Farba(lazura) na vlhke drevo

Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod admin » Pia 20. Nov 2009 17:38:15

Caute

Potrebujem poradit aku znacku farby by ste mi odporucili na vlhke drevo.
Potrebujem natriet dreveny pristresok na auto.
Drevo je dost vlhke kedze minuly tyzden tu prsalo asi 4 dni vkuse.
Alebo ako zabezpecit aby do jari nescernalo.

vdaka
Obrázok užívateľa
admin
Administrátor
 
Príspevky: 290
Obrázky: 5
Registrovaný: Uto 18. Nov 2008 18:30:21
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 19 krat




Re: Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod atik » Pia 20. Nov 2009 20:21:38

Neboj, nesčerná. Jedine, že by tesári tam dali ocelové klince a tie zhrdzavejú. To potom budeš musieť drevo obrúsiť až preschne. Nechaj to na jar, na mokré drevo nič nenatieraj! Je to škoda práce a peňazí.
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod admin » Pia 20. Nov 2009 20:32:25

videl som na jednej terase ktora bola postavena minuly rok ako do jari scernala
a aj teraz vidim ako to drevo meni farbu, tusim mam smrek

Niekto mi spominal ze lazury zn. Milesi su vhodne aj na vlhke drevo, poznate tu znacku ?
Obrázok užívateľa
admin
Administrátor
 
Príspevky: 290
Obrázky: 5
Registrovaný: Uto 18. Nov 2008 18:30:21
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod deko » Pia 20. Nov 2009 21:24:26

ja som tiez natieral mokre drevo. poutieral som ho suchou handrou, natrel tou najlacnejsou lazurou co som nasiel v hornbachu. je to uz rok, drevo bolo chranene iba tou lazurou a zmena farby ziadna (dal som farbu lipoveho dreva a ta bola relativne tmava)
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod admin » Pia 20. Nov 2009 21:53:30

ja som si zatial vybral farbu jednovrstvovu(chcem natriet 2x) matnu Gastan (Primalex)
Mozno by bolo dobre keby na 2-3 dni boli minusove teploty aby ten mraz vytahal z dreva tu vlhkost a cez den ked je > 5st C by som to natrel.
Obrázok užívateľa
admin
Administrátor
 
Príspevky: 290
Obrázky: 5
Registrovaný: Uto 18. Nov 2008 18:30:21
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod bigben » Pia 20. Nov 2009 22:04:58

Ak je to smrek, tak ten by nemal sčernať. Ak je to bor, tomu nepomôže ani "svätená voda", nie to ešte nejaký náter. Vodou riediteľné lazúry by sa podľa mňa mohli ako-tak dostať do dreva aj v tomto čase. Ak bude použitá lazúra na syntatickej báze, tak to asi bude zbytočné natierať.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod admin » Pia 20. Nov 2009 23:42:47

ten druh dreva este musim zistit nie som si na 100% isty ci je to smrek
ta farba primalex gastan je synteticka :(
Nie je nejaky nater ktorym by som to zakonzervoval do jari a az potom pouzil lazuru ?
Obrázok užívateľa
admin
Administrátor
 
Príspevky: 290
Obrázky: 5
Registrovaný: Uto 18. Nov 2008 18:30:21
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod deko » Sob 21. Nov 2009 7:52:20

vodou rieditelne farby aj laky ci lazury sa predavaju uplne bezne :ano:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod atik » Sob 21. Nov 2009 9:44:42

Syntetická a ani olejová lazúra by sa NEMALA natierať na mokré drevo! / na mokré drevo ani nechytí / Vačšinou to tam je napísané na tej krabici. Osobne považujem za nevhodné, aby sa uzavrela vlhkosť do dreva. Taktiež nemám dôveru k vodou riediteľným napúšťacím materiálom na drevo, ale či sa tieto môžu aplikovať na mokré drevo to neviem, ale dosť o tom pochybujem.
Drevo by malo preschnúť prirodzeným spôsobom, potom by sa malo prebrúsiť a napustiť základným napúšťadlom. Základné napúšťanie má zmysel proti sčernaniu, chrobákom, pliesňam, taktiež je dobré ak obsahuje zložku proti UV žiareniu - toto najviac degraduje kvalitu vonkajšieho dreva. Po zaschnutí základného napúšťadla sa podľa savosti doporučuje aplikácia ešte jednej vrstvy napúšťadla s následným /po zaschnutí/ prebrúsením a lazúrovaním. Lazúra sa nanáša v 2 - 3 až viac vrstvách a mala by obsahovať zložku proti UV žiareniu ak ide o drevo v exteriéri
Môže sa voliť aj iný postup, záleží od vašej náročnosti. Výsledok však ukáže čas. Ja chcem mať drevo estetické a hlavne prakticky zakonzervovené, aby som sa s ním v budúcnosti zaoberal čo najmenej a zostalo dlho krásne.
Chlpaté, neobrúsené a neohoblované drevo napatlané drahou lazúrou /bežná tesárska úprava, rýchlo-rýchlo/ nevyhovuje mojim požiadavkám. Dnes, keď kúpite drevo deklarované ako stavebné, môžete si byť istí, že nebude zďaleka obsahovať toľko kolofónie ako kedysi, to znamená, že ho treba poriadne zakonzervovať a ošetriť, aby vydržalo čo najdlhšie Drevo je ušlachtilý materiál a treba zachovať jeho funkciu a krásu.
Existujú aj staré, veľmi efektívne a precízne metódy, ktoré používali naši predkovia. Mylím však, že tieto nemá zmysel tu a teraz preberať z dôvodu ich prácnosti a náročnosti na čas.
Naposledy upravil atik dňa Sob 21. Nov 2009 12:29:39, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod atik » Sob 21. Nov 2009 9:50:51

DEKO píše:"ja som tiez natieral mokre drevo. poutieral som ho suchou handrou, natrel tou najlacnejsou lazurou co som nasiel v hornbachu. je to uz rok, drevo bolo chranene iba tou lazurou a zmena farby ziadna (dal som farbu lipoveho dreva a ta bola relativne tmava)"


Prepáč Deko, nesúhlasím s Tebou. Urobil si veľkú chybu, ak si drahé drevo takto ošetril. Rok je krátka doba, ale dúfaj, že Ti to vydrží čo najdlhšie. Natieral si to drevo obojsranne? - ak nie, tak je možnosť, že to drevo preschlo z tej druhej strany a to je dobrá správa...
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod admin » Sob 21. Nov 2009 10:35:56

takze atik co odporucas v terajsej situacii ?
Obrázok užívateľa
admin
Administrátor
 
Príspevky: 290
Obrázky: 5
Registrovaný: Uto 18. Nov 2008 18:30:21
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod atik » Sob 21. Nov 2009 12:00:06

Počkať na jar, kým drevo prirodzene preschne. Potom to prebrúsiť a ošetriť. Teraz je vonku aj tak vlhko a drevo to vlhko nasáva do seba, nič s tým nespravíš. Ak to je len trochu možné, zabezpeč, aby Ti na to netiekla priamo voda a drevo nebolo stále namočené.
Podľa mňa sčernanie nehrozí, jedine, že by sa to nejakým spôsobom zaparilo! Máš tam aj nejakú palubovku medzi krokvami, ktorá je nechránená krytinou?
Ja teraz dokončujem prístrešok nad vchodom. Palubovku a vyrezávanú štítovú dosku som ošetril ešte pred nahodením.
Ostatné pretŕčajúce drevené časti som nechal na pospas osudu. Minulý rok v októbri som staval strechu na prístavbe, robil som to tak isto. Celý rok som sa s k tomu nedostal a je to stále v pohode. Sčernanie sa neudialo, akurát to surové drevo preschlo. Obozretne som však nakázal tesárom, aby všetky časti, ktoré sú vonku, klincovali pozinkovanými klincami, lebo najhoršia je hrdza. Hrdzavá stekajúca voda sa zažerie dosť hlboko a velmi zle sa to potom brúsi.
Ja som všade použil smrekové rezivo.
Ak to hocičím natrieš, uzavrieš vodu do dreva /hlavne ak je čerstvé/ a bude to neskôr hniť.
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod admin » Sob 21. Nov 2009 19:53:01

Takze drevo(hranoly, krokvy) by malo byt smerkove, sem tam jedla.
Strechu mam zatial plne debnenie tatransky profil - je to borovica ale sucha, tuto teraz natieram zakladnym naterom od Primalexu proti hubam, plesniam a cervotocom.
O tyzdenm by to malo byt zakryte plechovou krytinou(teraz je tatr.profil prikryty foliou).
Zobral som aj jedno 2,7 balenie: napustaci olej Tikkurila,tym som planoval natriet tie stojky a krokvy, stale sa bojim tej zmeny farby. Drevo je uz relativnne prebrusene(bol pouzity rucny el.hoblik), takze by som to nemusel robit na jar opet. To drevo nie je zase az take mokre(aspon na povrchu) uz asi tyzden neprsalo ;)
No ked tvrdis ze do jari to vydrzi tak to necham asi tak, len sa mi zda jednoduchsie to teraz natriet tym olejom a v jari to uz iba namorit ako na jar to znovu brusit a potom natierat.
Obrázok užívateľa
admin
Administrátor
 
Príspevky: 290
Obrázky: 5
Registrovaný: Uto 18. Nov 2008 18:30:21
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod joko » Ned 22. Nov 2009 18:51:37

Iba pre doplnenie,
Spôsob, ktorú navrhuje Atik považujem za najsprávnejšiu.
Vlastná skúsenosť: staval som záhradnú chatu,okrem múrov interiér, podlaha , deliaca stena , vonkajšie podbytie všetko drevo. Mne odporúčali ako "naj" na suché drevo horúci fermežový olej. Na suché drevo je to "balzam" V interiéry aj na smreku aj na borovici mi vytiahlo všetky letokruhy. V murárskej naberačke som ohrieval fermež na variči a hneď natieral, je to pekné. Pretrel nitrolakom aby bol pevný povrch, je to pekné. Vtedy som spravil aj predok aj obe čelá tým istým spôsobomdo dnes bez závad.
O dva roky som doobjednal borovicu pod zadnú strechu. Dostal som relatívne čerstvo narezané dosky na péro - drážku. Ošetril som to tak isto s horúcou fermežou, bez laku, iba z vonka, z vnútornej strany nič, no napriek tomu sú tam čierne bodky po plesni. Nebolo to na jeseň, nepršalo na to, je to podbytie strechy, a po 8 rokoch tá plieseň je tam vidieť. Lazúrou, ani farbou som to neprekrýval, je to v prirodzenej farbe.
Preto, súhlasím, aby si to nechal schnúť na "vzduchosuché" bez úpravy, a na jar v máji upraviť povrch a natierať.
Nech sa darí.

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
atik
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Farba(lazura) na vlhke drevo

Poslaťod atik » Ned 22. Nov 2009 19:22:53

S tou horúcou fermežou - to je jedna z klasických metód. Na rozdiel od predávaných lazúr, sa horúca fermež prirodzene nacucá do dreva, konzervuje ho a zušlachtí. Fermež je prírodný materál, drevo po ošetrení nezíska sterilný a chladný vzhľad. V obchodoch predávané lazúry vytvárajú povrchovú vrstvu na dreve, nevnikakú do hľbky ako fermež a prekrývajú jeho štruktúru - toto sa mi nepáči. Problém pri fermeži je, že drevo nie je chránené proti UV žiareniu a ak túto úpravu použiješ v interiéri - drevo sa časom zachytá, pošpiní. Po niekoľkonásobnom /kým sa drevo nasýti/ napustení horúcou fermežou sa dá použiť olejový lak /matný, alebo polomatný/ . Potom takáto úprava vydrží dosť dlho.
Drevo pri tom zachová svoju prirodzenú krásu a ušlachtilosť. Ak sa medzi jednotlivými nátermi prebrúsi, výsledok bude skutočne famózny a ničím nenapodobniteľný.
Ak fermežou napustené drevo prebrúsite a preleštíte drievkom, alebo makkou handrou, povrch bude krásny, polomatný, hodvábny a pritom prirodzený. Na podobnú úpravu bol vhodný aj kedysi predávaný hydrovosk na parkety. Napúšťali sme ním parkety v armáde a následne každú nedeľu leštili twisterom. :yahoo :yahoo :yahoo :yahoo
Nás sa v tejto téme týka drevo v exteriéri. Tam by som túto metódu doporučoval, ak niekto obľubuje vzhľad surového dreva. Doporučujem však po napustení fermežou povrch ošetriť bezfarebným, olejovým lakom. Údajne je možné do tej fermeže pridať aj pigment a tak to drevo prifarbíť , ale toto zatiaľ nemám vyskúšané. Ak sa k tomu dostanem, vyskúšam a potom dám vedieť, taktiež chcem vyskúšať kombináciu fermeže a včelieho vosku. :P :P :P
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat




Ďalší

Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron