rokov, krbova vlozka je liatinova. Kurime prilezitostne, podla nalady, cez vikendy a sviatky. Na krbovej vlozke je vyrobeny/pridany plechovy plast so styrmi vyduchmi. Vyduchy su s klapkami, ktore viem z otvorit - zatvorit. Obstavba je z Hebelu (dnes Ytong). Dva vyduchy z plechoveho plasta idu do priestoru obstavby, dalsie dva idu cez hlinikovu hadicu semivac/triomen do dvoch izieb. Dom je prizemny, takze vykurovaci rozvod ide hore a cez stropne vlozky do tyh dvoch izieb. Vyustenie v izbach je na strope, viem ze to nie je najucinnejsie, dnes by som to urcite riesil inak, ale v case vystavby som este nepoznal taketo fora a dostupne informacie boli chabe.... takze to dopadlo takto. Pri zakureni a zohriati vlozky je vo vykurovanych izbach citit silny zapach - pripada mi to ako dym. V obyvacke pri krbe nie. Po asi 2-3 hodinach zapach mizne. Zapach sa objavi hlavne ak sa dlhsie nekuri (14dni), ak kurim kazdy den, tak je zapach slabsi. Uz minulu zimu som si vsimol ze kurenie smrdi, ale nebolo to take silne. Stale sa mi zda, ze je to dym a prasknuta vlozka, ale ked zatvorim klapky do oboch izieb a teplo ide len do obyvacky, tak necitim absolutne nic... Je mozne ze je v teplovzdusnych hadiciach usadeny prach a ten sposobuje zapach? Alebo co to moze byt?
Dakujem za Vase reakcie.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat




Re: zápach z teplovzdušného krbu

Poslaťod deko » Pia 26. Dec 2014 12:53:34

prvy nastrel od pasa - rozvody vzduchu plne prachu. terapia - vycistit :idea:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: zápach z teplovzdušného krbu

Poslaťod Majo 2 » Pia 26. Dec 2014 21:43:47

Prach usadeny na krbovej vlozke a na oplasteni vlozky sa prazi a to je citit, ani zdrave to nie je.
Prazi sa aj prach okololetiaci ale to je takmer nepostrehnutelne.
Riesenie je kurit denne ako ja.
Alebo nekurit denne a pred kurenim sa snazit prach odstranit.
Idealny by bol vysavac co vie aj fukat vzduch.
Asi tri dni pred vianocami sme nekurili lebo sme piekli a to stacilo na usadenie prachu aby som to potom po zakureni citil.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: zápach z teplovzdušného krbu

Poslaťod bigben » Sob 27. Dec 2014 12:54:53

O.K. dakujem, myslel som si ze to bude nieco taketo. Predpokladam ze na vlozke prach asi nebude, bo v obyvacke smrad necitit vobec. Skusim strhnut mriezky z vyduchov a povysat pokial dosiahne hadica z vysavaca. Nic, idem na to, potom napisem ako to dopadlo..... :?:
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: zápach z teplovzdušného krbu

Poslaťod Tomasko » Ned 28. Dec 2014 16:58:56

Taky postreh ...
Mame krb ... krbova vlozka obstavana takymi sedymi doskami (asi 3cm) + kleber sietka. Zhodou okolnosti resp. riesenim krbu mam vyduchy hore takze sa vysavacom dostanem dovnutra krbu a mozem ho povysavat (vlozku, vsetko).
No a pointa po dokonceni krbu, tam bolo dost velke mozstvo prachu z tej montaze.
Keby sme napr. mali vyduchy len na celnej strane ako sa to bezne robi ... na vlozku sa vysavacom nedostanes, tak co, vsetko to pekne predychame ? hm ?
Tomasko
 
Príspevky: 54
Registrovaný: Uto 07. Máj 2013 12:41:06
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: zápach z teplovzdušného krbu

Poslaťod bigben » Pon 29. Dec 2014 7:08:42

Ja cez bocne prieduchy v obstavbe vidim, ciastocne aj povysavam plechovy plast na vlozke. Ten je relativne cisty, tiez som skusil priestor nad vlozkou povysavat. Strhol som mriezky z vyduchov, nadpojil hadicu z vysavaca (zahradna 1" hadica) na koniec osadil vysavacovu kefu a povysaval som. Mam pocit ze to trocha pomohlo, ale zapach stale citim. Musim dalej experimentovat. Zatvorit klapky do izieb, kurit len do obyvacky, uvidim ake budu teplotne pomery....
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: zápach z teplovzdušného krbu

Poslaťod Tomasko » Pon 29. Dec 2014 17:07:23

Hlavne to som chcel povedat, ze nebolo na to pri navrhu krbu myslene, co je chyba. Prachu tam bolo dost na veliakych odskokoch a spojkach, nie len na krbovej vlozke. Mozno aj zo stavby ...
Treba robit tak, aby boli veci opravitelne/rozobratelne, alebo aspon s pristupom.
Tomasko
 
Príspevky: 54
Registrovaný: Uto 07. Máj 2013 12:41:06
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: zápach z teplovzdušného krbu

Poslaťod bigben » Str 31. Dec 2014 7:50:05

Povysaval som, ale bez zelanej zmeny. Problem je vsak v rozvodoch z AL potrubia, nakolko zapach je len v jednej izbe. Neviem ci sa mi kratsie potrubie podarilo povysavat, ale tam uz zapach nie je citit.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: zápach z teplovzdušného krbu

Poslaťod sopecmario » Štv 01. Jan 2015 12:02:01

Mne smrdi krb ked ho prekurim. Tak sa snazim davat menej dreva a neskor radsej prilozim. Aspon v obyvacke nemam 28°C a nepuka v nom tolko :lol: . Ale nemam z krbu vedene rozvody.
sopecmario
 
Príspevky: 237
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 8:28:02
Bydlisko: PU
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: zápach z teplovzdušného krbu

Poslaťod theb » Štv 08. Jan 2015 15:31:26

Ja som novy krb rozfofroval 3-4 krat, kedy sa poriadne vypalil a bolo potrebne v dome aj vetrat (este sa tam ale nebyvalo) a odvtedy je klud. Je pravda, ze moze byt problem s tym prachom, ktory je vsadepritomny a dostane sa uplne vsade. Ale to vysavanim eliminujes.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: zápach z teplovzdušného krbu

Poslaťod bubet » Štv 16. Júl 2015 11:01:53

potreboval by som radu, mam krb a hore na oboch stranach vetraky a nejako som to asi nedomyslel lebo nam neustale cernie stena, takze kazdu chvilu malujem a uz neviem ako by som to mal riesit, ci to prerobit a dat vetraky nizsie, alebo co, nemate s tym niekto skusenosti?
bubet
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Sob 16. Mar 2013 16:01:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zápach z teplovzdušného krbu

Poslaťod theb » Pia 17. Júl 2015 11:20:14

Ak v nom castejsie kuris, tak by mal byt prach vypaleny a potom by uz nemalo robit nic. Necitis pri kureni dym v dome? Mas tam dobre utesneny dymovod?
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: zápach z teplovzdušného krbu

Poslaťod ivvan » Pia 17. Júl 2015 15:17:37

imho pri každodennom kúrení tie steny zaprášené budú, otázka je čo si predstaviť pod tým "černaním" steny. čierne sadze z komína čo utiekli pri prikladaní alebo jednoducho prach z dreva?
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: zápach z teplovzdušného krbu

Poslaťod _luky_ » Pia 17. Júl 2015 22:11:19

Prach, který to "dole" nasaje se na povrchu vložky "přepálí" a pak ti ušpiní stěnu. U kamaráda jsem to viděl vyřešené tak, že to prostě vymaloval celkem tmavou barvou.
Přepalování prachu nastává při teplotách nad 55°C (jestli mě paměť neklame). Přepálením se rozpadne na menší částice (tj. ještě horší na dýchání) a také to víc špiní. Měl jsem za to, že tenhle "detail" krbové vložky je každému znám ještě před její instalací.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat





Späť na Komín, krb

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron