Vnutorna sirena - umiestnenie?

Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod mlaco » Uto 04. Okt 2011 11:02:43

ahojte,

z pohladu zabezpecovacky, su nejake pravidla alebo odporucania kam umiestnit vnutornu sirenu?

(sice mam uz po omietkach a na toto som nemyslel, ale mam stale par moznosti kam ju dat).


Zohravaju tieto faktory nejaku rolu?
- co najviac v strede domu, aby bolo dobre pocut
- co najnepristupnejsie miesto, aby sa nedala znicit
- skovane miesto, aby ju nebolo hned vidiet
- blizko predpokladaneho vniku do domu, aby zlodej ohluchol
- blizko jadra systemu, aby zlodej ohluchol ked chce cachrovat so systemom

:netusim
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat




Re: Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod Jookie » Uto 04. Okt 2011 11:07:57

Ja by som ju ku ustredni nedaval, aby som ho nechtiac nenaviedol do miesta, kde to treba cele rozmlatit :-D U seba som to dal na tazsie pristupne miesto, ktore je zaroven pri hlavnom vchode do domu. Podla mna pokial tu sirenu nerozbije za 5 sekund, tak takmer kazde umiestnenie je dobre - bude ho znervoznovat a tak dlho sa nezdrzi a nevezme tolko veci ako keby nebola...
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod MartinH » Uto 04. Okt 2011 12:41:11

Ucelom vnutornej sireny je dezorientovat zlodeja a hlavne mu zabranit pocuvat, ci niekdo prichadza alebo nie.

Ak su na ustrednu pripojene aj snimace vody a dymu, potom ma sirenu dalsiu ulohu - zobudit domacich pred nebezpecenstvom, ale nie tak, aby ich trafil slak. Prelozene to znamena, nie do spalne, ale tiez nie za trojo zavretych dveri.

Priblizne podla tychto pravidiel mam siren niekolko a mam dvojtonove. Jeden ton = zlodej, iny ton = poziar. Kedze ich je niekolko, nestaram sa prilis o to, ci sa zlodej zameria na ich postupne nicenie.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod tienik » Uto 04. Okt 2011 22:20:48

ono je to v principe jedno kam sa da, ale na inu vec netreba zabudnut.
Ja pouzivam bud sirenu z tamper kontaktom, alebo bezdrotovu "adaper - sirenu" od Jablotronu. Ucelom je vediet o utoku na vnutornu sirenu. Pretoze pri tom slahnutom zvuku a ak je este aj spravne "nastrcime" do cesty je len otazka okamihu kedy ju pripadny zlodej znici, alebo v pripade druhej varianty vytrhne zo zasuvky.
No a situacia potom vypada takto:
1) dojde SMS napriklad narusenie vchod
2) po par sekundach dojde SMS narusenie tampera interierovej sireny, popripade strata napajania bezdrotovej interierovej sireny
3) obratom volam policiu, preto uz niet co riesit. Poplach moze byt falosny, ale sama sirena sa zo steny iste neodtrhne.

Samozrejme, nezanedbatelna uloha je aj ta dezorientacia, ale ja osobne sa pri interierovej aj exterierovej sirene sustredujem skor na jej ulohu pasce a verifikacie pripadneho narusenia.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod pepa » Str 05. Okt 2011 7:15:48

Neviem ako u vas, ale u nas v okoli su alarmy takmer zbytocne. Pravidelne zlodeji likviduju sireny pomocou PUR peny. Vonkajsiu celu vystriekaju, pockaju polhodinu. Potom vlezu do vnutra pripadne aj so sluchatkami na usiach a robia si co chcu. Vnutornu sirenu uz nie je von takmer pocut ak su zatvorene okna.

Ked mi montovali alarm, tak som monterov ponukal aj domacou slivovicou a vyliezali z nich take veci, ze som mal chut rovno instalaciu alarmu zrusit. Alarm je ucinny len na bezdomovcov a narkomanov. Trochu inteligentny zlodej co nekradne prvykrat si s nim poradi jedna radost. Jedine, zeby ste urobili zdvojenu alebo ztrojenu montaz. Jednu sirenu vonkajsiu, relativne dobre pristupnu na prilakanie. No a potom este jednu alebo dve dat skryte do podkrovia alebo do garaze. Ale samozrejme nie iba viac siren, potrebujete aj viac ustredni. Potom totiz budete aj lepsie vediet, ze sa nejedna o plany poplach. Ked totiz zareaguju vsetky tri ustredne naraz, tak je jasne, ze to bude vacsi problem. Ale takato instalacia pojde pekne do penazi.

Problemov vsak byvaju aj akumulatory. Pokial tam mate obycajny oloveny akumulator, tak ten je po 2-3rokoch uz dost slaby. Staci, ze vas zlodej precita, ze na vikendy chodite na cely den prec. Pred domom mate skrinku s isticmi, tie vam vyhodi a do vecera vam alarm skape. Tak schvalne sa priznajte, kto z vas si realne testuje kapacitu a zivostnost akumulatora.

Ale ono je to aj tak vsetko jedno. Najlepsi alarm su dobri susedia. Aj ked ani to nepomoze. Kamosa vykradli za bieleho dna. Sirena bola spustena, po chvili ju odpojili. Ale susedia nezareagovali. Pred domom totiz zastavila dodavka s napisom Kurenie, Voda, Plyn. Tak bolo jasne, ze su to nejaki remeselnici a nie zlodeji. No a zobrali mu vsetky drobnosti, peniaze, notebooky, a vsetko co sa dalo ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod MiroM » Str 05. Okt 2011 7:41:25

MartinH píše:Ucelom vnutornej sireny je dezorientovat zlodeja a hlavne mu zabranit pocuvat, ci niekdo prichadza alebo nie.

Ak su na ustrednu pripojene aj snimace vody a dymu, potom ma sirenu dalsiu ulohu - zobudit domacich pred nebezpecenstvom, ale nie tak, aby ich trafil slak. Prelozene to znamena, nie do spalne, ale tiez nie za trojo zavretych dveri.

Priblizne podla tychto pravidiel mam siren niekolko a mam dvojtonove. Jeden ton = zlodej, iny ton = poziar. Kedze ich je niekolko, nestaram sa prilis o to, ci sa zlodej zameria na ich postupne nicenie.


Vidim, ze tu niektori robia z domacich alarmov normalne kovbojku. Pepa to vystihol. Davat 3 vnutorne sireny je maximalne paranoidne a musim povedat, ze aj zbytocne. Dokonca kamarat, ktory sa uz vyse 10 rokov venuje alrmom (profesionalnym, nie hracky typu domaci alarm) vnutornu sirenu ani neodporuca.

Modelova situacia 1: 02:00h, cely dom tvrdo spi, prizemie je chranenie. Co cert nechcel , je vyvolany falosny poplach. 3 sireny rozmiestnene po dome so silou 120dB(vymyslel som si) zacali hukat ako o zivot. Hlava rodiny je dezorientovana, infarktove stavy, nevie, co sa deje. Manzelka beha hore dole. Po chvili si hlava rodiny uvedomi a uteka vypnut alarm. Deti su vystrasene, manzelka krici. Utekas v strese prezriet prizemie. Srdce mas az v hrdle, porozsvecujes cely barak, prezeras vsetky dvere a okna. Vybehnes von, vonku vsetko ok. Ukludnis sa, ale do rana uz nikto nezaspi. V praci si potom unaveny, deti v skole nesustredene. Druhy den stravis skumanim, preco alarm spustil poplach? U teba ten zvuk bude este 3-nasobny, tie pistitka vedia vyludit naozaj neprijemny a intenzivny zvuk.

Modelova situacia 2: 02:00h, cely dom tvrdo spi, prizemie je chranenie. Co cert nechcel , je vyvolany falosny poplach. Nastastie bol spusteny tichy alarm, pride SMS, ze nieco nie je v poriadku. Utekas sa opatrne pozriet dole, ppzries ,vsetko ok. Mozno uz do rana nezaspis, ale zvysok rodiny bude pekne spat a bude usetrena od zbytocneho stresu.

A aky je zaver?
Netreba vsetko prehanat :-)
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod MartinH » Str 05. Okt 2011 7:52:53

pepa píše:Neviem ako u vas, ale u nas v okoli su alarmy takmer zbytocne. Pravidelne zlodeji likviduju sireny pomocou PUR peny


Je to vystizne a podobnych miest je vela, ale zaver je chybny. Nie alarmy, ale sireny su proti zlodejom (skoro) zbytocne.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod pepa » Str 05. Okt 2011 8:07:30

MartinH píše:
pepa píše:Neviem ako u vas, ale u nas v okoli su alarmy takmer zbytocne. Pravidelne zlodeji likviduju sireny pomocou PUR peny


Je to vystizne a podobnych miest je vela, ale zaver je chybny. Nie alarmy, ale sireny su proti zlodejom (skoro) zbytocne.


Podla mna je zbytocny cely alarm. Trikrat som mal plany poplach, dvakrat som mal vyhodeny hlavny istic. Prvykrat som sa ponahlal na dom, bolo to este vecer, nerobilo mi to problem. Nenasiel som nic. Druhy krat som bol odcestovany v zahranici a prisla sprava o druhej v noci. No nevedel som co robit. Ci zobudit manzelku, aby sa tam v noci isla 30km aj s malym dietatom. Alebo ci volat susedom a riesit to s nimi. Nechal som to tak a skontroloval som to o 2 dni. Nic som nenasiel. Tretikrat som bol sice blizko, ale tiez sa mi o stvrtej rano nechcelo sadat do auta a ist to riesit. Skontroloval som to az o osmej. Nic som nenasiel.

Par falosnych alarmov vas dostane do reality. Teraz tam uz nastastie byvame, takze tieto nocne stresy uz tak nemusim riesit. Ale stale rozmyslam ci tie stovky eur za alarm neboli uplne zbytocne. Mozno by stacila iba ta vonkajsia sirena na prve odlakanie zlodeja ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod MartinH » Str 05. Okt 2011 8:08:12

MiroM píše:Davat 3 vnutorne sireny je maximalne paranoidne a musim povedat, ze aj zbytocne.


Asi jednu sirenu pridam :mrgreen:
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod MartinH » Str 05. Okt 2011 8:11:31

pepa píše:
MartinH píše:
pepa píše:Neviem ako u vas, ale u nas v okoli su alarmy takmer zbytocne. Pravidelne zlodeji likviduju sireny pomocou PUR peny


Je to vystizne a podobnych miest je vela, ale zaver je chybny. Nie alarmy, ale sireny su proti zlodejom (skoro) zbytocne.


Podla mna je zbytocny cely alarm.


Bezpecnost nie su len technicke opatrenia, ale aj organizacne. Ked nemate moznost na hlasenie zareagovat, tak neobvinujte techniku. Nic v zlom, neberte si to ako osobnu kritiku, dobre viem, ze je to tazke.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod ziletka » Str 05. Okt 2011 8:12:33

pepa píše:
MartinH píše:
pepa píše:Neviem ako u vas, ale u nas v okoli su alarmy takmer zbytocne. Pravidelne zlodeji likviduju sireny pomocou PUR peny


Je to vystizne a podobnych miest je vela, ale zaver je chybny. Nie alarmy, ale sireny su proti zlodejom (skoro) zbytocne.


Podla mna je zbytocny cely alarm. Trikrat som mal plany poplach, dvakrat som mal vyhodeny hlavny istic. Prvykrat som sa ponahlal na dom, bolo to este vecer, nerobilo mi to problem. Nenasiel som nic. Druhy krat som bol odcestovany v zahranici a prisla sprava o druhej v noci. No nevedel som co robit. Ci zobudit manzelku, aby sa tam v noci isla 30km aj s malym dietatom. Alebo ci volat susedom a riesit to s nimi. Nechal som to tak a skontroloval som to o 2 dni. Nic som nenasiel. Tretikrat som bol sice blizko, ale tiez sa mi o stvrtej rano nechcelo sadat do auta a ist to riesit. Skontroloval som to az o osmej. Nic som nenasiel.

Par falosnych alarmov vas dostane do reality. Teraz tam uz nastastie byvame, takze tieto nocne stresy uz tak nemusim riesit. Ale stale rozmyslam ci tie stovky eur za alarm neboli uplne zbytocne. Mozno by stacila iba ta vonkajsia sirena na prve odlakanie zlodeja ...

no to urcite zalezi aj od alarmu. Moj stal 952 EUR a mal som zatial iba jeden plany poplach. Neviem co sa vtedy stalo ale odvtedy funguje bez problemov,. Tuk Tuk Tuk na drevo.
Aj tu na fore sa riesil jeden bezdrotovy alarm ale ludia co ho vyskusali pisali ze mal nejake plane poplachy.
Ja mam jablotron a som spokojny. Aj ked viem ze alarm nie je vsetko. Skusenejsi zlodej s tym asi nema problem.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod tienik » Str 05. Okt 2011 8:50:22

Aj jaj, je tu kopa nepresnych info, takze to skusim zhrnut.
V prvom rade si musime uvedomit ze EZS nie je detska hracka a platia pre nu normy ktore urcuju co a ako ma vypadat.

1) kazdy, opakujem kazdy alarm spusti raz za cas plany poplach, tomu sa vyhnut neda. Da sa ale vhodnym navrhom dosiahnut to, aby nam postupnost polachovych sprav vedela verifikovat ci ide o nahodny, alebo skutocny poplach. Je to len vec navrhu
2) interierove sireny sa vzdy zapajaju tak, ze nie su v cinnosti pri ciastocnej ochrane - prave pre tie infarktove stavy
3) Sirena na alarme je len do poctu - skor nastrcena pasca ako signalizacia. Na skutocnu signalizaciu pouzivame GSM moduly.
4) Zivotnost akumulatora nie je podstatna, nakolko sa jeho kontrola MUSI vykonat kazdy rok pri povinnej prehliadke EZS. A vymenit ho je to najmenej.
5) Alarm ktory mi neda vediet ze v dome nie je 0,5 - 1h elektrika patri na smetisko, nie do domu.
6) Alarm nie je vsemocny, je to len jedna sucast zabezpecenia. Rovnako dolezite je mechanicke zabezpecenie daneho objektu a doriesenie reakcie na pripadny polach. Vsetko je to len o eliminacii casu, ktory ma na vlamanie zlodej v dispozicii. Preto ak ma niekto doma zbierku zlatych minci, je dobre pozret sa aj po trezoroch a samozrejme napojit alarm na PCO.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod pepa » Str 05. Okt 2011 9:14:03

Ajajajaj ... Tolko zbytocnych reci ...
Len, aby nedoslo k omylu. Nehovoril som ani tak o mojom alarme, ako o vseobecnosti. Aj tak su vsetky +- rovnake. Ja mam DSC za 850eur so 6 cidlami a jednou sirenou, vsetko drotova verzia. Ale to je nepodstatne. Dolezite je sa nad tym spravne zamysliet a moc tomu zariadeniu nedoverovat. SMS o vypadku elektriny mi chodia samozrejme tiez spravy a plati o nich to iste co alarme. Ked nie ste blizko ani nemate ako zareagovat. Ano pokial staviam na druhom konci dediny a nerobi mi problem aj o polnoci utekat robit kontrolu, tak je to fajn. Ak ste vsak 20km odtial, tak pravdepodobne uz zlodeja nezastihnete na mieste a tym padom, mozete kludne zostat v posteli a riesit to az rano.

K tym normam. Uz to vidim ako si tu vsetci domaci kutilovia co citaju ostavbe.sk platia kazdorocne povinne prehliadky alarmu. Kazdy sa tu snazi usetrit kolko sa len da. Takze takze po 3-4rokoch im ten akumulator vydrzi sotva 2 hodiny a ani o tom nevedia. Ja mam sice dostacne vedomosti aj vybavenie a viem si ten akumulator premerat sam. Ale tiez mi bude luto platit kazde 2 roky 30eur za novy akumulator.

A este k tym sms. GSM verzie alarmov su fajn. Problem je, ze rusicky GSM signalu si kupim hocikde na trznici, alebo na ebay. Takze v tom pripade by som radsej skusil verziu na pevnu linku, alebo s pripojenim na internet. Alebo najlepsie vsetko sucasne. A GSM antenu vytiahnut z ustredne az na strechu domu, nech sa da tazsie zarusit. A tiez vidim ako si niekto do rozostavaneho domu taha pripojku na pevnu linku a na internet a je ochotny si ju platit, aj ked ju este nebude vyuzivat :-)))))

Takze budme realisti. Skuseneho zlodeja vas alarm vobec nezastavi ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod tienik » Str 05. Okt 2011 9:50:58

hm, co ja viem ci zbytocnych....

ako som pisal ochrana objektu je subor viacerych opatreni - tam patri aj ta moznost prichodu k objektu. Ak si raz na druhej strane republiky, nic ti nepomoze - ak nemas na to niekoho zabezpeceneho. Ale to nie je vlastnost alarmu ako takeho.

Pravidelna prehliadka je podchytena v legislative, s tym nic nenarobime. Takze ak niekte je pritomnost EZS urcena napriklad poistnymi podmienkami (mam take objekty) tak si mozes rozpravat o cene co chces, poistovna bude chciet vidiet papier.

GSM sa da zarusit, pevnu linku odstavit nie je problem, tak isto konekt netu....... je to vsetko len o moznostiach. Ale vacsinou zlodej co sa do tohoto vsetkeho vyzna nepojde vykradat RD ale nejaky cenovo "zaujmavejsi" objekt.

Ono ja to vsetkym vysvetlujem na mojom terajsom byte, ako jediny v celom cinzaku nemam bezpecnostne dvere. Ale naco by mi boli? Ked ideme prec beriem zenu deti a HDD z datami z PC. CO mi mozu ukradnut? Staru chladnicku, pracku CRT TV.....? Proste tie dvere by boli drahsie ako to za nimi.
Takze vzdy treba rozumne zvazit co a ako treba a uvedomit si ze zlodejovi sa ta namaha musi "oplatit" lebo kde nic nie je, ani cert neberie :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Vnutorna sirena - umiestnenie?

Poslaťod WYSIWYG » Str 05. Okt 2011 15:37:41

tienik píše:hm, co ja viem ci zbytocnych....
Ono ja to vsetkym vysvetlujem na mojom terajsom byte, ako jediny v celom cinzaku nemam bezpecnostne dvere. Ale naco by mi boli? Ked ideme prec beriem zenu deti a HDD z datami z PC. CO mi mozu ukradnut? Staru chladnicku, pracku CRT TV.....? Proste tie dvere by boli drahsie ako to za nimi.
Takze vzdy treba rozumne zvazit co a ako treba a uvedomit si ze zlodejovi sa ta namaha musi "oplatit" lebo kde nic nie je, ani cert neberie :-)


Este by som dodal dva faktory:
1. pocit - jednoducho je neprijemne ak sa niekto cudzi vlame do Tvojej nehnutelnosti, bez ohladu na to, ci nieco zoberie alebo nie - tento pocit si treba vediet ocenit a podla toho kombinovat fyzicke a elektronicke zabezpecenie; ak som flegmatik, tak mi to nevadi, ak nie som, tak sa podla toho zariadim
2. uzitkova hodnota - castokrat dolezitejsia nez financna hodnota tej chladnicky, telky, cohokolvek; uz som pocul rozpravat vysetrovatela o tom, ako zlodeji znicili zariadenie bytu, pretoze tam nenasli nic, co by stalo za "premiestnenie".
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat




Ďalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron