podlahove kurenie > samostatny okruh pre chodbu

podlahove kurenie > samostatny okruh pre chodbu

Poslaťod yoyo » Str 25. Júl 2012 8:53:27

zdravim stavebnici,
ma vyznam robit samostatny okruh pre podlahove kurenie do chodby (za predpokladu, ze cez chodbu budu tahane ine izby). Aka je vasa skusenost?

Su v podstate dve moznosti:

1. tahat osobitny okruh za ucelom vediet vypnut/zapnut okruh na chodbe. To by som ale musel vsetky ostatne rurky pre ostatne izby, ktore pojdu cez chodbu vies v EPS (co vidim, ako mrhanie teplom)
2. neriesit samostatny okruh/a teda regulaciu chodby a verit, ze to nikdy v chodbe vyregulovat nebude potrebne...
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: podlahove kurenie > samostatny okruh pre chodbu

Poslaťod sigma » Str 25. Júl 2012 10:23:50

Aka velka je chodba?
Kolko m rurok pojde cez chodbu do miestnosti? (tam + spat)
Ako budu zaizolovane?
Aka bude podlaha na chodbe?
Je to otvoreny/uzavret priestor?

V zadveri mam maly okruh meander, je priskrteny aj na vystupe, aj na spiatocke (je najkratsi, je tam najvyssia teplota).
Spodnu chodbu mam otvorenu a ide cez nu tolko trubiek (nezaizolovanych), ze je tam tak isto ako aj v jedalni (ta je spojena s chodbou).
Hore je chodba spojena so schodiskom, tam to nie je take rovnomerne (teplota podlahy).
Vsetko sa zmeni, ak sa kuri v krbe. Asi by som tam moc toho nevylepsil.
Tento príspevok obsahuje iróniu, sarkazmus, dobre mienené rady a osobné (zlé) skúsenosti.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: podlahove kurenie > samostatny okruh pre chodbu

Poslaťod MartinH » Str 25. Júl 2012 13:04:50

Ja nemam na chodbu samostatny okruh. Izby su tahane cez chodbu, privody do izieb su izolovane v rurkach, ale spatocky nie a tie kuria chodbu. Chodba je vnutri domu, je teda minimalne ochladzovana a takto to staci. Ale netvrdim, ze v inom dome to bude rovnake.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: podlahove kurenie > samostatny okruh pre chodbu

Poslaťod joko » Str 25. Júl 2012 20:47:36

Podľa mňa je to zbytočné. Ak ti rozvody okruhov neprekryjú celu plochu, taj to doplníš s kratšou vetvou na spiatočke. Ale stačí spraviť o niečo vätšie rozteče a máš. Problém býva skôr s nedostatkom miesta pri rozdelovači a rozvodoch než extra okruh. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: podlahove kurenie > samostatny okruh pre chodbu

Poslaťod pohodak » Štv 26. Júl 2012 10:45:29

je este aj tretia moznost, ale nie pre kazdeho pouzitelna - pri chodbe mam malu izbu a aby sa +/- dorovnali dlzky okruhov tak jeden okruh pokryje tuto mensiu izbu a odtial pojde do chodby
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: podlahove kurenie > samostatny okruh pre chodbu

Poslaťod yoyo » Štv 26. Júl 2012 10:49:31

pohodak píše:je este aj tretia moznost, ale nie pre kazdeho pouzitelna - pri chodbe mam malu izbu a aby sa +/- dorovnali dlzky okruhov tak jeden okruh pokryje tuto mensiu izbu a odtial pojde do chodby


je dolezite aby som mal okruhy +/- rovnake? lebo planujem urobit to, ze do rebrikoveho radiatora som chcel priviest osobitny okruh - teda urcite by bol aj najkratsi. Mozu z toho plynut nejake problemy?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: podlahove kurenie > samostatny okruh pre chodbu

Poslaťod sigma » Štv 26. Júl 2012 11:48:50

Ak som to pochopil spravne, myslis to dobre. Problemy z toho nevzniknu, lebo na radiator das termostaticky ventil.

Radiator treba pripojit zvlast, nie na spiatocku (ja mam toto 2x v kupelniach a je to na figu). Voda sa v radiatori ochladi a podlaha uz nekuri. V kupelni treba ovela vacsi vykon na m2 ako inde.
Pokial nechcem zvysovat teplotu z kotla, tak rozdiel nedosiahnem.
Tento príspevok obsahuje iróniu, sarkazmus, dobre mienené rady a osobné (zlé) skúsenosti.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: podlahove kurenie > samostatny okruh pre chodbu

Poslaťod steve33 » Štv 26. Júl 2012 12:16:06

Tiez mam samostatny okruh na radiator v garazi. V kupelni ma 2xokruh podlahove+stenove vykurovanie. Rebrik som pre istotu do kupelne nedal.
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Re: podlahove kurenie > samostatny okruh pre chodbu

Poslaťod ziletka » Uto 07. Aug 2012 11:24:23

co sa tyka dlzky okruhov, tak ja som sa snazil mat skoro vsetky okruhy prilizne rovnako dlhe. Jedine 3 okruhy ktore sa tomu vymykaju su:
- rebrikovy radiator v kupelni
- nizkoteplotny radiator v garazi (zatial nenamontovany). Tento okruh mi ide cez vstupnu chodbu do garaze, tam je slucka hned za stenou a ide spat do rozdelovaca. Tento okruh som v zime pustal na kurenie chodby.
- dalsia slucka v malej miestnosti za garazou ktora je v buducnosti planovana ako spodna kupelna. dalsi okruh dlhy cca 22m ktory som v zime pustal pri vykurovani chodby.

V spodnej chodbe mam teda samostatny okruh + tieto 2 pripojky do garaze a buducej spodnej kupelne.

Na poschodi som na chodbu nedaval samostatny okruh ale spiatocky z izieb som "vymotal" na chodbe aby som mal rovnake dlzky okruhov.
Na obrazku vidno:
- 4 hadice vlavo su privody a spiatocky do 2 okruhov v spalni.
- dalsie 2 hadice su privod a spiatocka pre pracovnu a na vrchu fotky je vymotany zvysok hadice z pracovne pre dodrzanie rovnakej dlzky okruhov
- dalsie 2 hadice su z okruhu v kupelni kde je spiatocka zas vymotana na chodbe.

Okruh na rebrikovy radiator bude vzdy najkratsi pretoze nim napajas iba rebrik a nic ine. Ziadne problemy neocakavaj. Ja na rebriku nemam ani termohlavicu ani vykurovaciu tyc. Je len cisto zapojeny ako okruh. Do podlahovky davam cca 33°C vodu takze ani nie je horuci ale veci na nom v pohode uschnu. To sa tu preberalo uz v inej teme.
Dokonca na nom nemam ani ventily. ak ho budem chciet vypnut, tak zavriem ventily na rozdelovaci.
Ostatne okruhy je dobre mat +- v rovnakych dlzkach. Potom sa daju lahsie naregulovat, lebo maju priblizne rovnake tlakove straty.
Prílohy
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron