Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod emkac » Pon 16. Nov 2009 11:47:46

Vcera sme objavili vodorovne praskliny na stenach.
Je to na poschodi, vzdy iba na nosnej stene. Vzdt na oboch stranach muriva.
Praskliny su dve, kazda na opacnej casto domu.
Jedna je vo vyske cca 1 meter nad podlazim, druha 30 cm.

Pociatocny sok smeroval k sadaniu domu, ale to sme vylucili (kedze je to iba na poschodi). Potom sme si mysleli, ze to je vplyv krovu, ktory sa rozchadza a "lame" dom. Ale moju polovicku napadlo (a ukazalo sa, ze je to tak), ze tie praskliny su presne a iba nad dverami dolneho poschodia. Cize presne tam, kde dole mam dvere (resp. jedny su dvere, to druhe je iba velky otvor), tam sa presne hore o par desiatok cm urobila prasklina.

Je to mozne vidiet aj na obrazkoch projektu, kde som cervenou na poschodi oznacil prasklinky.

Moje otazky:
a) Je to normalne? Tipujem, ze odpoved je "nie". :shock:
b) Bude sa to zhorsovat alebo sa to uz nezmeni?
c) Ak sa to ma este zhorsovat, da sa to nejako opravit?
d) Pripadne mozu tie praskliny byt sposobene este niecim inym?
Prílohy
prizemie.JPG
prizemie.JPG (32.65 KiB) Zobrazené 2756 krát
poschodie.JPG
poschodie.JPG (28.1 KiB) Zobrazené 2756 krát
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod vvv » Pon 16. Nov 2009 15:01:41

Mam na to laicky pohlad upozornujem dopredu. Ale mne to vychadza z rozlozenia sil prave na to posobenie strechy, ak je hambalkova. Nemyslim, ze s tym maju nieco spolocne otvory na prizemí. Nad otvormi su predsa preklady a deka nad prizemim. Podla mojho nazoru posobenim krovu sa ciastocne odlahcuje veniec, ktory je zrejme nad prasklinami na nosnej stene. Nemam skusenosti ani vzdelanie na tvoje otazky ale budem zvedavy, na riesenie, ale asi v prvom kole je potrebne sledovat prasklinu, aky bude dalsi vyvoj a nasledne to riesit ak bude treba.
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod miro » Pon 16. Nov 2009 16:33:42

preklady nad tými otvormi na prízemí máš z urobené ako?
stavený dozor na to vraví čo?
no, nevedel som, že u takých znalých veci ako ty sú v ešte kurze balkóny...
miro
 
Príspevky: 190
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:56:11
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod MiroM » Str 18. Nov 2009 9:04:57

Nemyslim si, ze ten maly otvor na prizemi moze mat nejaky vplyv na praskliny na poschodi. Tie praskliny su presne ohranicene tymi otvormi, nepokracuju dalej? Neprechadza nad tymi miestami vaznica? Popozeraj, ci aj inde na protilahlych stenach nemas praskliny.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod k+k » Str 18. Nov 2009 11:02:29

pri schodisku je to mimo prekladu. nebude to problem toho navysenia horneho podlazia o tehlu ? lebo nam kvoli tomu statik nakazal pridat stlpiky medzi strop a veniec. aj ked to by bol asi praskali obvodove mury.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod Peter H. » Str 18. Nov 2009 15:53:05

Mozno blba otazka, ale nemas v tych stenach zasekane nejake rozvody?
Peter H.
 
Príspevky: 150
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 0:58:16
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod troodon » Str 18. Nov 2009 22:41:53

Tiez si myslim ze to ma na svedomi konstrukcia krovu.Ked som riesil tie stlpy s terasou statik mi povedal ze krov ma konstrukcne nedostatky a odporucal mi ho dat prerobit.Ked som mu oponoval ze ako je to mozne vravel mi ze nemam vypracovani realizacny projekt ale len na stavebne povolenie a tam byvaju casto konstrukcne nedostatky a tak som obetoval peniaze a dal som ho prerobit.Na vysledok cakam.
Emkac nahodou som sa od statika dozvedel ze ked praskaju steny casto sa to riesi tak ze kolmo na praskliny sa vyvrtaju diery natlaci sa do nej chemicka kotva a vlozi sa roxor6,ale kolko a v akom rozostupe to neviem,len utrusil ze to casto pouzivaju.
troodon
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Uto 17. Mar 2009 21:32:56
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod juro_b » Str 18. Nov 2009 23:50:56

neviem,ak by bol dovod vzniku prasklin v zatazeni od krovu,podla mna by to spravilo v zime,ked napadne 20-30 cm tazkeho snehu(cca 300 kg/m2)...standardne zatazenie by to podla mna mohlo zapricinit len pri hrubych chybach na konstrukcii.
emkac,aky mas strop?montovany?ako su riesene preklady a zosilnenie dosky nad otvormi?
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod emkac » Štv 19. Nov 2009 0:21:22

No, skusim postupne odpovedat, aj ked to bude dlhsie:
Kedze mam dve praskliny, budem tu uvadzat nazvy prasklina v izbe a ta druha je prasklina v satniku.

a) preklady nad otvormi - vid nasledovne fotky
cize mali by byt OK, preklady su nastojato, aj presah by mal byt OK
aj ked na tom prvom obrazku je vidiet, ze ten preklad je polozeny na boku na polovicnej tehle, co asi nie je uplne koser
cize tu je mozny nejaky posun... ale zasa tesne nad spodnymi dverami praskliny nie su





b) balkony by som teraz nedal, vtedy som nevedel to co viem teraz

c) tie praskliny nie su nikde ohranicene tymi otvormi, dnes som to meral presne
pri praskline v izbe su dvere na poschodi presne nad dverami v prizemi, prasklina sa taha presne od kraja zarubne cca 50 cm, vid ten uplne prvy obrazok vyssie (ta cervena ciara... treba si tam domysliet stenu)
pri praskline v satniku sa prasklina taha od polovice otvoru smerom k stene v dlzke nejakych 1,3m, cize zasahuje cca metrom uz nad pevnu nosnu stenu

d) inde praskliny nevidno

e) ad vaznice, tu je vidiet zhruba, aku mam strechu

tam nalavo oznacene cervenym, je ta prasklina v izbe, napravo je cervenym oznacena prasklina v satniku (ta prasklina je dlhsia a vacsia)
podla tejto fotky je vidiet, kde su polozene vaznice, nalavo je zatial podlozene drevo, ale potom to podmurovali, vid fotky nizsie




f) z tej celkovej fotky je vidiet, ze nemam veniec okolo celeho domu (nebol v projekte myslim, nebol potrebny podla dozoru)
to co nie je vidiet je to, ze napravo mam vikier
a rovnako nie je vidiet, ze aj nalavo aj napravo su vzdy dva betonove stlpy, vid foto... ten stlipk je schovany za skridlami, cervenou je prasklina, je to ta v izbe


g) rozvody tam nie su

h) dnes som volal s dozorom, vylucil sadanie, jednako su praskliny vodorovne, nie zvisle, jednako povedal, ze mam tolko zeleza na streche, ze tolko inde nedaval, ze je to predimenzovane.... ze tudy cesta nevede
najprv povedal, ze praskliny mohli byt sposobene tym, ze je vaznica polozena na tej stene bez venca pod nou, ze ked je to drevo v pevnom dotyku s tehlou a drevo pracuje, ze to moze prasknut... potom to vylucil, kedze izbova prasklina je cca 1-1,5m nizsie pod vaznicou, satnikova dokonca vyse 2m
vylucil vplyv stropu, podla neho bol strop urobeny dobre, nema co takto vplyvat na steny
povedal mi, ze sa nemam bat, ze ked sa praskliny budu zvacsovat, pride sa potom pozriet osobne
ale ze mu to najviac pripomina nejake tepelne roztaznosti, ktore mozu vytvorit vodorovne praskliny

pre informaciu davam este foto stropu z pohladu na vikier
na poslednom obrazku je ta satnikova prasklina




resume: zatial sa na pricinu neprislo
ta izbova prasklina je malicka, ta satnikova nie
podla manzelky je ta satnikova uz dlhsie, tu izbovu sme si nevsimli
a este tvrdi, ze od minulorocnej jeseni az cez zimu do tohtorocnej jari nam nieco hore praskalo.... (ja spim ako dudok, nic som nepocul)
od jari ze uz ziadne praskanie nebolo
cize je teoreticky mozne, ze vtedy nejako moc pracovala strecha a sposobila praskliny.... ktovie

co vy na to?
teda okrem toho, ze ma zpucujete za odflaknuto postaveny dom, zvorany krov a nespravny veniec? :mrgreen:
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod MiroM » Štv 19. Nov 2009 8:27:40

Ak by bol problem v tych spodnych prekladoch(nedostatocne dimenzovane, resp. maly presah ulozenia), tak by praskliny vznikly v okoli prekladu. Kedze mas praskliny iba na poschodi, len ma to utvrdilo v tom, ze to sposobil krov. Ako som predpokladal, vaznica prechadza nad prasklinami. Je pod tou vaznicou ZB veniec, alebo je iba polozena na tehlach(na obrazku ju vidim vypodlozenu doskami). Tie dva obrazky z povale si tam asi omylom, nemali tam byt foto prasklin?
Nie je pravda, ze praskliny by sa prejavili len pri maximalnej zatazi ako niekto pisal, staci mierny pohyb krovu, povedzme pri silnejsom vetre. Ktovie odkedy tam tie praskliny su. Ak su len vlasocnicove, clovek si ich castokrat ani nevsimne.

Az teraz som si vsimol, ze k vazniciam sa uz vyjadril tvoj dozor. Ja by som zase naopak vylucil tepelnu roztaznost, ved tam mas len tehly, nie je tam ziadny styk viacerych materialov.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod Miro Ke » Štv 19. Nov 2009 8:41:23

emkac píše:najprv povedal, ze praskliny mohli byt sposobene tym, ze je vaznica polozena na tej stene bez venca pod nou, ze ked je to drevo v pevnom dotyku s tehlou a drevo pracuje, ze to moze prasknut... potom to vylucil, kedze izbova prasklina je cca 1-1,5m nizsie pod vaznicou, satnikova dokonca vyse 2m

mne teraz buchol nakladak to stlpika z DT a stlpik povolil nie v mieste narazu ale o cca o 1 m nizsie, t.j. v najslabsom bode. /skutocne to bolo na tom mieste odflaknute/. Cim chcem povedat to, ze aj ked prasklina nie je tesne pod vaznicou vplyv krovu by som tak jednoznacne nevylucil. Jednoducho mur pracuje a praskol v najslabsom bode.
Naposledy upravil Miro Ke dňa Štv 19. Nov 2009 8:42:37, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod emkac » Štv 19. Nov 2009 9:47:26

MiroM píše:Je pod tou vaznicou ZB veniec, alebo je iba polozena na tehlach(na obrazku ju vidim vypodlozenu doskami). Tie dva obrazky z povale si tam asi omylom, nemali tam byt foto prasklin?


Na tych dvoch povalovych fotkach je vidiet, ze obe vaznice su polozene priamo na tehle. Oni boli najprv iba podlozene drevom, dodatocne boli podmurovane tehlou.
Dozoru sa ale vplyv vaznic nakoniec nepozdaval, kvoli tej velkej vzdialenosti prasklin od nich. Najprv totiz hovoril, ze kedze tam nie je betonovy veniec, tak mi odporuca to pod vaznicou trosku "vyburat", vyrezat. A vlozit tam nejaku dilatacnu hmotu, aby sice boli vaznice polozene na tehle, ale aby pri pripadnom pracovani krovu nebol do muriva prenasany az taky tlak. Aby to ta hmoa dokazala trosku oddilatovat. Ale ako som spominal, potom to zavrhol.

Inac podla tych fotiek to naozaj vyzera na vplyv krovu. Podla vsetkeho mali byt pod vaznicami vymurovane vence.
Otazka je, ci to je naozaj tak. A otazka je, ci sa to bude este zhorsovat, ci to vadi a ci sa to pripadne da este opravit.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod Ivan » Štv 19. Nov 2009 11:19:57

Pre mna je čudné,že natom múre pod vaznicami nieje ZB veniec.
V projekte ten ZB veniec pod vaznicami je,alebo nie?
Naposledy upravil Ivan dňa Štv 19. Nov 2009 13:49:46, celkovo upravené 1
Ivan
 
Príspevky: 84
Registrovaný: Štv 11. Dec 2008 21:34:36
Bydlisko: HC
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod Miro Ke » Štv 19. Nov 2009 11:31:03

emkac bez toho, ze by som chcel kritizovat len mam pocit ze podkrovie vobec nie je vystuzene v pozdlznom smere, pretoze vnutorne nosne steny je cista tehla, ale plati to aj pre vonkajsie obvodove steny, cize cele to drzi malta???.
Pri krove musi byt zabezpecene jeho pozdlzne vystuzenie napriklad pri hambalku je to zavetrovanie.
Neviem to zhodnotit kvalifikovane takze len pocitovo si myslim ze to praskanie moze pokracovat
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod juro_b » Štv 19. Nov 2009 11:37:17

teraz uz suhlasim,ze spodne otvory ten problem nesposobili...asi to bude naozaj od krovu.teraz je otazka,ci to vzniklo jednorazovo od sil pri schnuti dreva a sadani krovu,alebo sa to bude opakovat...ale odpoved netusim. :(
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat




Ďalší

Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron