Stránka 1 z 1

Ktoru cast stavat svojpomocne

PoslaťNapísal: Pon 02. Apr 2018 8:45:54
od Mito86
Zdravim,
planujem stavat bungalov 12x12, previsenie pozemku je do 1 metra, strecha vazniky so skladom, bez obytneho podkrovia. Rozmyslam, ze by som si hrubu stavbu postavil sam. Nie som stavbar (robim IT), mam pocit, ze stavat hrubu stavbu je jednoduhsie ako povedzme obkladat, alebo celkovo robit tie stavebne prace ktore 'bude vidiet'. Trochu som hladal na internete a kontaktoval kamosov a znamych, ktori stavju/stavali a kazdy isiel opacne, tj. hrubu stavbu si nechali postavit firmou a potom zacali svojpomocne prace.
Cast prac musim robit svojpomocne (rozpocet) a hruba stavba sa mi zda prijatelnejsia. Co si myslite vy? Ktore casti su narocnejsie?

Re: Ktoru cast stavat svojpomocne

PoslaťNapísal: Pon 02. Apr 2018 20:38:35
od joko
Ak Ti smiem poradiť, tak to skúsim. Dovolím si to hlavne preto, lebo 22 rokov som takmer každodenne na stavbách, a popri tom aj sám fušujem do iných remesiel.
Tak:
Najviac na svojej stavbe ušetríš, ak tam budeš prítomný takmer každý deň - no hlavne ak Ťa robotníci budú vidieť na stavbe s vodováhou a metrom v ruke, a tú vodováhu a meter budeš používať na kontrolu ich práce. Oni sa zlaknú tvojej kontroly a začnú presnejšie - kvalitnejšie pracovať. Ak tam budeš tak nebudú vysedávať pri pive a cigarete, zbadáš každý nepodarok na začiatku, a oni nebudú mať možnosť chyby zakamuflovať , zakryť. A ak už tam budeš, tak niečo aj spravíš.
Ako laik učiť sa remesiel na vlastnom dome Ti neodporúčam. nebudeš predsa stavať múry, omietať, stavať krov, ťahať elektriku ... Kým by si sa to naučil, tak stratíš milion času, budeš musieť nakúpiť náradie, naučiť sa zručnosť ... automaticky stratíš čas a kvalitu, no ušetríš iba málo. Navyše, každá prerábka či oprava stojí dvojnásobok.
Ako píšem, Tvojou úlohou je menežment, kontrola kvality, dohlad nad kvalitou, termínmi, a vyberať si partie remeselníkou, ktorými si dohodneš presné práce, definuješ požadovanú kvalitu za dohodnuté peniaze, a na to dozeráš. Takto ušetríš peniaze, ktoré by si svojou manuálnou prácou dal do stavby. Ale k tomu je podmienka, aby si vedel, že čo budeš od koho chcieť, a budeš vedieť čo máš komtrolovať. Dodržuj dohodnuté ceny, ale vyžaduj za to kvalitne odvedenú prácu. Až za to zaplať.
Ver mi, teraz sem tam robím na vlastnom aj murárské práce, jednoduchú elektroinštaláciu, stierky, obklady, okná .... Videl som to X-krát ako to robia, no sám tú kvalitu nedosiahnem. Akurát, že ja to robím na vlastnej chate a nie na dome. Trvá to dlhšie, a nedosiahnem tú kvalitu, ako remeselník , čo to robí každý deň.
Ty môžeš robiť terénne úpravy, vykopové práce, nakúpiť materiál, a zarábať svojím umom a prácou na plat remeselníkov. Ale znovu opakujem, že najviac peňazí ušetríš kontrolou, a vyžadovaním dohodnutých podmienok.
A pred tým hlavne študuj tento fórum, aby si vedel čo vlastne chceš, čo je reálne a čo je sen, čo môžeš od koho žiadať, a aby si to vedel reálne skontrolovať. No "nebude to také ľachké drahá." :drink

Re: Ktoru cast stavat svojpomocne

PoslaťNapísal: Pon 02. Apr 2018 21:11:54
od ...
ja len este doplnim, ze ak sa rozhodnes ist svojpomocnou cestou, vacsina prac na dome sa spravit svojpomocne da, a s vynimkou nejakych omietok, obkladov a pod. kde je dost dolezita rovinnost sa daju spravit aj vcelku v pohode a mozes sa ucit, pocitaj ale s tym ze ti to bude trvat niekolko nasobne dlhsie, prace ktore by ti dvaja robosi spravili za tyzden (5 dni) budes ty sam robit po veceroch a weekendoch tak 1-2 mesiace (aj to len ak si dost sikovny) a z vlastnej skusenosti je to aj dost deprimujuce (ne)vidiet ako to pomaly napreduje :-)