Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod janopo » Sob 01. Jan 2011 17:06:59

Pekný deň všetkým. Chcel by som aj Vás požiadať o cenné rady.
Momentálne riešim ďalšiu dilemu a budem veľmi rád, ak mi možno aj vy trochu otvoríte oči svojimi názormi.

Na jar plánujeme začať so stavbou NED, možno PD, ešte to presne nie je zrátané. Budeme mať dobré zateplenie domu-základy, doska, steny, strecha+kvalitné okná s trojsklom+južná orientácia domu a slnečné zisky. V dome budeme mať ako hlavný zdroj tepla teplovzdušný krb ale okrem toho potrebujeme mať aj nejaký doplnkový vykurovací systém, ktorý bude funkčný v prípade potreby, keď nebudeme kúriť v krbe. Zatiaľ mnou odhadované merná potreba tepla je okolo 25 kWh/m2/rok.

Poraďte prosím, čo by bolo pre nás z hľadiska investičných a prevádzkových nákladov najefektívnejšie na vykurovanie a ohrev TUV.

Veľmi pekne ďakujem za každý názor a myšlienku.
janopo
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 28. Dec 2010 15:30:51
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod mPeto » Sob 01. Jan 2011 21:38:10

janopo píše:Poraďte prosím, čo by bolo pre nás z hľadiska investičných a prevádzkových nákladov najefektívnejšie na vykurovanie a ohrev TUV.


Z tohto hladiska sme sa rozhodli pre plyn + teplovodnú podlahovku. Pri zdroji tepla mame pripraveny aj 3F privod na čerpadlo alebo cokolvek ine :) od plynu (keby nieco). Aj ked je možnosti XY, postavil si proti sebe dve veci, ktore sa vzdy "biju". Vo vseobecnosti plati, ze cim mensie investicne naklady, tym drahsia prevadzka a naopak.

janopo píše:južná orientácia domu a slnečné zisky


na toto sa prilis nespoliehaj, nepoznam lokalitu ale ak je to nizina a pod v zime je slnecnych dni ako safranu (pre zimne mesiace je priemerny slnecny svit za den 1,5-2 hodiny...)

janopo píše:hlavný zdroj tepla teplovzdušný krb

Zase trocha malo informácií o stavbe (ťažká - ľahká), ale my sme krb vynechali úplne (aj kvôli smradu, prachu,špine a podobne). Ak chceš mat naozaj NED/PASIV je otázne čo budeš v takom dome robiť s okamžitým výkonom krbu 5-15 kW (zaleží čo tam postavíš), za moment tam budeš mat možno 28 °C a viac čo nie je príjemné ani komfortné a ani ekonomické ..., v neposlednom rade ta krb vide na 3 000 - 5 000 EUR + ďalší zdroj tepla? Osobne by som to prehodnotil a orientoval sa na jeden zdroj tepla.
mPeto
 
Príspevky: 265
Registrovaný: Sob 20. Dec 2008 21:12:10
Bydlisko: Záhorie
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod tienik » Sob 01. Jan 2011 22:17:40

mPeto píše:Osobne by som to prehodnotil a orientoval sa na jeden zdroj tepla.


dost odvazne vyjadrenie :-)
hlavne v dnesnej dobe by som si 2x premyslel taketo jednostranne vyhlasenie, pretoze ak sa nemylim, zatial nemame 100% zaruceny ziadny energetycky zdroj, ci ano?

S týmto príspevkom autora tienik súhlasili - 4
deko, Dodo, jan janulo, janopo
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod mPeto » Sob 01. Jan 2011 22:50:50

tienik píše:
mPeto píše:Osobne by som to prehodnotil a orientoval sa na jeden zdroj tepla.


dost odvazne vyjadrenie :-)
hlavne v dnesnej dobe by som si 2x premyslel taketo jednostranne vyhlasenie, pretoze ak sa nemylim, zatial nemame 100% zaruceny ziadny energetycky zdroj, ci ano?


Som skôr optimista ako pesimista, z toho vyplýva aj moja odpoveď :). Ďalej sa pýta na efektívnosť investície takže z tohto pohľadu si tiež stojím za "výrokom" :). Inak jeden zdroj môžu byt aj peletkové kachle (aj keď bez el. asi nepofrčia) + sklad na pelety keby niečo, že ano. Proste, podla mňa nemá zmysel NED alebo PASIV kde ta vykurovanie (ktoré vlastne skoro ani nepotrebuje) bude stat 20 000 - 30 000 EUR … takže z tohto pohľadu si plne stojím za svojou odpoveďou. Ja ako poistku planujem "plechovicu" a bioalkohol, bude mam to v pohode stacit a vide to par grosov :)
mPeto
 
Príspevky: 265
Registrovaný: Sob 20. Dec 2008 21:12:10
Bydlisko: Záhorie
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod tienik » Sob 01. Jan 2011 23:06:40

takze v principe uznavas, ze mas viac ako jeden zdroj, nie? :-)
ale vazne, rezervu treba mat, aku a ako - to je individualna zalezitost.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod janopo » Ned 02. Jan 2011 0:36:58

mPeto píše:
janopo píše:Poraďte prosím, čo by bolo pre nás z hľadiska investičných a prevádzkových nákladov najefektívnejšie na vykurovanie a ohrev TUV.


Z tohto hladiska sme sa rozhodli pre plyn + teplovodnú podlahovku. Pri zdroji tepla mame pripraveny aj 3F privod na čerpadlo alebo cokolvek ine :) od plynu (keby nieco). Aj ked je možnosti XY, postavil si proti sebe dve veci, ktore sa vzdy "biju". Vo vseobecnosti plati, ze cim mensie investicne naklady, tym drahsia prevadzka a naopak.

To máš pravdu, preto hľadám pre nás to optimum.

janopo píše:južná orientácia domu a slnečné zisky


na toto sa prilis nespoliehaj, nepoznam lokalitu ale ak je to nizina a pod v zime je slnecnych dni ako safranu (pre zimne mesiace je priemerny slnecny svit za den 1,5-2 hodiny...)

Myslíš, že slnečné zisky sú zanedbateľné? Prečo potom architekti, kt. projektujú NED/PD tvrdia, že sú tiež dôležité pre celkovú bilanciu domu?

janopo píše:hlavný zdroj tepla teplovzdušný krb

Zase trocha malo informácií o stavbe (ťažká - ľahká), ale my sme krb vynechali úplne (aj kvôli smradu, prachu,špine a podobne). Ak chceš mat naozaj NED/PASIV je otázne čo budeš v takom dome robiť s okamžitým výkonom krbu 5-15 kW (zaleží čo tam postavíš), za moment tam budeš mat možno 28 °C a viac čo nie je príjemné ani komfortné a ani ekonomické ..., v neposlednom rade ta krb vide na 3 000 - 5 000 EUR + ďalší zdroj tepla? Osobne by som to prehodnotil a orientoval sa na jeden zdroj tepla.


Bude to masívna stavba: 30cm ytong + 20cm EPS, podlaha asi 25-30cm min. vlna a strecha asi 40cm min.vlna. Na streche škridla, asi Bramac, a plastové okná s trojsklom, nie všetky otvárateľné, iba po jednom otvárateľnom v každej miestnosti, pretože tam bude aj rekuperácia.

Asi najrozumnejšie mi vychádza teplovzdušný krb(určite ho chceme, pre pohodu, pre ekonomiku-budeme na dedine, drevo sa dá zohnať za facku a preto aby ma trošku prinútil pohnúť sa, aby som len nekvasil a nepriberal :D ), v kt. budeme prikurovať večerom a cez voľné dni aj počas dňa a popri tom, keď náhodou klesne teplota v dome pod 20 st. tak začne kúriť doplnkový zdroj, kt. by mohli byť napr. el. konvektory, kt. mi asi vychádzajú zatiaľ najviac i keď ešte nie som o nich úplne presvedčený, pretože ma odrádza dosť drahá prevádzka, aj keď sa budú využívať minimálne...
Preto by som ešte potreboval poradiť nejakú doplnkovú alternatívu kúrenia, možno aj ohrevu TUV, na kt. hneď poviem, že to je paráda, to chcem :)
Ak na nič také neprídem, budem musieť nejako prekusnúť tie el. konvektory, pretože to zatiaľ vychádza asi ako najoptimálnejšie riešenie pre nás z ekonom. hľadiska (ešte dôležité: plyn nemáme v dedine).
janopo
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 28. Dec 2010 15:30:51
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod mendo » Ned 02. Jan 2011 1:11:13

mam tie iste skladby len tehlu a 18cm EPS v podlahe. Ja volim radsej vodnu podlahovku ako konvektory. Vodu dokazem ohriat x-spôsobmi, konvektory su zavisle len na el. Podlahovka svojpomocne nieje az taka palba u mna cca 1400€
Ked bude podlahovka tak efektivnejsie je ist do vody. Pri tak nizkych stratach je uz problem s prebitkom vykonu a to treba niekde ulozit. Ked je uz AN tak je mozne pichnut el.vyhrevne teleso co stoji do 200euri a je vyrieseny aj doplnkovy ohrev. Do buducnosti je mozne do AN napichnut tepelne cerpadlo, prip. hociaky iny zdroj co dokaze ohriat vodu. Vstupna investicia je proti konvektorom sice vysia , ale pri dobrej regulacii je to urcite konfortnejsie

S týmto príspevkom autora mendo súhlasil
jan45
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod fabka2004 » Ned 02. Jan 2011 22:34:22

vzhladom k nizkej TS a k mernej potrebe 25kWh/m2a jednoznacne kedze sa bude jednat o doplnkove kurenie tak EE, a ak EE, tak mate dve moznsoti bud kable zaliat do podlahy alebo date vodnu podlahovku
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod Eval » Uto 04. Jan 2011 10:03:58

mPeto píše:
janopo píše:Poraďte prosím, čo by bolo pre nás z hľadiska investičných a prevádzkových nákladov najefektívnejšie na vykurovanie a ohrev TUV.
Z tohto hladiska sme sa rozhodli pre plyn + teplovodnú podlahovku. Pri zdroji tepla mame pripraveny aj 3F privod na čerpadlo alebo cokolvek ine :) od plynu (keby nieco).
Teplovodná podlahovka je fajn. Samodomo nie je predražená a umožňuje diverzifikáciu zdrojov.

janopo píše:
mPeto píše:
janopo píše:južná orientácia domu a slnečné zisky
na toto sa prilis nespoliehaj, nepoznam lokalitu ale ak je to nizina a pod v zime je slnecnych dni ako safranu (pre zimne mesiace je priemerny slnecny svit za den 1,5-2 hodiny...)
Myslíš, že slnečné zisky sú zanedbateľné? Prečo potom architekti, kt. projektujú NED/PD tvrdia, že sú tiež dôležité pre celkovú bilanciu domu?
Štatistika je pekná vec. Len pri konkrétnych podmienkach nemusí výsledok odpovedať miere očakávania.

janopo píše:
mPeto píše:
janopo píše:hlavný zdroj tepla teplovzdušný krb
Zase trocha malo informácií o stavbe (ťažká - ľahká), ale my sme krb vynechali úplne (aj kvôli smradu, prachu,špine a podobne). Ak chceš mat naozaj NED/PASIV je otázne čo budeš v takom dome robiť s okamžitým výkonom krbu 5-15 kW (zaleží čo tam postavíš), za moment tam budeš mat možno 28 °C a viac čo nie je príjemné ani komfortné a ani ekonomické ..., v neposlednom rade ta krb vide na 3 000 - 5 000 EUR + ďalší zdroj tepla? Osobne by som to prehodnotil a orientoval sa na jeden zdroj tepla.
Bude to masívna stavba: 30cm ytong + 20cm EPS, podlaha asi 25-30cm min. vlna a strecha asi 40cm min.vlna. Na streche škridla, asi Bramac, a plastové okná s trojsklom, nie všetky otvárateľné, iba po jednom otvárateľnom v každej miestnosti, pretože tam bude aj rekuperácia.
Nič proti. Ale tie konštrukcie nie sú až tak zateplené, ako to na prvý pohľad vyzerá. Pre zostavu 25cm Porfix + 40cm EPS (40cm EPS podlaha, 50cm vlna strop) vyšlo 27 kWh/m2.rok

mPeto píše:Asi najrozumnejšie mi vychádza teplovzdušný krb(určite ho chceme, pre pohodu, pre ekonomiku-budeme na dedine, drevo sa dá zohnať za facku a preto aby ma trošku prinútil pohnúť sa, aby som len nekvasil a nepriberal ...
Teplovzdušný krb je vhodný do občas používaných objektov alebo na občasné prikurovanie. Tiež ako záloha pre prípad odstavenia iných zdrojov. Nie ako hlavný zdroj.

Z pohľadu ekonomiky prevádzky by bol vhodným zdrojom splynovací kotol spolu so zodpovedajúcou akumulačnou nádržou (1-5 m3 - podľa výpočtu). Alternatívne interiérový kotol (s prikladaním z technickej miestnosti) + opäť AN.

Na prípravu TUV je tiež niekoľko možností:
- obojživelný bojler
- prietokový ohrev v AN
- kombinácia prechádzajúcich možností s termo-solárnymi panelmi.

PS:
Dobré riešenia sú drahšie.
O cenu predchádzajúcich nesprávnych.
Nie som pokorený, len ryjem držkou v zemi.
Eval
 
Príspevky: 245
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 20. Okt 2010 10:42:33
Bydlisko: Lomnička
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 15 krat

Re: Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod mPeto » Uto 04. Jan 2011 12:29:09

janopo píše:
mPeto píše:
janopo píše:južná orientácia domu a slnečné zisky
na toto sa prilis nespoliehaj, nepoznam lokalitu ale ak je to nizina a pod v zime je slnecnych dni ako safranu (pre zimne mesiace je priemerny slnecny svit za den 1,5-2 hodiny...)
Myslíš, že slnečné zisky sú zanedbateľné? Prečo potom architekti, kt. projektujú NED/PD tvrdia, že sú tiež dôležité pre celkovú bilanciu domu?


Určite nechcem niekoho uraziť, ale aj architekt môže niekedy vedieť menej ako ty (v určitých oblastiach), sam som chodil na SvF a to čo tam učili by ti NED alebo PD určite nepomohlo nakresliť a pokiaľ sa nevzdeláva hlavne po skole tak .... To, že všade kreslia na juh veľké presklené okná/plochy je skôr z môjho pohľadu trend, ako reálne podložená potreba (pre konkrétnu lokalitu). Už som to niekde čítal a niekde aj písal, v nižších polohách v zimných mesiacoch prevláda skôr inverzný charakter počasia, teda oblačno, hmlisto a pod, na horách opačne (čo mi potvrdzuje aj moje sledovanie). Stačí sa pozrieť sem http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klimat ... ivneudaje4 . Najviac slnečného svitu je samozrejme v mesiacoch, kedy ho najmenej potrebuješ (keď sa bavíme o zisku)

Tak isto som niekde zachytil info o pôvode pasívnych domov s preskleniami, vraj horské alpské oblasti. Tu sa to len veleso kopíruje a má to nahradiť "podnikateľské baroko", a samozrejme to má dať investorovi pocit, že má niečo viac, niečo lepšie, proste že je in (a potom sa dá už vidieť aj „pasívny dom“ s velkými oknami na západ, samozrejme bez klímy na leto :). Som za to, že okno, ktoré je na sever a je možné ho dať na juh, tak prečo nie. Ale naháňať kW oknami je podľa mňa nezmysel. Osobne keď stojím za trojsklom s dvojitým pokovením, nejaký extra zisk necítim. Za jednoduchým zasklením áno, ale teraz si vyber, či budeš 22 hodín to okno dotovať a 2 hodiny sa tešiť zo zisku alebo :idea: , cele je to na dlhšiu diskusiu

Čo sa týka celkovej bilancie domu, keďže je len na papieri, tak to aký bude výsledok záleží len od vstupných dát. Čiže, aby bolo na papieri A, môže sa dať do výpočtu priemerná ročná doba slnečného svitu na celé Slovensko, namiesto priemernej doby za konkrétny mesiac kedy potrebuješ solárne zisky a pre konkrétnu lokalitu. V reále to môže znamenať, že čo v zime získaš, v lete minieš na odklimatizovanie, na papieri zostane A, ale na faktúrach B alebo C … treba byť proste obozretný :)
mPeto
 
Príspevky: 265
Registrovaný: Sob 20. Dec 2008 21:12:10
Bydlisko: Záhorie
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod janopo » Uto 04. Jan 2011 15:54:48

mPeto píše:
Určite nechcem niekoho uraziť, ale aj architekt môže niekedy vedieť menej ako ty (v určitých oblastiach), sam som chodil na SvF a to čo tam učili by ti NED alebo PD určite nepomohlo nakresliť a pokiaľ sa nevzdeláva hlavne po skole tak .... To, že všade kreslia na juh veľké presklené okná/plochy je skôr z môjho pohľadu trend, ako reálne podložená potreba (pre konkrétnu lokalitu). Už som to niekde čítal a niekde aj písal, v nižších polohách v zimných mesiacoch prevláda skôr inverzný charakter počasia, teda oblačno, hmlisto a pod, na horách opačne (čo mi potvrdzuje aj moje sledovanie). Stačí sa pozrieť sem http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klimat ... ivneudaje4 . Najviac slnečného svitu je samozrejme v mesiacoch, kedy ho najmenej potrebuješ (keď sa bavíme o zisku)


Prosím ťa, keď nie sú tie slnečné zisky pre celkovú energetickú bilanciu domu tak veľmi dôležité, tak prosím ťa poraď ako mám osadiť dom na juh alebo na západ. Trochu viac som popísal asi v 9 príspevku na post41379.html#p41379
Ďakujem.
Naposledy upravil MartinH dňa Uto 04. Jan 2011 21:47:45, celkovo upravené 1
Dôvod: technická oprava formátovania, chýbala značka [/quote]
janopo
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 28. Dec 2010 15:30:51
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod boro » Uto 04. Jan 2011 16:38:01

K vplyvu lokality na solárne zisky (zaujímavé je napr. porovnanie v bode 1.4):
http://stavba.tzb-info.cz/nizkoenergeti ... vnich-domu
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod cyrilorban » Uto 28. Máj 2013 15:49:00

Riešenie vykurovania nízkoenergetického domu pomocou interiérového kotla/kachle s teplovodným výmenníkom/ je dozaista vhodné riešenie. Odporúčam i z vlasnej skúsenosti.
Kotol STAR 14 od KLOVER je odskúšané riešenie. Odporúčam. Obávať sa skladovania peliet, mať obavu z potrebného priestoru pre tento účel je zanedbateľné. Načo riešiť plynový kotol a krbovú vložku na drevo, tak ako to rieši väčšina, ak to môže vyriešiť jedno zariadenia. Dokonca je možné mať tento kotol s povrchovou úpravou v koži. :netusim
cyrilorban
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Uto 28. Máj 2013 15:17:29
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod raven » Str 29. Máj 2013 8:59:16

Len za 4000€.
No nekúp to :ano: :drink
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Vykurovanie a ohrev TUV v nízkoenergetickom dome

Poslaťod emkac » Štv 30. Máj 2013 1:33:44

cyrilorban píše:Riešenie vykurovania nízkoenergetického domu pomocou interiérového kotla/kachle s teplovodným výmenníkom/ je dozaista vhodné riešenie. Odporúčam i z vlasnej skúsenosti.
Kotol STAR 14 od KLOVER je odskúšané riešenie. Odporúčam. Obávať sa skladovania peliet, mať obavu z potrebného priestoru pre tento účel je zanedbateľné. Načo riešiť plynový kotol a krbovú vložku na drevo, tak ako to rieši väčšina, ak to môže vyriešiť jedno zariadenia. Dokonca je možné mať tento kotol s povrchovou úpravou v koži. :netusim



chvilku som premyslal, ci sem tento prispevok schvalim alebo nie
aj som guglil a nasiel som viacero predajcov, takze nie je ani tak o predajcovi, ako skor o produkte
ale potom som si povedal, ze riesenie za 4,2 az 4,5 K E do nizkoenergetickeho domu je skratka taka absurdnost, ze som to schvalil, kedze to asi nebude nikym povazovne za serioznu alternativu
Quis custodiet ipsos custodes?

S týmto príspevkom autora emkac súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Ďalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron