emkac píše:tienik píše:6) je to jediné správne riešenie, konštrukcia sa prepojí CY16stkou a potiahne sa to dole na EPS objektu. Ináč to nejde. Umelci, čo to prepoja a svorkou pripnú k zvodu by si zaslúžili....Ak dom nemá EPS, ľahká pomoc - musí sa zhotoviť. Ale berme do úvahy fakt, že nutnosť riešiť bleskozvody ako aj prizemňovanie ochranného vodiča pri vstupe do objektu je tu tak dlho, že takýto problém by to nemal byť. Jasné, flákalo a aj sa to fláka, ale čo už
a) Ak sa hore uz nejake prepojenie robi, tak vsetci len konstrukciu. Panely som tusim este nevidel, aj ked v manualoch to je. Je to vsak potrebne?
b) Ak zvediem dole CY16 do tych mini rozvadzacov, odtial to ide CY6tkou tusim na EPS. Ale opat, vacsina to pripaja do hlavneho rozvadzaca na zemnenie.... Musi to ist fakt az dole k zemi do EPS?
emkac píše:c) Ak bleskozvod nie je (a fakt je takych vela), tak analyza rizik by hypoteticky mohla ukazat, ze ho netreba, lebo vedlajsie okolite budovy stacia. Alebo sa bleskozvod z hocijakeho dovodu neurobi.
Vtedy zemnenie tahat kam?
emkac píše:tienik píše:7) Že niekto nepoužije prepeťovku na vstupe vedenia z LPZ 0 do LPZ 1 to nechcem ani počuť, to sa dnes proste nedá. DC prepeťovky tam proste musia byť aj keby fúriky z neba padali. Áno, nad AC stranou sa dá pomeditovať, ale určite nie nad DC stranou.
Kedy ano? Ja si kopirujem skrinku suseda elektrikara, co si to v rovnakej konfiguracii ako ja postavil pred mesiacom a ma to vsetko schvalene.
V AC casti ma istic a casove rele, potom stykac a potom hlavny istic. A este tam je HR100 ako U-f guard. Prepatovku nema.
Treba?
Alebo ju treba povedzme len niekomu pre istotu, co nema na streche bleskozvod alebo ma plechovu strechu, kde je vacsie riziko, ze sa vyboj dostane dnu?
emkac píše:tienik píše:Aby to ale nebolo tak jednoduché, ja vždy dávam smerom od panelov najskôr DC istič s I> ako I panelov a potom zaň poistky. Aby v prípade hocijakého problému, bolo možné panely vypnúť aj pod záťažou. Kým DC istič túto úlohu zvládne bravúrne, pri rozpínaní DC obvodu v záťaži len vybraním poistky sa môže natiahnuť taký veľký oblúk až vás sranda prejde
V DC casti sa bezne dava na jeden string DC prepatovka a poistkovy odpinac pre C poistky, napr. cosi taketo: https://eshop.elkoep.sk/eshop/odpinac-e ... 8650.xhtml
Nestaci to?
Lebo vypnutie FV je potom nasledovne:
vypnutie AC istica v AC skrinke
vypnutie DC prepinaca na menici, Huawei to ma dole
vypnutie DC poistky v DC skrinke
Je toto nepostacujuce?
emkac píše:ale pokial vypnem AC istic a nasledne DC vypinac na menici, nepostacuje to?
k+k píše:emkac píše:ale pokial vypnem AC istic a nasledne DC vypinac na menici, nepostacuje to?
Ak sa chces "odrezat" od panelov, tak asi nie ... ak chces iba odpojit domovy rozvod od FVE tak asi ano (striedac bude stale pod DC napatim).
Zapojenie mas:
Panely -> DC poistky -> striedac -> AC istice -> rozvadzac (jedine ze by som sa mylil). Ak chces vypnut vsetko, musis vypnut DC poistky (samozrejme panely su stale pod prudom, tie vypnes len ked vypnes oskara
... píše:tienik píše:7) Že niekto nepoužije prepeťovku na vstupe vedenia z LPZ 0 do LPZ 1 to nechcem ani počuť, to sa dnes proste nedá. DC prepeťovky tam proste musia byť aj keby fúriky z neba padali. Áno, nad AC stranou sa dá pomeditovať, ale určite nie nad DC stranou.emkac píše:Kedy ano? Ja si kopirujem skrinku suseda elektrikara, co si to v rovnakej konfiguracii ako ja postavil pred mesiacom a ma to vsetko schvalene.
V AC casti ma istic a casove rele, potom stykac a potom hlavny istic. A este tam je HR100 ako U-f guard. Prepatovku nema.
Treba?
Alebo ju treba povedzme len niekomu pre istotu, co nema na streche bleskozvod alebo ma plechovu strechu, kde je vacsie riziko, ze sa vyboj dostane dnu?
samotny bleskozvod Ti napriklad pravdepodobnost zasahu bleskom zvysi avsak eliminuje pripadne jeho nasledky na stavebne prvky a interier.... avsak prudy a ich casove priebehy pri priamom zasahu Ti s istotou vygeneruju take premenlive magneticke pole, ze sa Ti na vodicoch mozu naindukovat nemale potencialy a predpokladam ze asi radsej ich nechas zmarit v prepetovke ako v menici.....
tienik píše:A samozrejme, budem pevne veriť, že ho nikto nikdy nepoužije.
emkac píše:1) rozumiem
2) rozumiem, otazka je, preco spajas konstrukcia CYA16 a nie CYA6, ako to tusim robia vsetci?
3) Toto je jasne, o DC prepatovke nik nepochybuje. Teda ako citam FB na fore, tak podaktori ano, ale to neriesme. Akurat mam pocit, ze tvoja sranda za 210 E a KIWA prepatovka za 50 E su dve rozdielne veci, pricom vsetci maju Kiwa. (ved aj ja planujem)
4) HRM je to, co riesi U-f guard? V preklade sa to da vyskladat, cize napr. kontrolne rele, frekvecne rele, casove rele, stykac a istic. Pripadne nejake rele nahradit inym geretom, napr. HRN100.
Pisal si o tomto?
5) Chapem. V preklade netreba, ale ak cosi zblne, tak treba. Kedze je to 25 EUR na string, tak to nebudem riesit.
A toto ma znacit co?tienik píše:A samozrejme, budem pevne veriť, že ho nikto nikdy nepoužije.
AC ochrana, to si nespomenul. Alebo som si to nevsimol. Alebo som nepochopil bod 4.
emkac píše:ok, viacmenej chapem tvoju paranoju, otvorena otazka teda je, ci investujem 2x120 E do dvoch DC prepatoviek B+C alebo len alebo 2x50E za dve C prepatovky
takze uz len posledna otazka.... len aby som to pochopil, lebo toto ma pletie (a vlastne to aj znaci, ci si kupim tu jednu AC prepatovku alebo nie)
doteraz som bol v tom, ze ak sa bavime o AC prepatovke pre FVE, tak sa bavime o tom, ze buchne blesk, cosi po DC kabloch pojde dole, prejde to cez DC prepatovku, dostane sa to do menica a ide to dalej do rozvodnej skrine... a ak tam nie je ta AC prepatovka medzi menicom a skrinkou, tak je to riziko, ze sa to dostane vsade do domu, ak uz v skrinke nie je povodna existujuca prepatovka... tak?
lebo po precitani tvojho prispevku (a to som ho cital radsej viackrat) mam zrazu pocit, ze je to opacne.... ze ak sa cosi dostane do domu po privodnom kabli od elektromera a od suseda napr., tak to neprejde do domu (lebo ved tam existujuca prepatovka je), ale pojde to aj smerom k nechranenemu menicu, ktory odpali.... cize ta AC prepatovka sa dava na ochranu menica pred bleskovym prudom a prpatim, ktore pide smerom od rovodnej skrinky
lenze toto mi zasa nepasuje na to, co vravis, ze ak je v rozvadzaci existujuca prepatovka, tak viacmenej AC prepatovku netreba.... lebo bez ohladu na to, ci v rozvodnej skrinke existujuca prepatovka je alebo nie je, menic je nechraneny tak ci tak
Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia