Ako som staval saunu

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod theb » Štv 29. Mar 2012 13:34:19

Vdaka za odpoved. Este sa vratim k lavickam. Pouzival si skrutky zospodu, tak aby nebolo vidiet hlavicky ? Alebo si ich nejak inak zakryval.

Mna skor trapi to, ze nebudem mat saunu (ak bude) sucastou domu, ale rozmyslam nad externou. Preto spekulujem co bude najlepsie.

Dakujem.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat




Re: Ako som staval saunu

Poslaťod erich » Str 25. Apr 2012 10:00:42

Posielam fotky ako vyzeraju lavicky zvnutra. Zvonka na lavickach nie su vidno ziadne skrutky, vsetky skrutky mozu ist len zospodu. Je to koli estetike i koli tomu aby hlavicky skrutiek pri saunovani nepalili. Presny popis, ako na lavicky ti nedam, pretoze je to individualne. Konstrukciu som robil tak aby bola dostatocne pevna (treba pocitat s tym, ze na hornu lavicu mozu sediet dva - traja ludia) a prakticka na cistenie (otvaratelná, co najmenej noh na podlahe).
Pri externe saune musis vyriesit niekolko dolezitych veci:
1. dostatocna hrubka izolacie (teplotny spad v zime moze byt aj 110°C)
2. ochladzovaciu fazu - vonkajsie kade su velmi drahe, sprchu v externom domceku musis riesit tak, aby ti v zime nezamrzla (ked sa nebudes saunovat, tak nebudes v saunovom domceku kurit)
3. oddychovu miestnost - ak bude spojena so saunou, tak musi byt vykurovana, opt. teplota 25°C (energia pre saunovanie navyse)
Bod 2 a 3 by sa dal eliminovat tak, ze by si mal na svojej kupeni francuzske okno cez ktore by si vchadzal dnu po pobyte v saunovej kabine.
Prílohy
erich
 
Príspevky: 65
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 10:49:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod theb » Str 25. Apr 2012 10:24:08

Dakujem, naozaj plati radsej 1x vidiet ako 2x pocut. Fotky boli paradna napoveda :yahoo
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod MartinH » Uto 03. Júl 2012 13:50:03

Oznam do temy pre priatelov sauny. (Dobre pocasie, vsak? ;) )

V Bratislave sa rusi jedna mala sauna pre verejnost. Chodil som tam obcas a poznam majitela. Hovoril mi, ze ochladzovaciu kadu a schodiky odpredava za symbolicku cenu 100€, ale ponuka plati len dva-tri dni, rekonstrukcia priestorov sa uz zacala a kadu nemaju dlhsie uz kde skladovat.

Ja by som ju okamzite bral, ale mal by som problem ju u mna doma pripojit, neplanoval som kadu a teraz :dash

Foto je len ilustracne, nie je to tento typ, ale podobny. Schodiky su vacsie.

V pripade zaujmu poslite SS a skontaktujem vas. Toto bolo aktuálne iba v júli 2012.
Prílohy
Naposledy upravil MartinH dňa Ned 20. Jan 2013 18:45:06, celkovo upravené 1
Dôvod: upozornenie na neaktualnost
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod MartinH » Ned 20. Jan 2013 18:51:53

Ja vnutri nemam ani teplomer, ani vlhkomer, ani hodiny. Aj keby som ich mal, aj tak by som sa saunoval podla pocitu.

Ale keby to niekoho z citatelov tejto temy zaujimalo, existuju aj normalne hodiny do sauny. Ano priamo do horucej kabiny. Ano ozajstne rucickove. Hacik je v tom, ze su na 230V, lebo s bateriami by asi bol problem. Cize treba na to mysliet vopred. Nepodarilo sa mi zistit, ci tikaju. Vyraba TFA.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod Tomasko » Uto 23. Máj 2017 11:29:56

Ahoj,
ďakujem, že si sa podelil o súsenosti a hlavne najlepšie sú tie fotky.
Plánujem postaviť externú fínsku saunu, zatiaľ teda len zisťujem, čo treba priviesť/pripraviť.

Má tu niekto skúsenosť s pieckou aj na tuhé palivo ? Je to taká otrava si zakúriť drevom ?

Elek. piecky na 400V stačí aj taká , čo má na sebe ovládanie ? (Teda netreba ten ovládací panel.)
Čo tak SAWOTEC SCANDIA NB ?

Zataiaľ čo som videl sa dáva origoš izolácia : parozábrana (hliníková fólia) + 4cm vata. Keďže toto bude samostatne stojaca sauna vonku, môžem dať aj 15 cm kamennej vaty ? Pravdaze vetračky treba spraviť ...
Tomasko
 
Príspevky: 54
Registrovaný: Uto 07. Máj 2013 12:41:06
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod theb » Uto 23. Máj 2017 22:31:26

Ja som sa tiez pozeral onoho casu po saunach, ale pri stavbe domu na to nevysli financie, tak zatial je to iba ako projekt uspesne ulozeny v sufliku niekde na pozadi hlavy.

Ja bych si tie 4 cm vaty rozmyslel a rozsiril by som aj hrubku na viac ako 15 cm. Viem, ze som ratal vtedy (kedze som to planoval ako drevostavbu), na 20-25 cm na steny + 45 cm sikmy strop zateplenie.
Predsa len chces mat v saune aspon 90 stupnov a vyuzivat to chces aj pri -10...Tak aby si to vykuril. Vetranie musis mat skrz miestnost, idealne niekde pri kachliach dolu a na opacnej strane hore.
Dvere otvarave smerom von zo sauny a podla moznosti na magnety, nie na klucku, nech sa nestane nestastie.
Potrebnu velkost piecky si musis zvolit podla objemu sauny a nezabudni, ze tam musia ist silikonove kable. Ovladanie vonkajsie/na kachliach je cisto o komforte...
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod Tomasko » Str 24. Máj 2017 11:39:35

Ano, tiez som uvazoval hrubku izolacie aspon 15 cm kvoli zimnej prevadzke. Co som pozeral videa na you tube, tak neako extra neizoluju. Otazka je, do akej hrubky izolacie ist, aby to malo zmysel (kedze sauna ma 2 vetracky + 1 zatvaratelna).
A mohol by som pouzit aj polystyren ? Alebo take tie isover soklove dosky ? Na podlahu zrejme ani ina moznost nie je ... a mensi "sokel".

Na dvere treba dat pozor a ked je regulacia na piecke je to este viacej secure ... plus spravit tu otvaraciu vetracku. Ostatne veci som postudoval a zda sa, ze skelet sa da spravit z beznych materialov a interier, treba pokupit origos na saunu (drevo, silikonove kable, svetlo, okno, hlinikova folia, piecka ...).
A bavime sa teda o samostatne stojacej saune vonku.
Tomasko
 
Príspevky: 54
Registrovaný: Uto 07. Máj 2013 12:41:06
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod MartinH » Str 24. Máj 2017 17:13:50

O vonkajsich saunach neviem vela, ale bezne sa robia z masivneho dreva bez nejakej modernej izolacie. Vzhladom na kratky cas kurenia to aj dava zmysel. Kym sa vnutorne teplo "prehreje" cez hrube drevo von, uz je po saunovani.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod igi_bb » Pon 29. Máj 2017 14:55:24

na zahrade sme postavili exterierovu saunu. izolacie je nobasil, steny 10cm, strop 20-30cm, podlaha 5cm. v zime pri -25C trva vykurenie sauny na 80-85C vyse hodiny. pouzita piecka je HARVIA M3 na drevo.
igi_bb
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Štv 04. Dec 2008 11:25:45
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod embe » Sob 09. Jan 2021 0:30:39

igi_bb píše:na zahrade sme postavili exterierovu saunu. izolacie je nobasil, steny 10cm, strop 20-30cm, podlaha 5cm. v zime pri -25C trva vykurenie sauny na 80-85C vyse hodiny. pouzita piecka je HARVIA M3 na drevo.


Su to uz skoro 4 roky od prispevku, preto sa chcem opytat, aka je spokojnost s Harviou M3? Tiez som o nej uvazoval, hojne sa tiez vyskutuje aj na youtube, ale potom som videl nejake video, kde ani nie po 2rokoch, este v zaruke, zozadu pece diera ako past, Harvia sa k tomu postavila tak ze smola pre kupujuceho. Jednym z dovodov, okrem toho ze asi isla pec nonstop alebo velmi casto je, ze Harvie sa zial robia v Cine. Narozdiel napr od Narvi, ktore sa stale vyrabaju vo Finsku. Napriklad hrubka horneho plechu nad ohniskom je u podobne velkych modelov u Harvie 0.5cm, kdezto u Narvi 1cm. No ja som nakoniec dopadol tak, ze z priestorovych dovodov, kedze pec na drevo potrebuje odstupy od steny, ktore sa sice daju poriesit stitmi z ocele, pojdem do elektrickej pece. Aj ked velmi som dufal, ze tu pec na drevo dam....

Viem si predstavit, ze ked sa tato tema zalozila, tak toho moc na nete/youtube nebolo, teraz je toho viac, i ked tiez...ziadna slava to nie je. A najlepsie je, ze si myslite, ze uz viete ako na to, ked zrazu v diskusii pod videom nabehnu Fíni a vysvetlia dotycnemu, ze takto sa to rozhodne robit nema.

Ja teraz prave stavam exterierovu saunu, vonkajsie rozmery 3x2m, viac, hlavne na dlzku nemozem. Plan bol taky, ze bude cca 2x2m saunovacia miestnost a 2x1m vstupna miesntost. No...lenze potom nejako vysvitlo, ze aj ked sa to da spravit, do tak malej saunovacej miestnosti dat pec na drevo je trosku problem. A to som si vsetko najprv nakreslil v sketchupe, pretoze toto je predsalen trosku vasi projekt ako detske pieskovisko alebo detsky domcek, tak aj kvoli naplanovaniu nakupu materialu a tak, sa to siklo. Ale mal som to este lepsie najprv naplanovat. Zase na druhej strane keby som dlshie planoval, moment odhodlania ist to postavit by asi pominul....ved to poznate. Sauna kazdopadne bude, ale bude na EE.
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod Ludo » Pon 11. Jan 2021 12:34:03

mna tie procedury okolo saunovania teda moc nebavia
vyjst vonku, hodinu kurit v piecke, atd..
aby som sa mohol chvilu zahriat :!:
svihol som do spalne infrakabinu
a ked slnko zalezie na par dni a mne je clivo
zapnem- a o 6 minut sa uz vyhrievam
toto ma zatial bavi
ci?
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod MartinH » Štv 14. Jan 2021 18:10:44

Ludo píše:mna tie procedury okolo saunovania teda moc nebavia
vyjst vonku, hodinu kurit v piecke, atd..
aby som sa mohol chvilu zahriat :!:
svihol som do spalne infrakabinu
a ked slnko zalezie na par dni a mne je clivo
zapnem- a o 6 minut sa uz vyhrievam
toto ma zatial bavi
ci?


Stavat saunu nie je ziadna potreba, ale splnenie sna. No a kazdy sniva o niecom inom....

:drink
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod Ludo » Pia 15. Jan 2021 8:37:52

no tak minimalne kvoli
imunite, srdcu, krvnemu obehu, zvyseniu pohyblivosti chrbtice a bedier, rozlozeniu vody v tele a zbavovaniu sa skodlivin....
by som akykolvek typ sauny povazoval
dnes uz priam za
nutnost
ci?
len mna tie procedury okolo klasickej sauny fakt nebavia, ja v tom zabavu nevidim
kvoli dovodom na zaciatku popisanych
mam a uzivam aspon infra....
p.s.
mna nebavi ani behanie ( a jakaaa dobraaa vec to je) - radsej jazdim bike a plavam
lebo sportovanie, aj z na zaciatku uvedenych dovodov tiez povazujem
dnes uz priam za
nutnost :yahoo
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod MartinH » Sob 16. Jan 2021 12:05:32

Ludo, neviem, ci hovorime o tom istom. Mozno sme sa nerozumeli.

Jedna vec je sportovanie, saunovanie atd. To moze kazdy a nieco by mal kazdy. Staci ist do prirody, do fitka, do plavarne.... Su aj "nobl" kluby, kde je priblizne to iste, ale vyssi level sluzieb. Jeden je tu blizko, kde byvam. Bol som tam (ako host) a chapem, ze niekomu nadpriemerne zarabajucemu to za tie peniaze stoji. Mas k dospozicii bazen, tenisove kurty, ine sporty, instruktori, relax, masaze, detsky kutik, restauracia, moznost ubytovania hosti - a nemusis sa o nic starat.

No a ine je mat vlastnu saunu, bazen, fitko, ci nieco uplne ine (nahravacie studio pre rockovu kapelu, modelarska dielna, ...). Niekto chce to, iny ono, casto nemame moznosti a podmienky, ale snivat mozeme vsetci. A obcas sa podari nejaky sen splnit.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť