odpadové potrubie HT PP + PVC-U

odpadové potrubie HT PP + PVC-U

Poslaťod bladerunner » Pia 09. Júl 2010 19:44:50

Zdravím "ostavbárov"
Vodári mi natiahli odpady a rozvod vody v novostavbe. *Všimol som si, že kolená, rozbočky a redukcie boli všetko HT PP /na gumičku/, ale niektoré rúry boli PVC-U /bez hrdla/. Na niekoľkých miestach je zaústenie HT PP kolena do PVC rúry - na PVC rúre nahriatim vytvarované hrdlo a vlepené koleno HT PP asi Novodur-om. Trochu som znervóznel, lebo viem, že HT PP sa spájajú cez gumičkové tesnenia. Vodár tvrdí, že ten spoj je OK, že pekne zdrsnil povrch PP a tak to zalepil, že nemôže byť problém.
Prosím odborníkov o radu.
Môže to tak zostať a mám byť kľudný, alebo to treba prerobiť všetko na gumičku?
Ďakujem za rady.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat




Re: odpadové potrubie HT PP + PVC-U

Poslaťod Slavo_T » Ned 11. Júl 2010 0:00:50

Lepenie ht a pvc je dost otazne , a hlavne ohladne pevnosti lepeneho spoja. Ht rury a tvarovky su pevnejsie ( je to tvdsi, hustejsi material ) ako pvc a lepidlo ich nedokaze az tak narusit (rozleptat) , ako pvc ruru , takze pevnost spoja je stale otazna. Vyrobca ht rur doporucuje spajanie rur a tvaroviek , cez gumickove spoje (hrdla) , alebo cez presuvne hrdla a nedoporucuje ich lepit.
Pokial by bol lepeny spoj ht/pvc zvisly , tak tam by to "mozno" este slo , ale ak je vodorovny , tak tam podla mna moze byt do buducna riziko netesnosti. Ht a pvc rury maju rozdielnu teplotnu odolnost a teda aj roztaznost , takze ten lepeny spoj bude namahany a aj to moze byt dosledok pripadnej netesnosti.

S týmto príspevkom autora Slavo_T súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: odpadové potrubie HT PP + PVC-U

Poslaťod bladerunner » Ned 11. Júl 2010 1:19:52

:dash načo stále všetko študujem, čítam. Sa mi zdá, že čím viac človek vie, tým viac je nespokojný a trápi sa nad všetkým. A nemyslím tým len stavbu domu, ale všeobecne. Zlatá nevedomosť.
Od začiatku stavby domu stále nejaké problémy s "majstrami" :( Či už veľké /pri základoch a hrubej stavbe/ alebo také "maličkosti" ako teraz s odpadovým potrubím. Neviem, asi mám smolu na ľudí. Nemám čas nato, aby som si všetko robil sám alebo tam celý deň stál nad nejakým majstrom a kontroloval celú jeho prácu, či dodržuje aspoň základné technologické postupy a doporučenia výrobcu materiálu. Cez deň a často aj v noci som v práci.

Joko ak ťa môžem poprosiť, aký je tvoj názor - prerobiť či nechať tak? Často sa tu vyjadruješ k témam o vode a odpadoch. Díky za odpoveď.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: odpadové potrubie HT PP + PVC-U

Poslaťod Slavo_T » Ned 11. Júl 2010 21:10:29

Ja osobne , ak by som bol na tvojom mieste a by to spravili vodari mne , tak im to dam prerobit. Mas stale pochybnosti ci to tak moze byt , alebo nemoze , a ak im povies nech to prerobia , ako to mali urobit od zaciatku , tak sa zbavis jednej nocnej mory , ktora ti bude vrtat hlavou stale , ak si spomenies na odpad , alebo ak pustis vodu do umyvadla. Urcite to daj prerobit , ma to byt vsetko na gumickove spoje , tak nemas o com rozmyslat.
Otazka : Ak by si si to robil sam , dal by si tam pvc rury ?? Podla mna nie ,.... , tak nech je to tak ako by si to robil ty , a podla navodu od vyrobcu , ved za to platis .
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: odpadové potrubie HT PP + PVC-U

Poslaťod joko » Ned 11. Júl 2010 21:23:57

Plne sa stotožňujem s popisom od Sláva. Boli časi, keď som vo výnimočných prípadoch tiež spájal tieto dve materiáli lepom. Ja som používal a používam do dnes lep na PVC-U tlakové rúry. No stalo sa, že takýto lep pri skúške so silou som dokázal odtrhnúť. Takže ten spoj je "dobrý až dostatočný" ale nie "výborný alebo chválitebný". Nemusí sa stáť nič, ale jeden nikdy nevie. Rozhodne po týchto testoch už cca 18 mesiacov ani jeden spoj som takto nelepil. Rôzne materiály používam často kvôli cene, ale dávam si záležať , aby kolená na lepenie aj s gumičkou boli výhradne z PVC-U v Nitre ich vyrábajú aj v 110 priemere, a s tými sa dá prechádzať na HT tvarovky. Ak také kolená nemám tak používam presúvne hrdlo.
Na Tvoju otázku odpoviem svojsky: dnes by som sa už na takto lepený spoj nedokázal dať záruku. :oops:
Či nechať prerobiť? Vodár Ťa bude "v dobrom spomínať" ale takéto spoje nekorešpondujú s technologickým postupom spájania HT potrubia a HT tvaroviek. Jedine ich tlačiť k dodržaniu technologických predpisov. Ak sa Ti preukážu lepidlom na HT potrubia, alebo Ťa na takéto spoje vopred upozornili a Ty si súhlasil, tak prerábku asi budeš musieť zaplatiť.
Ale tak ako Slávo písal: vo vertikálnych potrubiach to tiecť nikdy nebude, ak je to pod omietkou tak ani zapáchať, ale v horizontálnej polohe je to v horizonte životnosti stavby je to vždy otázne.
druhá maličkosť? pre Teba nestačí iba vodotesnosť, ale musí byť aj vzduchotesnosť, ak je to mimo omietky kvôli zápachu :!:
P.S. Teraz písal aj Slávo ale ja nespochybňujem opodstatnenie PVC rúr. Oni sú kvalitné a o dosť lacnejšie. Okrem drezu sa v pohode dajú použiť všade. Podmienkou na lepenie však ustávajú tvarovky z PVC-U. Na viacerých niestach sa dajú kúpiť aj na gumičku, a tak odpadne starostlivosť o kombináciu. Bežné HT rúry potrebuješ prirezať a s odpadkami už nič nespravíš. Pri PVC použiješ celú rúru bez odpadkov. Ide čiste o kombináciu dvoch materiálov.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: odpadové potrubie HT PP + PVC-U

Poslaťod Slavo_T » Ned 11. Júl 2010 22:01:34

Teraz som nasiel : http://forum.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=100507 , mozno ti to pomoze pri rozhodovani.
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: odpadové potrubie HT PP + PVC-U

Poslaťod bladerunner » Pon 12. Júl 2010 2:06:46

chlapi ďakujem za odpovede. takže asi nechám prerobiť aspoň to čo sa bude dať - "vodorovné" časti prevažne priemeru 50 mm, ktoré idú k jednotlivým pripájacím miestam /no oni nie sú celkom vodorovné, lebo by to nefungovalo ;) /. Prinajhoršom to prerobím sám, len potom načo som volal vodárov :? To fakt je najlepšie všetko urobiť sám. Len keby bol čas.

P.S: Ešte na vysvetlenie ako došlo k tomu, že používali PVC rúry a HT tvarovky. Dohodol som kúpu materiálu v obchode u známeho - povedal som, že budem potrebovať materiál na odpady, na rozvody vody PPR, 2x WC a 1x bidet Kombifix, 1x podomietk. sprchová batéria, 1x sprch. žľab, atď... Vravel, že bežné veci majú, špecialitky ako sprchový žľab a podobne objedná. Po materiál potom chodili vodári. Keď prišli po materiál na odpadové potrubie tak vraj niektoré priemery rúr mali iba PVC, takže vzali tieto. :netusim nechápem načo sú mobily. Jeden telefonát mne a pošlem ich kúpiť HT rúry do druhého obchodu a vôbec by táto situácia nevznikla. :dash
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: odpadové potrubie HT PP + PVC-U

Poslaťod deko » Pon 12. Júl 2010 7:27:31

bladerunner píše:Prinajhoršom to prerobím sám, len potom načo som volal vodárov :? To fakt je najlepšie všetko urobiť sám. Len keby bol čas.


kolko casu si zabil teraz kvoli fuserom? nemal by si to za ten cas nahodou hotove aj tri krat? :dash
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: odpadové potrubie HT PP + PVC-U

Poslaťod bladerunner » Pon 12. Júl 2010 13:08:12

to deko: tak také silné slová /fušeri/ by som asi hneď nevolil, možno je to bežná prax /aj joko spomínal, že ešte nedávno občas používal aj on takýto spoj/, ale na druhej strane všade v návodoch na HT odpadové potrubia píšu iba o spájaní na gumičku, takže by sa mal dodržať technologický postup.

čas som zatiaľ "zabil" len ten čo sedím a píšem tu na Fórum a to asi nemôžem označiť za premárnený čas :mrgreen:
čo sa týka toho či si robiť niečo sám alebo volať majstrov, tak keď som to nikdy predtým nerobil a v podstate ani nevidel ako sa to robí, bojím sa to robiť sám + nedostatok času.
Samozrejme keď sa už do niečoho pustím, tak výsledok je zvyčajne lepší akokeby to robili "majstri" - vymuroval som komplet komín, atiky okolo plochej strechy, natavenie hydroizolácie, teraz som znižoval otvor na vchod. dvere /nebude nad nimi svetlík/, uloženie vonkajšej kanalizácie - tam so urobil nejaké chyby- možno trocha väčší sklon ako by mal byť, redukciu 125/160 sa mi zdá, že som dal "hore nohami"- rovná časť dole :dash, a kopa iných maličkostí
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: odpadové potrubie HT PP + PVC-U

Poslaťod mlaco » Pon 12. Júl 2010 14:00:02

Ja len dodam z mojej skusenosti, ze netreba mat pochybnosti. Lebo spoj PE a PVC lepeny lepidlom na PVC drzat naozaj nebude.
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron