Stránka 1 z 2

Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Ned 08. Feb 2009 13:24:44
od scott01
..nemám celkom jasno ako založiť betónové schody.Ide to priamo na platňu, alebo až na hydroizoláciu? Je potrebné ten prvý schod zakotviť do platne navŕtaním roxoru alebo sa to nesmie? Uvažujem, že by som ten prvý schod od platne oddelil 4cm styrodurom a zakotvil to roxormi, ktoré by som previazal s armatúrou schodiska....komín ide priamo na betón????

Re: Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Ned 08. Feb 2009 13:33:20
od Miro Ke
v oboch pripadoch izolacia ano, roxory neviem ja som nedaval, ale pamatam si tema kde sa prave riesil problem poskodenej izolacie roxormi

Re: Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Ned 08. Feb 2009 14:39:59
od MiroM
Hydroizolacia je nutna. Co sa tyka vystuze. Ja som vystuz ukotvil az do zakladovej patky a tak, aby trcali aspon 40cm nad podkladny beton. Hydroizolaciou som roxory poriadne oblepil viacerymi vrtsvami, vytvoril som tam akesi golieriky.
Schodiskovu vystuz som potom previazal s trciacou vystuzou. Vzdy je lepsie vystuz ukotvit do cerstveho betonu ako to potom pracne navrtavat a nehovorica, ze v prvom sposobe je vystuz ukotvena ovela lepsie.

Re: Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Ned 08. Feb 2009 15:17:10
od emkac
Tu temu co si pamatas, kde sa diskutovalo a poskodenej izolacii s roxormi, som zalozil ja.

V kazdom pripade tam musi ist izolacia. Trciace roxory treba ogolierikovat, presne ako pisal MiroM. Ked mas asfalt, je to jednoduchsie, ked mas faktrafol, je to horsie. Ale da sa to.
Ak nahodou na to zabudnes, a budes mat iba trciaci roxor z hydroziolacie, tak vysledok z danej diskusie bol, ze zelezo nevedie tak vodu hore, aby to bolo nebezpecne.
Cize az taky pruser to nebude.
Ja napr. uz vyse roka mam pod prvym spodnym schodom 3-4 diery v izolacii, kde ide roxor hore. Schody nemam stale oblozene, takze je to pekne vidiet. Schod nevlhne, a to mam hodne vysoku spodnu vodu a bolo a je tu stale dost mokro.

Ale zbytocne si nenervuj zivot, roxory potiahni hore, obal izolaciou a na to daj schodisko.

Re: Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Ned 08. Feb 2009 15:26:06
od mlaco
U mna nie su schody previazane zelezom z doskou. Len polozene na HI.
Domnievam sa ze zalezi na navrhu schodov - statik navrhne co a ako v konkretnom rieseni.

Re: Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Ned 08. Feb 2009 15:34:35
od zamnio
schody by mali mať svoj základ pod dekou a ukotviť ich do deky resp. do toho základu nie je od veci. ak sa ti dá tak tam tie roxory daj, ak na to zabudneš, alebo nechceš, aby ti tam teraz zavadzali, navŕtaj ich až potom. Každopádne spodný schod by mal byť ukotvený. Samozrejme, že záleži aj od schodiska, aké tam budeš mať. Napr. drevené samonosné roxory nepotrebujú ;)

Re: Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Ned 08. Feb 2009 17:12:44
od Slavo_T
Pod komin ako aj pod schody musi byt zaklad , a natavena na podkladnom betone hydroizolacia. Ohladne previazovania schodov s platnou , roxormi sa urcite nic nepokazi . len ich treba poriadne zaizolovat. Ak sa schody zaarmuju poriadne tak nemal by byt problem ak sa tam roxory na previazanie nedaju. Ved sa vyrabaju aj prefabrikaty (betonove schody) , ktore sa dovezu na stavbu a zeriavom sa priamo umiestnia na miesto , a tam myslim , ze nieje ziadne previazanie s podkladnym betonom.

Re: Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Ned 08. Feb 2009 21:31:43
od scott01
..dobre, chápem a čo tepelný most(bez styroduru), ten prvý schod bude riadne studený????...samozrejme základy tam sú už od prevedenia základovej dosky!

Re: Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Ned 08. Feb 2009 22:23:38
od tomas g
scott01 píše:..dobre, chápem a čo tepelný most(bez styroduru), ten prvý schod bude riadne studený????...samozrejme základy tam sú už od prevedenia základovej dosky!


tak pod tymto by pomohlo iba penove sklo. ale niekto dava aj ytong, aj ked to nie je kosher.

Re: Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Ned 08. Feb 2009 22:42:55
od emkac
Ohladom tepelneho mostu, prave som odmeral par teplot podlahy. Niekde v strede chodby, kde je podlahovka (ktora velmi nejde), je cca 25-26. Ale toto je nerelevantny udaj.
Na mieste kde podlahovka nie je (je tam ale XPS), je cca 23-24.
Vyssie schody maju okolo 23-24, druhy schod ma cca 22, spodny schod ma cca 21. Uplne dole pod schodom, co je takych 13 cm nad doskou, je teplota nieco nad 20.
V zasade sa da povedat, ze povrch je ohrievany teplotou v dome, ktora je medzi 23-24. Spodny schod je ale navyse chladeny tepelnym mostom, kedze jeho povrch je cca 21.
Co to znamena v preklade, ci je to dobre alebo zle, ci je to pruser alebo nie, to nech posudia ini. Ja som iba skonstatoval fakty. :-)

Re: Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Pon 09. Feb 2009 0:19:33
od MiroM
scott01 píše:..dobre, chápem a čo tepelný most(bez styroduru), ten prvý schod bude riadne studený????...samozrejme základy tam sú už od prevedenia základovej dosky!

Styrodur pod schodisko? To je nepriechodzne. Styrodur by sa nepripustne stlacil.
Co sa tyka tepelneho mostu, je to zanedbatelny tepelny most. A myslim, ze ani v PD to nestoji za povsimnutie. Lamda betonu je cca 1,5 co pri hrubke 0,5m dava U=3,3. Ochladzovana plocha je 0,3m2(1x0,3). Prvy stupen byva situovany v strede dispozicie, takze teplotu pod domom mozeme ratat 10°C, z toho vyplyva delta t=11. A z toho vyplyva strata toto plochou 11W.
No co, este stale chces eliminovat schodisko?

Re: Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Pon 09. Feb 2009 13:29:56
od scott01
Ďakujem za odpovede! Mám komín Prespor a neviem či ho treba tiež ukotviť do základu. Myslím cez tie diery ktoré sú v rohoch a zakladá sa tam roxor????

Re: Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Pon 09. Feb 2009 13:53:33
od vladoh
netreba

Re: Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Pon 09. Feb 2009 19:04:52
od zamnio
scott01 píše:Ďakujem za odpovede! Mám komín Prespor a neviem či ho treba tiež ukotviť do základu. Myslím cez tie diery ktoré sú v rohoch a zakladá sa tam roxor????

pod základ.doskou by si mal mať vybetónovanú pätku, do prvej tvárnice naleješ betón, necháš zatvrdnúť a môžeš stavať komín, preväzovať roxormi to nemusíš....nezabudnúť na hydroizoláciu

Re: Založenie schodov a komína.

PoslaťNapísal: Pia 20. Mar 2009 23:27:38
od scott01
..tak práve sa chystám na tie betónové schody, no mám ešte nejaké nejasnosti....je potrebné ich oddilatovať od stien vlnou alebo tenkým EPS aby sa neprenášali zvuky alebo stačí potom podložka pod stupnice ,ktoré budú z dreva a nebudú sa dotýkať stien ???? kotvenie roxorom urobiť len do nosných stien alebo môžem aj do priečok ????...aká hrúbka drevenej stupnice je taká najideálnejšia (potrebujem to pre výpočet), resp. akú ste použili vy ??
to MiroM : spomínal si fotky na livingu, len som to nemohol nájsť....prezraď názov témy ;)