Elektrický bojler a expanzomat.

Elektrický bojler a expanzomat.

Poslaťod František » Pia 05. Nov 2010 13:54:40

Aby som obmedzil / skoro až zamedzil / odkvapávanie vody pri ohreve z poistného ventilu, tak som sa rozhodol dať expanzomat. Nemám urobený odtok tejto vody a tak ju musím vylievať. Montážnik mi ho chce dať na výstup teplej vody, ľahšia montáž. Mne sa to nepáči. Pri každom odpúšťaní teplej vody / po ohreve/ mi bude vytekať zbytočne aj voda z expanzomatu. Mám to takto urobiť? Samozrejme poistný ventil zostane.
Ďakujem.
František
 
Príspevky: 32
Registrovaný: Pia 05. Nov 2010 13:14:43
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Elektrický bojler a expanzomat.

Poslaťod joko » Pia 05. Nov 2010 21:26:41

Tvoj argument je irelevantný. Expanz je napojené z jednej 1/2" rúrky a možno s 3/8" hadičkou, tak tá voda iba trocha pulzuje ale necirkuluje. Takže k strate tepelnej energie dôjde za rok tak cca "1" Euro.
Expanz sa dá napojiť aj na prívod studenej vody po poistnom ventile s klapkou, ale pouvažuj, či nie je rozumnejšie znížiť tlak v TUV redukčným ventilom a k tomu Expanz a "nemalo" by kvapkať ale "smie". Preto je poistný ventil, aby prebytočný tlak odpustil. Záleží na velkosti systému , tepelných rozdieloch, a rýchlosti ohrevu.
Ale aby som obhajoval aj druhú stanu , tak takmer všetci výrobcovia týchto systémov odporúčajú expanznú nádrž zapájať do systému po ohreve vody, lebo lepšie absorbuje tlakové rozdiely ale hlavne "vodné rázy" v systéme. Takže jedna vec je ľachšia montáž, druhá vec je opodstatnenosť osadenia. Ja by som ho tiež odporúčal osadiť na výstup z bolera, bez ohľadu na miesto či priestor.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Elektrický bojler a expanzomat.

Poslaťod František » Pon 08. Nov 2010 8:50:05

Ďakujem za odpoveď. Doteraz som si myslel po prečítaní niektorých informácií, že sa expanzomat odporúča dať na prívod studenej vody. Ohľadne tých strát v teplej vode by som oponoval. Pri zvýšení tlaku / pri každom ohrievaní /sa do expanzomatu dostane viac vody. Pri vypúšťaní sa tlak znižuje a/ až na tlak rovný ako v centrálnom prívode/ voda z expanzomatu mi tiež tečie ako "teplá", je ale studená. A to sa opakuje niekoľkokrát za deň.
František
 
Príspevky: 32
Registrovaný: Pia 05. Nov 2010 13:14:43
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Elektrický bojler a expanzomat.

Poslaťod joko » Pon 08. Nov 2010 21:20:22

Je mi úplne jasné, že sú tam tepelné straty, a preto som to jedno euro dal do úvodzoviek. Na druhej strane voda je v gumenom vaku obalené so vzduchom, tak to mierne eliminuje tie straty. Ak tam dáš miesto vzduchu napr. Argon, tak tepelné straty ešte eliminuješ. Pokial cez deň používaš TUV, tak ku stratám nedôjde, lebo nemá to čas vychladnúť. Ale straty sú tam určite. Napriek tomu z funkčného hľadiska je lepšie mať na výstupe z ohrevu. Tlakové rozdieli by kompenzoval aj pred ohrevom, ale oneskorene by reagoval pri odpúšťaní a zastevení ventilov. Je to druhá funkcia expanzky a tá nie je zanedbateľná.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Elektrický bojler a expanzomat.

Poslaťod jan45 » Uto 09. Nov 2010 7:44:00

z fyzikálneho hľadiska je úplne jedno kde expanzka bude, tlak sa šíri všetkými smermi rovnako. Funkciu by splnila aj na konci pri výtoku. Voda cey ňu nepreteká, takže sa nezohrieva, len vedením asi ako prípojka na vypnutom radiatore.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron