Zateplenie vikendoveho domu.

Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod Robo » Pon 23. Feb 2009 12:11:03

Dobry den, po precitani mnozstva diskusii na uvedenu temu, nemam stale jasno co by bolo v mojom pripade najvhodnejsie riesenie. Ak by sa naslo zopar mudrych hlav a pomohli mi prekonat dilemu mojho konkretneho prikladu, bol by som Vam vdacny.
Cize, mam postaveny maly vikendovy domcek s plochou vonkajsich stien cca.120m2 (katalogovy projekt od Euroline) s Porothermu 38, pricom v povodnom projekte je uvazovane s vonkajsou tenkovrstvou silikatovou omietkov + termo omietka hrubky 4 cm. Objekt bude vyuzivany rekreacne ( mozno v buducnosti aj ako trvale obyvany ), cize nebude celorocne udrziavana izbova teplota. Ako volit zateplenie v takomto pripade ?
Ake by boli v mojom pripade najvhodnejsie riesenia zateplena vzhladom na rizika spojene s vlhnutim stien atd.....?
1.) pouzit naprojektovanu termoomietku ?
2.) pouzit EPS ( ak ano, akej hrubky ? )
3.) pouzit mineralnu vlnu ( ak ano, akej hrubky ? )
Dakujem za kazdy nazor.
Robo
 




Re: Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod deko » Pon 23. Feb 2009 12:16:18

v tomto pripade by som nezateploval vobec. bola by to zbytocna investicia - aj najlepsie zatepleny dom po 5 dnoch nepouzivania vychladne.. a na termoomietku radsej uplne zabudni, je to hlupost za vela penazi.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod emkac » Pon 23. Feb 2009 14:16:31

V kazdom pripade termoomietka a vlna nie.
Cize zostava alternativa - zateplit EPS alebo nezateplit.
Obe su spravne odpovede, kedze tam hra ulohu viacero faktorov:
ako casto to bude obyvane, kolko dni do roka, v akom obdobi, ake tam bude kurenie, kde ten dom je a pod.
Bez toho sa neda hovorit o tej alebo tej alternative.

Ak vsak VIES, ze to raz bude trvalo obyvane, tak zatepli EPS, a kedze tam mas 38 tehlu, daj min 10-12 cm EPS (kvoli rosnemu bodu). Samozrejme ostatne izolacie rovnomerne.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod Robo » Pon 23. Feb 2009 14:42:03

To: emkac
Ten dom sa nachadza na myjavskch kopaniciach, obyvany bude vikendovo pocas celeho roka, pocas skolskych prazdnin dlhodobejsie. Kurenie je riesene cez el.konvektory+krbova vlozka s teplovzducnym rozvodom. Projektom udavane tep. straty su 5kW.
Izolacie su nasledovne: Podkrovie: sadrokarton, min.vata 20cm, podlaha: podlahovy ESP 5cm.
Co je rozumne urobit v takejto "konfiguracii" ?
Robo
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pon 23. Feb 2009 14:22:34
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod joko » Pon 23. Feb 2009 19:30:31

To Robo: mám podobnú stavbu ako Ty, na Záhorí. 30 cm porobeton bez izolácie, drevený strop, strecha - tatraňák, 12 cm vaty , doska , terpapier krytina. Vlastné skúsenosti - dosť časté: mám krbovú pec 4 kW, zakúrim pri 0 t. interiér, po 4 hod. v obývačke 14 m2, 28 st.C, na podkroví 20st. Večer vetrám tak je teplo 28 - 30 st. no ráno len 15 st.
Čo tým chcem povedať, za 24hod. dostaneš interiér do optimálnej teploty a za 36 hod. odchádzaš. Pokiaľ by si začal temperovať múry a využil aktývnu úlohu zateplenia, odchádzaš a necháš múry zas vychladnúť. Pri týchto stavbách nevidím návratnost zateplenia. Ani pri troj - štvordňových prázdninách.
Ku samotnej izolácii sa nedokážem fundovane vyjadriť tak ani nepíšem čo dať , ak by si sa rozhodol niečo dať, ale ja moju chatku využívam 10 rokov a do dnes som nepocítil potrebu zateplovať. Samozrejme tieto rady platia len na weekendové využitie stavby, a nie na celoročné bývanie. A len jedna rada na záver, pokial uvažuješ nad celoročným obyvaním, tak veľa iných vecí budeš musieť riešiť a prispôsobiť na celoročne a nie weekendové bývanie. / ČOV, WC, pračka, kúpeľňa, kuchyňa, zriadenie izieb atd/ ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod emkac » Uto 24. Feb 2009 10:26:08

To by musel byt hooodne malicke, aby boli straty s danymi parametrami 5kW.

Ale ciastocny suhlas s jokom.
Nastavis si kurenie na dialku, cize pred prichodom zapnes eletricke vykurovanie.
A ked prides, kuris v krbe, dokurujes termostatom.
Ja ale (z principu :shock:) nesuhlasim s nezateplenim. Najma ked tam planujes v buducnosti byvat trvalo.

CI to ale ma pre Teba zmysel, ukaze vypocet. A to, ci si budes zateplovat sam.
Ked budes mat iba tehlu, R steny bude 2,84, s 12cm EPS bude 5,78.
Pri ploche stien 120m2 je to rozdiel 0,71kW.
Ak dosadime par nam nezxnamych parametrov - priemerna teplota (10C), pocet dni kurenia (50), vnutorna pozadovana teplota (23), tak to vychadza na 660kW na rok navyse. V realite menej, lebo kuris aj krbom.
Absolutne netusim, ake su sadzby za elektriku, absolutne netusim, kolko sa bude kurit a rovnako netusim, aka ja priemerna teplota pocas toho obdobia, kedy sa kuri.
Cize si to dosad, prepocitaj a na vysledok prides sam.

Rataj s tym, ze ked polystyren Ta vyjde pri hrubke 12cm na nejakych 14K SKK, k tomu lepidlo a drobnosti, cize material do +-20K. Praca budto svojpomoc, alebo navyse oproti omietke nejakych 200SKK za m2, cize opat nieco nad 24K.

Porovnaj.

A znova sa opakujem. Termoomietka NIE. Vlna NIE. Nie je to Tvoj pripad, kedy je vhodna a potrebna.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod joko » Uto 24. Feb 2009 15:51:12

emkac píše:To by musel byt hooodne malicke, aby boli straty s danymi parametrami 5kW.
.


Emkac ja vychádzam z toho, že moja chajda má 5,5 x 5,0m , a také isté podkrovie, preto vnútorný vzduch rýchlo zohrejem, ale neohrejem čalúnený nábytok, priečku, a obvodové múry. Na zohriatie múrov potrebuješ najmenej 48 hod, a po tom už len minimálne temperuješ. Ak beriem do úvahy že na Kopaniciach veľké problémy s drevom do krbu nemusí mať, tak návratnosť investície pri výkendovom používaní je hooodne ďaleko, lebo zateplenie svoj účinok zacne vracať až po 48 hod., kedy sa ohreje obvodový mur až na vonkajšiu stranu. A povedzme si úprimne, ja na chalupu chodím relatývne veľa, a to veľa je 10 - 15 nocí za zimu ( a to mám len 25 km z domu)a viem, že málokto je na chalupe 30 nocí za zimu. Návratnosť musíš brať na tieto časové obdobia. Ak cez prechodné obdobie prikúriš do krbu, tak potrebuješ teplotu dostať z 15 st. na 25, a zas nepotrebuješ zateplovať.
Všetko limituje weekendové alebo celoročné využitie. Môj pohlad je, že len na weekend zateplenie nemá opodstatnenie. ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod emkac » Uto 24. Feb 2009 16:32:42

joko píše:....lebo zateplenie svoj účinok zacne vracať až po 48 hod., kedy sa ohreje obvodový mur až na vonkajšiu stranu.



So vsetkym ostatnym suhlasim. Je to len o tom, ako casto tam bude chodit, a ako planuje kurit. Navod sme mu dali, rozhodnutie je na nom.

Len k tej jednej vete. Podla mna sa zateplenie prejavi pri pravidelnom chodeni tak, ze zatepleny dom nestihne az tak vychladnut. Ja som raz vypol kurenie, a az po dvoch dnoch som si vsimol, ze sa zacina ochladzovat. Cize ak bude dom zatepleny, tak je mozne, ze ked sa za par dni vrati (lebo pisal ze bude chodit kazdy vikend), tak teplota nestihne az tak klesnut. A tym padom staci menej na ohriatie. (ja viem, drevo a krb, ti davaju zatepleniu znacne na frak.... ;) )

To je mozne by mohol niekto rozvinut, lebo vypocitat to neviem. :cry:
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod petok » Uto 24. Feb 2009 16:38:58

v nejakej mudrej knihe som cital:
- rodinne domy ktore su celorocne - denne obyvane - je vhodne zateplovat zvonka, z dovodu akumulovania tepla v muroch stavby ktore to potom tak lahko neprechadza cez vrstvu zateplenia do exterieru a svojim sposobom zohrieva interier
- vykendove chaty, ktore su obyvane obcas - je vhodne zateplenie realizovat zvnutra /interieru/ a to z dovodu rychleho dosiahnutia tepelnej pohody, ked sa zakuri napr. v krbe, elektrikou atd. tak sa teplo dosiahne skor a zbytocne nevykurujes obvodovy mur

Nie som specialista na tuto problematiku, takze referujem iba co som niekde cital. Mozno to ma nieco doseba, treba si tuto problematiku vyhladat a prestudovat.
Kazdopadne aj mne sa zateplenie v tomto pripade javi ako strata financii.
petok
 
Príspevky: 69
Registrovaný: Pia 30. Jan 2009 15:26:34
Bydlisko: okres NM
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod joko » Uto 24. Feb 2009 20:22:01

Súhlasim aj s Emkacom ale aj s Petok-om možno drevený obklad na stenách v prízemí so vzduchovou vrstvou tiež by pomohlo - riešilo pocity tepla, ale napadla mi iná dôležitá myšlienka s weekendovou stavbou (zase vlastná skúsenosť), pri stavbe mysly na kondenz v kúpelni. Ak budeš mať obklad , a určite budeš mať, v zime pri zohriatí stavby veľmi kondenzujú vlhkosť. Na kachličkách a dlažbe v zime vytvárajú kropaje rosy. Daj náležitú pozornosť pri výbere škárovačky v studených miestnostiach, ber do úvahy moznosť vytvárania plesne na škárach, náležitú cirkuláciu vzduchu v rámci interiéru. Ja mám tehlový komýn , a kúpeľňa je zo zadnej strany komína. po 24 hod je stena pri komíne 40 st. ale kým sa to zohreje a začne sálať, tak po 5 hod. kúrenia mám v zime všade kropaje vody na obklade. Musím to neustále mať otvorené, aj keď je najchladnejšia miestnosť, vkuse sušiť. Preto počítaj s tým už počas stavby pri výbere materiálu a vetraní miestnosti. V inej téme boly spochybnené teplovzdušné prieduchy z kotla do kúpeľne. Ja vo weekendovom dome by som určite dal napriek rizika kondenzu do kúpeľne prieduch kvôli sušeniu. :roll:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod Robo » Uto 24. Feb 2009 21:20:14

Zdravim Vas pani, dakujem pekne za Vase nazory, rady a pripomienky. Su pre mna dobrym navodom pri rozhodovani.
Skusim sa zamerat na posudenie navratnosti vzhladom na vyuzivanie domu v zimnom obdobi.
Inac je to fakt malicka stavba 7x7m+podkrovie (cca. 75m2).
Ak by som sa rozhodol, ze nepojdem do toho zateplenie, aky typ vonkajsej omietky, resp. aku skladbu fasady zvolit?
Ak sa da,skuste poradit konkretne vrstva po vrstve....(typ omietky, hrubka, podkladovy nastrek.... )
Dik moc.
Robo
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pon 23. Feb 2009 14:22:34
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod joko » Uto 24. Feb 2009 21:32:13

V tomto Ti ja neporadím. Ja som fasádu dokončoval v 97, vtedy: cementový špric, hrubá omietka na vyrovnanie porobetonových kvádrov, a hotový šúchaný BRIZOLIT. Dnes to asi nie je reálne. Dúfam že Ti poradia niečo súčastné. :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod emkac » Str 25. Feb 2009 9:48:14

Na vonkajsie omietky tu myslim este nie je tema, tak skus zalozit. A moze sa pokracovat tam.
Ja osobne ale neporadim, neviem.
Len opakovane (aby ta nahodou nejaky predajca neukecal) - termoomietky nie. :nie:
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod petok » Str 25. Feb 2009 11:57:20

Co sa tyka vonkajsej omietky - takuto dylemu mal aj kolega /bohuzial uz tu nie je aby som sa ho na to podrobne spytal/.
Ale co viem spravil si cenovu analyzu na klasicke omietky material + praca atd. Prave ta praca bola dost vysoko, lebo to sam nedokazal a musel mat na to partiu skusenych chlapov co v tom maju sakra dobre skusenosti a prax.
Druha analyza bola vyuzit system zateplenia, ale nie s hrubym polystyrenom ale iba s hrubkou 2-3cm - neslo mu o zateplenie stavby ale o to ako co najlacnejsie a hlavne svojpomocou zrealizovat omietku. Pre tuto variantu sa nakoniec aj rozhodol - nevidel som to takze nemozem to hodnotit. Skladba bola - nalepeny fasadny polystyren hrubka asi 3cm, sietka + kleber, penetracia a nater. Niektore materialy ziskal za lacny peniaz a realizaciu spravil svojpomocne.
petok
 
Príspevky: 69
Registrovaný: Pia 30. Jan 2009 15:26:34
Bydlisko: okres NM
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zateplenie vikendoveho domu.

Poslaťod emkac » Str 25. Feb 2009 12:04:05

Nuz, zle riesenie. Tenky EPS sa neodporuca davat kvoli polohe rosneho bodu. Cize buduce problemy s plesnami.
Ak dat, tak hruby. Inac nedat.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Ďalší

Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron