Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod edo1 » Str 21. Aug 2019 20:53:22

To Ludo.
Každý má nejakú predstavu a ja ked som koncipoval dom, chcel som vytvoriť pasív. Prišiel som na to, že to nedosiahnem- mám dostupnú len elektriku, kvoli financiám a rozloženiu som išiel do bungalovu a tam som vedel, že kvoli faktoru tvaru som mimo. Vedel som, že chcem rekuperáciu a tomu som podmienoval systém vykurovania a ventilácie. Po kalkuláciách všetkch variánt som zvolil aktívnu rekuperáciu a odporové elektrické dróty- táto varianta mi ušetrila 7000e oproti Tč alebo akumulačnej nádobe a vodnej podlahovke. Čo som zavrhol bola technická miestnosť, čím som ušetril min 10m2 podlahovej plochy, ktorú som preorientoval na úžitkovú plochu/tým som ušetrim 10x1000e/m2 čiže celkovo 10000e/. Mojim uvažovaním som ušetril 17000 e, ale vedel som , že ďalšie zefektívnenie a zníženie spotreby bude možné len cestou fotovoltiky/tep. čerpadlo už nepoužijem, aj ked je lacnejšie. Čiže moje rozhodnutie riešiť fotovoltiku je dlhodobé. Chcel som bez baterky, ale to mi zrušilo SSE, kedže to zakazuje dodávať do systému. Preto som hladal informácie o hybride s baterkou, ale tých je ako šafránu, hlavne s použitím týchto rel. najmodern. bateriek. Olovená baterka je niekde inde. A istotne do budúcna k koncepcii chcem pridať elektromobil. Keď som si zrátal moju dennú cestu do práce a domov, denne miniem 6kW v elektromobile, čo mi dobije fotovoltika. Vtedy sa už efektivita systému dostáva do inej polohy, lebo budem mať relatívne nulové náklady na prevádzku auta. To všetko je len teória a ako som sa nevedel dopátrať valídnych informácií ohladom fotovoltiky, tak je to aj v tomto prípade. Budem to len musieť vyskúšať.
preto ako som uviedol na začiatku môjho príspevku, nechcem aby sa tu rozbehla ropná verzus zelená loby. Chcem len ponúknuť reálne dáta, ak one má niekto záujem, bez mudrovania akú volovinu som urobil, že som si to kúpil. Som človek, ktorý bude radšej jazdiť na Kia carens ako na BMW, lebo podla mna sú to len plechy, čo ťa prevezú z bodu A do bodu B a vyhodiť za bavorák 60000e je pre mňa úplný nezmysel /aj ked by som mohol/.
Ak máš záujem dáta dodám, môžeš kalkulovať, či to má návratnosť alebo nie respektívne akú.
S pozdravom E

S týmto príspevkom autora edo1 súhlasil
Mito86
edo1
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 13. Apr 2010 12:30:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat




Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod Ludo » Pia 23. Aug 2019 22:50:13

nie dik
v celom kontexte to vyzera fajn,dava to celkom zmysel
po tomto celom tvojom prispevku-vysvetleni myslim ze nikto nebude podzubkavat 8-)
a o to mi islo, aby si to tu dal cele- ako to je...
fajn, palec hore :ano:
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod MartinH » Sob 24. Aug 2019 9:51:13

Ked sme pred 10-12 timi rokmi projektovali nas dom, o baterkach tohto typu a elektrickych autach sme ani netusili (teda ja som to nepredvidal, kto ano? Hovorilo sa skor o vodiku a palivovych clankoch).

Nemam fotovoltiku. Podmienky sa zmenili, ale neviem, ci by so ju teraz chcel, musel by som to prepocitat.

@edo1: Mal by som otazku. Do akej miery je takato baterka pouzitelna ako velka UPS-ka pre cely dom?

---

A pridam par nevyziadanych nametov do diskusie:

1. Rodinne domy sa menia na zlozite stroje.
2. Ako sa stavebne pripravit na novinky, ktore este len pridu? Napr. ja mam sikmu a tazko pristupnu strechu. Na montaz technologii typu FV by bola ovela lepsia plocha pochodzna.
3. Doma si obcas zo zartu povzdychneme, ze by sme potrebovali 2 umyvacky. Z jednej riad vyberat a do druhej davat. Potom pustit umyvanie a otocit poradie. S elektroautami na FV to bude podobne, jedno sa cez den nabija a druhe jazdi.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod k+k » Sob 24. Aug 2019 10:43:51

Mna by na zaciatku zaujimalo, ako mas riesenu poziarnu bezpecnost/ci sa vobec da riesit ? Mas to na streche toho bungalovu ? Lebo ja ak by som chcel FVE panely, tak len na sikmu strechu domu ... a co som zatial cital, tak objekty s FVE hasici nehasia, len kontroluju miesto poziaru. Svagor FVE ma, je spokojny, akurat ze to vsetko ma na samostatnej stojacej garazi.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod mp1 » Sob 24. Aug 2019 18:03:08

@MartinH-
batéria JE (zväčša) prmárny zdroj energie, systém býva nastavený na spotrebu z FVE/batérie a v prípade potreby sa "pricucáva" prúd z distribučnej sústavy.
2- šikmá strecha je vhodnejšia k inštaláci - plochá (pochôzna) má viacero nevýhod - sklon panelov (30°) je efektívny v lete, keď je "slnka dostatok, ba konštrukciu tre"zaťažiť proti vetru", konštrukcia musí byť "vyššia", aby mal kam skĺznuť sneh, ...
2- jedna zo základných poučiek - elektroauto sa nabíja vždy, keď "parkuje"; do dneška vyrobené BEV sa dajú nabiť z kuchynskej zásuvky /zástrčkou nabiť na denný dojazd (ca 100-200km) počas nočného prúdu. pri FVE sa dá priamo zo slnka dobiť ešte popoludní/podvečer, prúd cca 16A ...
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod edo1 » Sob 24. Aug 2019 20:18:20

MartinH- ako UPS funguje super. Reálne si ale treba uvedomiť, že fotovoltický systém je bud jednofázový, alebo až 3 fázový. Ja mám 1fázový, čiže všetko, čo mám napojené na túto fázu mám zálohované. Pokial je nabitá baterka, tak si dom ťahá len z baterky a viem si predstaviť vydržať určité obdobie vphohode. Istotne viem, že mi to ale nepotiahne kúrenie. Súhlasím že by bolo ideálne mať 2 elektromobily, keďže sa najviacej nabijú cez den, ked je clovek v práci, ale eurá nepustia.

k+k:
Tvoju otázku som pre seba zatial úplne uspokojivo nevyriešil. Tento systém má výhodu, že sa panely pomocou výkonového optimizéra odpájajú hned pod panelom, kde sa optimizér nachádza, čiže pri poruche systému optimizér preruší okruh a z celej fotovoltiky ide vo 1V na panel.
toto odpojenie panelov je jediným argumentom hasičov, tým pádom by to malo byť uspkojivé. Mám aj požiarny hlásič napojený na sieť, chcem dať ešte ďalšie domontovať. Ev práškový hasiaci prístroj
edo1
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 13. Apr 2010 12:30:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod MartinH » Ned 25. Aug 2019 18:48:41

edo1 píše:MartinH- ako UPS funguje super. Reálne si ale treba uvedomiť, že fotovoltický systém je bud jednofázový, alebo až 3 fázový. Ja mám 1fázový, čiže všetko, čo mám napojené na túto fázu mám zálohované. Pokial je nabitá baterka, tak si dom ťahá len z baterky a viem si predstaviť vydržať určité obdobie vphohode. Istotne viem, že mi to ale nepotiahne kúrenie. Súhlasím že by bolo ideálne mať 2 elektromobily, keďže sa najviacej nabijú cez den, ked je clovek v práci, ale eurá nepustia.


Dakujem za odpoved. :drink

Mohol by si byt trochu konkretnejsi do akej velkej zataze sa da ist s baterkou podobneho typu pri vypadku elektriky? Chladnicka, mraznicka, PC, osvetlenie (predpokladam hlavne LED) su asi v pohode, ale da sa zohriat jedlo (mikrovlnka) alebo dokonca uvarit caj (rychlovarna konvica)?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod edo1 » Ned 25. Aug 2019 20:10:28

Technické dáta:
LG Chem RESU 10H - High Voltage 400V lithium-ion 9.8 kWh storage battery system

Optimized Solution for Energy Saving & High-quality Power

Energy Storage System(ESS) stores electric energy and utilize them for later consumption. It is purposed to improve energy efficiency, by enhancing the quality of renewable energy that results stabilization of power supply system. LG Chem provides most optimal energy solution for the users using our state-of-the-art energy storage system with a long lifespan and a top-notch quality.

Powerful Performance

The new RESU series features industry-leading continuous power and DC round-trip efficiency(95%). LG Chem’s L&S (Lamination & Stacking) technology provides durability ensuring 80% of capacity retention after 10 years.

Compact Size & Easy Installation

The compact and lightweight nature of the RESU is world-class. It is designed to allow easy wall-mounted or floor-standing installation for both indoor and outdoor applications. The inverter connections have also been simplified, reducing installation time and costs.

Proven Safety

LG Chem places the highest priority on safety and utilizes the same technology for its ESS products that has a proven safety record in its automotive battery. All products are fully certified in relevant global standards.

9.8 kWh gross capacity (usable energy 9.3 kWh)
Released for SolarEdge StorEdge, SMA Sunny Boy Storage and Fronius Symo Hybrid solar inverters
Light weight and integrated handles for transport
10 years LG Chem manufacturing guarantee
Easy and fast installation
LG RESU Storage units are rated to 6000 cycles
ESS for household use

Self-sufficient power generation/consumption for solar PV installed households

Night time use of stored solar energy
Reducing electricity bill
Compatible Inverter Brands:

SMA Sunny Boy Storage
SolarEdge - StorEdge
Fronius Symo Hybrid
Technical details:

Total power: 9.8 kWh
Usable energy: 9.3 kWh
Voltage range DC (V): 350 - 450 I 430 V - 550 V
[b]Nominal capacity: 63 Ah
Max. Power (kW): 5.0
Peak power (kW) (for 10 seconds): 7.0
[/b]
Dimensions (L x H x D, mm): 744 x 907 x 206
Weight (kg): 97 / 99.8
Housing protection: IP55
Communication: RS485 and CAN 2.0 B
Certificate Cell: UL1642
Certificate Product: TUV (IEC 62619) / UL1973 / CE

Reálne rúra, mikrovlnka bez problémov, napr beží rekuperácia 500w + filtrácia bazéna 500W, + žena zapne vysavač 2200W- odber 3200W len z baterky.
Odskúšané. E
edo1
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 13. Apr 2010 12:30:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod mp1 » Pon 26. Aug 2019 14:36:52

Nominal capacity: 63 Ah
pre info - BMW i3 prvej generácie na takúto batériu (60Ah) prejde min. 120 km reálnych.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod MartinH » Pon 26. Aug 2019 20:04:03

mp1 píše:Nominal capacity: 63 Ah
pre info - BMW i3 prvej generácie na takúto batériu (60Ah) prejde min. 120 km reálnych.


kWh je ovela lepsia jednotka, lebo Ah su porovnatelne len pri rovnakom napati. Aj startovaci oloveny akumulator do bezneho auta moze mat 60Ah (ale len 12V).
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod mp1 » Uto 27. Aug 2019 16:29:31

použil som preto, že vo výčte hodnôt aj v technickom tak je a je to porovnanie v rovnakých hodnotách. nie som si istý, ale to auto má niečo cez 20kWh,
12V batérie ostali pri ampérhodinách, trakčné z dôvodu udávania spotreby (na displeji) zasa v kWh.
a-
https://www.teslamagazin.sk/solarna-str ... ezervacia/
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod Mito86 » Uto 07. Jan 2020 13:51:02

edo1 píše:To Ludo.
Každý má nejakú predstavu a ja ked som koncipoval dom, chcel som vytvoriť pasív. Prišiel som na to, že to nedosiahnem- mám dostupnú len elektriku, kvoli financiám a rozloženiu som išiel do bungalovu a tam som vedel, že kvoli faktoru tvaru som mimo. Vedel som, že chcem rekuperáciu a tomu som podmienoval systém vykurovania a ventilácie. Po kalkuláciách všetkch variánt som zvolil aktívnu rekuperáciu a odporové elektrické dróty- táto varianta mi ušetrila 7000e oproti Tč alebo akumulačnej nádobe a vodnej podlahovke. Čo som zavrhol bola technická miestnosť, čím som ušetril min 10m2 podlahovej plochy, ktorú som preorientoval na úžitkovú plochu/tým som ušetrim 10x1000e/m2 čiže celkovo 10000e/. Mojim uvažovaním som ušetril 17000 e, ale vedel som , že ďalšie zefektívnenie a zníženie spotreby bude možné len cestou fotovoltiky/tep. čerpadlo už nepoužijem, aj ked je lacnejšie. Čiže moje rozhodnutie riešiť fotovoltiku je dlhodobé. Chcel som bez baterky, ale to mi zrušilo SSE, kedže to zakazuje dodávať do systému. Preto som hladal informácie o hybride s baterkou, ale tých je ako šafránu, hlavne s použitím týchto rel. najmodern. bateriek. Olovená baterka je niekde inde. A istotne do budúcna k koncepcii chcem pridať elektromobil. Keď som si zrátal moju dennú cestu do práce a domov, denne miniem 6kW v elektromobile, čo mi dobije fotovoltika. Vtedy sa už efektivita systému dostáva do inej polohy, lebo budem mať relatívne nulové náklady na prevádzku auta. To všetko je len teória a ako som sa nevedel dopátrať valídnych informácií ohladom fotovoltiky, tak je to aj v tomto prípade. Budem to len musieť vyskúšať.
preto ako som uviedol na začiatku môjho príspevku, nechcem aby sa tu rozbehla ropná verzus zelená loby. Chcem len ponúknuť reálne dáta, ak one má niekto záujem, bez mudrovania akú volovinu som urobil, že som si to kúpil. Som človek, ktorý bude radšej jazdiť na Kia carens ako na BMW, lebo podla mna sú to len plechy, čo ťa prevezú z bodu A do bodu B a vyhodiť za bavorák 60000e je pre mňa úplný nezmysel /aj ked by som mohol/.
Ak máš záujem dáta dodám, môžeš kalkulovať, či to má návratnosť alebo nie respektívne akú.
S pozdravom E


K tomuto pár faktických poznámok.

1) Ja mám pasív (A0) a mám bungalov. (ale mám plyn + solár na vodu)

2) Tie tepelné čerpadlá vzduch/voda sú už dosť lacné dnes. Ja som si rok dozadu robil prieskum a najlacnejšie boli okolo 2000 eur. Minimálne, klimatizácia je telepné čerpadlo tiež (vraj má účinok 1 k 5).

3) batériu máš kde ak nemáš technickú miestnosť?

4) nerobil som si hlboký prieskum, ale z toho čo viem (alebo si myslím, že viem), tak olovená batéria je fajn. Je 100% a ľahko recyklovateľná, neobsahuje toxické veci a má dobrý pomer cena/výkon.
Mito86
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Str 10. Okt 2012 11:01:13
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod mp1 » Uto 07. Jan 2020 14:18:42

tak akosi mám dilemu:
ak je dom "pasívny", načo plyn, "všetcipíšu" že úplne púostačuje rekuperácia a sem tam "priamotop/(infrapanely"
detto tepelné čerpadlá.
doba sa posunula a teplá voda sa najjednoduchšie získa z foto...
olovený aku je síce recyklovateľný, lenže z princípiu je určený k iným vyžitiam. v prípade ako stacionárny má krátku životnosť.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod Mito86 » Uto 07. Jan 2020 14:35:52

mp1 píše:tak akosi mám dilemu:
ak je dom "pasívny", načo plyn, "všetcipíšu" že úplne púostačuje rekuperácia a sem tam "priamotop/(infrapanely"
detto tepelné čerpadlá.
doba sa posunula a teplá voda sa najjednoduchšie získa z foto...
olovený aku je síce recyklovateľný, lenže z princípiu je určený k iným vyžitiam. v prípade ako stacionárny má krátku životnosť.


S manželkou sme určite chceli podlahovku. Plyn my vyšiel najlepšie, prípojku som mal na pozemku. Neviem, koľko budem platiť, bývam len od jesene.

A0 my vyšlo v tabuľkách. Tým som chcel iba napísať, že sa to dá aj s bungalovom.

"doba sa posunula a teplá voda sa najjednoduchšie získa z foto..." - tomuto nerozumiem. Z čoho tú teplú vodu v zime získať?
Mito86
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Str 10. Okt 2012 11:01:13
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod mp1 » Str 08. Jan 2020 16:33:44

panely už nemajú vysokú cenu, takže elektro-bojler napájaný z nich - je to jednoduchšie ako strážiť teplotu média v kolektoroch.

a dovysvetlím - doposiaľ som tu čítal, že už "skoropasívny" dom nepotrebuje jedenásť mesiacov kúriť, postačujú zisky. teda bez radiátorov, podlahovky, krbu, ... a na vykratie naozaj hlbokých mrazov postačí pár elektrických odporových telies.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia