Ako sa zmenia teplotné pomery terasy po jej uzavretí?

Ako sa zmenia teplotné pomery terasy po jej uzavretí?

Poslaťod Vydra » Str 27. Jan 2010 20:11:52

Mám na poschodí terasu, pod ňou je tiež terasa na prízemí. Podlaha je ŽB doska. Otvorená je na S a V stranu. Zatiaľ je to nedokončené, ale už teraz viem, že ju nebudem využívať ako letnú terasu iba so zábradlím. Ak pri daždi dosť fúka, naprší tam, v zime je tam zas naviaty sneh.

Rozhodol som sa, že ju teda spravím na spôsob nevykurovanej presklenej verandy. Namiesto zábradlia múrik z porfixu 20 alebo 25 cm (zostal po rekonštrukcii), výška cca 70 cm, nad tým nejaké obyčajné presklenie (drevené okná , jednoduché zasklenie, obyčajné kľučky, pánty, proste nič špeciálne), izolácia medzi krokvy (strešná fólia tam už je), parozábrana, zatepliť porfix zvonku EPS, ŽB dosku zospodu a boky samozrejme tiež.

O koľko stupňov viac oproti vonkajšiemu prostrediu mám s týmto možnosť dosiahnúť v zime, prípadne naakumulovalo by to trochu tepla za studených, ale slnečných dní? Pomohlo by to miestnostiam, ktoré s tou terasou priamo susedia? Alebo je zbytočné investovať a strácať čas zateplením stropu vzhľadom na jednoduchosť zasklenia, množstvo betónu, absencii kúrenia, keďže výsledok bude rovnaký ako teraz, len tam nebude pršať a snežiť?
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat




Re: Ako sa zmenia teplotné pomery terasy po jej uzavretí?

Poslaťod Pavlík Juraj, Ing. » Str 27. Jan 2010 20:50:55

Ak tam bude jednoduché zasklenie, tak nemá zrejme zmysel ani porfix zateplovať... Uzavretím by vznikol teplotný nárazový medzipriestor. Ale pri tom jednoduchom zasklení a absencii vykurovania...?!? Je ten priestor potrebný? A čo estetika?
Pavlík Juraj, Ing.
 
Príspevky: 71
Obrázky: 1
Registrovaný: Pon 21. Dec 2009 1:01:37
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 15 krat

Re: Ako sa zmenia teplotné pomery terasy po jej uzavretí?

Poslaťod mpp » Str 27. Jan 2010 21:18:40

uzatvorenie je treba poriadne rozmyslieť vzhľadom na neskoršie dôsledky. literatúra uvádza niekoľko negatívnych dôsledkov - v prechodnom a zimnom období kondenzácia vody, v letnom prehrievanie nad únosnú mieru. domurovanie tenkými stenami nevytvorí príslušnú pohodu, jednoduché sklo sa bude rosiť,
literatúra z knižnice - Balkóny, terasy, strešné záhrady : Malé rajské záhrady upravené atraktívne / Helmut Jantra ; z nem. orig. prel. Ján Gardoš; Zimné záhrady a sklené prístavby / Kurt Jeni ; z nem. orig. prel. Květoslav Spiller , Magda Spillerová; Zimní zahrady / Karel Pospíšil; Zimní zahrady : Představy a skutečnost / Edgar Haupt ; Anne Wiktorin ; z nem. orig. prel. Erich Mieszczak; Okna, dveře, prosklené stěny / Anton Puškár , Jozef Fučila , Klára Szomolányiová , Jindřich Mrlík ; z slov. orig. prel. Jaroslava Pokorná
mpp
 
Príspevky: 57
Registrovaný: Uto 09. Dec 2008 9:30:21
Bydlisko: Na Dolinách 1787/31. 91105 Trenčín
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Ako sa zmenia teplotné pomery terasy po jej uzavretí?

Poslaťod Vydra » Str 27. Jan 2010 21:54:11

Vďaka za príspevky, hlavne literatúru. Práve kvôli možným neskorším problémom o tom radšej takto dlho dopredu premýšľam a pýtam sa, aby som nespravil chybu. Nejedná sa totiž o novostavbu, ale o rekonštrukciu rodičovského domu, kde jednak naprávam chyby z dávnej minulosti a takisto svoje, pretože som začal pred 5 rokmi, keď som ani len netušil, koľko teoretických vecí si musím predtým naštudovať.

Náčrt je len narýchlo spravený pre lepšiu orientáciu. Červená čiara je pôvodný dom, ku ktorému sa časť pristavila a celé sa to nadstrešilo. Čiernou je vyznačená podlaha tej terasy a stĺpy zo ŽB. Sivá farba je múrik z porfixu. Práve tým múrikom a jeho zateplením by som dosiahol jednoliatosť celého objektu, pretože by sa stratila hranica medzi pôvodným a pristaveným objektom, okná by takisto boli esteticky v poriadku. Bola by to vlastne na pohľad presná kópia eurookien, len bez izol. skla, kovaní.

Nejde mi o to, aby som tam mohol sedávať aj v zime, ale aby tam nenapršalo a nenasnežilo a ak je to možné, tak aj trochu pomohlo izbám vedľa tej terasy. Od jari do jesene by som nechal V stranu v podstate stále otvorenú, odtiaľ výraznejšie nefúka, v lete tam svieti slnko cca od 7-8 do 11 hod., takže prehrievaniu by som sa mal vyhnúť.

Ešte na ilustráciu pohľad zhora, sivou farbou je vyznačená tá terasa, zelenou to zateplenie porfixu, ktoré by naväzovalo na zateplenie fasády domu. Neberiem to primárne ako zateplenie, ale skôr spôsob, ktorým jednoducho ujednotím celkový vzhľad domu.
Prílohy
terasa.JPG
terasa.JPG (17.99 KiB) Zobrazené 2050 krát
terasa podorys.JPG
terasa podorys.JPG (13.35 KiB) Zobrazené 2050 krát
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: Ako sa zmenia teplotné pomery terasy po jej uzavretí?

Poslaťod joko » Str 27. Jan 2010 22:17:32

Minimálna podobnosť no predsa skúsenosť:
Po 18 ročnom bývaní v paneláku som zasklil balkón . Rám kvalitný hliník tesný, jednosklo, tri posúvne okná na trojkoľaji. Otvára sa z kuchyne, pevné okno a balkónové dvere - plast. Od prvej zimy problém so zarosením. Sklá treba mať nutne pootvorené, lebo tečie z toho voda. Teraz v tuhých mrazoch , kedy sme to úplne zatiahli, tak je nepriehľadné od námrazy.
Aj dnes by som to tam dal znova - nebanujem, len to potrebuje stále vetrať, a nastavovať podľa počasia. Ak to zavriem tak ani fučák to neprefukne, móžem mať balkónové dvere letné noci do korán v zime udržuje teplejšie, len to treba upravovať podľa počasia.
Pre Teba ak to bude podobný priestor, tak to môžem iba odporúčať, má to viac výhod, no zároveň ťa upozorňujem hneď pri stavbe rieš vetranie terasy pod stropom mriežkami, aby si nemusel "vetrať" oknami. Tým nemyslím letné vetranie, ale zimné, ak chceš mať okná zatvorené. :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako sa zmenia teplotné pomery terasy po jej uzavretí?

Poslaťod Vydra » Str 27. Jan 2010 22:52:57

joko: vďaka, veľmi dobrý postreh.
V "letnom režime" by som z V strany dal napr. tretinu okien celkom dole z pántov a nahradil ich sieťkou a nechal to tak až do jesene. V zime by som radšej nárazovo vetral. To sú zatiaľ ale len úvahy.
V podstate každý, kto nejakým spôsobom nejako uzavrel terasu, či balkón mi vravel, že aj keď to má svoje mínusy, tak je to určite lepšie ako keď to bolo otvorené.
Ja som mal balkón na južnej strane, pár metrov od cesty. V lete sa tam nedalo kvôli teplu ani výjsť, v zime som odtiaľ odhadzoval sneh. Využitie 0%. Tak som to zamuroval a predĺžil si zrušením pôvodnej steny obývačku, úplná spokojnosť. Táto terasa ja síce trochu iný prípad, nechcem to úplne celoročne zobytniť, ale tiež by som rád aspoň sčasti dosiahol nejakú zmenu k lepšiemu.
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: Ako sa zmenia teplotné pomery terasy po jej uzavretí?

Poslaťod ziletka » Štv 28. Jan 2010 8:51:44

v podstate suhlas s jokom. len doplnim.
mame zasklenu logiu. spodna cast vymurovana z ytongu a vrchna zasklena v zeleznom rame jedno sklo. v zime sa to rosi. ked to zamrzne, tak sa okno ani neda otvorit. Mame to celu zimu zavrete, lebo mama tam ma kvety a keby to otvorila tak jej pomrznu. takto sa tam v pohode drzia.

teplotne to izbam urcite pomoze lebo aj ked tam nekurime tak tam teplota neklesne pod nulu. Priklad zo vcera: von -8 a tam +3Neviem ci to vyhrievaju okna z bytu alebo to ze tam obcas ideme cosi zobrat/odniest .....

A este perlicka. Prvu zimu sme sa to snazili vykurovat tak ze sme mali stale otvorene dvere z obyvacky. Teplo tam bolo. v pohode sa tam dalo existovat ako v izbe. Cez okna neprefukalo ale boli stale zarosene. Koniec koncov to su aj teraz lebo su stale zavrete.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat





Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron