Vysporiadanie rozostavanej stavby.

Vysporiadanie rozostavanej stavby.

Poslaťod tibors » Štv 07. Aug 2014 12:05:46

Dobrý deň. Mal by som otázku, s ktorou sa na tomto fóre možno uz niekto stretol. Stavebné povolenie na stavbu rodinného domu bolo vydané na dve osoby. Následne bola spoločne vybudovana hrubá stavba, to znamená základy, múry strecha a okná. V tejto fáze jeden so stavebníkov sa rozhodol nepokračovať v stavbe, urobil darovaciu zmluvu na svoje dve plnoleté deti, pričom v sprievodnom znaleckom posudku boli uvedené ako hotové aj také práce, ktoré neboli realizované! S týmto stavebným posudkom bol urobený vklad rozostavanej stavby do katastra, kde bolo uvedené, že stavba je dokončená na 80% pričom v skutočnosti to bolo maximálner 50%. Druhý zo stavebníkov v stavebných prácach pokračuje vo vlastnej réžii, to znamená že na stavbe sa podiela len on sám. Akým spôsobom by bolo vhodné vysporiadať stavbu medzi zúčastnenými? Je možné napadnúť darovaciu zmluvu, keďze predmet tejto zmluvy špecifikovaný v darovacej zmluve sa odchyľuje od skutočného stavu?

Vopred ďakujem za každú radu, alebo skúsenosť.
tibors
 
Re: Vysporiadanie rozostavanej stavby.

Poslaťod Mich » Štv 07. Aug 2014 17:11:56

tibors píše:Dobrý deň. Mal by som otázku, s ktorou sa na tomto fóre možno uz niekto stretol. Stavebné povolenie na stavbu rodinného domu bolo vydané na dve osoby. Následne bola spoločne vybudovana hrubá stavba, to znamená základy, múry strecha a okná. V tejto fáze jeden so stavebníkov sa rozhodol nepokračovať v stavbe, urobil darovaciu zmluvu na svoje dve plnoleté deti, pričom v sprievodnom znaleckom posudku boli uvedené ako hotové aj také práce, ktoré neboli realizované! S týmto stavebným posudkom bol urobený vklad rozostavanej stavby do katastra, kde bolo uvedené, že stavba je dokončená na 80% pričom v skutočnosti to bolo maximálner 50%. Druhý zo stavebníkov v stavebných prácach pokračuje vo vlastnej réžii, to znamená že na stavbe sa podiela len on sám. Akým spôsobom by bolo vhodné vysporiadať stavbu medzi zúčastnenými? Je možné napadnúť darovaciu zmluvu, keďze predmet tejto zmluvy špecifikovaný v darovacej zmluve sa odchyľuje od skutočného stavu?

Vopred ďakujem za každú radu, alebo skúsenosť.


Ak cenový odhadca vyrobil nezodpovedajuci posudok je to podvod. Nechce sa mi verit ze by sa do tohoto niekto pustil. % mozu byt subjektivne. Kazdy posudok ma ale presne specifikovane co bolo urobene. Doporucujem uzavriet dohodu o odstupeni stavebníka kde presne specifikujete co bolo urobene. Az tento dokument vypoveda o tom aky vlastnicky podiel budu dotycni mat. Stavebník ak nesuhlasi s cenovým odhadom moze si dat urobit svoj vlastny a tento pouzit pre dohodu o odstupeni. Ak sa stavebnici nedohodnu zostava len sud. Treba svedkov a tak dalej. Nakoniec sud urci , kto má aky vlastnicky podiel. Lepsie je ale dohodnut sa ak to ide. Ak to nejde , hned urobit posudok. A tento posudok pouzit v pripadnom spore.
Druhy stavebník mohol darovat len svoj podiel. A ten podiel nespecifkuje cenový odhad ale dohoda stavebníkov.
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Späť na Rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron