Čistenie vodnej podlahovky

Čistenie vodnej podlahovky

Poslaťod k+k » Pia 18. Jan 2019 9:11:32

Ahojte,
kedze v poslednej dobe riesim po 5 rokoch opatovne vodnu podlahovku, chcem sa spytat, ci nieco riesite v suvislosti s Vasou vodnou podlahovkou ? FB ma totiz spamuje s ponukou jednej nemenovanej firmy (zacal skor ako som zacal nieco riesit - odkial to vedel dopredu :)), ktora ponuka cistenie podlahovky a tvrdia, ze kazde dva roky je velmi vhodny interval na nieco taketo. Pravdupovediac, moja podlahovka ma uz cca 10 rokov, za ten cas som nic necistil a tento rok som mal chvilami pocit, ze by to mozno nebolo zle preplachnut (zatial to vyzera, ze prekonfugurovanim som to poriesil, neviem ci je to tym, ze poriadne nemrzne a kotol ma problem s kurenim okolo 0 C).
Moja konfiguracia je:
  • plynovy kotol 3-16kW
  • ALPEX rury + PPR medzi kotlom a rozdelovacmi ( :kill )
  • iba cista voda bez inhibitorov
  • bez magnetickeho filtra
Dik.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat




Re: Čistenie vodnej podlahovky

Poslaťod _luky_ » Pia 18. Jan 2019 11:06:43

Pokud jsi za celou dobu nedopouštěl nějaké větší množství vody, kde by se asi tak měly vzít nějaké nečistoty? Topení se proplachuje po montáži a pak už tam nikdy víc nečistot nebude. Ale jestli tam máš PPR, tak se ti do systému dostává kyslík a mohou se dít věci. I když, rodiče mají v 300 let starém domě kombinaci železo, PPR, plastová podlahovka (ne alpex, ale nějaké růžová hadička). Dělali jsme to před 20ti lety a je to tam dodnes...
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Čistenie vodnej podlahovky

Poslaťod k+k » Pia 18. Jan 2019 16:44:52

Vodu obcas dopustam, objem podla manometra, takze neviem kolko l dopustim. Na rozdelovaci vidno, ze uplne ciste to nebude, vid foto. Ten uplne vpravo som cistil, ostatne nie.
Prílohy
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Čistenie vodnej podlahovky

Poslaťod joko » Pia 18. Jan 2019 21:10:17

k+k píše:Vodu obcas dopustam, objem podla manometra, takze neviem kolko l dopustim. Na rozdelovaci vidno, ze uplne ciste to nebude, vid foto. Ten uplne vpravo som cistil, ostatne nie.

U Teba to prepláchnutie možno by som odporúčal vzhľadom ku PPR, no pri Al-Pex systémoch nevidím dôvod. Veď tiež mám taký názor ako Luky, že ak tam nedáš novú vodu, tak nemá čo tam vyzrážať. To však neplatí pre PPR, lebo nemá kyslíkovú bariéru, a mení sa zloženie vody. Nepotrebuješ na to firmu, ale jednou hadicou pustíš vodu do "rozdelocača", a druhou hadicou to vypúšťáš zo "zberača" a za 10 monút máš vymenenú vodu. U teba na jednom podlaží napúšťať, a na druhom vypúšťať, a takto vymeníš celý systém.
Keď som sa na to pred desiatimi rokami pýtal - keď začali tieto materiály používať, a okrem PPR tu takmer nič nebolo, tak na otážku, !čo sa stane s vodou v systéme, ak potrubie nemá kyslíkovú bsariéru" tak som dostal odpoveď, že ˇvznikne z toho sopel" .Dob rý kúrenáry vtedy tvrdili, že pridali do starého ocelového systému dva nové radiátory, prepojili to PPR, a zničili kotol.
Vlastné skúsenosti som dnes písal do paralelnej témy k inhybítorom.
Stále hovorme o tom, že keď Emkac pred desiatimi rokami založil tento forum, tak ešte aj ja som robil kúrenie z PPR. Dnes už viem že to nebolo správne, no vtedy cenové rozdiely boli 5 : 1, dnes už je to skoro 1 : 1, lebo ušetrená práca je podstatne lacnejšia ako rozdiel v cene materiálu, spolahlivosť v tesnosti je na strane Al-pex. Nie je čo riešiť, a PPR už ani na vodovod nie.. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Čistenie vodnej podlahovky

Poslaťod k+k » Uto 22. Jan 2019 9:21:01

joko,
  • napustat dole a vypustat hore ?
  • po jednotlivych vetvach ci vsetko naraz ?
osobne sa mi nepaci pridavat do vody nic, cize max by som to preplachol, aj ked podla filtra pred kotlom by to nemusel byt az taky problem, tie oranzove prietokomery ma az tak netrapia, vycistit to islo celkom v pohode. Zvazujem este namontovat ten magneticky filter pred kotol.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Čistenie vodnej podlahovky

Poslaťod joko » Str 23. Jan 2019 0:02:32

k+k píše:joko,
  • napustat dole a vypustat hore ?
  • po jednotlivych vetvach ci vsetko naraz ?
osobne sa mi nepaci pridavat do vody nic, cize max by som to preplachol, aj ked podla filtra pred kotlom by to nemusel byt az taky problem, tie oranzove prietokomery ma az tak netrapia, vycistit to islo celkom v pohode. Zvazujem este namontovat ten magneticky filter pred kotol.


Podľa obrázku Ty máš zberač hore, tam to vypúšťaš, a dole, kde máš prietokomery tam napúšťáš. Je to lepšie - účinnejčie po jednotlivých okruhoch, ale aj spolu je to účinné, len to trvá dlhšie a potrebuješ viac vody, lebo menším odporom bude viac preplachovať, a dlhšie okruhy sa prepláchnú pomalšie.
Totalfilter je už dnes predpísané ku kondenzačným kotlom, dali na trh už aj horšiu - lacnejšiu náhradu, aby obišli - uspokojili záruky, ale kyslíkovú bariéru Ti nenahradí. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Čistenie vodnej podlahovky

Poslaťod k+k » Str 23. Jan 2019 15:06:30

Pockaj, trosku si ma zmiatol :) To hore a dole si myslel v ramci rozdelovaca alebo v ramci domu (horne a spodne podlazie) ? Mam dva rozdelovace ... Totalfilter, myslis toto:
A ta PPR sa da nejako eliminovat, napriklad tym TF alebo je to v .... (inak, kotol je stale v pohode aj po 10 rokoch prevadzky, teda aspon podla servisaka)
Prílohy
totalfilter.jpg
totalfilter.jpg (8.63 KiB) Zobrazené 2897 krát
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Čistenie vodnej podlahovky

Poslaťod joko » Štv 24. Jan 2019 13:59:17

Hore - dole mám na mysli rozdelovač na Foto.
Ale môžeš to napr na hornom poschodí do rozdelovača napúšťať, a na prízemízo zberača vypustiť, a tak prepláchneš komplet systém.
Totalfilter na foto je to najkvalitnejšie na trhu. Vnútri je magnet čo zachytáva kovovú "špinu" a v nádobe sa usadzuje mechanický kal. Odpúšťa sa za prevádzky zo podu. Filter však neovplyvní vlastnosti potrubia, iba cedí mechanické častisa v mediu. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Čistenie vodnej podlahovky

Poslaťod janter » Uto 29. Jan 2019 15:18:29

Pridavam moju skusenost:
TF1 funguje fakt dobre na zachytavanie tej ciernej "spiny" a malych ciastociek (asi kovoveho povodu, neviem).
V mojom pripade:
Podlahovka plasthlinik s kyslikovou barierou, nikde v systeme ziadne PPR. Po cca 4och rokoch sa v kotli upchal T-kus, cez ktory je pripojena expanzka. Pricinou boli prave tie cierne usadeniny/zrazeniny. Preco v takomto system vobec vznikaju nevedel vysvetlit nikto, ani servisak na kotol. Ale teda na riesenie nasledkov (nie priciny) som domontoval TF1. Cistim cca kazde 2 tyzdne a vzdy odtial vyjde smradlava cierna voda s malym ciernymi ciastockami. Pravda, pri prvom cisteni dost vela, teraz uz menej.
janter
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Pon 04. Máj 2015 16:54:56
Bydlisko: Malinovo
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Čistenie vodnej podlahovky

Poslaťod joko » Uto 29. Jan 2019 18:19:14

janter píše:Pridavam moju skusenost:
TF1 funguje fakt dobre na zachytavanie tej ciernej "spiny" a malych ciastociek (asi kovoveho povodu, neviem).
V mojom pripade:
Podlahovka plasthlinik s kyslikovou barierou, nikde v systeme ziadne PPR. Po cca 4och rokoch sa v kotli upchal T-kus, cez ktory je pripojena expanzka. Pricinou boli prave tie cierne usadeniny/zrazeniny. Preco v takomto system vobec vznikaju nevedel vysvetlit nikto, ani servisak na kotol. Ale teda na riesenie nasledkov (nie priciny) som domontoval TF1. Cistim cca kazde 2 tyzdne a vzdy odtial vyjde smradlava cierna voda s malym ciernymi ciastockami. Pravda, pri prvom cisteni dost vela, teraz uz menej.

To mysíš vážne, že čistíš filter každe dva týždne? To že TF funguje spolahlivo je pravda, ale odkiaľ ten kal sa tam dostane? Ako máš riešený ohrev TUV? nemôže "ocelový kal" sa uvolňovať z výmenníka? Je mi to záhada. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Čistenie vodnej podlahovky

Poslaťod janter » Štv 31. Jan 2019 14:10:12

joko píše:
janter píše:Pridavam moju skusenost:
TF1 funguje fakt dobre na zachytavanie tej ciernej "spiny" a malych ciastociek (asi kovoveho povodu, neviem).
V mojom pripade:
Podlahovka plasthlinik s kyslikovou barierou, nikde v systeme ziadne PPR. Po cca 4och rokoch sa v kotli upchal T-kus, cez ktory je pripojena expanzka. Pricinou boli prave tie cierne usadeniny/zrazeniny. Preco v takomto system vobec vznikaju nevedel vysvetlit nikto, ani servisak na kotol. Ale teda na riesenie nasledkov (nie priciny) som domontoval TF1. Cistim cca kazde 2 tyzdne a vzdy odtial vyjde smradlava cierna voda s malym ciernymi ciastockami. Pravda, pri prvom cisteni dost vela, teraz uz menej.

To mysíš vážne, že čistíš filter každe dva týždne? To že TF funguje spolahlivo je pravda, ale odkiaľ ten kal sa tam dostane? Ako máš riešený ohrev TUV? nemôže "ocelový kal" sa uvolňovať z výmenníka? Je mi to záhada. :drink


To je ta zahada, odkial sa to tam dostane. Ohrev TUV je klasika - samostatny zasobnik/bojler pod kotlom, prepojene tymi vlnovkovymi trubkami. Ktory "vymennik" mas na mysli?
janter
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Pon 04. Máj 2015 16:54:56
Bydlisko: Malinovo
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Čistenie vodnej podlahovky

Poslaťod joko » Štv 31. Jan 2019 23:14:34

Presne ten "výmenník" ktorý opisuješ. Tam je kus ocelovej rúry - špirály - hada - výhrevného telesa, ktorou prechádza voda zo systému kúrenia, a odovzdáva teplo - energiu do systému TUV.

"Bojler" je pre mňa zásobník vody, kde je ohrev vody prostredníctvom elektrickej špirály, " obojživelník" je zásobník s ohrevom el. špirály a "teplovodnej špirály". Energia z kotla alebo zo soláru ide do "výmenníka - akumulačnej nádoby" pri väščích rozmeroch, je to zásobník vody s ohrevom teplovodných výhrevných telies z rôznych zdrojov, kde dochádza ku vzájomnému odovzdávaniu tepelnej energie. Zdrojom môže byť solár, kotol na pevné palivo, plynový - elektrický kotol, prípadne el. špirála na fotovoltaiku a odberatelom hlavne TUV, ale aj podlahovka, radiátory ....ohrev teplovodných hadíc vo fóliovníku. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia