zvýšenie tlaku v podlahovke po zaliatí poterov

Re: zvýšenie tlaku v podlahovke po zaliatí poterov

Poslaťod MiroM » Uto 09. Aug 2011 11:01:29

pepa píše:Presne tak. Ak niekomu staci standartne riesenie, moze to robit s vodou. Kto to chce urobit lepsie, musi to urobit inak. Standartne riesenie nie je nikdy to najlepsie riesenie.


Kolko mas za sebou tlakovych skusok? Dovolim si tvrdit, ze Joko ma urcite x-nasobne viacej tlakovych skusok za sebou a tym padom aj skusenosti ako ty.
Asi velmi citas living.cz. Tam viacero typkov zastavalo skusku vzduchom, rychlo som ich vsak vyviedol z omylu. Vhodnejsie riesenie je jednoznacne voda. Staci sa pozriet na koeficient objemovej roztaznosti oboch medii. Koeficient je silne v neprospech vzduchu. Koeficienty si vyhladaj v tabulkach a porozmyslaj trocha nad tym.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




Re: zvýšenie tlaku v podlahovke po zaliatí poterov

Poslaťod fabka2004 » Uto 09. Aug 2011 12:55:16

pepa píše:Presne tak. Ak niekomu staci standartne riesenie, moze to robit s vodou. Kto to chce urobit lepsie, musi to urobit inak. Standartne riesenie nie je nikdy to najlepsie riesenie.

tak v tomto duchu znie odpoved> ano suhlasim ze standardne riesenia nie su vzdy najlepsie riesenia, a dodavam ze Tebou navrghovane riesenie je nestandardne a je horsie ako JOKOm navrhovane riesenie ... nieco uz naznacil aj MiroM
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: zvýšenie tlaku v podlahovke po zaliatí poterov

Poslaťod joko » Uto 09. Aug 2011 13:57:29

pepa píše:
joko píše:Prepáč, ale nesúhlasím s Tvojim tvrdením. Ak by bola netesnosť v systéme, tak pri úniku vzduchu by si miesto úniku nezistil, s vodou je to hračka. A otázka nieje "tlaková skúška" ale tlak v systéme pri zaliatí. :oops:
Pri "roztrhnutej rúrke" pri 8 Baroch vzduchu už môže dôjsť v vážnemu úrazu, ale pri naplnení vodou to bude iba striekať, no k úrazu nik nedôjde. Je lepšie mať zatopený dom vodou, ako vzduchom vystrelené oko. :nie:
:!: Tretia zásada, podlahovku treba podstivo prepláchnúť pred zaliatím, ak by náhodou niečo bolo v potrubí, nech sa vypláchne alebo zistí porucha v prietoku. Toto Ti so vzduchom robí horšie a bez spätnej kontroly. A ak už rúry preplachuješ, tak je max. blbé to vyfúknuť a tlakovať vzduchom. Obávam sa , že na toto základné pravidlo si pred zaliatím vypr-ol. :nie:
Tak ostáva voda na 3 Bary, aspoň pre mňa.Nevymyslel som to ja , no "Príručka mladých Svišťou"


Ja zase nesuhlasim s tvojimi tvrdeniami. Ak by bola netesnost v systeme, tak ty by si na to aj s tou tvojou vodou pravdepodobne neprisiel. A ak sa aj nejaka netesnost zisti, to je taky problem vzduch vypustit a napustit to vodou ??? Hadzes akoze argumenty a pritom nad tym vobec nerozmyslas. Postupovali sme presne podla doporuceni vyrobcu podlahovky a nie ziadna prirucka mladych svistov ako ty. Neviem co sa ti na 8bar nezda. Mne uz praskla galuska na bicykli natlakovana na 10bar a nic sa nestalo. Ale viem aj to, ze 8bar je prakticky nestlacitelne a dokonale to preveri kvalitu vsetkych komponentov aj prace. 3bar je slabe, nafukni si bicykel na 3bar a uvidis aka je to "makota", postav sa na taku rurku a zdeformujes ju ...

Celkom iste si skúsenejší ako ja, (čítal som Tvoje príspevky aj so 45 l zásdobníkom)a určite každý deň 12 hodín montuješ vodu, tak sa Ti ospravedlňujem. Iba Ťa prosím, podľa možností inštaláciu rob iba pre seba, aby si iným nenarobil veľa škody. Vďaka za pochopenie. :drink
A iba k tomu vzduchu: som 23 rokov profesionálny potápač, pracujem pod vodou, so vzduchom robím denne , s tlakom 200 - 230 Barov a nie 8 Barov, aj ja vo výnymočných prípadoch tiež tlakujem systém so vzduchom ak voda ešte na stavbe nieje k dispozícii. No nikdy by som to laikom neodporúčal, a nikdy ba som netvrdil, že je to lepšie ako s vodou. :oops:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: zvýšenie tlaku v podlahovke po zaliatí poterov

Poslaťod mendo » Uto 09. Aug 2011 14:16:50

Ja som vodu na pozemku mal a dokonca s tlakom aj 10bar. Tlakoval som vzduchom aby som pred zimou nemusel zas vypustat kedze neplanujem cez zimu kurit a vzduchom mi doporucovalo viacero kurenarov a ani foter ktory robi kurenarcinu 40r vtom nevidel ziadny problem
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: zvýšenie tlaku v podlahovke po zaliatí poterov

Poslaťod pepa » Uto 09. Aug 2011 17:07:34

Ok ako myslis. Argumentacne si sa moc nevyjadril, takze si nejaky dobry usudok neviem vytvorit.

Mimochodom, ja som uz mal na stavbe tolko "specialistov", ktori mi nieco tvrdili a argumentovali tym, ze to tak uz robia 100rokov, ze mi je z toho zle. Kazdy ma svoju naucenu pravdu a ani nahodou neuzna trochu iny pristup. A vacsinu tych "specialistov" by som v sucasnosti rovno postavil k muru a strielal. Cim samozrejme nechcem tvrdit, ze to je aj tvoj pripad. Iste som amater, ale som celkom rad, ze som si obcas presadil svoj vlastny nazor a neurobil veci tak ako vsetci ostatni.
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: zvýšenie tlaku v podlahovke po zaliatí poterov

Poslaťod bladerunner » Uto 09. Aug 2011 17:10:19

takže by sme to mohli uzavrieť -
- štandardné riešenie a pre väčšinu ľudí zároveň najlepšie, je po montáži podlahovku prepláchnuť vodou a natlakovať vodou a tak robiť poter
- neštandardné riešenie, ale dosť často používané a pre niektorých ľudí asi lepšie /napr. robí podlahovku koncom jesene a predpokladá, že nebude kúriť a mohlo by dôjsť k poklesu teploty v interiéri pod 0 st. C a nechce sa mu vyfukovať vodu z trubiek,....../ - natlakovať vzduchom a tak robiť poter

keď mi vodár robil rozvody vody z PPR, chcel to natlakovať vzduchom, ale ja som mu povedal, že chcem natlakovať vodou, tak sme to natlakovali asi na 8 bar. samozrejme, potom v zime som to musel vypustiť a vyfúknuť.
teraz nedávno, keď som robil podlahovku, som natlakoval vodou z mestského vodovodu na cca 4 bary /taký je tam tlak/ a tak sa robili potery. dúfam, že do zimy sa mi podarí namontovať aj kotol, lebo by sa mi nechcelo vyfukovať vodu z podlahovky.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: zvýšenie tlaku v podlahovke po zaliatí poterov

Poslaťod esde » Str 10. Aug 2011 20:34:07

Pri podlahovke je tlakova skuska vodou snad jedine racionalne riesenie, cudujem sa, ale podme na to tou blbou fyzikou. Zanedbajme nelinearitu a presnost.
Voda je nestlacitelna (viem ze to nie je pravda, ale v ramci domacich podmienok predstierajme ze je to tak).
Objem podlahovky povedzme 50l.

Jednu podlahovku naplnime vodou - 50l s tlakom povedzme tych 800 kPa (bary nie su v SI a drzia si ich len nemci ako nostalgiu)
Druhu podlahovku naplnime vzduchom a kedze vzduch je stlacitelny, musime ho tam napchat 8*50 = 400l. Presny vypocet je samozrejme iny a dopredu uznavam kazdu buducu namietku, teraz nam ide o plus, minus autobus.

Podlahovka nam niekde prepusta, povedzme 1dl/tyzden . Pri skuske vodou nam tlak poklesne velmi rychlo, 1 deci bude chybat, pruznost stien rurky zaliatej v betone alebo v sadre je velmi mala. T.j. 1dl/50l = 0,2% a tento pokles objemu zaregistrujeme velmi rychlo podla poklesu tlaku az takmer na 0.

Druha podlahovka prepusta tiez 1dl/tyzden = 1dl/400l = 0,025% co je 8 nasobne mensi pokles povodneho objemu a tlak sa takmer nezmeni kedze namiesto 400 l vzduchu ho tam bude uz "len" 399,9 l. A pokles tlaku vzduchu pri tomto poklese objemu na beznom tlakomeri ani nemate sancu zistit . Zdoraznujem, pri rovnakej podlahovke, pri rovnakej poruche. Popri stlacitelnosti vzduchu je pruznost stien rurky uz skutocne zanedbatelna.

T.j. vodou zistim netesnosti skor a prejavia sa vyraznejsie.
Nepodcenoval by som ani bezpecnost ako spominal joko. Ono ak praskne rurka ktora si v okamihu "odfukne" napr. ten uvedeny 1dl vody(ale ani to nie) tlak v rurke klesne na 0 a uvedeny dl nenarobi vela skody.
Pri tlakovani vzduchom si rurka musi "odfuknut" 320l ! aby tlak klesol na 0.
A teda nechcel by som byt blizko 320 l natlakovaneho vzduchu, ktory v malom case (ked sa veci trhaju, ide to velmi rychlo) sa zrazu rozhodne expandovat ako mu priroda kaze. Urcite vo svojej ceste za slobodou dokaze strhnut svojim nadsenim aj veci naokolo. A kedze murphy, tak urcite si da zalezat aby mieril presne do oka alebo niekde, kde narobi najvacsiu skodu.

T.j. odmietat apriori vsetko co je standard a vela veci z toho je naozaj blbost (co snad ja nemusim znovu zdoraznovat) NEZNAMENA, ze opacny postup je to spravne.
Alebo povedane inac s klasikom: to ze vyfukovanim cigaretoveho dymu do vody zlato nevznikne, este NEZNAMENA, ze staci liat vodu do cigaretoveho dymu a zlato vznikne.

S týmto príspevkom autora esde súhlasili - 2
jan45, joko
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: zvýšenie tlaku v podlahovke po zaliatí poterov

Poslaťod martin2412 » Sob 13. Aug 2011 17:13:21

Eval píše:Dajako mi to hlava neberie .... :?:

Keď zoberiem bežný atmosférický tlak 100kPa, a priemernú hustotu betónu 1600kg/m3, tak mi pre 8cm vyjde nárast tlaku o 12,5kPa.
Pre nárast o 100kPa (2-násobok pôvodnej hosnoty) by vrstva betónu musela mať 6,25m (nad trubkami).

Daj vedieť, ako to dopadlo ...



Zdravím, píšeš zrejme o tlaku ktorý sa prenáša tiažou betónu. ten je podla mňa pri danej hrúbke zanedbateľný. Veď rúrka dokáža uniesť dospelého človeka a nezmení tvar. Súhlasím so žiletkom a tými, ktorí píšu o rozťažnosti betónu pri zrení a zmenách teploty. Dnes som bol na stavbe po šiestich dňoch a tlak v systéme klesol z 2,6 atm. na 1,9 atm, bude to teda zrejme OK. Je to pravdepodobne naozaj spôsobené spomínanými faktormi. Skôr sa čudujem, že u niekoho sa zmena tlaku neprejavila vôbec. To je možné zrejme skôr pri natlakovaní vzduchom, ktorý je stlačiteľný a pri minimálnej zmene priemeru trubky sa neprejaví. Keďže voda stlačiteľná nie je, zmena sa ukáže oveľa skôr. Nesúhlasím s pepom, že trubka natlačená vzduchom na 8 atm. niečo unesie a natlačená vodou nie. Voda je nestlačiteľná ako už bolo pár krát povedané a keď by sa mala úplne stlačiť na dlhšom úseku, tak by muselo povoliť ničo iné - vyraziť niekde ventil, roztrhnúť spoj a pod.. Na to stačí aj základná znalosť fyziky.
martin2412
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Uto 29. Mar 2011 11:23:14
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Predchádzajúci

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron