Fuha, zobral si to naozaj od základu
. ale tak to má byť.
Poďme tomu stop tlačidlu. Ono TI nejak vyplýva z projektu?
Lebo aké máme reálne podmienky a povinnosti.
1) nič na FVE ani za svet nesmie mať viac ako 1000V - lebo to už ideme do iného súboru noriem a nároky sú úplne inde.
2) Norma tak nejak mlčky predpokladá vždy základné prostredie a hovorí nám, že pri poruche (ktorou požiar nesporne je) musíme zabezpečiť aby sa na neživej časti neobjavilo viac ako 50V AC alebo 120V DC.
3) Norma STN332000-7-712 nám určuje zaujímavú povinnosť, ktorú som ešte naživo nevidel okolo mňa dodržanú, že minimálne začiatok inštalácie musíme označiť predpísanou značkou znamenajúcou prítomnosť FVE.
4) všetky skrinky, rozvádzače, alebo prípadne iné rozpojovacie miesta musia byť označené, že je prítomné napätie z FVE -tým pádom nezávislé od vypnutia hlavného vypínača.
5) hasiči vedia, že v prípade požiaru RD idú hasiť objekt kde je 400V AC a sú na to aj patrične pripravený.
čítal som k tomu množstvo literatúry, prednášok, výkladov predpisov......a ono neexistuje presná "kuchárka". Proste treba ovládať normy a použiť zdravý rozum naraz
Ja to vidím takto:
1) V prvom rade značenie, to jest nálepka k elektromeru, nálepka na vchodové dvere, nálepka na samotný striedač, nálepka na všetky rozvádzače kadiaľ DC prívod ide. TO stoji všeho všudy nič a určite to nezaškodí - skôr pomôže
2) Zamyslieť sa nad napätím stringov. úplný ideál je optimizér na každom panely. Vtedy po vypnutí DC strany sa systém "rozpadne" na zdroje do 40V DC, takže to môže hasiť hocikto hocičím. Ak sa to z nejakých dôvodov nedá, tak sa snažiť ísť do tých 400V - to jest napätia, z ktorým hasiči v RD už rátajú.
3) dbať na to, aby sa DC vývod dal naozaj vypnúť. Tým myslím použiť spínací prvok, ktorý dokáže bezpečne vypnúť plný skratový prúd panelov, nie len najlacnejší poistkový odpínač.
4) Alfou a omegou je dokumentácia. Bez toho aby veliteľ zásahu na 100% vedel aký je stav, je akékoľvek tlačidlo na fasáde alebo na plote zbytočné. Veľké objekty, kde sa tieto tlačidlá používajú, odovzdávajú dopredu dokumentáciu hasičom na schválenie a tak sú si istý do čoho idú. Pri RD takýto postup nie je.
K čomu som sa dopracoval ja, tak aby som bol kľudný?
1) Mám ongrid bez batérii - jedna starosť menej
2) V TM som inštaloval dymové čidlo a automatiku vypnutia DC od jeho hlášky.
3) Podľa hesla, čím menší požiar, tým ľahšie riešenie, som tesne nad rozvádzače inštaloval
https://www.e-safetyshop.sk/p/protipozi ... GSEALw_wcB4) Klasickú výbavu domu práškovými HP som doplnil jedným CO2 HP s papiermi do 1000V
5) Všetko som označil a popísal - ako píšem hore
6) Na základe viacerých rozborov a príspevkov z konferencii som sa rozhodol vyhotoviť jednu A4 zo schémou elektrárne a dôležitými hodnotami na jednej strane a fyzickým rozmiestnením na druhej strane. To zalaminujem a jednu prilepím k vchodu do TM, druhú na zvnútra dvierok elektromerového rozvádzača - tam by iste išiel hasič ako prvé po príchode k požiaru.
No, či je to dosť, alebo málo ťažko povedať. Každopádne je to presne o 100% viac ako pri riešeniach od "licencovaných" "odborných" firiem čo som dosial videl. Oni z tohoto neriešili ani jeden bod.