Ako som staval saunu

Ako som staval saunu

Poslaťod erich » Štv 15. Dec 2011 12:55:38

Zdravim. Pre tych, co si v dome planuju postavit saunu v strucnosti popisem postup ako som ju realizoval ja. Mozno po tomto zhliadnuti si niekto povie, ze to nie je az taka velka veda a pusti sa do toho.
Sauna je v samostatnej miestosti s ktorou som pocital uz pri projektovani domu. Vstup do sauny je z kupelne. Miestnost sauny bola pred kladenim dlazby pripravená nasledovne: steny sauny boli omietnute, do sauny bol privedeny 400V na saunovu pec a 220V na osvetlenie, boli osadene saunove dvere:



Pred polozenim dlazby bola na povrch anhydritu nanesena hydroizolacia + rohove pasky, následne bola polozena dlazba + soklik:



Dalej je nutne urobit drevenu konstrukciu z hranolov. Drevo na konstuciu som pouzil smrekove, ohoblovane, vsetko drevo, t.j. na konstrukciu, na obklad i na lavicky bolo kupene v specializovanom saunovom eshope, len velmi mala cast bola kupena v Baumaxe (za niekolkonasobne vyssiu cenu ako v eshope).
Stavba konštrukcie z hranolov 40x40:



Následne som do steny navrtal dva otvory: jeden na privod cerstveho vzduchu (pod pecou) a druhy na opacnej strane, ktory sluzi na odvod vzduchu zo sauny. Dalej nasledovala pokládka izolacie. Izolacia musi byt realizovana starostlivo, s dorazom na to aby boli vyplnene vsetky miesta. Ja som na steny pouzil izolaciu hr. 40mm, na strop som dal 400mm:



Pri dalsej praci potrebujete pomocnika. Tato praca je tiez narocna na preciznost, ide o natiahnutie reflexnej folie v kombinacii s parozabranou na izolaciu:

erich
 
Príspevky: 65
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 10:49:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Ako som staval saunu-pokračovanie

Poslaťod erich » Štv 15. Dec 2011 13:21:07

Ako som staval saunu - pokracovanie:
Na polozenu hlinikovu foliu som v miestach hranolov 40x40 upevnik hranoly 40x20, ktore sluzia ako vzduchova medzera medzi foliou a obkladom:



Nasleduje instalacia stenoveho a stropneho obkladu. Obklad som pouzil smrekovy. Pre "narocnejsich" su v ponuke aj ine obklady:



Nasleduje stavba laviciek, pouzil som drevo z bieleho topola. Spodna lavicka je vyberatelna, koli cisteniu:



Hotova sauna:



Pohlad na saunovu pec:



Saunu som zacal robit v januari 2011, dokoncil som ju v novembri 2011. Profesionalne firmy dokazu urobit saunu za dva dni, mne to trvalo 10 mesiacov, ale to bolo pre mna nepodstatne. Saunu som robil iba ked nebolo inej roboty. Saunu uz mesiac testujem (2-3x tyzdenne) a mozem povedat, ze je to PARADA. Sauna stala cca 1200Eur, v cene nie su zahrnute dvere, je v tom drevo, izolacia, parozabrana, piecka, prislusenstvo, osvetlenie. Pec ma vykon 6kW, od spustenia pece idem do sauny po 35 minutach, ked je tam 75°C. Teplotu nasledne udrzujem na 80-85°C.
erich
 
Príspevky: 65
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 10:49:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod MartinH » Štv 15. Dec 2011 19:16:41

:ano: :ano: Tato tema ma potesila, ze su tu priaznivci klasickej sauny. :drink

Bude este treti diel? Zaujima ma elektroinstalacia. Elektrika je tahana kablami do vyssich teplot (CSSS a pod.) ?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod yoyo » Pia 16. Dec 2011 14:50:58

MartinH píše::ano: :ano: Tato tema ma potesila, ze su tu priaznivci klasickej sauny. :drink

Bude este treti diel? Zaujima ma elektroinstalacia. Elektrika je tahana kablami do vyssich teplot (CSSS a pod.) ?

treti diel bude o fotkach zo saunovania :)
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Ako som staval saunu - elektroinstalacia

Poslaťod erich » Pia 16. Dec 2011 15:03:50

Ako som staval saunu - pokračovanie (elektroinstalacia):

Elektroinstalacia sauny zacina v spolocnej rozvodnej skrinke pre cely dom, kde je umiestneny trojfazovy istic B16, ten je cisto pre saunovu pec, trojfazovym prudovych chranicom a jednofazovym isticom pre osvetlenie - prudovy chranic je spolocny pre viac obvodov. Z isticov ide kabel 5x2,5mm2, resp. 3x1,5mm2 typu CYKY. Kabel 5x2,5mm2 je ukonceny v saunovej kabine, cca 110mm nad podlahou v krabici, z krabice ide silikonovy kabel 5x2,5mm2, ktory sa pripaja priamo k peci (obr. 1). Kabel 3x1,5mm2 je ukonceny pred saunovymi dverami mimo kabinu sauny na vypinaci. Z vypinaca ide silikonovy kabel 2x0,75mm2 k svietidlu. Svetlo je umiestnene pod hornou lavicou - takto umiestnene svetlo nerusi a je dost intenzivne (obr. 2). Silikonove kable som kupil v saunovom eshope. Okrem tychto kablov som do saunovej kabiny priviedol dalsi kabel 2x0,75mm2, ktory je urceny pre ventilator vetrania (motor ma vykon 15W). Tento ventilator ovladam vypinacom, ktory je hned vedla vypinaca svetla.

erich
 
Príspevky: 65
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 10:49:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod MartinH » Pia 16. Dec 2011 17:52:12

Vopred dakujem za trpezlivost s mojimi otazkami. Tu su:

Aka je funkcia ventilatora? Musi tam byt kvoli tomu, ze sauna je vstavana? Odkial kam vlastne fuka? Pusta sa po saunovani alebo aj pocas?

Otazka na tienika - 2x 0,75mm2 kabel ke OK? Je to este sucast pevneho rozvodu isteneho v rozvadzaci alebo je to uz sucast vyrobku - saunovej kabinky?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod tienik » Pia 16. Dec 2011 20:38:24

MartinH píše:Vopred dakujem za trpezlivost s mojimi otazkami. Tu su:

Aka je funkcia ventilatora? Musi tam byt kvoli tomu, ze sauna je vstavana? Odkial kam vlastne fuka? Pusta sa po saunovani alebo aj pocas?

Otazka na tienika - 2x 0,75mm2 kabel ke OK? Je to este sucast pevneho rozvodu isteneho v rozvadzaci alebo je to uz sucast vyrobku - saunovej kabinky?



takze k "mojej" casti. Takto urobenu saunovu kabinu nemozeme povazovat za vyrobok - nie je k nej jeden vyrobca co by vydal vyhlasenie o zhode na nu ako celok. Pouzitie kabla 2x0,75 nie je v tomto pripade velmi spravne.
Norma nam sice dovoluje aj neistene znizenie kratkej odbocky kabla (typicky prepoj vypinac svetlo) ale len v odovodnenom pripade a normalnom prostredi.
Toto ale normalne prostredie nie je - dokonca velmi krute na kable, takze jednoznacne ja osobne by som pozadoval 2x1,5 alebo znizit istenie v rozvadzaci podla parametrov kabla 2x0,75 (na to svetlo by to bolo iste v pohode)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod jezo » Sob 17. Dec 2011 10:08:41

Pokial su obavy z bezpecnosti svetelneho okruhu, nie je problem pouzit 12V halogeny s trafom umiestnenym mimo samotnej sauny...
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod MartinH » Sob 17. Dec 2011 11:34:38

jezo píše:Pokial su obavy z bezpecnosti svetelneho okruhu, nie je problem pouzit 12V halogeny s trafom umiestnenym mimo samotnej sauny...


Tym by sa kabel prudovo viac zatazil. Urobil by som to, co napisal tienik. Navrhuje znizit istenie. Nemam presne udaje, ale 0,75mm2 ulozeny v teplom prostredi a so zlym odvodom tepla moze mat zatazitelnost asi 5A. Ja by som teda na erichovom mieste vymenil istic na svetlo za 4A (asi treba objednat, nie je to bezna hodnota) a potom sa uz len tesil z vlastnej sauny 8-) .

V norme je tusim napisane aj to, ze aj k svietidlu II triedy treba doviest 3 vodice a ten treti ostane nevyuzity. Na druhej strane treba povedat, ze ked si kupite lampu, kablik bude mozno este tensi ako 0,75 a ziadny nevyuzity vodic tam iste nebude. To je prave ten rozdiel, ze nieco ine plati pre elektroinstalaciu (rozvadzac, pevne zabudovane kable, vypinace, zasuvky) a nieco ine pre vyrobok (lampu). K tomu smerovala aj moja otazka na tienika.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod erich » Sob 17. Dec 2011 13:59:05

Ventilator je odsavaci, teda odsava vzduch zo sauny. Zapinam ho v oddychovej faze, t.j. ked som po ladovej sprche a odpocivam na plazovom lehatku pred dalsim vstupom do kabiny, t.j. cca 15min. Co som chodil do verejnej sauny, tak tam ventilator nemali, mali len prirodzenu vymenu vzduchu v saune. Pokial som bol v tej verejnej saune sam, resp. boli sme tam dvaja, tak vzduch v saune bol ok, ak tam ale prislo viac ludi, vzduch v saune bol tazsi, vtedy som si uvedomil, ze lepsie bude ak do nasej sauny naistalujem aj aktivny odvod vzduchu (ked mam ventilator vypnuty prichadza aj v nasej saune k prirodzenej vymene vzduchu).
Ako som spominal kabel z istica po vypinac je 3x1,5mm2, z vypinaca ide 2x0,75mm2, tento kabel je silikonovy, t.j. nevadia mu ani teploty 110°C. Tento kabel je pod omietkou, nasleduje tepelna izolacia sauny a obklad. Cez kabel ide prud 0,2A. Vlhost v saune je 35% - postavil som suchu finsku saunu (s moznostou polievania kamenov), nie parnu, kde je vlhost 100%. Elektroinstalacia v saune mam urobenu podla toho, co som pisal. Ak je to takto nevyhovujuce z akehokolvek dovodu, je dobre, ze uz tu dalsi samostavitelia sauny nasli (najdu) spravny postup.
Aj vcera som si dal saunovaciu kuru a ako vzdy nesklamala, citim sa aj dnes po nej suprovo.
Este k prevadze sukromnej versus verejnej sauny: Dvojhodinovy vstup do verejnej sauny v Trnave stoji od 8 do 10Eur. Naklady na dvojhodinove saunovanie v nasej saune vyjde na max. 1,5Eur.
erich
 
Príspevky: 65
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 10:49:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod MartinH » Sob 17. Dec 2011 16:49:27

erich píše:Ventilator je odsavaci, teda odsava vzduch zo sauny. Zapinam ho v oddychovej faze, t.j. ked som po ladovej sprche a odpocivam na plazovom lehatku pred dalsim vstupom do kabiny, t.j. cca 15min. Co som chodil do verejnej sauny, tak tam ventilator nemali, mali len prirodzenu vymenu vzduchu v saune. Pokial som bol v tej verejnej saune sam, resp. boli sme tam dvaja, tak vzduch v saune bol ok, ak tam ale prislo viac ludi, vzduch v saune bol tazsi, vtedy som si uvedomil, ze lepsie bude ak do nasej sauny naistalujem aj aktivny odvod vzduchu (ked mam ventilator vypnuty prichadza aj v nasej saune k prirodzenej vymene vzduchu).

Dakujem za info. Vo vstavanej saune je to asi technicky nutne, lebo okolo su mury. Ja som studoval len samostatne kabinky a zbieram skusenosti, kde sa da. Saunu nebudem robit svojpomocne, ale chcem dodat presny vykres, kde co ma byt.

erich píše:Este k prevadze sukromnej versus verejnej sauny: Dvojhodinovy vstup do verejnej sauny v Trnave stoji od 8 do 10Eur. Naklady na dvojhodinove saunovanie v nasej saune vyjde na max. 1,5Eur.

Okraj Bratislavy - 10€ a cas sa nijako nekontroluje.

Ja mam zatial len pripravu na saunu - prazdnu miestnost v pivnici. So sprchou a miestom na oddych na dvoch lehatkach je to pomerne velka izba a naklady sa mi nikdy nevratia, ale tesim sa, ako to raz dokoncim, ked budem velky.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod MartinH » Pia 23. Dec 2011 15:37:14

Nadviazem na temu - nepoznate niekto sprchu, ktora robi vodnu hmlu?

Bazenik nemozem mat a toto je zatial najlepsi sposob ochladenia. Objavil a vyskusal som to v hoteli Diplomat v Rajeckych Tepliciach. Keby ste boli niekedy v tych koncinach, hotel je fajn. Saunu maju peknu, ale stavanu viac na efekt. Podobne ako velka vacsina inych hotelovych saun je hlavnym problemom neznalost hosti spojena s chybajucim usmernenim od personalu. Spat k teme. Presne tam maju sprchu s mnozstvom funkcii a trysiek a s ovladacim panelom. Jedna z tych funkcii je vodna hmla, zhora pomaly padaju drobne kvapky, vyplnia sprchu a ochladzuju zo vsetkych stran. Take nieco hladam v jednoduchom prevedeni pre domace pouzitie.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod tienik » Pia 23. Dec 2011 16:17:52

Mam taku rucnu sprchovu hlavicu. A do dnes mi nebolo jasne na ktoreho slaka tam ta funkcia je. Ale vyrobcu a typ neviem, je to tak 6-7 rokov stare.
Ja som tym kuril kupelnu ked boli deti uplne male. Drzal som ju cca 20 cm od dna vane (aby nebolo mokro vsade) a pustil som do toho horucu vodu. Za minutu bolo v kupelni ako v saune :-), ale bol som presvedceny o tom ze nanot to robene nebolo. A ono je to presne naopak, na chladenie :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod theb » Str 14. Mar 2012 9:58:40

Dakujem za tento clanok, inspiroval som sa nim, akurat v dome uz na takuto miestnost akosi neostalo miesto, preto som zacal spekulovat nad externou verziou sauny.

Kedze si to chcem tiez spravit svojpomocne, zacal som rozoberat vsetky detaily. Cena vyzera naozaj priaznivo vzhladom na komfort v podobe relaxu, ktory toto zariadenie poskytuje.

Rozmyslam nad tym, ako si upevnovoval jednotlive laty oblozenia. Videl som, ze sa vyrabaju v podobe pero-drazka, ale aj tak to musi byt nejakym sposobom prychytene o konstrukciu.
To iste ma zaujima pri laviciach. Ako si ich konstruoval? Lepia sa tieto spoje, alebo sa pouzivaju specialne sroby (nerez popripade iny material) z vnutornej strany?

Dakujem za ozrejmenie.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Ako som staval saunu

Poslaťod erich » Pia 23. Mar 2012 9:51:57

Som rad, ze sa tu naslo par priaznivcov saunovania.
K veci: Obklad je vyhotoveny systemom pero-drazka, o drevenu konstruciu som ho upevnoval pomocou klincov s malou hlavickou. Ak sa pozorne pozries na obrazok, tak tam tie hlavicky klincov uvidis.Na kraje mozes dat klinceky s klasickou hlavickou, tie aj tak prekryjes krycou listou a nebudu vidiet. Prakticka skusenost s obkladom: v balikoch bolo osem dosiek, ale nie vsetky sa dali pouzit, niektore boli velmi pokrutene a niektore mali velmi vela hrčí (tie som daval dole pod lavicu kde nie su vidiet). Je lepsie si prikupit nejaky balik navyse a tie najhorie dosky dat do krbu.
Lavice a ich konstruciu som robil z dosiek 90x28mm,z bieleho topola. Na spajanie som pouzival klasicke ocelove skrutky do dreva s kuzelovou hlavickou (maju povrchovu upravu z mosadze). Skrutiek som pouzil asi 200ks. Davat nerezove skrutky povazujem za zbytocny nadstandart. Pokial je sauna vypnuta, tak je v nej vlhkost rovnaka ako v dome, pocas saunovania vlhkost klesne o 20%. Aplikovanie parneho razu pocas saunovania nema na skrutky vplyv.
Prílohy
erich
 
Príspevky: 65
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 10:49:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Ďalší

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia