ako zachytit povrchovu vodu z kopca

ako zachytit povrchovu vodu z kopca

Poslaťod Miro Ke » Pia 04. Jún 2010 8:27:33

mam problem so susedom, ktory zial dlhodobo neriesi odvod povrchovej vody z svojho pozemku do kanalizacie a tak vsetka voda mi tecie na pozemok. Teraz sa to prejavilo dost extremne. Tak ci chcem ci nechcem budem to musiet riesit na svojej strane. Vid obrazok
- cierna je profil terenu
- siva je oplotenie
- modra priestor na zachytenie povrchovej vody
Uvazoval som o variante
1. vykopat ryhu cca . 30cmx50cm ulozit tam drenazne rury 2x200mm a presypat strkom
2. vypotat ryhu a ulozit plastove odvodnovacie zlaby co su k dispozicii v rozmere 10x10 cm
3. kanalizacnu ruru priemer 200mm, vyrezat v nej drazku tych 15 cm a tu ulozit zeme

Chcem relativne lacne riesenie, ktore nemusi byt velmi esteticke ale hlavne maximalne uccinne z pohladu zachytenia vody co myslite ako na to ?
Prílohy
povrchova voda.JPG
povrchova voda.JPG (10.57 KiB) Zobrazené 2539 krát
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat




Re: ako zachytit povrchovu vodu s kopca

Poslaťod Ludo » Pia 04. Jún 2010 9:10:17

nevedno, ci je ta moznost - posunut tu vodu dalej
moju zenu by totiz ihned napadla myslienka - spravit si cez zahradu pekny potocik
trocha jazierkovej folie, trocha ozdobneho kamena, nejake tie rastlinky - a este by si usetril na cerpadielku :netusim
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: ako zachytit povrchovu vodu z kopca

Poslaťod emkac » Pia 04. Jún 2010 10:46:35

co s tou vodou budes dalej robit?
ked ju zachytis do drenazky, kam ju odvedies?
lebo dat tam par rur a obsypat to strkom je riesenim iba dovtedy, kym sa rury nenaplnia.
potom zacne voda znova stekat po pozemku dole
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: ako zachytit povrchovu vodu s kopca

Poslaťod mendo » Pia 04. Jún 2010 10:52:10

Ludo píše:nevedno, ci je ta moznost - posunut tu vodu dalej
moju zenu by totiz ihned napadla myslienka - spravit si cez zahradu pekny potocik
trocha jazierkovej folie, trocha ozdobneho kamena, nejake tie rastlinky - a este by si usetril na cerpadielku :netusim

Tvoja potôcik, moja jazero:)
Ja mam podobny problem s povrchovou vodou, mne to steka z okolitych kopcov, kedze je tam najnizsie miesto v okoli. Ja kvoli tomu musim zdvihnut pozemok o meter.

varianta 1. trebalo by to aj niecim "zabarikadovat" aby voda nepretiekla cez strk a len minimum sa vsiaklo
2. treba pravidelnu udrzbu

mozno by tam stacil obycajny betonovy rigol. Ak by si hodil foto dalo by sa to lepsie predstavit aj z estetickeho hladiska
Prílohy
DSC00009 (2).jpg
DSC00009 (2).jpg (121.6 KiB) Zobrazené 2513 krát
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: ako zachytit povrchovu vodu z kopca

Poslaťod Miro Ke » Pia 04. Jún 2010 10:56:27

s vodou nie je problem mame tam dazdovu kanalizaciu o priemere 300mm ja mam napojenie o priemere 200mm cize ja vsetku prebytocnu vodu z pozemku davam mimo do potoka, a keby to iste urobil sused tak nemam co riesit.
Co sa tyka jazerka technicky by to islo ale ten zdroj vody nie je trvaly, ale len ked su silne dazde a po druhe ked uz to idem riesit tak chcem to riesit tak ze aj kde spadne na svah ''120mm zrazok za hodinu'' tak aby to zvladlo tu vodu zachytit a odviest do dazdovej kanalizacie, ktora je predimenzovana oproti projektu pricom este aj projekt bol pri danom spade dost predimenzovany.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: ako zachytit povrchovu vodu z kopca

Poslaťod Miro Ke » Pia 04. Jún 2010 11:05:56

mendo beton nie , kedze z mojej strany tam uz je obmedzeny pristup, a znamenalo by to dvihat beton /alebo tvarnice do kopca s prevysenim cca. 2m, aj ked ak s pohladu zivotnosti a ucinnosti to bude najlepsie riesenie tak to urobim.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: ako zachytit povrchovu vodu z kopca

Poslaťod lj. » Pia 04. Jún 2010 18:43:35

Chces zachytit vodu na kopci, nie pod kopcom?
Najlacnejsie bude ak vykopes iba jarok, ale skor pod kopcom. Ono v tychto extremnych dazdoch ti dost zrobi aj voda co padne na tvoj svah.
No nieco podobne caka aj mna, aj ked tam nemam ziaden svah, vody je dost.
lj.
 
Príspevky: 141
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:16:50
Bydlisko: KE
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: ako zachytit povrchovu vodu z kopca

Poslaťod ziletka » Str 22. Sep 2010 13:34:54

u mna je podobna situacia akurat ze ten skok medzi tvojim a susedovym pozemkom je u mna 2m vysoky betonovy plot a za nim navozena hlina.
mali sme tam dost problem s povrchovou vodou. Spravili sme drenaz okolo domu a teraz je to ok. ale za domom na pozemku (to je tam kde je potom ten betonovy plot) je po dazdoch par potocikov ktore pretekaju vykopanou provizornou ryhou cez pozemok, na cestu a do potoka.
Planujem tam spravit drenaz kdesi v miestach kde teraz voda presakuje po celej sirke pozemku asi 30cm hlboko a v zemi to spojit a jednym vyvodom necham tu vodu vytiect na pozemok a spravim tam kamenny potocik, ktory potecie iba pocas dlhych dazdov alebo po vydatnom dazdi. Mam odsledovane ze ked zacne prsat a prsi a prsi tak cca za 3 hodiny sa voda dovali z hory a potom potocik tecie a tecie. a ked prestane prsat tak mam na pozemku pekny potok este asi 3 hodiny.

btw. mam na zadnom pozemku zakopanu betonovu ruru veducu do potoka pod zemou, takze v nej ukoncim potocik nejakym vodopadom zabezpecenym :)

Takze takto som si to vymyslel ja.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat





Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron