Úbytok tlaku v sústave

Úbytok tlaku v sústave

Poslaťod Jecko » Uto 01. Jún 2010 9:07:09

Zdravim,

mam jednu otazku, najlepsie na Joka...Vodari dokoncili a natlakovali vodovodnu sustavu z PPR (dve kupelky, kuchyna) pred dvoma tyzdnami na 5 barov. Teraz po dvoch tyzdnoch tlak klesok takmer na 3 bary. Je to normalne? :twisted: Rozvody som kontroloval uz niekolko krat, ziadny naznak uniku vody som nespozoroval.

Teplota nejako extra nekolisa. Vraj to moze byt sposobene starymi gumovymi tesneniami na uzaveroch? Je mozne, ze tolko vzduchu sa dostalo von?

dik
Obrázok užívateľa
Jecko
 
Príspevky: 234
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:03:46
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 7 krat




Re: Úbytok tlaku v sústave

Poslaťod Jecko » Uto 01. Jún 2010 10:21:36

ok, mozte zavriet temu ;)

podobnu som nasiel tu co-sposobil-pokles-tlaku-v-rozvodoch-vody-t3104.html
Obrázok užívateľa
Jecko
 
Príspevky: 234
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:03:46
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Úbytok tlaku v sústave

Poslaťod joko » Uto 01. Jún 2010 11:07:48

Tak ako sme písali v tej druhej téme. Nemal by si sa s tým uspokojiť. Dotlakuj na vyššie hodnoty, aj na 10, a kontroluj. Tie staré gumy je taká malá pravda, ale mali by byť mokré. Toľko vody sa neodparí bez stopy. Asi máš jeden malí únik, ktorý musíš nájsť.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Úbytok tlaku v sústave

Poslaťod MiroM » Uto 01. Jún 2010 12:51:43

Tak to su teda amateri, ked skusaju tesnost vzduchom. Vzduch nie je dobry, je stlacitelny a zaroven ma velku roztaznost vplyvom teploty.
Sustava musi byt natlakovana vodou a pekne to odvzdusni pri kazdej nastienke.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Úbytok tlaku v sústave

Poslaťod stevo79 » Uto 01. Jún 2010 13:32:38

MiroM píše:Tak to su teda amateri, ked skusaju tesnost vzduchom. Vzduch nie je dobry, je stlacitelny a zaroven ma velku roztaznost vplyvom teploty.
Sustava musi byt natlakovana vodou a pekne to odvzdusni pri kazdej nastienke.


neboli to amateri, mali to natlakovane vodou, len Jecko v poslednej vete omylom spomenul vzduch
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Úbytok tlaku v sústave

Poslaťod joko » Uto 01. Jún 2010 16:10:45

stevo79 píše:
MiroM píše:Tak to su teda amateri, ked skusaju tesnost vzduchom. Vzduch nie je dobry, je stlacitelny a zaroven ma velku roztaznost vplyvom teploty.
Sustava musi byt natlakovana vodou a pekne to odvzdusni pri kazdej nastienke.


neboli to amateri, mali to natlakovane vodou, len Jecko v poslednej vete omylom spomenul vzduch


Tiež som to bral , že ak to tlakovali do 0,5 MPa, tak to bola voda, preto sa voda mala aj objaviť(jedine, že by to neodvzdušnili). Ak hovoríme, že amatéry, tak jedine z toho dôvodu, že stratili tlak a vyhovárajú sa, miesto toho aby hladali chybu. Ako som už dávnejšie písal, volakedy tlaková skúška mala byť na 1,0 MPa (10 bar) a mala trvať 24 hod. bez straty. Dnes niektorý výrobcovia PPR (Sanitas) píšu že tlačiť na 1,2 MPa a iba na 1 hod, a pripúšťajú aj minimálne straty. Netuším, či je to kyslíkovou bariérou, no pre mňa Jeckové hodnoty sú neprijateľné. Nech to natlačia na 10 Bar, na 48 hod. , a ak tam bude rozdiel 0,2 bar, tak to beriem, ak tam bude výsledných 5 barov tak to niekde tečie. Sú tu svedkovia na fóre, komu som robil tlakovú skúšku aj 14 dní. Pri 5 barov bol rozdiel minimálny, pri 10 baroch už to kvapkalo.
Pre Mira: Nemalo by sa , ale dá sa to testovať aj vzduchom. Ak je to tesné, tak aj so vzduchom je to tesné. Pri rovnakej teplote budú tlaky rovnaké.. Rozdiel je iba v tom, že ak je to netesné, tak netesnosť so vzduchom nenájdeš. Únik vody vidíš, únik vzduchu nie.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron