hvízdanie z otvoru terciálneho vzduchu na KV

hvízdanie z otvoru terciálneho vzduchu na KV

Poslaťod Mia » Uto 24. Feb 2009 16:41:54

Zdravím, mám KV La Nordica Focolari 770 a pri kúrení je počuť dosť silno také hvízdanie z otvoru terciálnho vzduchu. Keď napr. otvorím okno, tak to prestane. Momentálne je vložka ešte neobostavaná, pri kúrení máme veľmi málilinko pootvorené okno, kvôli prístupu vzduchu. Niekde na kamna.astranet.cz som čítala, že to niekomu robí iba kým sa vložka zohreje, ale nám to robí v podstate aj po niekoľkých hodinách, keď už je ohriata. Odpovedali na to, že to bude pravdepodobne silný ťah komína. Máme Schiedel Absolut 200, 8,5 m. Môže to byť aj v niečom inom ? Kým to nie je obostavané, aby sme vedeli riešiť.
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic...
Mia
 
Príspevky: 120
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:52:36
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Re: hvízdanie z otvoru terciálneho vzduchu na KV

Poslaťod deko » Uto 24. Feb 2009 20:00:46

je velmi realne ze to je prilis silnym tahom komina. este pred obostavbou by som tam urcite dal kominovu klapku - ten komin musi mat brutalny tah...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: hvízdanie z otvoru terciálneho vzduchu na KV

Poslaťod joko » Uto 24. Feb 2009 20:44:26

Som len laik, no pravdepodobne Deko dokonale vystihol problém aj riešenie. Dodal by som, že by možno pomohol vzduch zvonka do obstavby, aby si nemusel okno otvárať. Tiež s klapkou, aby sa dalo regulovať. ;) Pískanie je spôsobené veľkým prietokom vzduchu, teda ťahom z komína. Ak to nedokážeš skrotiť, budeš v kuse prikladať, a energia Ti vyletí komínom.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: hvízdanie z otvoru terciálneho vzduchu na KV

Poslaťod Jano68 » Str 25. Feb 2009 15:47:27

Mia,

Mám tú istú KV ako ty (+opláštenie a ventilátor) a komín mám tiež 200 -aktívna výška 5,2m (ale Prespor) tiež to nemám obostavané. Mám ale dymovú klapku - tú ti odporúčam. Taktiež sa mi z komína ozýva hvízdanie, ale iba vtedy keď vonku fúka a nemám zakúrené. Ak kúrim tak je to ticho -alebo som si iba nič nevšimol. Nemôžem to teraz testovať, kvôli tomu že na stavbu moc nemám čas, a aj kvôli problému s komínom (prasknutý sopúch - viď inde na fóre). Skús najprv znížiť ťah komína - ak môžeš ísť na strechu tak daj na komín (iba na skúšku) tehlu tak aby povedzme z 1/3 zakryla pôdorys komína (potom trošku viac). Uvidíš čo to robí. Ak to následne prestane - tak si kúp dymovú klapku a daj ju ako prvý diel dymovodu (hneď nad KV) ako stále riešenie. Osobne - dymovú klapku by som dal určite, vždy.

Obávam sa však (joko), že terciálny vzduch sa neovláda, apoň u tejto KV. Dá sa to, ale musí si to človek urobiť na kolene. Táto KV má kvalitne urobené ovládanie skundáru, a ten v prvom rade určuje množstvo kyslíka pre spaľovanie a teda rýchlosť horenia. Terciál -podľa mňa - má za úlohu lepšie premiešať plyny a zdokonaliť horenie plynov. Okrem toho chladí tepelne namáhanú zadnú časť KV - vid´ diskusie na astranete. Ak vyradíme terciál reguláciou - teda čiastočným/úplným zapchaním - potom možno nebude pískanie ale potom ani nemáme chladenie zadnej liatinovej platne KV a ani lepšie spálenie plynov (vyššia spotreba).

PS: Mia, mám schému zapojenia elektrického ventilátoru k Focolari. Tá v návode bola nepoužiteľná, lebo mám novší typ regulátora otáčok a ten nesedí s tým čo je v návode k Focolari. Mám ju od astranetu, a aj vyskúšanú. Ak máš záujem daj vedieť, opublikujem ju.

Jano68
"Žádám o povolení zemřít snahou". Holub Valiant v rovnomennej kreslenej detskej rozprávke "Valiant".
Obrázok užívateľa
Jano68
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Pon 29. Dec 2008 19:53:16
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: hvízdanie z otvoru terciálneho vzduchu na KV

Poslaťod MiroM » Str 25. Feb 2009 23:16:31

Jano68 píše:Mia,

Mám tú istú KV ako ty (+opláštenie a ventilátor) a komín mám tiež 200 -aktívna výška 5,2m (ale Prespor) tiež to nemám obostavané. Mám ale dymovú klapku - tú ti odporúčam. Taktiež sa mi z komína ozýva hvízdanie, ale iba vtedy keď vonku fúka a nemám zakúrené. Ak kúrim tak je to ticho -alebo som si iba nič nevšimol. Nemôžem to teraz testovať, kvôli tomu že na stavbu moc nemám čas, a aj kvôli problému s komínom (prasknutý sopúch - viď inde na fóre). Skús najprv znížiť ťah komína - ak môžeš ísť na strechu tak daj na komín (iba na skúšku) tehlu tak aby povedzme z 1/3 zakryla pôdorys komína (potom trošku viac). Uvidíš čo to robí. Ak to následne prestane - tak si kúp dymovú klapku a daj ju ako prvý diel dymovodu (hneď nad KV) ako stále riešenie. Osobne - dymovú klapku by som dal určite, vždy.

Obávam sa však (joko), že terciálny vzduch sa neovláda, apoň u tejto KV. Dá sa to, ale musí si to človek urobiť na kolene. Táto KV má kvalitne urobené ovládanie skundáru, a ten v prvom rade určuje množstvo kyslíka pre spaľovanie a teda rýchlosť horenia. Terciál -podľa mňa - má za úlohu lepšie premiešať plyny a zdokonaliť horenie plynov. Okrem toho chladí tepelne namáhanú zadnú časť KV - vid´ diskusie na astranete. Ak vyradíme terciál reguláciou - teda čiastočným/úplným zapchaním - potom možno nebude pískanie ale potom ani nemáme chladenie zadnej liatinovej platne KV a ani lepšie spálenie plynov (vyššia spotreba).

PS: Mia, mám schému zapojenia elektrického ventilátoru k Focolari. Tá v návode bola nepoužiteľná, lebo mám novší typ regulátora otáčok a ten nesedí s tým čo je v návode k Focolari. Mám ju od astranetu, a aj vyskúšanú. Ak máš záujem daj vedieť, opublikujem ju.

Jano68


Podla mna je tercial len dalsi vymysel vyrobcov vloziek. Narast vykonu tam je 0,0nic. Ja by som ten tercial zapchal. Ja mam(resp. mal som) na vlozke tiez akoze tercialne spalovanie. Bola to medzera v ulozeni skla, sluzi akoze aj na oplach skla. Prve co som urobil, som kupil kurenarsky utesnovaci povrazec a tu medzeru som zapchal. Ja im dam im tam davat nejake neregulovatelne diery :D
Suhlasim s nazormi vyssie, teda kominova klapka je nutna.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: hvízdanie z otvoru terciálneho vzduchu na KV

Poslaťod DeMon » Štv 26. Feb 2009 10:48:29

Mia píše:Zdravím, mám KV La Nordica Focolari 770 a pri kúrení je počuť dosť silno také hvízdanie z otvoru terciálnho vzduchu. Keď napr. otvorím okno, tak to prestane. Momentálne je vložka ešte neobostavaná, pri kúrení máme veľmi málilinko pootvorené okno, kvôli prístupu vzduchu. Niekde na kamna.astranet.cz som čítala, že to niekomu robí iba kým sa vložka zohreje, ale nám to robí v podstate aj po niekoľkých hodinách, keď už je ohriata. Odpovedali na to, že to bude pravdepodobne silný ťah komína. Máme Schiedel Absolut 200, 8,5 m. Môže to byť aj v niečom inom ? Kým to nie je obostavané, aby sme vedeli riešiť.

ja mám Focolari 700, komin Schiedel uni200 8m a mne to nepiska, skus sa pozriet na tie dierky tercialu (ja ich mam 7) ci nie je niektora zle odvrtana alebo ciastocne zapchata a to sposobuje piskanie
...Keď napr. otvorím okno, tak to prestane. ... tomuto nerozumiem, tercial berie vzduch z miestnosti (ak ste ho nenapojili na privod sekundaru z vonka - inac aj to moze byt riesenie) a preto by otvorenie okna nemalo mat vplyv na piskanie
kominovu klapku odporucam hned na vlozku...
Obrázok užívateľa
DeMon
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Štv 04. Dec 2008 9:41:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: hvízdanie z otvoru terciálneho vzduchu na KV

Poslaťod Mia » Štv 26. Feb 2009 22:36:07

Zistila som, že ten terciál píska aj keď sa vložka nepoužíva. Vyzerá to fakt na ten silný ťah komína.
Ako je to s tou klapkou ? Krbár, ktorý nám to zapájal (dymovod do komína) neodporúčal dávať klapku, keď tam originál nebola, ale iného som sa zatiaľ nepýtala, lebo je to čerstvý problém (od nedele), tak som ešte nemala čas.

Takže až nebude sneh na streche, skúsim "tehlovú skúšku". Teda pošlem tam drahého, dve muchy jednou ranou :D

Pre upresnenie - okno otvárame preto, že vložka ešte nie je obostavaná, ani nie je napojený prívod externého vzduchu z vonku na sekundár, čo neskôr bude.

Jano68 - ten návod ma zaujíma, ak nesedí s návodom ku KV. Kým to nie je obostavané, či netreba niečo inak pripraviť.
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic...
Mia
 
Príspevky: 120
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:52:36
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: hvízdanie z otvoru terciálneho vzduchu na KV

Poslaťod Slavo_T » Pia 27. Feb 2009 9:56:58

Bude to silnym tahom komina. Vsetko by mohla vyriesit kominova klapka. To ze tam nieje od vyroby , tak ju tam nemate davat - je hlupost. Urcite by som ju tam dal. Aj kvoli regulacii , aj ked mate tercialne privody vzduchu .
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: hvízdanie z otvoru terciálneho vzduchu na KV

Poslaťod MiroM » Pia 27. Feb 2009 12:04:34

Kominova klapka je naozaj nutna. Nie vzdy su rovnake atmosfericke podmienky. Ked fuka silny vietor, tak ti povytahuje cez komin aj cele polena :mrgreen:
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: hvízdanie z otvoru terciálneho vzduchu na KV

Poslaťod Jano68 » Str 11. Mar 2009 8:24:01

Mia,

Ad:
Jano68 - ten návod ma zaujíma, ak nesedí s návodom ku KV. Kým to nie je obostavané, či netreba niečo inak pripraviť.


Stavebne netreba nič upravovať. Chcel som to tu opublikovať v piatok, ale schéma je väčšia než 150kB tak to nešlo. Ak máš záujem pošli mi na SS tvoj email ja ti to pošlem priamo na tvoj email+komentár.

Jano68
"Žádám o povolení zemřít snahou". Holub Valiant v rovnomennej kreslenej detskej rozprávke "Valiant".
Obrázok užívateľa
Jano68
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Pon 29. Dec 2008 19:53:16
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: hvízdanie z otvoru terciálneho vzduchu na KV

Poslaťod emkac » Str 11. Mar 2009 9:47:51

jano68, posli tu fotku na emkac@pobox.sk, ja to upravim a dam sem
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: hvízdanie z otvoru terciálneho vzduchu na KV

Poslaťod emkac » Sob 14. Mar 2009 14:39:54

Prikladam tu ten obrazok od Jana68
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat





Späť na Komín, krb

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron