Chybné zapojenie zásuvky?

Re: Chybné zapojenie zásuvky?

Poslaťod PrasinaPE » Pon 20. Dec 2010 23:10:45

Elektrikar prisiel. Pomeral a zistil, ze nie je zapojene uzemnenie na 4 zasuvkach v jednej vetve. Nakoniec ked otvoril jednu zasuvku tak nasiel nepritiahnutu skrutku. Hrozilo, ze budem tahat solo kabel k najblizsej zasuvke.
Necakana chyba sa odstranila. LED svietidla uz nesvietia pri prilozeni fazy na kolik (podstata tejto temy). Zahada vyriesena, sice fyzikalne tomu moc nechapem, ale to nie je podstatne. Hlavne ze je to uz OK. :ano:
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat




Re: Chybné zapojenie zásuvky?

Poslaťod tienik » Pon 20. Dec 2010 23:29:55

Ahoj,

takze ked sa vratis v diskusii na zaciatok, pisal som tam o tom, ze moze ist o neuzemneny PE vodic - co je presno to co nasiel tvoj elektrikar.
Prelozene do ludskej reci, mal si ty aj tvoja rodina stastie - nakolko 4 zasuvky dome si mal nechranene. Ak by si tam bol pripojil daky posahany spotrebic, tak mozno by si nam uz sen nepisal.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Chybné zapojenie zásuvky?

Poslaťod juro_b » Pon 20. Dec 2010 23:47:06

nie som elektrikar,je nejaky jednoduchy sposob,ako toto skontrolovat? voltmeter mam,skusacku mam.aj ked svojmu elektrikarovi verim,predsa len.. :netusim
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Chybné zapojenie zásuvky?

Poslaťod MartinH » Pon 20. Dec 2010 23:54:04

tienik píše:takze ked sa vratis v diskusii na zaciatok, pisal som tam o tom, ze moze ist o neuzemneny PE vodic - co je presno to co nasiel tvoj elektrikar. Prelozene do ludskej reci, mal si ty aj tvoja rodina stastie - nakolko 4 zasuvky dome si mal nechranene. Ak by si tam bol pripojil daky posahany spotrebic, tak mozno by si nam uz sen nepisal.

Zásah do čierneho, gratulujem :ano:

Ja som si kedysi spravil malu testovaciu 25W ziarovkovu lampu pripojenu v zastrcke medzi L a PE. Spolu s tlejivkovou skusackou sa tym da laicky otestovat zasuvka, taketo vybavenie ma asi kazdy kutil doma.

test c.1. skusacka svietielkuje v lavej dierke a nikde inde, ani v pravej, ani na koliku. Ak nie, problem. Ak OK, pokracovat dalsim testom.
test c.2. normalna lampa svieti. Ak nie, problem. Inak pokracovat dalsim testom.
test c.3. skusobna ziarovka vyhodi chranic. Ak OK, zasuvka vyzera byt dobra.

V tomto pripade by pri teste cislo 3 ziarovka nesvietila ani nevyhodila chranic.

(V starych instalaciach bez chranica pri teste c.3 ziarovka svieti)
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Chybné zapojenie zásuvky?

Poslaťod tienik » Uto 21. Dec 2010 0:34:03

no, to vidim ako celkom pozitivny pristup - posnazit sa poznat vlastnu instalaciu a mat mierny nadhlad nad jej funkcnostou - samozrejme to myslim len z pohladu laikom povolenej manipulacie. Ja by som ako ideal videl zakupenie tohoto: http://www.gme.sk/sk/el-eurotester-p729-082.html
To by na normalne odskusanie "ci ma to nezabije" mohlo stacit - dokonca by to prinieslo pozitivny efekt vo forme preskusania chranicov. Ruku na srdce, skusate pravidelne svoje prudove chranice? (doba je dana vzdy v katalogu vyrobcu) :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Chybné zapojenie zásuvky?

Poslaťod tienik » Uto 21. Dec 2010 0:37:33

MartinH píše:
tienik píše:takze ked sa vratis v diskusii na zaciatok, pisal som tam o tom, ze moze ist o neuzemneny PE vodic - co je presno to co nasiel tvoj elektrikar. Prelozene do ludskej reci, mal si ty aj tvoja rodina stastie - nakolko 4 zasuvky dome si mal nechranene. Ak by si tam bol pripojil daky posahany spotrebic, tak mozno by si nam uz sen nepisal.

Zásah do čierneho, gratulujem :ano:


Vdaka, aj ked radsej by som sa bol sekol - toto je fakt porucha kde konci sranda.
Aj ked, zazil som uz byt v cinzaku, kde sa prerusil PEN vodic v sustave TN-C hned na prvej zasuvke okruhu. Takze ked som tam dosiel a zacal merat - skoro ma vystrelo. Tym ze bola v jednej zasuvke lampa, vsetky ostatne mali na koliku poctivych 230 V - nastastie nikto sa toho nechytil. Tak to bol vtedy dojnasobny pocet zasuviek....
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Chybné zapojenie zásuvky?

Poslaťod juro_b » Uto 21. Dec 2010 0:45:19

Tienik: dakujem za tip,ten tester je dobra investicia.
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat




Predchádzajúci

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron