Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod Puntickar » Ned 19. Apr 2009 15:05:56

Zdravim!
Rozmyslam nad kupou kk Geminox THRi 2-17. Moj problem je, ze neviem sa rozhodnut, ako riesit ohrev TUV. Mam kupit kotol s integrovanym zasobnikom na TUV (120L staci pre stvorclennu rodinu?) alebo s vacsim externym zasobnikom? Otazku este skomplikuje fakt, ze mam v plane kupit solarne panely, ktore by som si tiez chcel napojit na zasobnik. Solar by bolo dobre navrhnut tak, aby KK nemusel zbytocne zapinat cez leto(pre ohrev TUV).
Aku alternativu by ste si vybrali? :
1. Geminox THRi 2-17 B120(integrovany 120L zasobnik)+Aqualios 200L solarny zasobnik (mam dost malo miesta v technickej miestnosti, preto uvazujem ze solar. zasobnik by som umiestnil na nevykurovanej povale nad technicku miestnost. Vodu by som si dal namontovat tak, aby sa solar zasobnik dal odpojit na zimu, lebo v zime ajtak bezi kotol, a tym by som zabranil aj zamrznutiu...Aky je Vas nazor na umiestnenie zasobnika na povale?
2. Geminox THRi 2-17+Aqualios 200L solarny zasobnik(ked sa zmesti tak v technickej miestnosti, ked nie tak na povalu)....nebudem zbytocne ohrievat privela vody cez zimu? 200L?
3. Vase riesenie?

Dakujem!

PS. Naco som ja zacal stavat, uz mi to ide na nervy :roll:
Puntickar
 
Príspevky: 22
Registrovaný: Ned 08. Mar 2009 19:43:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod deko » Ned 19. Apr 2009 15:20:51

je skoda mat solar a nevyuzivat ho aj v zime (aj v zime svieti slnko). a je skoda mat solar s malym zasobnikom (ucinnost je nizsia lebo voda sa zohrieva na vyssiu teplotu).

skus si ale prepocitat, ci si vobec ochotny investovat do toho solara. osobne by som ho ani teraz kupovat. pred pol rokom som pocital navratnost u mna a bola na urovni 18 rokov... zivnotnost je okolo 20 rokov... pre istotu ale mam vsetko v dome pripravene na to, ak by cena solara klesla na normalnejsiu uroven, tak si ho mozem v podstate bez problemov namontovat...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod emkac » Ned 19. Apr 2009 20:44:00

Ja sa vyjadrim iba k jednej veci - 120 l zasobnik staci pre 4ov clennu rodinu.
Sam taky mam s Geminoxom Zem 2-17, a uplne v pohode stiha ohrievat vodu na sprchovanie vsetkych za sebou.
Jediny problem je naplnanie rohovej vane 150x150. To nestiha naplnit na jeden krat. Musim naplnit, chvilu pockat kym doohreje, potom doplnit. :-)
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod milan » Ned 19. Apr 2009 21:58:38

Takže po prvé, ty ako celkom znalý do stavbárčiny, mi vysvetli či v tvojom prípade sa ti ten solár finančne vráti, myslim, že nie- nič v zlom
po druhé, chceš kupovať druhý geminox? kvôli druhému okruhu??
milan
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 22:14:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod Puntickar » Pon 20. Apr 2009 8:52:13

Nechcem ziadny druhy Geminox. Chcem len jeden ThRi 2-17.To boli len alternativy..bud alebo...Ale ako tu citam reakcie, to solarko asi prelozim tiez na neurcito...Dam si tam natiahnut potrebne vedenia pre napojenie v buducnosti...a kupim Geminox 2-17 B120...
Puntickar
 
Príspevky: 22
Registrovaný: Ned 08. Mar 2009 19:43:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod milan » Pon 20. Apr 2009 12:02:51

daj radsej BS 150 ak možem poradiť, nieje tam velký rozdiel a vydrží ti na celú vaňu a ešte sa može niekto sprchovať ...
milan
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 22:14:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod ziletka » Štv 26. Aug 2010 14:33:09

tiez mam zatial vybraty geminox zem 2-17
to akoze nestiha ohrievat vodu? ani na tych 17kw?
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod WYSIWYG » Štv 26. Aug 2010 15:34:09

Moje skusenosti: Mam Geminox THRi DC 2-17 a 300l solarnu nadrz, dva kolektory Buderus. Navratnost neriesim. Chcel som solar od svojich 15 rokov, ked som sa zacal venovat fyzike slnecno-zemskych vztahov, splnil som si detsky sen po 25 rokoch ;-)
Spotreba - 4 clenna rodina, 2x dospeli, 2x deti. Orientacia kolektorov "priblizne presne" na juh. Deti maju v lete povinnost naplnit si vanu, pretoze kolektor mi za 1,5 dna pri perfektnom pocasi zohreje vodu na 76 stupnov. Bezpecnostne prepustanie je vraj nastavene na 80 stupnov. :-)
Kotol niekedy koncom aprila prehodim na letny rezim, t. j. len dohrievanie vody pre aktualnu potrebu, ak nie je mozne dostat zo solarneho zasobnika vodu patricnej teploty. Jun-august je kotol uplne vypnuty. Potom opat zapnem, cca do polovice oktobra letny rezim.
Samotny kotol zohrieva v zasobniku len asi 60 litovu hornu oblast.
Zacinam druhy rok kompletnej prevadzky a som s riesenim spokojny.

Zasobnik je v kotolni, riesenie na povale som okamzite zavrhol. Staticke a tepelne dovody...
Ano, bezi cirkulacne cerpadlo. Nie je to australsky system (bez cerpadla, prirodzeny tok), kde je nadrz nad kolektorom.
Tam su potrebne zase ine konstrukcne upravy.
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod Branulo » Pon 05. Sep 2022 13:03:23

Ahojte. Nie všetci zúčasnení tejto diskusie sú ešte na tomto fóre aktívni, tak snáď poradí niekto ďalší...
Plánujem si zaobstarať solárny systém LEN pre ohrev TÚV, ako v lete, tak aj v zime (samozrejme v zime by KK robil dohrev TÚV). Aktuálne mám v prevádzke KK Geminox THRs s nerezovým 120L zásobníkom. Pre našu rodinu takýto objem zásobníka TÚV celoročne úplne postačuje. Solárna zostava, ktorú mám v ponuke obsahuje bivalentný (smaltovaný) 250L zásobník, 2 ploché panely, RJ a čerpadlovú sústavu. Systém bude samospádový - lebo je splnená podmienka: slnečné kolektory na streche, zásobník dole v kotolni.
Mne sa ale nepáči, že v navrhovanom zapojení nefiguruje môj súčasný nerezový 120L zásobník - bude úplne nahradený tým bivalentným 250L zásobníkom.
Chcel by som sa opýtať, či má niekto tu z prítomných také zapojenie, kde by bolo spolu zapojené KK+pôvodný zásobník TÚV (u mňa teda 120L) a k tomuto zásobníku DO SÉRIE zapojený solárny zásobník, napr. o objeme 250L?
Moja predstava zapojenia je totiž taká, že KK s mojim nerezovým 120L zásobníkom TÚV nechám v povodnom zapojení, a nový solárna zostava by ale obsahovala už iba len 200L (alebo teda nech 250L) OBYČAJNÝ (nie Bivalentný) zásobník, 2 solárne panely, čerpadlovú sústavu a bez RJ. Na riadenie čerpadlovej sústavy by sa využila RJ môjho kotla Geminox THRS KK (ide o LMS14), a tie jednotlivé zásobníky budú zapojené v sérii.
Myslíte si, že by to mohlo fungovať správne aj počas zimy, aj počas leta?
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod boro » Uto 13. Sep 2022 15:52:11

Myslím, že pri sériovom zapojení bude pri nízkom odbere voda v existujúcom zásobníku chladnúť a kotol ju bude dohrievať (udržiavať v ňom teplotu) aj keď v predradenom solárnom zásobníku bude teplota dostatočná.
Ak sa nemýlim, pri samotiažnom systéme musí byť zásobník NAD zdrojom tepla.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod Branulo » Štv 03. Nov 2022 18:15:46

Boro: To je pravda čo píšeš. To som si neuvedomil. A napadá Vám nejaké iné zapojenie, ktoré by využilo aj ten pôvodný 120L zásobník? Je mi ľúto sa ho zbaviť.
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod tienik » Pia 04. Nov 2022 11:03:30

Branulo píše:Ahojte. Nie všetci zúčasnení tejto diskusie sú ešte na tomto fóre aktívni, tak snáď poradí niekto ďalší...
Plánujem si zaobstarať solárny systém LEN pre ohrev TÚV, ako v lete, tak aj v zime (samozrejme v zime by KK robil dohrev TÚV). Aktuálne mám v prevádzke KK Geminox THRs s nerezovým 120L zásobníkom. Pre našu rodinu takýto objem zásobníka TÚV celoročne úplne postačuje. Solárna zostava, ktorú mám v ponuke obsahuje bivalentný (smaltovaný) 250L zásobník, 2 ploché panely, RJ a čerpadlovú sústavu. Systém bude samospádový - lebo je splnená podmienka: slnečné kolektory na streche, zásobník dole v kotolni.
Mne sa ale nepáči, že v navrhovanom zapojení nefiguruje môj súčasný nerezový 120L zásobník - bude úplne nahradený tým bivalentným 250L zásobníkom.
Chcel by som sa opýtať, či má niekto tu z prítomných také zapojenie, kde by bolo spolu zapojené KK+pôvodný zásobník TÚV (u mňa teda 120L) a k tomuto zásobníku DO SÉRIE zapojený solárny zásobník, napr. o objeme 250L?
Moja predstava zapojenia je totiž taká, že KK s mojim nerezovým 120L zásobníkom TÚV nechám v povodnom zapojení, a nový solárna zostava by ale obsahovala už iba len 200L (alebo teda nech 250L) OBYČAJNÝ (nie Bivalentný) zásobník, 2 solárne panely, čerpadlovú sústavu a bez RJ. Na riadenie čerpadlovej sústavy by sa využila RJ môjho kotla Geminox THRS KK (ide o LMS14), a tie jednotlivé zásobníky budú zapojené v sérii.
Myslíte si, že by to mohlo fungovať správne aj počas zimy, aj počas leta?


len tak zaujímavosť. Čo Ťa v dnešnej dobe vedie k riešeniu jednoúčelového solárneho ohrevu? Máš nejak prerátané, že investovať do toho bude lepšie ako investovať do FVE? Lebo plochu strechy máš len jednu :-)
Keď som robil pokusy v rámci začiatkov z FVE, tak som si v lete overil, že vodu v bojleri pre 4 člennú rodinu mám ohriatu cca za 2h a potom koniec - všetko je vypnuté a nevyužité. Preto som od toho upustil sa šiel cestou výroby EE - aby som využil každý m2, každé investované € a každý slnečný lúč v môj prospech. Aby sme si rozumeli, neodhováram Ťa, len ma zaujíma Tvoj pohlaď a predpokladaná ekonomika.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod mp1ver2 » Pia 04. Nov 2022 14:55:38

človek je tvor premýšľavý. a zrejme preto skúša či sa pred pár rokmi slepá cesta posunom v technológiách nezmenila v diaľnicu.
mp1ver2
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Uto 13. Júl 2021 14:41:13
Dal súhlas: 16 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod Branulo » Pia 04. Nov 2022 20:34:01

tienik píše:len tak zaujímavosť. Čo Ťa v dnešnej dobe vedie k riešeniu jednoúčelového solárneho ohrevu? Máš nejak prerátané, že investovať do toho bude lepšie ako investovať do FVE? Lebo plochu strechy máš len jednu :-)
Keď som robil pokusy v rámci začiatkov z FVE, tak som si v lete overil, že vodu v bojleri pre 4 člennú rodinu mám ohriatu cca za 2h a potom koniec - všetko je vypnuté a nevyužité. Preto som od toho upustil sa šiel cestou výroby EE - aby som využil každý m2, každé investované € a každý slnečný lúč v môj prospech. Aby sme si rozumeli, neodhováram Ťa, len ma zaujíma Tvoj pohlaď a predpokladaná ekonomika.


Je toho viac prečo. Už dlhšiu dobu overená technológia, nadobúdacie náklady (konkrétne /300L zásobník, čerpadlová sústava, regulátor, 2xkolektory za cca 4200,- po odpočitaní št. dotácie, bez práce), RD Bungalov s iba jednou plochou orientovanou na juh, minimálne stavebné úpravy (iba v jednom mieste prieraz cez strop pre teplovodné rúrky medzi panelmi a kotolňou), bez zložitej administratívy k prevádzke, v podstate bezobslužná prevádzka (a ak by bol nejaký zásah potrebný je zvládnuteľný hociktorým členom rodiny)...Vzhľadom na relatívne nízke obstarávacie náklady a okamžitú dostupnosť komponentov, je tu získavanie benefitu prakticky hneď. Ale to podstatné je, že v lete som musel zakúpiť nový plynový kotol, takže chcem túto investíciu čo najviac využiť a doplniť ju za minimálne náklady o niečo, čo dokáže znížiť spotrebu plynu. Preto som dal prednosť solárnemu ohrevu pred FVE.

Iste, prešla už nejaká ta doba. keď som si tento "projekt" vytýčil, a aj tvoj príspevok ma "poštuchol" v myslení, začať uvažovať o dohreve (okrem iného samozrejme) pomocu FVE..... Hmmm, vďaka za "chrobáka v hlave".

Už či bude doohrev vody v zásobníku vykonávať el. špirála pomocou FVE panelov alebo ďalši okruh v zásobníku pomocou Slnečných kolektorov, kladiem si vždy tú istú otázku, či dokážem nejako zmysluplne využiť svoj existujúci 120L zásobnik spolu s 300L zásobníkom?
Naposledy upravil Branulo dňa Pia 04. Nov 2022 20:42:16, celkovo upravené 1
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Geminox+Solarny zasobnik na povalu?

Poslaťod Branulo » Pia 04. Nov 2022 20:37:47

mp1ver2 píše:človek je tvor premýšľavý. a zrejme preto skúša či sa pred pár rokmi slepá cesta posunom v technológiách nezmenila v diaľnicu.


Síce trochu uštipačný komentár, ale .... :-) Pekné napísane. :D
Netušil som, že by "teplovodné" slnečné kolektory boli "slepou cestou". Ozaj teda sú?
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Ďalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron