Výber postrekovačov:
K dispozícií sú 2 typy postrekovačov, ktoré sú v ponukách takmer všetkých výrobcov závlahovej techniky. Sú to sprayové a turbínové (rotačné) postrekovače.
Sprayové postrekovače rozprskujú vodu všetkými smermi (dá sa nastaviť výseč aj dostrek). Sú lacnejšie cca 80-120Sk telo postrekovača (10cm výsuv) + tryska. Dokážu pracovať na nižšom tlaku vody čo je výhodnejšie, pretože je využitá charakteristika čerpadla pri nízkom tlaku kedy dáva viacej vody. Majú ale menší dostrek cca 0,4 – 6m. Dostrek závisí od zvolenej trysky (základné typy 8A, 10A, 12A, 15A, 17A) a od tlaku vody v systéme. Lepšie sa na nich nastavuje a počíta rovnomerné pokrytie závlah. Konštrukčne sú menej zložité. Okrem základných trysiek existujú rôzne varianty napr. záplavové, z obdĺžnikovým dostrekom, MP rotatory... viď katalóg od Hunter.
Turbínové (rotačné) postrekovače postrekujú prúdom vody (kosierom), pričom sa otáčajú. Cena je cca 600Sk a viac, potrebujú spravidla vyšší tlak vody, ale majú aj väčší dostrek až do cca 20m (podľa trysky). Hodia sa skôr na väčšie plochy, treba nimi zavlažovať podstatne dlhšiu dobu ako sprayovými, lebo majú menšiu výdatnosť na m2. Ich konštrukcia obsahuje točivé časti a prevody, sú konštrukčne zložitejšie. Keďže okolo domu nemám veľké plochy (max. šírka je do 10m), skôr sú členité, zvolil som sprayové postrekovače.
Ešte existujú tzv. MP rotatory, je to novinka. Používajú sa tam kde má vodáreň slabú výdatnosť, viď katalóg Hunter:
http://www.intersad.sk/ZAVLAHOVE-KOMPONENTY.274.0.html na stránke dolu. Ako vyzerajú jednotlivé komponenty si môžete pozrieť aj tu:
http://www.intersad.sk/ZAVLAHOVE-SYSTEMY.19.0.htmlHunter vyrába 3 typy sprayových postrekovačov a to: PS, SRS, PRO-SPRAY. PS je základný typ, SRS sa odporúča k rodinným domom a PRO-SPRAY na verejné priestranstvá. Ja som si zvolil PRO-SPRAY kvôli pevnejšej konštrukcii, lepšiemu tesneniu a cene ktorá bola len o niečo vyššia ako pri SRS.
Nakreslil som si okolie domu do Autocad-u a začal s rozmiestňovaním postrekovačov. Sú dve základné pravidlá ktoré treba dodržať:
1) v jednej slučke nekombinujeme sprayové a turbínové postrekovače, sprayové majú lepšiu výdatnosť na m2 a tým by vznikli nerovnomerne zavlažené plochy
2) susedné postrekovače musia na seba dostreknúť + každá plocha musí byť prekrytá viacerými postrekovačmi
Postrekovače som teda rozmiestnil podľa priloženého obrázku v prílohe. Plné čiary sú potrubia v zemi, plné body sú postrekovače, čiarkované čiary sú maximálne dostreky postrekovačov podľa tabuľky pri tlaku 2,1bar. Pri každom postrekovači je zapísaný typ trysky (8A, 10A...), nastavená výseč (90°, 180°, 360°..) a spotreba vody za minútu pri danej výseči. Každá slučka je vyznačená inou farbou.
Každá tryska má podľa tabuľky (viď. tabuľka trysiek) určitú spotrebu vody ktorá ňou pretečie za min. Napr. tryska 12A pri plnom kruhu spotrebuje pri tlaku 2,1 bar 9,5 litra vody za minútu. Pri zmene výseče na 180° bude mať spotrebu polovičnú teda 4,8 l/min. Pri výseči 90° bude mať spotrebu štvrtinovú teda 2,4 l/min. Pretože čerpadlo by určite neutiahlo všetky postrekovače musia sa jednotlivé postrekovače rozdeliť do slučiek (vetiev). Spotreba vody postrekovačov v jednej vetve musí byť menšia ako výdatnosť čerpadla za min. V mojom prípade som z opatrnosti zvolil spotrebu postrekovačov do 50 litrov za min. Na obrázku sú aj spočítané jednotlivé prietoky pre každú slučku zvlášť.
emkac: vacsi jpg sa ani mne nepodarilo vlozit, cize ak budete chciet kvalitnejsi navrh, bud si pozrite to *.pdf alebo napiste mne alebo herzovi, posleme mailom kvalitnejsi obrazok