Obojstranné zateplenie

Obojstranné zateplenie

Poslaťod epdv18 » Ned 23. Dec 2018 8:57:44

Ahojte,

hľadal som tu témy, ktoré by riešili danú problematiku, avšak žiadnu som nenašiel. Rozhodol som sa pre stavbu 2. poschodového domu formou EPS tvárnic, kedy z exteriérovej strany bude EPS NEO hrúbky 255 mm, nosná stena bude tvorená žb hrúbky 140 mm a vnútorné zateplenie bude hrúbky 45 mm opäť EPS NEO. Z exteriérovej strany bude finálny povrch silikón-silikátová omietka a z interiérovej stavebné lepidlo vystužené tkanivom a stierka. Dom bude na žb doske hrúbky 330 mm, stropy budú tvorené žb doskou a priečky budú pravdepodobne z plynosilikátu. Zaujíma ma ako bude fungovať akumulácia obvodového muriva.
Ak má niekto skúsenosti s obojstranným zateplením rád privítam všetky klady a zápory. V prílohe prikladám fotografie použitého materiálu.
Vďaka
Prílohy
epdv18
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 16. Jan 2018 17:29:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Obojstranné zateplenie

Poslaťod MartinH » Ned 23. Dec 2018 9:19:55

epdv18 píše:Ahojte,

hľadal som tu témy, ktoré by riešili danú problematiku, avšak žiadnu som nenašiel. Rozhodol som sa pre stavbu 2. poschodového domu formou EPS tvárnic, kedy z exteriérovej strany bude EPS NEO hrúbky 255 mm, nosná stena bude tvorená žb hrúbky 140 mm a vnútorné zateplenie bude hrúbky 45 mm opäť EPS NEO. Z exteriérovej strany bude finálny povrch silikón-silikátová omietka a z interiérovej stavebné lepidlo vystužené tkanivom a stierka. Dom bude na žb doske hrúbky 330 mm, stropy budú tvorené žb doskou a priečky budú pravdepodobne z plynosilikátu. Zaujíma ma ako bude fungovať akumulácia obvodového muriva.
Ak má niekto skúsenosti s obojstranným zateplením rád privítam všetky klady a zápory. V prílohe prikladám fotografie použitého materiálu.
Vďaka


Bola tu tema na vnutorne zateplenie:
vnutorne-zateplenie-t6709.html
Nieco z toho, co sa popisalp - a bolo toho dost - sa ciastocne tyka aj obojstranneho zateplenia.

Ale ked pisete, ze ste sa uz rozhodli, co vas presvedcilo?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Obojstranné zateplenie

Poslaťod epdv18 » Ned 23. Dec 2018 10:29:54

Uvažoval som aj nad ďaľšími variantami (stenové debnenie + vonkajšie zateplenie, prípadne použitie DT a následne vonkajšie zateplenie), ale keďže staviame svojpomocne aj napriek vyšším nákladom, ktoré sú spojené s týmito tvárnicami je pre mňa úspora času a práce prednejšia. Iný materiál ako ŽB pre obvodové steny nechcem voliť.
epdv18
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 16. Jan 2018 17:29:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Obojstranné zateplenie

Poslaťod mp1 » Ned 23. Dec 2018 15:15:05

a čo ti hovorí akumulačná hmota?
takto sa dosiahne efekt "víkendovej chaty", kde bude teplý vzduch a studené steny.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Obojstranné zateplenie

Poslaťod epdv18 » Ned 23. Dec 2018 15:59:23

Skús to lepšie popísať. Akumulačná hmota bude pod 45 mm EPS, ktoré určite nebude studené.
epdv18
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 16. Jan 2018 17:29:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Obojstranné zateplenie

Poslaťod joko » Pon 24. Dec 2018 17:39:36

Ešte chodím na jeden dom, je postavené nedaleko čiary SR, investor je zo SR. Taktiež dvojpodlažná "drahá" vila, kde obvodové múry sú ako popisuješ. Netuším presne aký materiál máš na mysli pod pojmom EPS NEO, on to má zo šedého polystirénu, originál ocelové spony, vyliatý beton do medzery. Totožne ako popisuješ. Základy predpokladám, že tiež na platni, lebo hydrouzoláciu mal pod dekou, použil teplovodnú podlahovku, väzníkový krov - málostupňový.
V súčastnosti už má hotovú fasádu, vnútorné omietky, aktuálne už obkladá interiér.
Ak veľmi chceš, po jeho súhlase ti môžem posunúť kontakt na neho. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Obojstranné zateplenie

Poslaťod epdv18 » Uto 25. Dec 2018 22:00:38

Ano mal som na mysli grafitový polystyrén. Z môjho pohľadu je štandardná stavba pasívneho domu, žiaden high tech :), no až na ten drahý materiál :)
Ak sa nenahnevá kontakt by sa hodil, nová stavba, nové vedomosti, skúsenosti :)
epdv18
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 16. Jan 2018 17:29:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Obojstranné zateplenie

Poslaťod joko » Str 26. Dec 2018 18:28:08

Požiadal som ho o súhlas, ak dá, tak kontakt budeš mať v SS. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Obojstranné zateplenie

Poslaťod Ludo » Štv 27. Dec 2018 15:40:20

svojpomocne?
uspora casu a uspora prace?
pri svojpomocnej stavbe tymto sposobom urcite neusetris aní cas a ani peniaze
to som si isty.....
ine je, ze pises, ze ine ako betom na obvod. murivo nechces volit
tu by som sa zastavil:
preco ?
pasiv sa da postavit relative z hocicoho....
ja osobne by som volil lacnejsi material na murivo a usetrene peniaze by som skor investoval do technologii v dome, nez do muriva
(a prachy sa ti zidu este na zahradu,chodniky, altanok, gril, bazen, saunu, virivku, osvetlenie toho vsetkeho, atd...)
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Obojstranné zateplenie

Poslaťod ... » Štv 27. Dec 2018 16:22:19

nejak nevidim vyhody tohto riesenia, ale pokial si pren rozhodnuty, skus sa uz len zamysliet nad tym ako budes uchytavat veci v interieri na stenu... ak chces beton, tak ruzmne riesenia su v podstate dve - debnenie alebo DT; a DT v podhode zvladnes aj svojpomocou....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Obojstranné zateplenie

Poslaťod epdv18 » Pia 28. Dec 2018 9:50:28

Ludo

Pre betón som sa rozhodol z 2 dôvodov: akumulácia, zvuková izolácia. Momentálne bývam v pasíve, kde obvodové murivo je kombinácia 250 mm porobetón + 300 mm sivý polystyrén. Nevýhoda je v rýchlom vychladnutí stien a v kombinácii s predsadenou montážou okien s veľmi slabou zvukovou izoláciou. Ak porovnám napr. žb v DT rozdiel v cene napr. so spomínaným 250 mm porobetónom bude max 1000 EURO na celý dom.

EPS tvárnice dokážu výrazne skrátiť čas výstavby, v jednom kroku riešim nosný múr a zateplenie, negatíva sú však v strate akumulácie a v dvojnásobnej cene pri kombinácii DT+EPS.

Zatiaľ sa prikláňam k variante zaliate DT20+EPS, alebo žb monolit formou stenového debnenia.
epdv18
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 16. Jan 2018 17:29:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Obojstranné zateplenie

Poslaťod Ludo » Pia 28. Dec 2018 14:02:57

porobeton vs dt = max.1000 e na cely dom? urcite?
porovnavas s cenou porobetonu len cenu samotneho dt-cka?
alebo cenu dt spolu s cenou zeleza spolu s cenou betonu-a ze to zelezo treba na stavbe aj narezat (flexa, kotuce, ludia) a beton na stavbe do dt-ciek nejako naliat (betonpumpou?-alebo rucne miesat beton v miesacke podla potreby?)
nie, nie-urcite tam nebude rozdiel 1000e, ten rozdiel bude o doooost vacsi (cca 70e na hodinu ta pride len samotna betompumpa-bez betonu a bez prepravy)
ale kaslat na to

akumulacia
pre mna osobne-ak by bol ozaj prvotny ciel " akumulacia"
tak by som rozmyslal inak (zvlast ak by som tak trocha chcel vniest do stavby aj nejaku jedinecnost)

nosnu konstrukciu domu by som postavil z "hocicoho" lacneho s poriadnym vonkajsim zateplenim
a do interieru by som pouzil kamen alebo zelezo - jednak ako dizajnovy prvok, ako dekorativnu upravu stien miesto omietok a zaroven ako superakumulant :idea:

a ze kamene mozu byt rozne, to je jasne
zula, kremen,mramor, onyx, atd...
http://sk.chinamarbleslabs.com/onyx/nat ... g-and.html
https://www.stonetec.sk/onyx

a co tak zelezo, ako napr.
nerez, med, bronz,platina. zlato, titan...
http://sk.artinox-hongsun.net/construct ... hotel.html
Naposledy upravil Ludo dňa Pia 28. Dec 2018 14:27:07, celkovo upravené 3
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Obojstranné zateplenie

Poslaťod ... » Pia 28. Dec 2018 14:11:54

epdv18 píše:Pre betón som sa rozhodol z 2 dôvodov: akumulácia, zvuková izolácia.
...
Nevýhoda je v rýchlom vychladnutí stien

tepelne zaizolovana stena nebude akumulovat ani nahodou, takze stratene polystyrenove debnenie pokial chces beton kvoli akumulacii je cista negacia toho co chces...

epdv18 píše:Momentálne bývam v pasíve, kde obvodové murivo je kombinácia 250 mm porobetón + 300 mm sivý polystyrén. Nevýhoda je v rýchlom vychladnutí stien


pokial budes mat dobre spraveny pasivny dom tak stenu budes mat (na dotyk) ~rovnako teplu ako interier bez ohladu na to ci to bude z porobetonu alebo betonu
(horne kuty do exterieru v hornom podlazi (co je z hladiska ochladzovania u mna najkritickejsie miesto) nie su u mna ani v najvacsej zime studensie od interieru o viac nez 2.5 stupna, ziskane meranim)

porobeton ma akurat horsie akumulacne vlastnosti (ale opat to je o kombinacii materialov a tom ako to je spravene; - a toto je zaujimave skor pre pripad ak ti zlyha kurenie alebo kuris narazove velkym vykonom a potrebujes to niekde odlozit, ak ti kurenie riesi a reguluje automat je to za normalnych okolnosti dost jedno)
vypoctove (prakticky som neoveroval) mi napriklad doma vychadza ochladnutie nepouzivaneho domu o 1 stupen celzia za cca 1.5 mesiaca pri exterierovych teplotach -15 stupnov, a steny mam z porobetonov; akumulaciu mi zabezpecuju prevazne zelezobetonove dosky medzi podlaziami (su dohromady 4, aj strop na hornom podlazi ktory oddeluje obytnu cast od podkrovia je betonovy + podlaha pivnice nad tepelnou izlociaou) a cela pivnica
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Obojstranné zateplenie

Poslaťod epdv18 » Ned 30. Dec 2018 10:19:27

Ludo

Dal som si tú námahu a porovnal som to. V mojom prípade potrebujem 1100 ks tvárnic jedno či porobetónových alebo DT, dĺžka a výška je totožná, 500, resp 250 mm. Porobetónové tvárnice pri cene 2,69 E za ks budú stáť 2959 E, lepidlo a doprava v cene. DT20 pri cene 0,9 E za ks budú stáť 990 E, pre 1100 ks tvárnic potrebujem 17 m3 betónu triedy C20/25, čo pri cene 62 m3 predstavuje 1054 E. K vylievaniu použijem betónovú pumpu, celkovo ju budem potrebovať 6x, celkový čas 6 h, pri účtovaní 100 E za 1 h to predstavuje 600 E. Vertikálnu vúztuž mám predpísanú každých 250 mm priemeru 12 mm, horizontálnu v každom rade po 2 prúty priemeru 12 mm. Celková dĺžka betonárskej ocele bez započítania prekladov bude 2000 m, čo predstavuje 1445 E. Celková cena 4089 E, rozdiel cca 1130 EURO. Spotrebný materiál v podobe rezných kotúčov a pod nebude rátať, sú to malé položky rádovo do 50 EURO. Rovnako nezapočítavam prácu, keďže ju budem realizovať svojpomocne.

Kamene a nerez sú určite pekný doplnok interiéru, chýba mi tam cena, prípadne náročnosť takéhoto riešenia.

to: ...
Viem ako funguje pasívny dom, dokonca aj v spomínaných horných kútoch do exteriéru nie je rozdiel teploty vyšší ako 1,5 C v porovnaní s podlahou a stenami, písal som však o akumulácii, ktorá je v porovnaní s porobetónom niekoľkonásobne horšia.

Reálne to takto nefunguje, pri takýcto teplotách vám dom vychladne omnoho rýchlejšie. Aj napriek vynikajúcej tepelnej izolácii a skvelej vzduchotesnosti sú tam najslabšie články v podobe okien a dverí, kde vám teplo z domu bude unikať.
epdv18
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 16. Jan 2018 17:29:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Obojstranné zateplenie

Poslaťod Ludo » Ned 30. Dec 2018 14:39:21

rozhodol si sa-tak to sprav ako si sa rozhodol
oavam sa, ze nic ine pocut nechces
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat




Ďalší

Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron