Stránka 1 z 1

chranicka na potrubie pre kurenie/vodu

PoslaťNapísal: Pon 09. Júl 2018 23:58:06
od jakub123
zdravim, pouzil niekto chranicku napr na prechody stenami alebo aj v samotnej omietke ?
da sa prepchat pri mensom ohybe potrubie plasthlinik ? pripadne aj s tepelnou izolaciou ? aky priemer je vhodne pouzit na chranicku aby tade lahko preslo potrubie ?
Alebo nejaky iny sposob ako spravit pred omietkami prestup z podlahy do steny bez ulozenia saomtneho potrubia ?

Re: chranicka na potrubie pre kurenie/vodu

PoslaťNapísal: Uto 10. Júl 2018 22:29:16
od joko
Prepáč, ale plasthliník nie je kábel, aby si to prestrčil cez chráničku , ak má chránička oblúk. Teoreticky by sa dalo zabojovať so 16 mm rúrou, v chráničke, a to iba s malým oblúkom. 20 alebo 26 mm rúru už v chráničke vôbec neohneš.- neprevlečieš, musel by byť veľký rádius. Jedine rovno. Chránička sa používa bežne pri podlahovom kúrení a vykurovaní vôbec, ale ako dilatačná chánička, ktorá sa navlečie na potrubie pri montáži, a následne sa omietne, zabetonuje. Takže chráničku jedine s rúrou, inak nie. :drink

Re: chranicka na potrubie pre kurenie/vodu

PoslaťNapísal: Str 11. Júl 2018 12:20:13
od ...
teoreticky ak by ta chranicka bola hladka a obluk mal dostatocne velky polomer (+chranicka bola dobre zafixovana v celej svojej dlzke aby nepruzila), tak s tou 16tkou tak ako vravi joko by sa to asi skusit dalo, tie hrubsie mas problem ohnut aj ked ich mas volne...

Re: chranicka na potrubie pre kurenie/vodu

PoslaťNapísal: Pon 16. Júl 2018 16:34:42
od mp1
a čo tak použiť vodovodnú plastovú rúru?
na YB som videl video, kde do nej dával elektrický kábel so slovami "u nás iné v zemi nevydrží" (s valašským akcentom).

Re: chranicka na potrubie pre kurenie/vodu

PoslaťNapísal: Pon 16. Júl 2018 22:32:55
od joko
mp1 píše:a čo tak použiť vodovodnú plastovú rúru?
na YB som videl video, kde do nej dával elektrický kábel so slovami "u nás iné v zemi nevydrží" (s valašským akcentom).

V pôvodnej otázke bol úmysel použiť niečo, ako chránička pre káble, napr: " z podlahy do steny", a neskôr inštalovať systém. Povedz mi aký rádius dosiahneš s "vodovodnou plastovou rúrou"? , aký priemer rúry musíš dať ako cháničku? ..... Do akej chráničky napcháš 26 mm plasthliník? Takmer ani cez 110 mm koleno to nedostaneš :dash 20 mm Pex pri malých oblúkoch skôr preliačíš v priemere, než ohneš. 16 mm Sanhu by si možno niekde prestrčil, lebo je "mäkka" ale Henco už len tak do rúry s oblúkom musíš riadne tlačiť, a do izolácie je proste nermysel. :nie:
Individuálne prípady sa dajú riešiť individuálne, ale ako chrámička na systém na dodatočnú inštaláciu asi nebude riešenie. V živote som namontoval asi 100 km plasthliníku, ale ako riešenie to nevidím. Ako píšem, je niečo iné vyriešiť prechod jednej rúry niekde ...., a niečo iné dať do stien či podlahy chráničku na systém, a dodatočne inštalovať. Prechod cez stenu alebo podlahu na krátkom úseku nie je chánička - prechod medzi stenou a podlahou na dodatočnú inštaláciu. Proste podľa mňa , - neuveďme človeka do omylu, aby to náhodou tam nenainštaloval, a neskúšal tam následne inštalovať systém.
Stretol som sa s prípadom, že do 10 cm Silky, ktorú murovali presne - otvor na otvor - a dodatočne plánovali do tých otvorov navliecť 16 mm Pex, no netuším, ako dopadli, či sa im to vôbec podarilo. Tiež som tomu nedával veľkú šancu, resp. ako sa poškodila rúra od Silky pri navliekaní, ak to tam vôbec dostali? Znovu hovorím , dodatočná inštalácia Nie. Pevliecť jednu rúru bez ohyhu asi Ano.