Vydatnost uzitkovej vody pri 100 l tlakovej nadobe

Vydatnost uzitkovej vody pri 100 l tlakovej nadobe

Poslaťod drepo » Štv 26. Sep 2013 15:09:51

Da sa zhruba alebo pripadne presne urcit vydatnost uzitkovej vody zo studne na jedno napustenie pri 100l tlakovej nadobe ( expanzke).
Respektive kolko asi litrov vody dokazeme vypustit z koncovej baterie na jedno napustenie nez zopne znova ponorka, ked je pripojena v technickej miestnosti 100l bezmebranova tlakova nadoba a tlakovy spinac je na hodnoty 3,5 bar vypinaci , spinaci tlak je 2,0 bar. Jednopodlazny dom bungalov, vzdialenost privodneho potrubia zo studne do tlakovej nadrze cca.15 m , ponorka v hlbke cca. 4 m od terenu. Joko ?
... vdaka Bohu a moderatorom za toto forum ...
Obrázok užívateľa
drepo
 
Príspevky: 257
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:07:48
Bydlisko: okres Skalica
Dal súhlas: 103 krat
Dostal súhlas: 17 krat




Re: Vydatnost uzitkovej vody pri 100 l tlakovej nadobe

Poslaťod jan45 » Štv 26. Sep 2013 18:05:20

ak je nádoba bezmembránová, t.z. že je to starší výrobok, keď sa používal vzduchový vankúš, tak záleží, koľko vzduchu je v nádrži. takže od 5 do 40l.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Vydatnost uzitkovej vody pri 100 l tlakovej nadobe

Poslaťod ... » Štv 26. Sep 2013 21:49:23

drepo píše:Da sa zhruba alebo pripadne presne urcit vydatnost uzitkovej vody zo studne na jedno napustenie pri 100l tlakovej nadobe ( expanzke).
Respektive kolko asi litrov vody dokazeme vypustit z koncovej baterie na jedno napustenie nez zopne znova ponorka, ked je pripojena v technickej miestnosti 100l bezmebranova tlakova nadoba a tlakovy spinac je na hodnoty 3,5 bar vypinaci , spinaci tlak je 2,0 bar. Jednopodlazny dom bungalov, vzdialenost privodneho potrubia zo studne do tlakovej nadrze cca.15 m , ponorka v hlbke cca. 4 m od terenu. Joko ?


tak ako pise jan45, bude to zavisle od mnozstva vzduchu v nadrzi... v idealnom pripade bude v nadrzi pri 2.0 baru len vzduch a pri 3.5 tam bude aj voda, jej mnozstvo sa da zratat ako objemova zmena vzduchu pri delta p 1.5 baru, za predpokladu ze bude dej izotermicky a ze sa nam vzduch nebude rozpustat vo vode bude platit p1V1=p2V2, teda V2=V1p1/p2, teda 100*(2/3.5) = 57.14 litra zaberie z nadoby vzduch a teda pri takto nastavenych tlakoch mozes ziskat maximalne 100-57.14=42.86litra vody na jeden cyklus
realita ale bude asi taka ze nadobu zavzdusnis pri nenatlakovanom systeme a potom pustis cerpadlo, teda pro 2 baroch tam uz nejaka voda bude a celkova zmena objemu vzduchu bude mensia
na dosiahnutie idealneho stavu by si musel doplnat vzduch do expanzky kompresorom
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Vydatnost uzitkovej vody pri 100 l tlakovej nadobe

Poslaťod joko » Štv 26. Sep 2013 22:00:06

Keď som bol mladší a vedel som počítať aj príklady z fyziky, tak pri potápaní ma učili, že objem vzduchu sa mení tlakom v pomere:
pri pretlaku z 0 na 1 bar objem vzduchu sa zmenší na 1/2, pri 2 baroch na 1/3 objemu, pri 3 baroch na 1/4 objemu, pri 4 baroch na 1/5 atd. :roll:
To znamená že pri 2 baroch máš objem vzduchu pri beztlakovej nádrži napr. 30 l zo 100, pri 3,5 baroch je to nejakých cca 22,5 litra, teda rozdiel cca 7,5 litra, čo predstavuje množstvo objemu vody.
Ak však túto nádrž natlakuješ v kľudnom stave na 1,8 baru (nádoba s gumenou membránou), tak pri objeme 100 litrov ten rozdiel bude cca 28 - 30 litrov.
Ten vzorec si už nepamätám, už som starý :cry: ale počítalo sa to pri objeme kompenzačných viest pri potápaní, prípadne barotraume plúc pri nevydýchnutom vynorení. Dnes sa to už pri potápaní málo vyučuje, ale zákony fyziky platia aj dnes a vzorce tiež.
Vidím, že ... ma už predbehol kým som písal, no z praxe trochu spochybňujem jeho čísla .
Dnes sme montovali 80l expanzku, tlak v nádrži 2,5 barov, zapínací tlak 2,7 barov, vypínací 4,2 barov, a výdatnosť cca 15 litrov vody. Nemerali sme to presne, iba odhadovali pri striekaní z hadice a objeme vody.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Vydatnost uzitkovej vody pri 100 l tlakovej nadobe

Poslaťod drepo » Pia 27. Sep 2013 7:41:15

dakujem hosi a najma joko. To znamena , ze viac ako cca. 8 litrov vody z toho pri 3,5 bar nedostatnem ? pochopil som to spravne...

jan45 nie je to ziadna starsia nadoba, je to originalna nova tlakova pozinovana nadoba Reflex
http://www.cerpadlo-cerpadla.cz/cerpadl ... o-cerpadlo
... vdaka Bohu a moderatorom za toto forum ...
Obrázok užívateľa
drepo
 
Príspevky: 257
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:07:48
Bydlisko: okres Skalica
Dal súhlas: 103 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Vydatnost uzitkovej vody pri 100 l tlakovej nadobe

Poslaťod ... » Pia 27. Sep 2013 8:37:12

joko píše:Vidím, že ... ma už predbehol kým som písal, no z praxe trochu spochybňujem jeho čísla .


ved ja som napisal ze v idealnom pripade :-)
(a ten moj vypocet ma este aj jednu chybicku, pomer tlakov by nemal byt z hodnot pretlaku ale z absolutnych tlakov, 0 by mala znamenat vakuum)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Vydatnost uzitkovej vody pri 100 l tlakovej nadobe

Poslaťod cabko » Pia 27. Sep 2013 9:10:24

mne to vyšlo na 26 litrov. Našiel som síce vzorec pre tlakovú nádobu s membránou pre kúrenársky systém ale podľa mňa sa to dá použiť aj tu. Link:

http://www.regulus.sk/sk/vypocet-velkos ... nej-nadoby

Treba trošku upraviť vzorec, Ve-objem nádoby je známy, delta v = 1 nakoľko neuvažujeme zmenu teploty vody, phdov je vypínací a phmin je zapínací tlak. Hľadáme V - objem celej sústavy = to je to čo by ste vypustili cez batériu. Takto mi vyšiel ten výsledok cca. 26 litrov.

Našiel som ďalší postup na http://www.sigmashop.cz/clanky/tlakove- ... -velikosti, tam v tabuľke 2 si v prvom stĺpci nájdete objem tlakovej nádoby a v hlavičke si podľa zapínacieho a vypínacieho tlaku odčítate "vodnú rezervu v nádobe" a tam je tiež toto číslo - 26l.

Daj potom vedieť realitu :)

S týmto príspevkom autora cabko súhlasil
joko
cabko
 
Príspevky: 29
Registrovaný: Uto 21. Júl 2009 13:25:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť