Príprava staveniska pred stavbou

Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod mirecc » Pon 09. Mar 2009 14:30:28

Tak pozeram ze sa tu zatial neriesila samotna priprava staveniska a kedze ma to onedlho caka, tak sa rad poucim.
Vzhladom na to, ze vacsina pozemkov, ale aj realnych podmienok pri stavbe je ina, mohli by sme to specifikovat na pripravu staveniska v novej lokalite, t.j. kupis holy pozemok s vybudovanymi IS na hranici pozemku, povedzme na rovine, bez oplotenia, pristupny vybudovanou cestou, ale situovany napr. mimo existujucu obytnu zonu, t.j. nie u rodicov v zahrade :) Samozrejme chcem ho pripravit tak ze budem na nom stavat sam, nie firma.
Zaujimaju ma hlavne cim zacat a naco nezabudnut uz v priprave. (docasne oplotenie, odkial zabezpecenie elektriny a vody -napr. z pripojok ?? , stavebna buda, nejake WC a ...) ked plot tak aky, kedze pocitam ze tam nezostane?
pripadne aj co vsetko mozno spravit, kym este nemam stavebne povolenie? napr. zrovnat uplne pozemok, vykopat studnu, alebo zacat rovno so stavbou plotu, ktory tam uz zostane?
Dakujem za Vase postrehy, ako by ste to teraz riesili, uz aj po nadobudnuti skusenosti so stavbou

S týmto príspevkom autora mirecc súhlasil
topvideo
mirecc
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 15:42:12
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod esde » Pon 09. Mar 2009 14:52:11

1. Samozrejme na zaciatku si vsetko najskor dokladne premysliet a nakreslit hoci aj rukou na papier a potom sa toho drzat
2. Pripojky by bolo vhodne urobit hned na zaciatku do finalneho stavu (nie povrchova uprava ale umiestnenie), ak sa da. Napr. ak planujete mat niku na smetiak, tak ju vyuzit na umiestnenie elektromera aby nespatil plot.
3. Minimalne od pristupovej cesty vybetonovat aspon finalne zaklady pre plot. Nezabudnut na husie krky v betone pre zvoncek, el. branu, osvetlenie,...
4. nakreslit si ako bude prichadzat napr. domiesavac, nakladak s rukou, osobaky, UNC, JCB. Aby sa mali kde pohnut, zacuvat, vyjst
5. predstavit si ako bude napr. JCB kopat zaklady, trativod, zemny register,... Aby vobec mohol kopat.
6. Podla horeuvedenych bodov si nakreslit, kde budete mat stavebnu budu aby nezavadzala a miesto na material.

BTW hned po vymerani pozemku si od vhodnych pevnych bodov (kanalizacne poklopy, elektricke stlpy,hydranty...) triangulacnou metodou (t.j. cez trojuholniky) odmerat a nasledne nakreslit aspon rohy pozemku. Koliky od geodeta casto dostanu kridla alebo chut a nejakym zazrakom sa "akosi" posunu hoci aj o par desiatok centimetrov. Vysledny papier si starostlivo uchovat. Rovnako si najst pevny vyskovy bod a odmerat pozemok (sklon, vysku).

Opakujem, vysledny papier s kotami DOBRE odlozit a chranit.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod emkac » Pon 09. Mar 2009 15:07:47

suhlas s esdem, najma s vymeranim a nakreslenim si vsetkych bodov
este doplnim:

ako prve elektricku pripojku, ako druhe studnu
toto postacuje na komplet hrubu stavbu, v zasade az po omietky a kurenie (tam by sa zisla uz cistejsia voda :? )

ja som kadibudku nemal, chodili mi ondit za stavebnu budu
kedze som navazal hlinu, nevadilo to
ale v buducnosti na budu nezabudnem

budu som mal tak, aby nezavadzala, ked som vsak isiel na plot, musel som ju zeriavom presunut
nie je to sranda, nepodcenuj prvotne umiestnenie

ak chces provizorny plot, potom vezmi stare pneumatiky, vybetonuj so stlpikom a sprav pletivovy

postup prac zavisi od velkosti pozemku, ja by som isiel takto
1. studna a elektrika
2. hruba stavba
3. rozvody vody, kanalizacie, elektra, plynu (aj do domu)
4. dokoncit stavbu
5. paralelne so 4 robit bocne a zadny plot
6. fasada domu (zasvinia okolie)
7. okolie domu, nanosit hlinu na zahradu (musi byt fuga na auto resp. jcb vedla domu a bocneho plotu), chodniky, parkovisko a pod.
8. predny plot (tu nesuhlasim s esdem, lebo mat zaklady na plot mi pride ako iste obmedzenie. do zahrady mi vliezlo vyse 30-40 nakladiakov, vsetko plne nalozene, obavam sa, ze by to na zaklady nemuselo mat priaznivy vplyv)

to co oficialne mozes zacat bez povolenia su stavebne upravy pozemku (este aj na studnu oficialne potrebujes schvalenie)
vela ludi vsak spravilo aspon zaklady, samozrejme za predpokladu normalnych susedov
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod esde » Pon 09. Mar 2009 15:29:42

k 8. Naopak, zatazkavaciu skusku nakladiakmi povazujem za velmi dobry test s akou doslednostou sa pracuje. Ak predpokladame najtazsie auto, 8m3 domiesavac, co znamena cca 25 ton, co predpoklada asi tak 12 t na napravu (ja viem, tieto rakety maju 3 napravy ale dajme tomu, ze ujo bude chciet trhat asfalt) potom to znamena bajocko 120kPa, co musi zniest aj ta najhorsia poda. Ak zaklady popraskaju, je lepsie to zistit ked je blato, ako po tom ako mate krasne vydlazdenu pristupovu cestu. Navyse, Pri betonovani zakladov domu este nebudete mat az tak vypracovany odhad na mnozstvo potrebneho betonu a prebytok mozte pouzit prave na tieto zaklady plotu.

9. Vykopat si na zaciatku podnu sondu. To je taka jama (asi v mieste buduceho trativodu) hlbsia ako najhlbsia cast domu. Nech viete, co dom a vas za zemina a pripadna spodna voda caka.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod vvv » Pon 09. Mar 2009 15:38:27

Ako som to robil ja.
Ploty medzi pozemkami som urobil definitivne - poplastovane pletivo, vyvrtanie dier, zabetonovaé stojky. Plot od cesty - len provizorny - zvysky pletiva, stojky len do vyvrtanych dier a zasypane štrkom. Brána aspon 5 - 6 m (aby vosla aj tatrovka s privesom s 12m el stlpom.), provizorna z dreva a pletiva.
Zaklady a platnu som robil este bez vlastnych pripojok. Elektriku som ale vlastne ani skoro nepotreboval a vodu len na polievanie betonu a to som sa dohodol so susedom.
Pripojky - elektrika a voda na hranicu pozemku, voda 1,5m do šachty. Odtial som ju rovno viedol definitivnou pripojkou cez zaklady na betonovu platnu, takze vodu som mal na tvari miesta od zaciatku vystavby. Elektrika - elektromerna skrina na mieste buduceho plota. Odtial predlzovackou az do uzavretia stavby. Po uzavreti uz som pripojit kabel definitivny pripojny kabel do skrinky a na stavbe provizorny rozvadzac.
Stavebna buda - velmi som rozmyslal, ci ju treba, nakoniec so sa zaobišiel bez nej. Staval so z ytongu, naradie som si vzdy doniesol zo sebou na stavbu. Po uzavreti stavby uz je to bezpredmetne, ale narocnejsie na udrzanie poriadku a nezapratanie si stavby zbytocnostami.
WC - nalepsie spravit latrinu, ja som staval bez nej. Teraz ked je stavba uzavreta to asi budiem riesit chemickym WC, nakolko kanalizaciu mozem spojazdnit az po cov.

Ako uz bolo napisane, dobre premysliet logistiku uskladnenia materialu a pohybu mechanizacie na pozemku, hlavne ak su stiesnene pomery. Ja mam dost velky pozemok, ale aj tak, ked som zlozil vsetok material na hrubu stavbu (cca 70 paliet), tak to bolo dost nahustene.

Jeden z mala plusov v jednani z vodarnami a elektrikarmi je to, ze nutia spravit pripojky definitivne hned na zaciatku, a potom uz s tym nie je problem.
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod mlaco » Pon 09. Mar 2009 15:39:13

Myslim ze najnazornejsie predstavy ziskas, ked sa k niekomu pojdes pozriet na stavenisko a porozpravas sa.

K uvedenym bodom doplnim to, aby si mal priestor kde skladovat stavebny material (patety tehiel, zelezne pruty...), kde skladovat vykopanu zeminu.

Par skusenosti:
- Papierik s triangulacnymi bodmi som si odfotil na dig. fotak, bolo to uzitocne, lebo uz je strateny :) a vytycovacie roxory su zasypane zeminou.
- Plot od ulice je tvoreny dvomi 5m odnimatelnymi dielcami. Na zeleznej konstrukcii je pletivo a stavebna plachta proti zvedavym ociam. Dielce su na hakoch, lahko odnimatelne zvnutra. V ich strede je vytahovaci slpik, ktory je potrebny kvoli narazom vetra.
- Zabezpecil som si automaticky upload fotiek staveniska kazdych 5 minut.

Rozmyslam este o osvetleni staveniska, prepojenom na senzory pohybu. PIR cidlo asi nebude vhodne, kvoli psovi. Existuju infrared "svetelne zavory", zariadenie stoji cca 1000Sk, uvidim ci sa na to dam...
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod mario.l » Str 27. Okt 2010 15:44:54

Ahojte,

Zaujimalo by ma, ako postupovat pri priprave pozemku pred stavbou, ak:

- Na pozemku nie je velmi kvalitna poda, il, kusy betonu, sut z predtym zburanej stavby a podobne. Nie je to uplny bordel, ale zasa urodna ornica to nie je.
- Teren nie je uplne rovny, prevysenia cca 0.5-1m na 40m.

Plot sme postavili metodikou "oko nepusti", aby stlpiky boli od cesty cca zarovno, a hned vidno tie nerovnosti terenu. Niekde pletivo pri zemi, niekde 0.5-1m od terenu.

Zaujimalo by ma, ci ma zmysel toto nejako zarovnavat, alebo staci az nakoniec odviezt ten bordel a dat si tam doviezt kvalitnejsiu zem. Pocul som nazor, ze nie je dobre pred zacatim stavby navazat a zarovnavat, pretoze potom maju zaklady vacsiu tendenciu sadat. Pripadne aka doba je potrebna k tomu, aby navezena zem dosiahla vhodnu pevnost na drzanie zakladov?

Dakujem,
Mario
mario.l
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Štv 14. Okt 2010 16:05:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod MartinH » Str 27. Okt 2010 18:09:41

mario.l píše:Zaujimalo by ma, ci ma zmysel toto nejako zarovnavat, alebo staci az nakoniec odviezt ten bordel a dat si tam doviezt kvalitnejsiu zem. Pocul som nazor, ze nie je dobre pred zacatim stavby navazat a zarovnavat, pretoze potom maju zaklady vacsiu tendenciu sadat.


Pred stavbou ma vyznam zachranovat len dobru ornicu. To je cenna vec. Moja skusenost je - zial - taka, ze pocas stavby sa vsetko znici, bude to treba odviezt a nahradit. Ak mate velky pozemok, ohradte cast, kde sa nebude stavat, ani nic skladovat. Zakazte tam vstup. Mimo tejto zony ohradte vsetky stromy, ktore maju ostat. Dajte kazdej partii jasne instrukcie, co s odpadom, kam mozu co zahodit a kam nie, co mozu nechat na pozemku a co si odvezu. Keby som staval druhykrat, tak taketo instrukcie budu dostavat pisomne a sef to podpise.

Vyrovnavat teren ma teraz vyznam len z hladiska pristupu a aby odtekala dazdova voda zelanym smerom.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod lapka » Štv 28. Okt 2010 12:57:27

priprava staveniska - ako sme postupovali my :) (alebo kazda stavba ma svoje specifika)
- ako prve sme dali vyvrtat studnu (este pred stav. povolenim. na urade nas usmernili ze na studnu ziadne povolenie netreba, tak sme to neriesili). kupili sme nejake lacne ponorne cerpadlo, ktore bude nacas sluzit. teda kym studnu nedokoncime a nekupime finalne vybavenie do nej
- stavebna buda - najprv sme chceli, no kym sme zacali so zakladmi, tak sa nam to nechcelo riesit, no a ked sme zacali stavat nezostalo na to casu ani chuti. naradie sme si vozili autom. kedze je uz dom uzavrety, mame stavebnu budu teraz tam
- suche wc - "nainstalovali" sme ho pocas prac na zakladoch
- privesny vozik - nad tym sme tiez rozmyslali ci kupit ci nie (ziadny sme nemali, ani v rodine nikto co by bol blizko). nakoniec sme kupili a ako sa ukazalo, bola to velmi dobra investicia. vyuzivany bol a aj je stale dost intenzivne
- elektrina - bola v plane medzi prvymi vecami, no ked nam suseda ponukla, ze mozme brat od nich, sme sa na to vyflakli a el. pripojku sme dali spravit az ked bola hruba stavba hotova a uzavreta. to sme si dali rovno potiahnut elektrinu do domu a osadit docasnu el. skrinu so zasuvkami (netusim aky je spravny nazov toho zariadenia ;) )
- oplotenie pozemku - tu mame trocha vyhodu, ze nestaviame "na holom poli", ale v ulicke ktora je takmer komplet zastavana a obyvana, je tam pohyb aj cez den, kazdy kazdeho pozna... mozno by sme zo zaciatku lepsie spavali, kebyze dame nejake provizorne oplotenie, ale zdalo sa nam to ako zbytocna robota (ked nieco velmi chce zmiznut, tak zmizne i tak). a stavat finalny plot sme tiez nepovazovali za najlepsie riesenie. takze pozemok je stale neoploteny a musim zaklopat, ale doteraz nezmizlo nic. samozrejme naradie sme na stavbe nenechavali ziadne, no material ano (tvarnice, drevo, malta, lepidlo, skridla...)
ako aj ostatni musim zdoraznit, ze je velmi dolezite dopredu rozmyslat nad rozmiestnenim materialu na pozemku aj nad pristupom pre domiesavac, nakladak atd)
lapka
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Sob 22. Aug 2009 10:25:44
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod MartinH » Štv 28. Okt 2010 13:05:59

lapka píše:docasnu el. skrinu so zasuvkami (netusim aky je spravny nazov toho zariadenia ;) )

Antoníček :P
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod lapka » Štv 28. Okt 2010 13:27:54

MartinH píše:
lapka píše:docasnu el. skrinu so zasuvkami (netusim aky je spravny nazov toho zariadenia ;) )

Antoníček :P

no mozno antonicek (to znie ako meno po nejakom sudruhovi :P ). nie je to ale ziadnen "home made" vyrobok. normalne kupene v obchode, ked bude zahradny dom, tak to pojde tam...
lapka
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Sob 22. Aug 2009 10:25:44
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod MartinH » Štv 28. Okt 2010 14:20:43

lapka píše:no mozno antonicek (to znie ako meno po nejakom sudruhovi :P ). nie je to ale ziadnen "home made" vyrobok. normalne kupene
v obchode, ked bude zahradny dom, tak to pojde tam...


Svätý Antoníček iste nebol žiadny súdruh :lol:

Takže, oficiálne sa to volá stavebný rozvádzač, ale čítajte ďalej:

Staveništní rozvaděč

Ze skříně s elektroměrem je připojen distribuční rozvaděč v plechovém provedení a na nožičkách. Pro jeho podobnost se skládacím oltářem se mu poeticky říká Antoníček.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod embe » Uto 05. Apr 2011 0:23:27

Ahojte, trocha ozivim tuto temu. Sme tesne pred pred dokoncenim projektu na stavebne povolenie. Nechcem vsak stracat cas, tak by som chcel nejake veci porobit, ak sa bude dat, uz pred stavebnym povolenim:
- plot mam z dvoch stran uz - postavili susedia, z juhozapadej a juhovychodnej ( projekt-domu-embe-t4236.html ) Chcel by som dat este zo severnej napevno pletivo a stlpy zabetonovane a spredu docasne tiez nejake pletivo + drevene latove dvere opletivovane. Je treba povolenie alebo staci ohlasenie?
- studna - kde na pozemku by mala byt? Joko? Asi treba ohlasit na MU alebo MSU?
Urcte ma budu napadat este dalsie veci - neskor budu otazky pribudat :)
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod jan45 » Uto 05. Apr 2011 7:19:20

plot treba oznámiť, ale môže vzniknúť situácia, že SÚ pýta dokumentáciu, studňa s čerpadlom je vodná stavba, treba vodoprávne konanie. Pozor, je zmena trestného zákona, čierna stavba prestáva byť priestupok, je to trestný čin.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Príprava staveniska pred stavbou

Poslaťod fabka2004 » Uto 05. Apr 2011 9:04:39

jan45 píše:plot treba oznámiť, ale môže vzniknúť situácia, že SÚ pýta dokumentáciu, studňa s čerpadlom je vodná stavba, treba vodoprávne konanie. Pozor, je zmena trestného zákona, čierna stavba prestáva byť priestupok, je to trestný čin.


otazka je aky plot treba oznamit ... toto neviem
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




Ďalší

Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron