Z čoho spraviť živý plot?

Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod grafi » Uto 24. Mar 2009 7:13:39

zdravím, mam taku dilemu, potrebujem opticky oddeliť koniec našej záhrady od susedovej, nakoľko tam má foliovníky a nechcem čumeť z terasy rovno na ne, tak som rozmyslal o živom plote, alebo tuje cca. metrové, alebo krušpán (buxus) cca. 50cm. Plot by mal mať vo finále okolo dvoch metrov. žiaľ netušim a ani som nenašiel výhody a nevýhody týchto rastlín. dakujem
Naposledy upravil emkac dňa Uto 24. Mar 2009 9:13:48, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
grafi
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod emkac » Uto 24. Mar 2009 9:15:05

trosku je aj tu viewtopic.php?f=14&t=891
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod deli » Uto 24. Mar 2009 9:26:29

grafi píše:zdravím, mam taku dilemu, potrebujem opticky oddeliť koniec našej záhrady od susedovej, nakoľko tam má foliovníky a nechcem čumeť z terasy rovno na ne, tak som rozmyslal o živom plote, alebo tuje cca. metrové, alebo krušpán (buxus) cca. 50cm. Plot by mal mať vo finále okolo dvoch metrov. žiaľ netušim a ani som nenašiel výhody a nevýhody týchto rastlín. dakujem


kruspan, pokial viem, nevyrastie na 2m.
Velmi dobry je tis (taxus baccata), je nepriehladny, husty, zostava aj v zime (neopadavy). Jeho nevyhodou je pomaly rast, takze kym vyrasie na tie 2m, treba pockat tak 4 roky... Ale to je zas naopak vyhodou neskor, ked dorastie, pretoze potom netreba tak casto strihat. ;) Alebo kupoit velke rastliny, ak sa na to citis financne...
Tuje su.... no, existuju aj ine moznosti ako tuje...
Velmi dobra je aj hlohyna sarlatova (pyracantha cocinnera), ale aj hrab,...
Obrázok užívateľa
deli
 
Príspevky: 80
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 19:28:35
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod Jaro » Uto 24. Mar 2009 23:24:47

@grafi: tak ako u vsetkeho aj pri vybere rastlin na zivy plto treba vediet trochu viac nez len vyslednu vysku.

Ake je stanovisko - slnko/tien, poda, vlaha .... ?
kolko udrzby im chces venovat ? Ako rychlo maju rast ?
Maju mat jedle plody ?
Vadi jedovatost ?
Maju byt pichlave ?
Maju byt stalozelene ?
Moze byt nieco tahane do rostu ?
....

Ja som nieco podobne riesil na zahrade doma a na chalupe. Doma planujem dat muchovniky a zimolez kamcatsky, kedze su jedle. Na chalupe ocenim pichlavost -> asi hlohyna alebo skalnik.
Jaro
 
Príspevky: 34
Registrovaný: Ned 14. Dec 2008 23:59:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod Mia » Str 25. Mar 2009 0:40:53

Napr. (toto som si ja vyhliadla)

Cupressocyparis leylandii :
Ihličnan, mrazuvzdorný, neopadavý, stálozelený, rýchlorastúci, ročný prírastok cca 1-1,2 m, znáša dobre silný rez a veterné polohy. Bujne rastie na rôznych stanoviskách (najskôr pozvoľna, neskôr má hustý tvar), nepresychá, nehnedne. Ak je rastlina zdravá dobré znáša letné suchá. Je vhodný pre tvarovanie. Umiestnenie: slnečné až polotieň, pôda: slabo kyselá až neutrálna, výživná.
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic...
Mia
 
Príspevky: 120
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:52:36
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod deli » Str 25. Mar 2009 9:30:25

Jaro píše:Doma planujem dat muchovniky a zimolez kamcatsky, kedze su jedle. Na chalupe ocenim pichlavost -> asi hlohyna alebo skalnik.


muchovniky su veeelmi fajn. Maju jedle plody a su velmi zdrave. Len treba kupit poriadnu odrodu, pretoze tie zle su nanic. Ja som kupovala z Ciech a maximalna spokojnost : http://forum.living.cz/viewtopic.php?f=154&t=1760215 (odroda Martin tusim rastie najlepsie) Ak robis zivy plot, najlepsie je kupit viac odrod a prestriedat, vyrazne sa tym zvysi rodivost.
Zemolez kamcatsky mna trochu sklamal, pretoze mi nejako nerastie a neplodi...
Naposledy upravil emkac dňa Str 25. Mar 2009 10:25:14, celkovo upravené 1
Dôvod: Upravenie citacie
Obrázok užívateľa
deli
 
Príspevky: 80
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 19:28:35
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod Jaro » Štv 26. Mar 2009 0:42:23

@deli: zemolez je tak trochu potvora. Ma korene hned pod povrchom, takze kazdy, co ho poctivo okopava, ho zabija. A naviac treba viac odrod naraz, aby sa dobre opelili. Ale to sa da poriesit.

A muchovnik vie byt tiez potvora. Niektore odrody narastu do 10m. Takze treba poctivo rezat a rezat a .... Ale je dobry na papanie ;-)
Jaro
 
Príspevky: 34
Registrovaný: Ned 14. Dec 2008 23:59:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod martin1 » Štv 26. Mar 2009 1:03:53

ja mam na zahrade zivy plot so smreckov, postupne som si prinesiel z lesa, takze setko zadara, mam asi 250 teraz, treba otrhnut teraz, je idealne, ked je na horach este snehu a na juznejsich castiach uz trcia stromceky, take 40 cm vyska najviac, potom vela hnojit a davat aj horku sol, prvy rok sa mne len tak udomacnovali, ale potom asi 30 cm za rok vyrastli, teraz ich mam 3. rok, uvidim ako pojdu, dufam ze tak o 2 roky uz to bude skoro ako zivy plot.
mam inak aj kruspany, tiez natrhane na divoko, ale tie rastu jak lunochod, aj ked hnojim.
no a potom sa da napr. aj s pavinica, spravi sa konstrukcia a on rastie, za rok kludne spravi aj 2 metre, ale opadava
martin1
 
Príspevky: 774
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 12:37:28
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod boro » Štv 26. Mar 2009 9:45:50

martin1 píše:ja mam na zahrade zivy plot so smreckov, postupne som si prinesiel z lesa


Nosiť drevo do lesa je zbytočné, ale nosiť drevo (najmä to živé) z lesa je tuším trestný čin. Tak bacha, nech ťa nabudúce nechytia.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod deko » Štv 26. Mar 2009 9:53:12

tak tak. pokuta za jeden smrecok moze byt peknych par tisic (samozrejme ze dotycneho chytia "pri cine")
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod martin1 » Štv 26. Mar 2009 11:13:25

neberiem to tak, ale myslim ze to nikoho nezabije a ja som lesu neubliziol., vzdy som si pod velkym smerom nasiel huf malych, na 5 m2 kludne byva aj 30 streckov, z ktorych v skutocnosti sa presadi len jeden, takze ked zoberiem 28, tak sa nic nestane lesu.
martin1
 
Príspevky: 774
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 12:37:28
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod deko » Štv 26. Mar 2009 11:26:47

pozri sa na to tak - co by sa stalo, keby vsetci slovaci zmyslali tak ako ty? boli by sme bez mladych stromcekov.

a druha vec - co ked bol najsilnejsi prave ten stromcek, ktory si vytrhol? nahradi ho dalsi v poradi, ktory uz nemusi byt taky silny..

osobne by som sa bal kradnut (lebo to naozaj nic ine nie je ako kradnutie). ked pre nic ine, tak preto, ze keby som mal "dobreho" suseda, ktory by mi poslal kontrolu, nemal by som ako zdokladovat ze som ten stromcek kupil. a vies dobre, ze plati pravidlo "ked nemas ako zdokladovat, povazuje sa komodita za ukradnutu"...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod quark » Štv 26. Mar 2009 11:33:35

deko má pravdu,

ale zase nikto nemôže prísť k tebe a pýtať si doklad o kúpe stromčekov vysadených v záhrade......
quark
 
Príspevky: 510
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:19:21
Bydlisko: Senica
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod emkac » Štv 26. Mar 2009 11:46:25

ok, zhodli sme sa, ze brat stromceky z lesa nie je spravne, tym padom to v tejto diskusii pls ukoncite
pokracujte prosim v tom, z coho robit zivy plot, nech sa to tu zasa nezvrhne :-)
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Z čoho spraviť živý plot?

Poslaťod melkor » Štv 26. Mar 2009 12:28:51

Jaro píše:zemolez je tak trochu potvora ...
A muchovnik vie byt tiez potvora ...


Vie niekto k tým potvorám aj latinské názvy (alebo české) ?
melkor
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 20:20:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Ďalší

Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron