Co sposobil pokles tlaku v rozvodoch vody?

Co sposobil pokles tlaku v rozvodoch vody?

Poslaťod juro_b » Ned 25. Apr 2010 12:11:39

chcel by som sa v tejto teme spytat, vodari mi robili po mantazi vodovodneho potrubia tlakovu skusku,s tym ze je vsetko ok. to bolo pred zimou,a teraz po zime som sa rozhodol,ze kym zalejem potery,sravim t.s. este raz.natlakoval som rozvody na 6 barov,a po 2 dnoch mi tlak klesol na 3,5.je to ok?


emkac: tema vznikla rozdelenim z temy : z-akeho-materialu-robit-rozvody-vody-t978.html
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat




Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod Slavo_T » Ned 25. Apr 2010 14:25:30

juro_b píše:chcel by som sa v tejto teme spytat, vodari mi robili po mantazi vodovodneho potrubia tlakovu skusku,s tym ze je vsetko ok. to bolo pred zimou,a teraz po zime som sa rozhodol,ze kym zalejem potery,sravim t.s. este raz.natlakoval som rozvody na 6 barov,a po 2 dnoch mi tlak klesol na 3,5.je to ok?

Niekde mas unik . Skontroluj vsetky nastenky (zatky). Mne to urobilo tiez pri prvom natlakovani , skoro aj rovnako , pokles bol cca o polovicu. Nakoniec pricina boli 3 zatky na nastenkach , uplne slabo slzyli, len par kvapiek , a za dva dni to urobi s tlakom svoje. Urcite je aj cely system zavzdusneny , ale to by nemalo robit az taky pokles. Moja rada : vsetko pretesnit , odvzdusnit a urobit dalsiu t.s. , potom sa ukaze pricina.
Predpokladam , ze system bol cez zimu cely spusteny , aj prefuknuty?

S týmto príspevkom autora Slavo_T súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod juro_b » Ned 25. Apr 2010 20:04:44

SlavoT: ano,system som cez zimu vypustil a prefukol,ale aj tak som si isty,ze co-to tam vody zostalo,preto robim tu skusku este raz.skontroloval som vsetky zatky,vyzeraju suche.natlakoval som este dnes na 5,pockam do zajtra co to spravi.ale v podstate dedukujem,ze netesnost spojov tam nebude,keby v zime cosi zmrzlo a povolilo,ten tlak by asi blizky nule,ci?
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod Slavo_T » Ned 25. Apr 2010 21:11:20

Svojvolne ti nemoze klesnu tlak zo 6 na 3,5. Kolisat tlak moze , vplyvom teploty , ale to by sa pohybovalo v rozmedzi 0,5 - 1 bar max. . U teba je dosti velky pokles tlaku na to aby to sposobovala teplota okolia. Niekde bude nieco slzyt. Za dva dni ti klesol tlak na 3,5 , ak je niekde netesnost , tak za dalsich cca 2-3 dni by si sa dostal mozno aj na nulu. Ak maz rozdelene vetvy vodovodu a su ventily na uzatvorenie jednotlivych casti , tak postupne uzatvaraj sekcie , nechaj par dni pod tlakom a uvidis ci tlak klesa , alebo nie. Ak nie tak preskusaj druhy okruh, proste musis detekovat kde by mohla byt pripadna netesnost. Rurky v stene uz mas omietnute ? Ak nastenky su suche a nic co je viditelne netecie , tak ostava uz len nieco co je v stene. Spoj moze iba slzyt , ako sa stalo aj mne (pri tych zatkach) , a kym to presiakne zo steny na povrch omietky moze trvat niekolko dni a mozno aj tyzdnov . Takze ak vylucis vsetky viditelne spoje , tak by som to kazdy den natlakoval a sledoval ci nahodou sa to niekde neukaze. Natlakovat a uzavriet ventily nech je cely system pod tlakom , ale uzavrety , aby sa nestalo , ze ti povoli nejaky spoj a budes vytopeny. Dufam , ze to bude iba nejake srubenie , nech nemusis sekat.
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod joko » Ned 25. Apr 2010 21:49:45

Slavo_T píše: Takze ak vylucis vsetky viditelne spoje , tak by som to kazdy den natlakoval a sledoval ci nahodou sa to niekde neukaze. Natlakovat a uzavriet ventily nech je cely system pod tlakom , ale uzavrety , aby sa nestalo , ze ti povoli nejaky spoj a budes vytopeny. Dufam , ze to bude iba nejake srubenie , nech nemusis sekat.

Plne súhlasím s tým čo Slavo písal, čo sa týka zisťovania netesnosti.
- ja by som to zatvoril všade, kde sa dá, no nepredpokladám že bude veľa možností okrem hlavného uzáveru, a prepoja SV-TUV. Ale aj to niečo pomôže.
- Odporúčam ešte pred dotlakovaním otvoriť ventily, na prepojoch, a zistiť, či je pokles v uzavretom useku.
- Ak to je však už pod omietkou, tak to môže byť skutočne na viac dní, a kontrola problematická. Odporúčam byt si na 100% istý tesnosťou pred zakrývaním.
- Pre urýchlenie odporúčam zvýšiť tlak na testovanie, podstatne skôr a presnejšie nájdeš pôvod úniku. Ja som hľadal pri 5 bar, a iba ťažko sme našli miesto úniku, no pri 9,5 bar to už veselo kvapkalo. Opakujem buď si istý, pred poterom že je to tesné. :cry:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod MiroM » Pon 26. Apr 2010 11:13:22

Takyto pokles nemoze sposobovat zmena teploty. Musi tam byt netesnost. Prezri vsetky srobovane spoje, srobenia,nastienky a pod. Ja som testoval tesnost pri 0,7MPa(7bar) a pokles bol za dva dni 20kPa(0,2bar), bolo to aj tym, ze som to nemal dokonale odvzdusnene. Postupom casu a cim bol tlak nizsi, tak pokles bol mensi. Okolo 5bar uz takmer nebolo badat pokles. Ja by som to natlakoval, ako joko pisal, na tlak 8-9bar a potom presiel vsetky spoje.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod juro_b » Pon 26. Apr 2010 15:49:27

ok,dik za odpovede,budem teda hladat...horsie je,ze uz mam vsetko pozakryvane polystyrenom a natahane podlahove...to mala byt posledna skuska pred zalievanim. :( takze mozem kludne natlakovat na 9 barov?
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod joko » Pon 26. Apr 2010 17:42:33

juro_b píše:ok,dik za odpovede,budem teda hladat...horsie je,ze uz mam vsetko pozakryvane polystyrenom a natahane podlahove...to mala byt posledna skuska pred zalievanim. :( takze mozem kludne natlakovat na 9 barov?

Horšie rúry sú garantované na 10 bar, lepšie na 20 bar. Aké máš rúry? Ak PPR, tak tie horšie sú s modrou alebo zelenou čiarou, tie na 20 bar sú s červenou čiarou. Plasthliník by mal v pohode zvládať 20 Bar. Nemusíš sa báť, že ich roztrhneš. Tlaková skúška by mala byť 1,5 násobok prevádzkového tlaku , no po starom to bolo 10 bar, - 1 MPa.
A ešte na záver, nepredpokladám, že to mráz poškodil. Ak by sa rúra poškodila od mrazu, tak je to trhlina, ktorá strieka. V Tvojom prípade to nasvedčuje ja záviť, alebo zlý spoj - zvar. No za 48 hod zo 6 na 3,5 sa mi zdá veľa aby si to zalial. Ako som písal, treba mať istotu pred zakrytím.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod juro_b » Pon 26. Apr 2010 21:36:53

Dakujem za rady.dnes som presiel vsetky odkryte miesta a jedine co som nasiel,bolo par kvapiek pod vypustacim ventilom akumulacnej nadoby.s toho som ostal prekvapeny,lebo v bojleri v podstate voda nemala byt ...musim sa zajtra opytat vodarov,ako je to zapojene,som z toho volajaky zmateny...
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Co sposobil pokles tlaku v rozvodoch vody?

Poslaťod juro_b » Str 28. Apr 2010 22:48:57

takze,situacia sa ma tak,ze bojler nema na vystupe uzatvaraci ventil (mam ho v najvyssom bode sustavy-na povale).toto vodari docasne este pred zimou poriesili tak,ze vyvod zablendovali 2€ kou. tesnenie po pol roku trochu prepustalo vodu do bojlera a to zapricinilo pokles tlaku.tesnenie som vymenil,a sustavu natlakoval na 9,5 - 10 barov.zajtra poinformujem o situacii.
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Co sposobil pokles tlaku v rozvodoch vody?

Poslaťod emkac » Uto 11. Máj 2010 19:37:03

nejako pomaly plynie ten cas :mrgreen:
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Co sposobil pokles tlaku v rozvodoch vody?

Poslaťod juro_b » Uto 11. Máj 2010 22:20:57

dakujem za upozornenie,uz mam aj zaliate potery,a nejako som sa zabudol vratit k teme.. :oops:
takze tesnenie som vymenil,sustava den drzala 9,5 baru a potom to zasa kleslo na 3-opat do bojlera,asi cez ten stred 2eurovky :? xixi.tak som musel napustit cely bojler (125 litrov cez tlakovacku!) a natlakoval som to na 6,1,viac ma nepustil poistny ventil na bojleri.takto som to nechal 3 dni,a kedze pokles bol cca 0,05 baru,usudil som,ze je vsetko ok.

S týmto príspevkom autora juro_b súhlasil
joko
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia