Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod emkac » Sob 09. Júl 2011 13:48:01

Minuly rok na jar mi robili kobercovy travnik.
Teraz vyzera strasne a potrebujem vediet, ako ho ozivit, zhustit, ozelenit, zjemnit a pod.

Fakty:
na travnik siveti skoro cely den slnko, jediny kusok byva dost v tieni, ten je najkrajsi.... bude vidiet foto
polieval som vodou zo studne aj z vodovodu, cca 3 krat do tyzdna
kosil osm ho raz do tyzdna, vzdy na vysku 2 (stupnica 1-6), kedze mi nikdy nenarastol do takej vysky, aby som ho nechal vyssi
aktivne sa na travniku hraval futbal, synator je fanatik a tak v zasade denne hraval
na jeeen minuleho roku som travnik pohnojil predzimovym hnojivom, ale to uz som videl, ze je travnik na tom zle
tohto roku na jar som ho prevertikuloval a pohnojil starter hnojivom a poriadne som ho zalial
kedze bol nizky, tak som ho kosil na stupnici 1, cize velmi nizko
a este treba dodat, ze travnik je hrbolaty, kedze hlina postupne pracovala.... zislo by sa to vyrovnat

urcite som urobil chybu v tom, ze som kosil na malu vysku
obrovsku chybu som urobil tento rok, ze som zacal a aj pokracoval kosit na vysku 1
travniku dalo zabrat samozrejme aktivne hranie futbalu a behanie po nom

na fotkach je vidiet, ze niekde je travnik hnedasty.... akokeby hrdzavy.... to neviem co spravilo
niekde je strasne suchy, ale na jar bol vertikulovany a vsetko malo ist prec
niekde je travni tmavozeleny, dovod vobec neviem.....
niekde su take male tmavozelene kruhy so suchym stredom... to sa nasa krpata fenka venci a my si to nevsimneme a zabudneme tam naliat vodu
jeden roh je pekny, tam sa najviac polievalo (zle trysky v postrekovacoch), najmenej nicilo (je to roh), najmenej svietilo slnko (kryte domom)
tam to este ujde, ostatny travnik ale vyzera zle

co teraz?
ako to dat do poriadku?
Prílohy
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod Londoner » Ned 10. Júl 2011 13:46:38

No, celkom vela otazok, skusim sa nezodpovedne k niektorym vyjadrit:
Hustota a jemnost travnika zavisi hlavne od pouziteho osiva, resp pomeru jednotlivych druhov trav. Nie z kazdej budes mat travnik ako vo Wimbledone ;) Vies aku si kupil?
Kosenie- neviem, aka vyska je stupen 1 :? , nie je vhodne kosit na velmi malu vysku, casto staci 2,5-3cm.Hlavne v lete pri vysokych teplotach by sa nemala odkosit viac ako tretina z vysky travnika. Inak nebude dost listovej plochy, na prudkom slnku travnik moze hnednut a rednut. Dalej ostra kosacka - najlepsie vretenova, pravidelne menit smer kosenia.
Hnednutie, schnutie- moze to byt sposobene kosenim vid vyssie, nedostatocnou zavlahou - idealne okolo 20mm tj 20l/m2 pri kazdom zavlazovani,vtedy trava vytvara hlbsie korene.Nie je dobre zavlazovat velmi casto a malo, radsej poriadne raz za par dni. A urcite nezavlazovat pocas horucich dni. Mohla by to byt aj hrdza travova... Pises, ze zalievas 3x tyzdenne, akou davkou?
Hnojenie - velmi dolezita cast, zvysuje sa odolnost travnika. Kazdym kosenim sa odoberaju ziviny, intenzivne vyuzivane travniky sa hnoja cca kazdych 14 dni. Tu sa casto robi chyba,vyuzivany travnik potrebuje az okolo 1kg cisteho dusika na 100m2 rocne. Takze ak ma Tvoje hnojivo napr 10% obsah N, tak budes potrebovat kupit vacsie vrece... Teraz pocas sezony je potrebne hnojivo s vysokym obsahom dusika, neskor na jesen viac draslika. Ako casto hnojis? Akou davkou?
Este k pode: mas tam vela ilu, aka je poda pod travnikom? Mozno by pomohla aerifikacia a zapieskovanie na zlepsenie vodneho rezimu a prisunu zivin. Ak su tam priehlbiny, skus to zasypat jemnou vrstvou piesku a hliny, trochu utlacit,trava to postupne prerastie.
you don´t have to be perfect - you just need to pretend you are..
Londoner
 
Príspevky: 153
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 19. Dec 2008 18:42:53
Bydlisko: ZM, Londyn
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod kurt » Ned 10. Júl 2011 17:37:31

Ako písal Londoner, v prvom rade druhové zloženie, mal by si doplniť zeminu a dosiať vhodným osivom. V takýchto horúčavách polievať denne pred východom slnka, ak sa nedá tak večer. Ak miestami bude trávnik nasiaknutý ako špongia už je to moc. Kosiť pravidelne, na jar a v lete keď rýchlo rastie aj dvakrát týždenne. Po hnojení polievať kým sa hnojivo celkom nerozpustí, inak trávnik zhorí. Hnojiť podľa potreby a návodu, dva krát ročne je málo. Hlavne rovnomerne. A nakoniec: jemný trávnik a futbal nejdú do kopy. Jemné druhy tráv to zošlapávanie nevydržia. A keď je toho veľa, tak ani odolnejšie. Tieto veci platia tak na 90%. Zvyšných desať môžu byť iné príčiny, ale väčšinou je to len starostlivosť.
kurt
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Štv 17. Sep 2009 13:16:24
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod WYSIWYG » Pon 11. Júl 2011 14:28:53

Dosiať športovou trávou s prevahou mätonoha trváceho.
S výškou kosenia neprehánať ani zdola, ani zhora. Keď Ti tráva príliš vyrastie, po kosení sú spodné partie žlté od nedostatku svetla.
Tie zelené kopčeky (podpisy štvornohého miláčika) ukazujú, že keď sa pridá dusíkaté hnojivo, hneď to rastie, žlté stredy sú spálené, pretože to bola vysoká koncentrácia.
Čo robíš s pokosenou trávou? Mulčuješ? Kompostuješ? Vyhadzuješ (do zelených vriec)?
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod k+k » Pon 11. Júl 2011 14:51:22

uff, neprehanas to s tou vyskou ? ja kosim na min 3 az 4 (teraz 6, rozsah je 28 - 68 mm, 6 stupnov), jednak pod 3 mi drhne kosacku a jednak ta trava je uz moc kratka.
btw: za nasou psicou som nikdy s krhlou nebehal, a to je to trosku vacsi kusok od vasej :) mame ale vysievany, sportovy travnik.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod Ludo » Pon 11. Júl 2011 18:32:23

psovi davajte do vody tieto skaly http://www.pesamacka.sk/dog-rocks-balen ... -2190.html
aby flaky nerobil v trave :!:
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod Dodo » Pon 11. Júl 2011 20:50:16

Ludo píše:psovi davajte do vody tieto skaly http://www.pesamacka.sk/dog-rocks-balen ... -2190.html
aby flaky nerobil v trave :!:


Samozrejme, pokial ti je milsi travnik ako pes a jeho rozhadzane pH a doxxxbane oblicky. :nie:
Per aspera ad astra
Obrázok užívateľa
Dodo
 
Príspevky: 328
Obrázky: 15
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:28:40
Dal súhlas: 117 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod Ludo » Pon 11. Júl 2011 21:14:18

ak mas Dodo nejake info o probleme s dog-rocks sem s nimi, pripadne neviem ci ich nie je viac druhov :!:
mne tie moje odporucal sused veterinar a dava ich aj on svojim psom, pretoze ten vyrobok co uzivame vraj
"znižuje hladinu dusíka v psom moči, ale bez zmeny pH" /aj ked ani netusim ci to je vobec mozne, avsak vyrobca presvedcil lekara a on mna/
-to tvrdi veterinar, takže som zatial predpokladal že vie čo hovori,
aj ked je pravda, že niekoho, čo naozaj rozumie svojej praci dnes už snad ani nenajdeš :netusim
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod emkac » Pon 11. Júl 2011 22:07:31

ok, dik za tipy, takze pekne postupne:

- druh travy neviem... a uz presne neviem, kto to robil, aby som sa spytal.... ale je to asi jedno
- tesne pod travnikom je 5-10 cm hnedozem z kompostarne.... vcelku pekna... pod tym cca 20 cm navazka, skor strkovita ciernejsia hlina.... pod tym par metrov ilu
inac vsetkemu sa tam extremne dari, aj ovoci, zelenine, krikom.... ten il zadrzuje vody, cize je relativne vlhko odspodu... aj ked travy sa to asi netyka, ta ma korene plytko
- kosil som na najmensiu vysku, co je cca 2,5 cm.... teraz u viem, ze je to malo
- hnojil som fakt len raz na jesen a raz na jar, co je asi tiez malo
ale hnojivo sa mi nepacilo to jarne... take modre gulicky a polieval som travnik celu hodinu, uplne plaval vo vode a furt sa gulicky neroztopili.... mozno aj to mi sposobilo nejake vypalenie
- polievanie bolo asi tak akurat, presne na litre na m2 neviem.... prepnem to nabuduce na vodovod a skusim odmerat
ale mal som to nastavene na cca 15 minut 3 krat do tyzdna, co odporucal aj zavlahar
mimochodom, ked su teraz horucavy nad 30C, ani vtedy nemam polievat castejsie?
- vzdy zavlazujem vecer, po osmej..... je lepsie zavlazovat rano? o piatej? mozem aj tak
- pokosenu travu vyhazdujem
- psovi nic davat nebudem (a prosim ziadny flamewar)

tolko odpovede, teraz otazky:

- mam to pre istotu este raz prejst rekultivatorom? mam odstranit nejako tu suchu travu zospodu? lebo to pojde feeest tazko
- mozem na takyto travnik rozsypoat travove semeno? ako to utlacim do hliny? ved to zostane na povrchu
- ake semeno mi odporucite? idealne co najodolnejsie.... a je mi jasne, ze to nebude rovnake ako moj terajsi travnik, cize budu nejake vizualne rozdiely
- ake hnojivo odporucate? je nejake tekute? najradsej by som to cele pohnojil a polial, je mi to lepsie ako pogulickoval a potom zuril, ze gulicky su stale medzi steblami travy
- KEDY? kedy to mozem robit? aj za dva tyzdne? a AKO?

moj plan: rekultivator, vyhrabanie hrablami zvysky travy, vyplnenie nejakych priehlbin hlinou, polievanie, polievanie, polievanie, rovnomerne vsade dat nanovo semeno, polievanie a polievanie - moze byt?
ma vyznam tu behat s valcom? asi nie, kedze semeno aj tak nevtlacim do zeme a navyse po blate behat nemozem... alebo?
kedy zacat hnojit?

a samozrejme, kosit na stredny stupen
a pravidelne hnojit
a asi aj viac polievat
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod fabka2004 » Pon 11. Júl 2011 23:30:55

na hnojivo je najlepsie v tomto smere mocovina resp dusicnan amonny, ma najvyssi obsah dusika z hnojiv vobec, ak chces dobru cenu, napis SS ...

inac to len rozpustis vo vedre a potom s tym popolievas travnik krhlou a to tak ze najprv pustis zavlahu na 10min, ptom pobehas s krhlou a dokoncis standardne zavlazovanie

- travove semeno teraz v juli ani nie, to by si musel inac zavlazovat az do konca augusta
- matonoh trvaci, resp taku travovu zmes kde je jeho obsah najvyssi, on najlepsie odolava prave zatazi
- hnojivo mocovinu resp dusicnan amonny teraz na leto

v prvom rade zvys vysku kosenia najmenej na dvojnasobok a prave v lete kludne nech je trava aj vacsia, kosit je idelane pred dlhsimi dazdami, resp po koseni castejsie zavlazovat ale vacsimi davkami
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod kurt » Uto 12. Júl 2011 8:17:53

Asi chceš návod, tak ti napíšem čo by som urobil ja na tvojom mieste.
1) Pohnojiť. Pre teba asi bude najvhodnejší fabkov spôsob. Málo kto vie rovnomerne rozhadzovať sypké materiály a vozík si na to asi požičiavať nebudeš.
2) Prestaviť polievanie na štvrtú ráno. Večer o ôsmej je ešte stále dosť silné slnko. Pri 30+ polievať častejšie. Ty tiež pri horúčavách vypiješ viacej vody. To čo ti poradil závlahár je síce OK ale je to asi taká rada ako keď ti lekár povie že máš piť 2l tekutín denne. Niekedy je to málo a inokedy to do seba nedostaneš ani keď sa poš... Kontrolovať či trávnik nie je prepolievaný. Jednorázovo to nevadí, dlhodobé podmáčanie je problém.
3) Kosiť na cca. 4-5 cm. Nenechávať vyrásť a nárazovo skosiť veľkú dĺžku listov. Malo by to za následok vytváranie trsov u niektorých druhov. Pri kosení by bolo ideálne nechávať pokosený materiál na trávniku - zelené hnojenie, zbavíš sa problémov s odpadom. Otázka je či to predýcha manželka, že sa bude nosiť bordel do domu ak máte vstup priamo z trávnika.
To sú priebežné úlohy s ktorými treba začať čo najskôr.
4) Nájsť pre synátora nové miesto na futbal. Kým tam bude denne hrávať je zbytočné púšťať sa do kroku 5. Ale je to otázka priorít. Pre mňa by určite bolo dôležitejšie aby mladý športoval než aký mám trávnik, ak by som nemal k dispozícii iný priestor.
5) Doplniť zeminu a dosiať. To má čas do septembra, keď sa trocha unormálni pičasie. Kúp športovú zmes, zmiešaj s pieskom a tak vysievaj. Ten piesok ti pomôže k rovnomernejšiemu rozhodeniu semena. Zároveň si do vtedy pozháňaj nejakú knižku o pestovaní trávnika. Momentálne som ti nič nenašiel, resp. sú vypredané, ale skús knižnicu.
kurt
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Štv 17. Sep 2009 13:16:24
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod WYSIWYG » Uto 12. Júl 2011 12:59:09

Už v podstate niet čo radiť, ja zostávam na radách môjho predchádzajúceho príspevku. A fabka2004 a kurt to dobre zhrnuli. :idea:
Akurát otázka - rekultivátorom myslíš dúfam vertikutátor? Pozor na názvoslovie ;-)

Moje skúsenosti: Vysieval som športový trávnik na dve etapy - plocha s minuloročnou jesennou sejbou sa uchytila veľmi dobre,
tohtoročná jarná má "diery" od burín. Naozaj aj z vlastnej skúsenosti odporúčam práve jeseň na výsev či dosev trávnika.
No a granulované vs. rozpustné hnojivo? Úspešne používam vodorozpustné hotové hnojivo Kristalon Trávnik.
Osobná skúsenosť sa dúfam neberie za reklamu. Spomínané hnojivo obsahuje aj zelenú skalicu proti chloróze.

A prečo som sa spýtal čo robíš s pokosenou trávou? Nuž, môj názor je, že vyhadzovanie je bohapusté plytvanie. ;-)
Mulčovanie alebo kompostovanie je to správne využitie! :-)
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod k+k » Uto 12. Júl 2011 13:53:25

WYSIWYG píše:A prečo som sa spýtal čo robíš s pokosenou trávou? Nuž, môj názor je, že vyhadzovanie je bohapusté plytvanie. ;-)
Mulčovanie alebo kompostovanie je to správne využitie! :-)

OT: tento problem riesim kazdy tyzden. Mulcovat kazdy tyzden nemozem, komposter (taky velky) nemam, tak vyhadzujem. :( A servis ala Ivanka pri Dunaji v nasom okresnom meste nemame (zber travy smetiarmi) :(
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod emkac » Uto 12. Júl 2011 22:15:20

Dik za tipy.... zacnem teda hnojenim
Pojdem samozrejme do rozpustneho, cize uvidim, co tomu pomoze.
Okrem toho zacnem postupne najvacsie hrbolce vyplnat jemnou hlinou. Bez semena. Pieskom nie, lebo nemam voci piesku doveru, ked to iba tak vysypem na travnik. Ale postupne cele leto budem robit take kadejake tenke vrstvy hliny a dufat, ze to trava prerastie.
Na jesen kupim semeno, momentalne inklinujem k Barenbrug RAPID, co sa pouziva na dosev k sportovym travnikom. Zlozenie je
Mätonoh trváci ang. 30% BARRAGE
Mätonoh trváci ang. 30% BARBALL
Kostrava červená dlhovýb. 20% BARGENA
Lipnica lúčna 20% BARON

A to vysadim. Aj ked sa desim toho, ako to semeno dopadne do hliny medzi uz existujuci travnik. Ale snad nejako. :shock:

Tie suche plochy v strede travnika som dnes detailne pozeral, tam nie je skoro ziadna trava, cize to bude do jesene vyzerat asi stale rovnako. Nema tam totiz co vyrast, nema comu hnojivo pomoct. Akurat kraje travnika zacinaju vyzerat trosku k svetu, zacinaju zeleniet.

Kosit uz kosim na stred, co je tych cca 3,5-4 cm. Akurat ze mi tak trava vysoko nerastie, cize skoro nic nekosim. Iba kde tu. :(

Doteraz som vsetku pokosenu travu zahodil, ale skusim par krat pomulcovat a nechat tam. Aj ked pochybujem, ze to bude mat nejaky efekt. Ale ked to radite, tak snad vam aj uverim. :mrgreen:

A myslel som samozrejme vertikulovanie. ;) Skusim cez vikend povertikulovat, poliat, pohnojit a poliat. Ak teda dovtedy pride hnojivo.... :netusim

Polievanie a cas...... 4 hod rano sa mi velmi nepacia. Dovod je ten, ze minuly rok som mal par krat problem s kvapkovou, kde tlak vody roztrhol par spojov. A kedze som polieval vecer, tak som si to vsimol a hned opravil. Teraz vzdy trpnem, ci opat nejaky spoj nepovoli.... Hmm..... Ale ved to mozem urobit tak, ze kvapkovu necham na vecer a travu budem rano. :D OK, prestavim to.

A snad posledna vec - synator a futbal ma jednoznacne prednost. Cize ked sa bude chciet hrat, tak sa bude hrat. A ja budem potom travnik dodatocne zachranovat. Aj ked si myslim, ze ak to nakoniec dam tym doosevom do poriadku nejako a ked zmenim starostlivost - hnojenie a vyska kosenia, tak ten travnik na tom bude podstatne podstatne lepsie.

Dik vsetkym za rady.

Koncom prazdnin skusim dat dalsie fotky, to uz by som mohol 3 krat dovtedy pohnojit. (stred jula, koniec jula, stred augusta, koniec augusta) Tak aj 4 krat. :mrgreen:
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod mp1 » Str 13. Júl 2011 18:00:40

z literatúry v knižnici: Trávníky v zahradě / D. G. Hessayon ; z angl. orig. prel. Miroslav Volf, Praha : BETA, 2002; Trávníky kolem nás / Jan Ondřej, Praha : Futura, 1993; Trávníky a okrasné trávy / Jan Ondřej ; Milada Opatrná, Praha : BRIO, 1997; Pasienky, lúky a trávniky / Ján Novák, Prievidza : Patria I., 2008; Grünflächen der Stadt / Johann Greiner ; Helmut Gelbrich, Berlin : Verlag für Bauwesen, 1974 ; ...
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat




Ďalší

Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia