rozvod vody v podhlade

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod mp1 » Štv 12. Sep 2019 14:03:39

prečo "omega", prečo nie 360° "otočka/závit", veď je to jednoduchšie a najmä plynulý ohyb oproti trom ohybom Ω ?
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat




Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod ToBo » Štv 12. Sep 2019 15:13:26

... píše:otazka je co sa stane ak tu kompenzaciu tam nedas ?
podla mna v krajnom pripade sa ti rura trochu prehne, ale vsak tieto rury su pokial viem predavane stocene v kotucoch a aj pri odmotavani ju urcite dokonale nevyrovnas, takze rozdiel s/bez kompenzacnej slucky v reali ani nezbadas....


neviem co sa stane... podla mna ju prehne medzi drziakmi ked sa bude rozpinat.... ked sa bude zmrstovat, tak ju moze teoreticky vytrhnut zo steny...

mp1 píše:prečo "omega", prečo nie 360° "otočka/závit", veď je to jednoduchšie a najmä plynulý ohyb oproti trom ohybom Ω ?


nad tym som sa nezamyslal, ze preco nie slucku... :-) jednoducho ma napadla Ω. Ked nad tym tak rozmyslam, tak aj ppr maju slucku....
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod ... » Pia 13. Sep 2019 9:27:39

ToBo píše:
... píše:otazka je co sa stane ak tu kompenzaciu tam nedas ?
podla mna v krajnom pripade sa ti rura trochu prehne, ale vsak tieto rury su pokial viem predavane stocene v kotucoch a aj pri odmotavani ju urcite dokonale nevyrovnas, takze rozdiel s/bez kompenzacnej slucky v reali ani nezbadas....


neviem co sa stane... podla mna ju prehne medzi drziakmi ked sa bude rozpinat.... ked sa bude zmrstovat, tak ju moze teoreticky vytrhnut zo steny...


kedze predpokladam ze do steny to zapucujes v stave ked to je "studene", tak nasledne chladnutie po tom co sa vyosila medzi drziakmi pri ohriati by ju malo len vratit nazad do povodnej polohy...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod MartinH » Pia 13. Sep 2019 21:39:56

Ked bude hadica v hrubom mirelone, nebude tam dost vole na dilatacie?

A este 70 stupnov pre TUV v potrubi je realnych? Od 55 stupnov su popaleniny. Napriklad solarne systemy zohrievaju aj na 80 stupnov, ale do potrubia sa voda termostaticky zmiesava so studenou. (Je to trocha komplikacia pre cirkulacku, da sa to riesit, ale to je ina tema.)
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod joko » Pon 16. Sep 2019 21:15:10

Ahoj.
nebol som tu týždeň, tak moje postrehy: Vlastne všetko tu bolo písané, tak to zhrniem.
Za moju históriu som namontoval možno 100 km, možno 200 km al-pexu, no v živote nikdy som dilatáciu al-pexu neriešil, výnimkou dilatácie podlahovky na prechodoch cez jednotlivé dilatačné zóny - chráničky na rúre.
1. kedy máš také rovné vzdialenosti v kuse, aby si mal myslieť na dilatovanie?
2. Ako Matrin písal kedy máš taký teplotný rozdiel a k tomu dlžku?
3. PPR a podobné rúry majú pri T-50 rozťažnosť 10 mm, alpex 1 mm na 1m dlžky.
4.Omega vs. slučka : alpex má dovolené minimálne rádius ohnuté ohybačkou na 5xfí, pružinou ešte viac, tam takýto rádius ani nedosiahneš. Takže 5 cm ani pri 16 mm rúre. Je to zaručená deformácia priemeru rúry. :dash
5. Ak beriem do úvahy, že hovoríme o "rozvod vody v podlahe" - v tepelnej izolácii /miralon, tubex dnes už o hrúbke 9 - 10 mm pri NED a Pasívnych domoch/ - izolácia v podlahe EPS 100 - 150 ... , tak zas má potrubie možnosť na rozťiahnutie, lebo skracovať sa nebude. Montuješ pri 10 - 30 st. podľa ročného obdobia, tak už nemá kam chladnúť. Pri TUV je reálna max T-30, pri podlahovke T-10, pri radiátoroch T-30, tak o akých číslach v mm hovoríme pri rodinnom dome?
Záverom: za 20 rokov som mal roztrhnutý alpex jedine v podlahovke, kedy nechali natlakovanú podlahu, a prišli mrazy - 18 st. Vtedy roztrhlo 5 okruhov na severnej strane domu. Na južnej strane stacil občasný slnečný svit cez okno, a tam ostali okruhy neporušené. Trhanie však bolo o priemere kôli ladu, a nie na dlžke kôli dilatácii.
Viem, že paranoja niekedy nepustí, ale zdravý rozum a funkčnosť mi hovoria - na čo riešiť vyriešené veci? :netusim
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod ToBo » Pia 20. Sep 2019 21:15:59

joko píše:Ahoj.
nebol som tu týždeň, tak moje postrehy: Vlastne všetko tu bolo písané, tak to zhrniem.
Za moju históriu som namontoval možno 100 km, možno 200 km al-pexu, no v živote nikdy som dilatáciu al-pexu neriešil, výnimkou dilatácie podlahovky na prechodoch cez jednotlivé dilatačné zóny - chráničky na rúre.
1. kedy máš také rovné vzdialenosti v kuse, aby si mal myslieť na dilatovanie?
2. Ako Matrin písal kedy máš taký teplotný rozdiel a k tomu dlžku?
3. PPR a podobné rúry majú pri T-50 rozťažnosť 10 mm, alpex 1 mm na 1m dlžky.
4.Omega vs. slučka : alpex má dovolené minimálne rádius ohnuté ohybačkou na 5xfí, pružinou ešte viac, tam takýto rádius ani nedosiahneš. Takže 5 cm ani pri 16 mm rúre. Je to zaručená deformácia priemeru rúry. :dash
5. Ak beriem do úvahy, že hovoríme o "rozvod vody v podlahe" - v tepelnej izolácii /miralon, tubex dnes už o hrúbke 9 - 10 mm pri NED a Pasívnych domoch/ - izolácia v podlahe EPS 100 - 150 ... , tak zas má potrubie možnosť na rozťiahnutie, lebo skracovať sa nebude. Montuješ pri 10 - 30 st. podľa ročného obdobia, tak už nemá kam chladnúť. Pri TUV je reálna max T-30, pri podlahovke T-10, pri radiátoroch T-30, tak o akých číslach v mm hovoríme pri rodinnom dome?
Záverom: za 20 rokov som mal roztrhnutý alpex jedine v podlahovke, kedy nechali natlakovanú podlahu, a prišli mrazy - 18 st. Vtedy roztrhlo 5 okruhov na severnej strane domu. Na južnej strane stacil občasný slnečný svit cez okno, a tam ostali okruhy neporušené. Trhanie však bolo o priemere kôli ladu, a nie na dlžke kôli dilatácii.
Viem, že paranoja niekedy nepustí, ale zdravý rozum a funkčnosť mi hovoria - na čo riešiť vyriešené veci? :netusim


bavome sa o rozvode vody v podhlade a nie podlahe... ;-)

dakujem za realne skusenosti... takze kompenzaciu rozvodu teplej vody nebudem riesit... pre istotu vsak vyseknem trosku hlbsie prechodu stena-strop a vypenim...
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod joko » Pia 20. Sep 2019 21:51:39

Ospravedlňujem sa za nevedomosť, ale 0,024 mm som do teraz považoval za "0", lebo skutočne málokedy sa dáva 10 m v jednej priamke, no na posledy som to dával včera - dnes, i keď tam cestou boli tri odbočky, ktoré to "fixovali". Ale tieto rúry budú v EPS pod poterom.
Ako správne si pripomenul, téma je o podhľade, a nie v podlahe. Tak už mi len napíš v čom budú tvoje rúry "uložené", aby sa nevychýlili pri rozťažnosti, a aby si potreboval riešiť dilatáciu? Budú v nobasile, v minerálnej vate? Veď je to ešte lepšie , ako v stene. Ak beriem reálne, že v bode "A" to budeš mať pevné, a v druhom bode "B" to tiež budeš mať pevné, a použiješ Al-pex 26 mm, tak sa oplatí uvažovať nad dilatáciou, ale rob skutočne "slučku" teda ohni to do 360 st. s ľubovolným rádiusom, a ak rúra bude 20 mm, tak ja by som to neriešil, lebo priemer 20 a menej mm sa v pohode poddá.
Ak to máš priamku stena - stena, tak v strede nechaj kus "nezakotvené" aby pri rozťažnosti rúra mala kam uhnúť. :netusim
Ako som písal, nikdy v živote som al-pex nedilatoval. PPR ano a plast vždy. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod ToBo » Sob 21. Sep 2019 22:49:11

joko píše:Ospravedlňujem sa za nevedomosť, ale 0,024 mm som do teraz považoval za "0", lebo skutočne málokedy sa dáva 10 m v jednej priamke, no na posledy som to dával včera - dnes, i keď tam cestou boli tri odbočky, ktoré to "fixovali". Ale tieto rúry budú v EPS pod poterom.
Ako správne si pripomenul, téma je o podhľade, a nie v podlahe. Tak už mi len napíš v čom budú tvoje rúry "uložené", aby sa nevychýlili pri rozťažnosti, a aby si potreboval riešiť dilatáciu? Budú v nobasile, v minerálnej vate? Veď je to ešte lepšie , ako v stene. Ak beriem reálne, že v bode "A" to budeš mať pevné, a v druhom bode "B" to tiež budeš mať pevné, a použiješ Al-pex 26 mm, tak sa oplatí uvažovať nad dilatáciou, ale rob skutočne "slučku" teda ohni to do 360 st. s ľubovolným rádiusom, a ak rúra bude 20 mm, tak ja by som to neriešil, lebo priemer 20 a menej mm sa v pohode poddá.
Ak to máš priamku stena - stena, tak v strede nechaj kus "nezakotvené" aby pri rozťažnosti rúra mala kam uhnúť. :netusim
Ako som písal, nikdy v živote som al-pex nedilatoval. PPR ano a plast vždy. :drink


bude to v tubolite a kazdy meter zavesene v strope v objimke s gumou. Budem pouzivat pex-al-pex 20. V podstane na pevno to bude len v stene, ale aj to bude v tubolite 22/13, takze rurka bude mat priestor pracovat... po ceste nebude nikde ziadna odbocka...

S týmto príspevkom autora ToBo súhlasil
joko
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat




Predchádzajúci

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia