vyvoj cien bytov

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod MartinH » Ned 26. Dec 2010 22:49:57

embe píše:Problemom je naviazanost Slovakov k vlastnictvu "tehly". Jednoducho Slovak, aj ked na to nema, bude platit 30 rokov hypo len aby vlastnil byt/dom.

Slovak c.1: 30 rokov byva a plati. Potom sa nic nezmeni, dalej byva a plati.
Slovak c.2: 30 rokov byva a plati. Potom ma vlastnu nehnutelnost na byvanie.
Ktory je na tom lepsie?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod Dodo » Ned 26. Dec 2010 23:33:42

Slovak c.1: 30 rokov byva a plati. Potom sa nic nezmeni, dalej byva a plati.
Slovak c.2: 30 rokov byva a plati. Potom ma vlastnu nehnutelnost na byvanie.
Ktory je na tom lepsie?


Nevhodne porovnanie, malo doplnujucich udajov:
Panelovy dom/bytovka, rodinny dom, lokalita, vlastny pozemok/typ pozemku, existencna sebestacnost...

Zaroven drzim palce vsetkym, ktori maju v tejto dobe (dobre uz bolo) dostatok odvahy, resp. nevedomosti k tomu, ze pokusaju s hypotekami svoju existenciu.
Per aspera ad astra
Obrázok užívateľa
Dodo
 
Príspevky: 328
Obrázky: 15
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:28:40
Dal súhlas: 117 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod pohodak » Ned 26. Dec 2010 23:59:13

Dodo priznam sa, ze tieto prispevky o implicitnej "nevedomosti" ludi co beru hypoteky ma dost vedia nahnevat :mrgreen: treba si uvedomit ze nie kazdy dostane 5mega na ruku od tatinka meciarovskeho privatizera, nie kazdy je prepytujem podnikatel slovenskeho typu, ktory na ten dom za 2 roky zarobi a nie kazdy dostane stavebny pozemok od rodicov :)

ja mam prijem niekolkonasobok priemernej mzdy na slovensku a ked som tak nahrubo ratal setrenie na dom by mi trvalo asi 8 rokov (bohvie co by za tych 8 rokov spravila inflacia, ceny nehnutelnosti a stavebnych materialov, z 8 rokov by mohlo byt aj 12)...hypoteka je uplne normalna vec, ale problem je, ze u nas si ju berie kazdy s prepacenim bulo, ktory dostane s frajerkou dokopy 1200eu v cistom a hned sa nevie vpratat do koze...ten prijem samozrejme nie je problem, problemom je vyska uveru...ked utopis 50% rodinneho prijmu len splatkou uveru je jasne ze mas zadelano na velky problem ak sa nieco stane...ja mam uver na pozemok+vystavbu domu a mesacna splatka je cca 35% _mojho_ prijmu takze aj ked pridu deti nie je problem zit (nie len existovat) dalej...plus samozrejme mame zeleznu rezervu ktora vykryje vypadok aj mojho prijmu na dost dlhy cas...takze nehadzat vsetkych do jedneho vreca ;)
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol

S týmto príspevkom autora pohodak súhlasil
madein1974
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod MartinH » Pon 27. Dec 2010 10:13:12

Dodo píše:
Slovak c.1: 30 rokov byva a plati. Potom sa nic nezmeni, dalej byva a plati.
Slovak c.2: 30 rokov byva a plati. Potom ma vlastnu nehnutelnost na byvanie.
Ktory je na tom lepsie?


Nevhodne porovnanie, malo doplnujucich udajov:

Ved to nebola financna analyza, ale iba reakcia na naviazanost Slovakov k vlastnictvu "tehly". :drink

Diskutovany problem s hypotekou je len jednym z prejavov zleho odhadu vlastnych moznosti. Su ludia, ktori nemaju hypoteku, stavaju z platu a tak stavaju 20 rokov. To je podla mna ta ista skupina.

Osobne okolo seba castejsie vidim iny pribuzny problem - podpriemerny dom miesto nadpriemerneho bytu.

A mozno sa to nezda, podobna tema je vymena penazi za cas. Vyhoda lacnejsieho pozemku dalej od mesta je 30 rokov kazdy pracovny den splacana 2 hodinami, ktore pracovna sila stravi nie zarabanim na splatku, ale posuvanim sa v kolone aut. No nepodoba sa to na hypoteku?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod jana » Pon 27. Dec 2010 11:49:07

MartinH píše:...
A mozno sa to nezda, podobna tema je vymena penazi za cas. Vyhoda lacnejsieho pozemku dalej od mesta je 30 rokov kazdy pracovny den splacana 2 hodinami, ktore pracovna sila stravi nie zarabanim na splatku, ale posuvanim sa v kolone aut. No nepodoba sa to na hypoteku?


my sme s muzom boli toho isteho nazoru, tak sme radsej brali pozemok za 2000 sk za m2, ale 7 km od centra, ako raz tak velky cely za 2000 sk ibaze 60 km od centra tohto mesta, kde mame robotu. a tak radsej zarabame na splatky a nie do nadrze :-)
jana
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:39:55
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 12 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod pohodak » Pon 27. Dec 2010 12:08:07

toto tiez nie je automaticky pravda...ja mam z domu do kancelarie v BA rovnych 28km a cesta mi trva 35-40minut (pondelok rano max. 50 ak je niekde buracka) autom...kolegovi z dubravky to trva 30, dalsiemu kolegovi z dunajskej luznej hodinu...obaja dali za pozemky 2x tolko co ja, usetreny cas absolutne neadekvatny vyssej cene a ja mam v zalohe vlak rovno do centra BA za 25minut :)
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod steve33 » Pon 27. Dec 2010 13:13:45

...no ja mam 35km do prace a skor pridem ako kolega z Kosickeho sidliska a ked som si prepocitaval cenu pozemku niekde okrajovo pri meste,tak navratnost mi vychadzala cca.20rokov a este nehovorim o parcelach kde poniektory maju aj 5tich susedov dookola.
Vsetko ma svoje vyhody a kazdy si vybera podla svojich priorit. Ale stale mat lepsie podu pod nohamy. Mozno ze raz ma dochadzanie prejde,predam dom a pojdeme do bytovky ktore poniektore su po svojej zivotnosi a cele sa to zosype a zostane mi par stvorakov na zemi ; -(
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod jana » Pon 27. Dec 2010 14:30:29

pohodak, suhlasim, ale ja nevravim o BA... ani v nasom meste nepridu vsetci z rovnakej vzdialenosti za rovnaky cas, ja mam tu vyhodu, ze pol cesty mozem vyuzit cestu pre mot. vozidla s rychlostou 90 km, ktorou aj mozem realne ist.
a ze treba porovnavat konkretnu polohu a konkretne pozemky a vsetky ostatne okolnosti (aj financne, alebo hlavne financne!) je snad kazdemu jasne...

a pre Wratha: ak si dokladne preskumal vsetko okolo dotycneho bytu (vratane charakteru susedov, zvlast bezprostrednych, ktori mozu napr. dupotat tebe, alebo ty budes dupotat im) aj bezprostredne okolie a nenasiel ziaden minus, ktory by si nedokazal prekonat, tak podla mna, s TVOJIM dobrym pravnikom (alebo aspon takym, co, obrazne povedane, kope za teba) kludne spis nejaku zmluvu, ci uz o bududcej kupe, alebo rovno kupnu s konkretnymi platobnymi podmienkami - to uz nech ti poradi ten pravnik, ja sa v tom az tak nevyznam, resp. nepoznam vyhody a nevyhody jednotl. zmluv a navyse ti pomoze odhalit pripadne "habadury". myslim, ze tych par mesiacov az taky velky rozdiel nesposobi.

a ci stupnu, ci klesnu ceny - tazko povedat. my sme tiez predavali byt. a kym v marci 2008 nam aj s garazou zan ponukali 2,3 az 2,5 miliona (uznavam, ze to bolo strasne nadhodnotene), ja a vsetky zeny v rodine boli proti muzovi, kedze sme stali pred rozhodnutim, ci predat a zostat v nom v podnajme, ci radsej vziat uver na stavbu. lebo otazka bola, kolko budeme vlastne stavat (rok, dva, pat?) a kolko nas tam dotycny necha byvat... a takto rok sme ho po 8 mesiacoch ponukania nakoniec predali za 53 tisic (plus 6000 za garaz predanu predtym...). navyse sme museli na dokoncenie zhanat dalsi uver... takze my sme vyckavanim na nom prerobili, aj ked v skutocnosti je to otazne, lebo muz ho kedysi kupil za polovicnu cenu (plus nejake uroky na uvere :-) ).
jana
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:39:55
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 12 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod embe » Uto 28. Dec 2010 0:30:24

MartinH píše:
embe píše:Problemom je naviazanost Slovakov k vlastnictvu "tehly". Jednoducho Slovak, aj ked na to nema, bude platit 30 rokov hypo len aby vlastnil byt/dom.

Slovak c.1: 30 rokov byva a plati. Potom sa nic nezmeni, dalej byva a plati.
Slovak c.2: 30 rokov byva a plati. Potom ma vlastnu nehnutelnost na byvanie.
Ktory je na tom lepsie?


Otazka je za akych okolnosti byva Slovak c.2 pri splacani hypo 30 rokov. Samozrejme ako som pisal, situacia u nas s najomnymi bytmi je katastrofalna. Keby to fungovalo ako na zapade, ze nehnutelnost (najomny dom s bytmi) vlastni ten kto na to ma a prenajima ludom za realne normalne ceny, tak by som samozrejme bol velmi rad Slovakom cislo 1. No ako vo vela odvetviach je u nas trh degenerovany, prekruteny atd takze sa bavime o nicom.

Problemom su naozaj reginalne rozdiely, takze vsetci sa seru do Bratislavy, kde za
1) znizuju platovy priemer pretoze su ochotni robit za daleko menej
2) zvysuju ceny prenajmov, najmov bytov

Nie je to ich problem, je to problem spolocnosti, politikov, atd atd...Aj na zapade su mesta ktore su vymrete, hlavne vo vychodnom nemecku ale ked sa bavme o realnom zapade (Benelux, stare nemecko atd) tak tam su ovela nizsie regionalne rozdiely a aj vdaka tomu su ceny najmov realnejsie. Ale tych dovodov na normalne ceny je samozrejme viac...

Stale vak plati, ze slovaci su velmi velmi upnuti na vlastnictvo "tehly" ci uz pre investicne zamery, nakupili si motivacne knihy R.Kyiokakyho a nechali sa oblbnut, neuvedomujuc si ze nehnutelnost je taka ista rizikova investicia ako kazda ina, prenajom dlhodobo nema zaujimavy vynos vzhladom na to, ked sa pozrieme co vsetko okolo prenajmu treba robit vratane pravidelnej udrzby - malovanie atd. V pripade potreby hotovosti je nehnutelnost najmenej likvidna na trhu. A v neposlednom rade najvacia chyba - slovaci nakupuju na zaklade minuleho vyvoja, lebo to je to co denne masiruju bankovi poradcovia, "aha, tento fond za minuly rok zarobil 75%...." - to vsak nema ziadny vplyv na to ako sa fond bude spravat zajtra. A vratane chyby - nakupovania pri najvyssej cene a predaji pri najnizsej - hlupeho drania sa a viery ze snad z toho vytlciem nieco viac....a preto si ja myslim, ze ceny este pojdu dole. Lebo, opakujem, dovodov na dnesne ceny realit aj napriek tomu co pocuvame, nie je tolko ako by sa mohlo zdat:

- husakove deti uz maju bytovu otazku poriesenu
- narast poziadaviek kupujucich na kvalitu (chvalabaohu konecne)
- cca 7000 bytov v novostavbach v BA ktore developeri nevedia predat
- vacsi a vacsi tlak na developerov zo strany bank na splacanie, atd atd...
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod mario.l » Uto 28. Dec 2010 10:37:39

Ja osobne by som nasu krajinu co do hospodarskej a moralnej vyspelosti porovnaval skor s talianskymi regionmi okolo Rima. Povedzme, ze o 5 rokov budeme tam kde oni. Ked som tam vsak bol na sluzobke, prekvapili ma horibilne ceny nehnutelnosti. Ono trh je podla mna jedna vec, ale pokym ludia su ochotni nieco kupovat, drzi si to urcitu cenu. A drzi si to vzdy taku, ktoru su ludia ochotni dat. U nas to doteraz bolo uplne maximum co mozu dat z platu na hypo minus zivotne minimum. Uz sa to nastastie zlepsuje, ale pozor, platy stale stupaju myslim. Je som sa tiez osral ako vsetci co kupili byt pri "boome" za najvyssiu cenu. Nastastie len jednoizbak. Ale nebudem sa utesovat, ze ved bude este horsie. Podla mna najhorsie uz bolo, kriza to precistila, a ludia uz nebudu davat prachy na blbosti, cim sa ceny znormalizuju asi. K tym novostavbam, presiel som si cely server a na trhu nie je jediny normalny trojizbak pod 180 tis. tie v low end lokalitach a dispoziciach neratam. Kriza vyzera inak.
mario.l
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Štv 14. Okt 2010 16:05:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod embe » Str 29. Dec 2010 0:18:52

Hej, keby spustili ceny inzeratove o 50% tak by spustili zaroven paniku. 50% zlavy sa davaju pri osobnom jednani s developermi.
Banky by isli sami proti sebe keby ceny pustili o 50% dole verejne...ale prve lastovicky uz boli a aj tak im to nepomohlo, napr Viennagate.
Taka kvalita vs cena - len blby by to kupil...spolahaju sa vsetci na to ze mozu postavit cokolvek a aj tak im to slovak kupi.
Alebo Tatracentrum...tak tam to prepiskli az az...kvalita, design, poloha (nad zeleznicou - vibracie, hluk), dispozicie bytov...hnus :grc

http://reality.etrend.sk/byvanie/rande- ... acity.html

Inak co sa tyka Rima...tam su ceny bytov najlacnejsie v centre..nikto tam nechce byvat...bordel, smog atd..coma dalej od centra
tym vyssia cena
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod mario.l » Str 29. Dec 2010 9:55:27

No jednat som neskusal, aj ked uz mi niekto vravel, ze sa da dojednat cena. Hmmm ale myslis, ze by z nejakeho 260k bytu zlavili polovicu? To sa mi moc nezda. Ten Rim ma fakt prekvapil, realitky tam mali na velkoplosny dvojizbak vycapene 300 tis eur. Len preto som to spomenul. Navyse prislo mi, ze polka juzneho Talianska dochadza do Rima za pracou, podobne ako u nas do Bratislavy.
mario.l
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Štv 14. Okt 2010 16:05:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod pohodak » Str 29. Dec 2010 12:46:35

jednat sa da, 50% je ale v rovine wishful thinking :) realita je totiz taka, ze to co bolo dobre sa rozpredalo a nepredane ostali zvacsa len byty, ktore splnaju niektoru z tychto podmienok: zla poloha, zla kvalita, vysoka cena (alebo kombinacia viacerych) ak natrafis na dobru novostavbu, ta ma zvacsa aspon 80% bytov predanych, takze developer je v plnke a radsej ten byt podrzi ako ti ho preda za menej...ak dojednas zlavu 5-6% mozes si podat pravu ruku s lavou ;)

co sa tyka bank su 2 pristupy - irsky a spanielsky...irske banky isli po cenach a vysledok vieme, spanielske banky zubami nechtami drzia ceny a vysledok este nevieme :) nase banky sa tiez snazia drzat ceny a v kontexte slovenskych realii sa ani nic ine cakat nedalo :)

odkedy prisla kriza stale dokola vidim v diskusiach ako to do pol roka zleti o 40% a stale sa nic take nestalo a ani sa nestane, lebo sa prakticky prestali stavat nove byty a to male percento zlavnenych bytov ceny v globale ovplyvni len minimalne
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod embe » Štv 30. Dec 2010 22:34:05

Tu je cerstvy clanok, ktory viacmenej potvrdzuje moje slova:

Napríklad oba spomenuté projekty. Parkville sa s predajom trápi už niekoľko rokov najmä po sebavedomom zvýšení cien v čase najväčšieho boomu. Vybrané byty pritom išli medzičasom potichu nadol o desiatky percent, aktuálna vianočná akcia tak skôr urobila zľavy oficiálnymi, než priniesla nové. Podobne aj River Park, ktorý išiel s cenami nadol už pred dvoma rokmi. Hoci koncom roka 2008 inzerovaných 40 percent nebolo vždy štyridsať, sú súčasné cenníky priblížením sa stavu pred krízou. A spoliehaním sa, že klientov avizované zdražovanie v nadchádzajúcom roku vystraší a inšpiruje k nákupu už pod tohtoročný vianočný stromček.

Oproti tomu stojí predaj v novostavbách nielen v hlavnom meste, ktoré výraznejší dopyt zatiaľ obchádza. Dôvodom je najmä neochota a často aj nemožnosť developera zlacňovať. Nepomáhajú mu ani financujúce banky, ktoré investorovi z obavy deformácie trhu ani znížiť cenu nedovolia. Naopak, napriek rozporuplnej a úsmev vyvolávajúcej kampani sa v závere roka 2010 darilo bratislavskému projektu Manhattan.

Kvôli zvedavosti, čo nové prinesie realitný trh v najbližších mesiacoch, sa s kúpou oplatí počkať prinajmenšom do roka 2011, možno až do jeho záveru. Najmä v metropole sú totiž ešte v predaji mnohé projekty z čias boomu, ktoré developeri a stavbári postavili draho a dnes ich musia predávať výrazne lacnejšie. Navyše boli projektované pre zahraničných či domácich investorov kupujúcich ľudovo povedané „na kšeft“. Reálnych kupujúcich viacero novostavieb nedokáže osloviť a keď, tak len za zníženú cenu. S príchodom konkurencie v podobe nových projektov postavených pri nižších nákladoch a cielených na aktuálny dopyt môžu mať aj po miernej zľave problém na trhu uspieť.

http://profit.etrend.sk/moje-peniaze/no ... opera.html
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: vyvoj cien bytov

Poslaťod MartinH » Pia 31. Dec 2010 0:30:26

embe píše:Tu je cerstvy clanok, ktory viacmenej potvrdzuje moje slova:

S príchodom konkurencie v podobe nových projektov postavených pri nižších nákladoch a cielených na aktuálny dopyt môžu mať aj po miernej zľave problém na trhu uspieť.

http://profit.etrend.sk/moje-peniaze/no ... opera.html


A tu je iny clanok:
http://living.hnonline.sk/clanky/hnreal ... cneju-iba-
Zlacnejú iba „zlé“ byty, nové projekty pravdepodobne vyrazia smerom nahor

Neviem, kto ma pravdu, do buducnosti nikto nevidi. Analyticke clanky predpovedaju inflaciu aj deflaciu, krizu aj konjunkturu, bublinu aj stabilitu, oteplenie aj dobu ladovu, a tak ich neberiem prilis vazne.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron