Stránka 1 z 1

Voda v plotoych stlpikoch

PoslaťNapísal: Sob 05. Sep 2020 10:42:43
od makaron
Riesili ste uz niekto problem s vodou v plotovych stlpikoch? Vybudovali sme plot asi pre styrmi rokmi. Plot pozostava z kovovych stlpikov, ktore su zabetonovane v zaklade (DTckach) plota a o tieto stlpiky su prichytene spojkami plotove dielce. V mieste, kde stlpiky vychadzaju z betonu sa nam na nich objavila hrdza. Tak sme zlozili capicky stplikov a zistili sme ze vo vnutri (na dne) stlpikov stoji voda - z toho asi zacali z vnutra hrdzaviet a hrdza vysla az von. Tipujem, ze je to asi kondenz, lebo capicky su neporusene. Stretli ste sa uz s tym niekto? Ako ste to riesili? Napadlo ma naliat do stlpikov beton.

Re: Voda v plotoych stlpikoch

PoslaťNapísal: Sob 05. Sep 2020 13:42:45
od mp1
kondenz ani náhodou - ak by aj nejaká bol, tak následné horúčavy (a teplota stĺpikov nad 50°C) by vysušila.
sú dve možnosti - nefunkčné "čiapočky"; nesprávna montáž. pretože nestačí malé prekrytie, má sa počítať s vetrom. a spodok má mať mmožnosť vsaku, nie byť uzatorený.

Re: Voda v plotoych stlpikoch

PoslaťNapísal: Sob 05. Sep 2020 16:02:32
od makaron
Capicky su dodavane original k tomu a stlpiky su normalne vlozene do betonu cca 30cm . Neviem aka moznost vsaku by tu mala byt?

Re: Voda v plotoych stlpikoch

PoslaťNapísal: Sob 05. Sep 2020 19:48:50
od Ludo
hladat dovod uz asi nema vyznam
treba hladat riesenie
ano, riesenim by bolo aj vyplnit slpiky betonom
preco nie
ja by som mozno porozmyslal aj nad perlitom...

Re: Voda v plotoych stlpikoch

PoslaťNapísal: Ned 06. Sep 2020 14:02:13
od mp1
tak chybná montáž - ako som uviedol predtým.
prípadne reklamovať u výrobcu, ak išlo o odporúčaný technologický postup.
náprava?
žiadne vypĺňanie, iba to zhorší, pretože to môže byť aj málo/nesprávne ošetrený povrch stĺpikov.
odporúčam prácne rozobranie, odrezanie na úrovni betónu, navarenie pätiek s dierami, certifikovaní povrchové ošetrenie (min. tri nátery v postupnosti s2008, 2003, 2000 a vrchný). skrutky (ktorých 6hr hlava sa uťahovaním utrhne a tak sa nedý vyskrutkovať) s povrchovou ochranou kadmia.
ps - na profi plote firmy, ktorá dodáva výrobky celosvetovo som videl, že najprv pripevnili pätky, na ktoré navarili stĺpiky a nasledoval špeciálny náter. tridsať rokov a stále ako nový.

Re: Voda v plotoych stlpikoch

PoslaťNapísal: Pia 02. Okt 2020 8:58:36
od MiroM
Nemas znahodou prechod medzi betonom a stlpikom utesneny nejakym tmelom? Mne to urobilo to iste. Stlpiky, ktore su zabetonovane v beznom terene nehrdzaveli, ktore boli v betonovom opornom mure z DT-ciek hrdzaveli. Je to aj tym, ze voda nema kam odtekat, vsakovat. Dokonca mne jeden stlpik roztrhol mraz. Ja som urobil do stlpika tesne nad betonom malu dierku. Obrusil spodok a natrel farbou typu Alkyton, Hammerite a pod.

Re: Voda v plotoych stlpikoch

PoslaťNapísal: Uto 20. Okt 2020 9:04:05
od makaron
Presne. Jedna sa o oporny mur a na vrchu mura su prilepene betonove krycie capice. Spary medzi nimi som samozrejme vytmelil a tak isto aj spary medzi stlpikmi a capicami, aby nezatekala voda. Minule som uz niekolko capic pri stlpikoch odsekol a presne: v tej casti stlpikov, kde boli capice, tak pod zatmelenim bola odhrdzavena farba. Cize taky prstenec vysoky asi 4 cm po celom obvode stlpika. Cize moj predpoklad, ze voda zvnutra stlpikov "vyhrdzavela" von nebol spravny. Voda v stlpikoch bola - mozno zvlhcovala beton okolo stlpikov, ale nedoslo k prehrdzaveniu stlpikov zvnutra von. Pre istotu su uz vsetky stlpiky zaliate betonom a na stlpikoch su uz vacsie krytky, aby voda z krytiek pekne okapavala. :)

Zatial som riesil hrdzu na 3 stlpikoch. Obrusil som to, natrel a zatial nalepim nove capice naspat a zatmelim.

Zistil som problem, ale nejdem menit cely plot. Necham ho zit si svojim zivotom a ked sa plot bude porucat do vecnych lovist, tak pojdem cestou: plech na zakrytie plota a stlpiky s patkami montovane na to.