Altánok - ako spraviť základy

Altánok - ako spraviť základy

Poslaťod Marek.BaVa » Pia 08. Jún 2012 23:40:30

Dobrý večer, momentálne riešim ako spraviť základy pre altánok, bude do tvaru L, 5*3m + 2*2m, od statika máme všetky podklady, len riešim ako správne a jednoducho vybetónovať základy(pätky). Malo by to byt do tvaru komínika , základ 50*50, a vyvýšených 20*20cm (poprípade 25*25), tak ako je na obrazku.
Obrázok

Otázkou znie, ako niečo takéto vybetónovať. Ja som to zatiaľ riešil tak že som vlastne cely tento komínik obšaloval a naraz zalial betónom, a potom oceľovú pätku sadil tak, že som do stredu navŕtal dieru, dal lepidlo a osadil pätku. Len šalung som vyrábal dlho, keďže sa dá viackrát použiť, respektíve spravím ešte 2, budem mat 3 debnenia, a s tým spravím 9 základov pre altánok.

Otec to chce riešiť tak, že najprv zalejeme základ 50*50 a keď za tuhne, tak polozíme šalung na 25*25 a ten potom do betónujeme, otázne je aké by to bolo pevné a trvácne, keďže by to boli dva kusy betónu.

Preto by som bol rád, keby ste mi napísali spôsoby akými ste to robili, alebo by ste to robili, aby to bolo pevné a trvácne... , ak su nejaké nejasnosti tak to sem dopíšem

diky s pozdravom Marek.
Marek.BaVa
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Pon 12. Apr 2010 23:46:25
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Altánok - ako spraviť základy

Poslaťod boro » Sob 09. Jún 2012 0:00:07

Vyliať naraz je lepšie, jednoduchšie, rýchlejšie. Aj oceľová pätka sa dá vložiť pri betonáži.

Kedysi sa stavali drevenice tak, že stáli len na pár kameňoch. A stáli tak desiatky rokov, bez problémov. Neviem čo to bude za altánok, ale nie sú tie pätky trochu predimenzované? Alebo potrebujete minúť prebytočný betón?

S týmto príspevkom autora boro súhlasil
jan45
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Altánok - ako spraviť základy

Poslaťod ziletka » Sob 09. Jún 2012 13:04:15

my sme kopali cca 40 x 40cm do hlbky cca 50-60 cm. Liali sme beton do jamy a pridavali kamene. Mali sme pripraveny salung rozmerov 25x20cm a na vysku asi 13cm. Ten som polozil na ten beton vyliaty v jame tak aby spodok salungu bol pod buducim terenom, takze zo zeme mi trci len ten kus 25x20 na vysku cca 10cm.
Ocelove patky sme nepouzivali, ale ked budes mat na spodku privareny roxor dajme tomu do X tak v hustejsom betone by patka mala stat na svojom mieste, ale mozes ju aj cimsi podopriet. A urcite pocas tuhnutia betonu skontrolovat ci sa nejaka nepohla.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat





Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron