nieco pre kosackovych pretekarov

Re: nieco pre kosackovych pretekarov

Poslaťod deko » Štv 14. Júl 2011 22:23:12

theb píše:Vies pls popisat, co robis s travnikom, ked ho kosis 1-2x rocne? Mas doma nejake zvieratka, ktore ti ho spasaju (sliepky, ovce, kozy, kravy...)

sliepky, kacice, husi a velmi zriedka to obslahnu kozy (ked sa tam dostanu). ziadne valcovanie, ziadne pletie, proste nic. zmes ziadna. teda mozno tam pred 40 rokmi niekto nieco nasial, za tu dobu sa tam ale dostali aj pupavy (pre hydinu mnam), skorocel a byliny (vsetko mnam pre hydinu), ktore ani sam neviem pomenovat. scasti je to v podstate permakultura - zvierata pokosia na spravnu dlzku (aby travnik nevysychal) a zaroven pohnoja.

na inej casti travnika, kam som nedavno vyviezol 3 liazky zeminy (aby bol sokel domu viac zapusteny do zeme) a 2 kubiky kvalitne prehniteho kozieho hnoja, zacina rast burina. za 2-3 roky tam bude ta ista zmes ako na nedotknutom travniku.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat




Re: nieco pre kosackovych pretekarov

Poslaťod tomas g » Štv 14. Júl 2011 23:54:30

Moja vlastna skusenost. Som fanusik peknych, anglickych a v nasich podmienkach takmer nedosiahnutelnych travnikov. Ked som bol slobodny vysokoskolak a byval som u rodicov, cize ked som mal kopu volneho casu :lol: , tak som s travnikom zabil celu sobotu - kosenie, vypichovanie buriny, zastrihavanie... Teraz nemam cas ani na ine veci (stale nedokonceny dom, zena a tri deti, malo penazi) a som rad ked travu pokosim raz za dva tyzdne. A cuduj sa svete - tam, kde som travu sial minulu jar (a obcas ju aj polievam :oops: ), je "travnik" v omnoho horsom stave, ako za domom, kde bola povodne zeleninova zahrada, travu som tam nikdy nesial, nikdy som ju nepolial a rastie tam iba to, co priniesol vietor. Skratka, iba som sa zbavoval buriny, aby mi neprerastle cez hlavu, ked uz mi to zacalo vadit, tak som ju raz za mesiac (alebo aj zriedkavejsie) pokosil. Teraz ju pokosim raz za dva tyzdne na najvyssiu dlzku, lebo teren je tam dost hrbolaty (zabudnuty stavebny odpad) a na pohlad je to omnoho krajsie, ako trava, ktoru som vysial pred domom. Jasne, ze deti sa radsej hraju na trave u nasich, ktori maju polozeny travovy koberec :D , ale aj tak som prijemne prekvapreny vysledkom. Keby som nemal taky hrbolaty teren a mohol by som travu kosit na kratsie, tak to necham v tomto stave.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: nieco pre kosackovych pretekarov

Poslaťod tomas g » Štv 14. Júl 2011 23:57:28

A este jedne stara klasika:

„Ako to, že máte takú hustú trávu?“ pýta sa americký záhradkár svojho anglického kolegu. „Zalievam ju rovnako ako vy dvakrát denne, kosím každé ráno, týždne ju hnojím a začiatkom mesiaca ju vždy kyprím a potom valcujem. Napriek tomu sa s vami nemôžem rovnať.“ Angličan na to sucho odpovie: „A robíte to už sto rokov?“
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: nieco pre kosackovych pretekarov

Poslaťod emkac » Sob 06. Aug 2011 11:14:44

zaujimava tema

akurat marne rozmyslam, kde by sa deti nahanali, keby som nemal travnik
a co by mi pozralo vsetko burinne svinstvo, kedze nemam husi ani kravy ani kozy ani nic podobne

prirody mam aj tak kopec okolo domu
blizko pri plotoch a pred domom mam krasne kvetinovo krikove zahrady
je to farebne, modrozelenocervenozltohnedoduhovouplnofarebne
nic sterilne, cisto zelenucke, ale pekny mix
a za domom, pri terase - travnik
sice nie zatial idealny, ale je tam a BUDE
lebo na betone sa moje deti hrat nebudu a po bodliakoch bosy chodit nechcem
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: nieco pre kosackovych pretekarov

Poslaťod ajkaag » Sob 06. Aug 2011 12:42:45

noooo tiez sa nechcem hadat, ale my keby sme dvor pokosili 2x rocne uz tam toho nasho takmerdvojrocneho skriatka nenajdem ;) a tiez ho nehnojime, nepolievame a nesnazime sa o xy vysku stebielok, len akurat nas dedo musi raz tyzdenne s frflanim vytiahnut kosacku, lebo ked to teraz kvoli dazdivemu pocasiu nechal mesiac tak, trava dosahovala cca vysku nasho drobca :D
ajkaag
 
Príspevky: 28
Registrovaný: Pia 08. Apr 2011 13:08:17
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: nieco pre kosackovych pretekarov

Poslaťod jana » Ned 07. Aug 2011 14:57:03

my mame tiez podobny travnik ako deko. pozostatok povodneho porastu. a je tam dost aj tej nizkej datelinky, v akej sme ako deti hladali 4listky ;) , ktora nevyrasta do extremnych vysok. navyse aj pekne zakvitne na bielo. z pupavy zase deti mozu robit venceky :-). sice nemame ziadne zvierata, takze musime pokosit castejsie ako 2x do roka, ale aj tak je to max. raz do mesiaca. starostlivost zatial ziadna - ziadne hnojenie, ziadne polievanie. ale byvame relativne kratko.
a "smetiak" na bio odpad mam "pomaha" zaplnit sused, ktory musi raz do tyzdna pokosit svoj "anglicky" travnik. uz len rozmyslam, ako takyto travnik vypestovat aj medzi domom a ulicou, kde sme jednoducho museli narusit povodny... skusim popozerat, ci nepredavaju aj nejake lucne zmesi - nevideli ste nahodou?
jana
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:39:55
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 12 krat

Re: nieco pre kosackovych pretekarov

Poslaťod boro » Ned 07. Aug 2011 22:06:53

jana píše:ako takyto travnik vypestovat aj medzi domom a ulicou, kde sme jednoducho museli narusit povodny... skusim popozerat, ci nepredavaju aj nejake lucne zmesi - nevideli ste nahodou?


napr. http://www.plantanaturalis.com/2/
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat




Predchádzajúci

Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron