Aký istič vybrať?

Re: Aký istič vybrať?

Poslaťod deko » Uto 19. Nov 2013 20:26:42

poistky sa ale aj beznym pouzivanim poskodzuju - aj tie sa totiz zahrievaju a po case sa napr. z 25A poistky v poho stane aj desat amperova... kvoli tomu sme boli teraz v noci bez jednej fazy :( manzelka zapla zehlicku a 25 amperova poistka sa odporucila :dash ked som o polnoci prisiel domov, uz som to fakt nemal chut riesit tak som rebrik vytiahol az rano.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat




Re: Aký istič vybrať?

Poslaťod kriloter » Uto 19. Nov 2013 21:12:26

deko píše:poistky sa ale aj beznym pouzivanim poskodzuju - aj tie sa totiz zahrievaju a po case sa napr. z 25A poistky v poho stane aj desat amperova... kvoli tomu sme boli teraz v noci bez jednej fazy :( manzelka zapla zehlicku a 25 amperova poistka sa odporucila :dash ked som o polnoci prisiel domov, uz som to fakt nemal chut riesit tak som rebrik vytiahol az rano.


To ci sa z 25A poistky casom stane v pohode 10A by som si tvrdit nedovolil, kazdopadne sa ten prud znizuje casom, ale na stranu bezpecnosti.
Toto sa ale deje aj u isticov s bimetalom, cize beznych modularnych ...
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Aký istič vybrať?

Poslaťod kriloter » Uto 19. Nov 2013 21:28:23

tienik píše: Takze istic charakteristiky "B" zareaguje na to 20A pretazenie skor, ako istic charakteristiky "C". Tato spust je vacsinou tvorena bimetalovym pasikom a funguje na znamom principe, prechod elektrickeho prudu vyvolava na odpore vodica vznik strat - teda tepla.


A s tymto si dovolim nesuhlasit.
Bimetalova spust zareaguje u istica s charakteristikou B rovnako rychlo ako u istica s charakteristikami C a D.
Rozdiel medzi B C D je v elektromagnetickej spusti, cize pri vacsich nadprudoch, ludovo nazyvanych skratoch, aj to len do isteho nasobku nominalneho prudu, potom to uz lieta rovnako u vsetkych.

Jeden nemenovany vyrobca ma aj selektivne modularne istice, len su cenou niekde inde ...
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Aký istič vybrať?

Poslaťod deko » Uto 19. Nov 2013 21:38:43

kriloter píše:To ci sa z 25A poistky casom stane v pohode 10A by som si tvrdit nedovolil, kazdopadne sa ten prud znizuje casom, ale na stranu bezpecnosti.
Toto sa ale deje aj u isticov s bimetalom, cize beznych modularnych ...

matematika. zehlicka 2 kW+televizor 200 W+satelit v stand-by 30 W a radiobudik tak 5W. cize spotreba na tej faze pod 2,3kW. pri 230V je to necelych 10A... chladnicky a mraznicky su na dalsich dvoch fazach. pracka a umyvacka bola vypnuta.

vymenil som poistku a faza fungovala v poho dalej, takze porucha na elektroinstalacii ju nevyrazila.

iba zeby som mal sebaopravovatelnu elektroinstalaciu :yahoo
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Aký istič vybrať?

Poslaťod boro » Uto 19. Nov 2013 21:55:10

Chlapi ďakujem. Zas som sa dozvedel o kúsok viac.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Aký istič vybrať?

Poslaťod tienik » Uto 19. Nov 2013 22:18:51

kriloter píše:
A s tymto si dovolim nesuhlasit.
Bimetalova spust zareaguje u istica s charakteristikou B rovnako rychlo ako u istica s charakteristikami C a D.
Rozdiel medzi B C D je v elektromagnetickej spusti, cize pri vacsich nadprudoch, ludovo nazyvanych skratoch, aj to len do isteho nasobku nominalneho prudu, potom to uz lieta rovnako u vsetkych.

Jeden nemenovany vyrobca ma aj selektivne modularne istice, len su cenou niekde inde ...


samozrejme, mas pravdu. V zapale prace a subezneho pisania "ludskou recou" na forum som to napisal dost nevhodne :-) Aby som to uviedol na pravu mieru, zo zmenou charakteristiky B, C, D menim bod kedy prestava byt zaujmavy vplyv tepelnej spuste a zacina ostre posobenie skratovej spuste. Ked si zoberiem mno menovany 16A istic, tak pri Bcku nastupi
to jest pre Bcko ratam zaciatok posobenia skratovky cca 48A, pri Ccku je to cca 96A a pri Dcku je to cca 192A. Aspon teda ja pouzivam postupnost 3, 6, 12 x In pre navrhy.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Aký istič vybrať?

Poslaťod tienik » Uto 19. Nov 2013 22:26:38

deko píše:poistky sa ale aj beznym pouzivanim poskodzuju - aj tie sa totiz zahrievaju a po case sa napr. z 25A poistky v poho stane aj desat amperova... kvoli tomu sme boli teraz v noci bez jednej fazy :( manzelka zapla zehlicku a 25 amperova poistka sa odporucila :dash ked som o polnoci prisiel domov, uz som to fakt nemal chut riesit tak som rebrik vytiahol az rano.



kup kvalitnu poistku, nie cosi z bau...a spol. Uvidis, je to rozdiel. Napriklad ked pohladas pismenka O E Z, urcite bude lepsie ;)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Aký istič vybrať?

Poslaťod deko » Uto 19. Nov 2013 23:17:23

vzhladom na to, ze kedysi som robil v Eti (mimochodom, velmi malo ludi vie ze poistky Eti sa vyrabaju v Bahoni a este menej ludi vie, ze kedysi som sefoval galvanike v Eti, takze dodnes sa kritickym okom pozeram na vsetky chyby v pokoveni vrchnych a spodnych capic na poistkach :)), tak je jasne ake poistky sa u mna vyskytuju :ano:

btw vsetky poistky mam poctivo kupene.

istice Eti ale pochadzaju tusim zo Slovinska.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Aký istič vybrať?

Poslaťod kriloter » Štv 21. Nov 2013 14:04:00

deko píše:vzhladom na to, ze kedysi som robil v Eti (mimochodom, velmi malo ludi vie ze poistky Eti sa vyrabaju v Bahoni a este menej ludi vie, ze kedysi som sefoval galvanike v Eti, takze dodnes sa kritickym okom pozeram na vsetky chyby v pokoveni vrchnych a spodnych capic na poistkach :)), tak je jasne ake poistky sa u mna vyskytuju :ano:

btw vsetky poistky mam poctivo kupene.

istice Eti ale pochadzaju tusim zo Slovinska.


ja som jeden z mala :-)
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Aký istič vybrať?

Poslaťod pepa » Štv 21. Nov 2013 19:44:13

Ja ked budem velky, tiez budem sefovat nejakej firme. Len dufam, ze nebude vyrabat poistky :-)))
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Aký istič vybrať?

Poslaťod sigma » Pia 22. Nov 2013 9:34:56

Ale už absolútne OT:
Podla Tvojej fotky :? uz si mal mat deti v dozorných radách takých firiem. ;)

S týmto príspevkom autora sigma súhlasili - 2
deko, MiroM
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat




Predchádzajúci

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia