Umiestnenie RD a garaze na pozemku so starym RD

Umiestnenie RD a garaze na pozemku so starym RD

Poslaťod pavol.t » Štv 02. Aug 2018 4:56:05

Ahojte vsetci „ostavbari“,

chcel by som poziadat o Vase nazory, rady ci pripomienky k nasledovnej situacii.

Pred rokom (08/2017) sme so snubenkou kupili jestvujuci a obyvatelny (starsi/stary-dovysvetlim dalej) RD s 21ar. zahradou (Mocenok, okr.Sala). Priblizne rozmery pozemku: 19,2 x 109,5m aj s predzahradkou – (obr. 1a+2a, celkova situacia).



Vsetky pripojky su zavedene na pozemku:
-elektrika: riesena asi v 2008, projekt by sa mozno nasiel,
-plyn,
-voda: pripojka riesena asi v 2005, mame projekt,
-kanalizacia: pripojka v 2005, projekt mame.

Nasiel som tu nazory na rekonstrukciu stareho RD alebo stavbu noveho RD – kedze zatial byvame v starom RD, nemozme ho zburat, ale radsej by som postavil novy RD a na "nieco" vyuzil stary RD.

Preco by som nechcel ist do rekonstrukcie stareho RD – pre nazornost obr. 4a+5 (detail 3D+vykres A3):



a) povodny RD bol postaveny v r.1928, novsia pristavba bola realizovana v r.1971, este predpokladam, ze predavajuca majitelka robila min. jeden zasah v podobe zvacsenia sucastnej kuchyne a dalsieho pristupu do domu (miestnost 10, obr. 5). Osobne sa mi nepaci, ze konstrukcne materialy stien nie su jednotne, pricom pri miestnostiach 19, 21, 22 predpokladam, ze nemaju zaklady (podlaha je udupana zem), zaroven miestnost 21 je dost znacne staticky narusena (nabijaninu ohrozuju podkany, velke praskliny na 2 stenach),
b) nevyhovujuca dispozicia miestnosti (docastne sa to este da zvladnut, dozivotne isto nie),
c) pocas takmer rocneho byvania v podnajme (08/2015-06/2016) v tomto RD sme zistili, nedostatocne vyuzitie solarnych ziskov v zimnom obdobi +tienenie existujucej terasy, kt. dost vyrazne brani aj pristupu svetla do domu (obr.3b+4a),
d) rovnako sme pocas byvania v podnajme zistili, ze kondenzacny kotol (Immergas) treba denne dotlakovat vodou na prespisany tlak, inak ak klesol pod 1bar, kotol sa hadzal do poruchy a casom nepomohlo ani resetovanie kotla – par dni sme v najvacsej zime boli bez kurenia, cena za oprav presiahla 600€ (preplatila majitelka),no casom ked sa navstevy servisaka stupnovali, moja trpezlivost prekrocila hranice a kotol som vymenil – ani pri novom kotly tento problem nie je dorieseny,
e)dalej sme zistili, ze k podlahovemu kureniu, kt. bolo v dome, neexistuje projekt a na co sa velmi hnevam je, ze podlahovka je vedena po celych miestnostiach od steny po stenu (pod skrinami,vstavanymi skrinami, sedackami, chladnickou, postelami, stolikmi, ap.) + cast vetiev v miestnostiach 13 a 17 z nejakeho dovodu nehreju (obr.5),
f)nedostatocne zateplena podlaha az "5cm-8cm", strop ani obvodove mury nie su zateplene, strecha nova-plechova, tiez nezateplena,
g)po vykurovacej sezone boli zistene plesne v 2 obyvanych izbach spolu asi na 4-5 roznych miestach-tento rok docasne poriesim asi nakupom odvlhcovacov+malym vykurovacim telesom (mala kachlova pec/krbove kachle),
h) rovnako pocas podnajmu (09/2015) sme si privolali statika na posudenie existujucich prasklin a trhlin, pricom vo vnutry 1 izby to mohlo byt zapricinene aj absenciou casti zakladov pod touto miestnostou – ziadane znizenie kupnej ceny,
i)na zaciatku polievacej sezony v zahradach (asi v maji) uz druhym rokom sa stava, ze zhruba 4-7dni namiesto pitnej vody tecie silno znecistena zlta voda – to by mali ale riesit vodari a zrejme sa tento problem vyskytne aj v novom RD, pokial by som neupravil vodu zo studne a nezaviedol aj nahradny zdroj pitnej vody do domu.

Kedze kvoli vyssie uvedenym skutocnostiam sa mi absolutne nechce ist do prerabky (stacia mi skusenosti z rodicovskeho domu z 2008), chceme si postavit dobre zatepleny bungalow min.NED lepsie PD vratane orientacie na svetove strany podla vlastnych predstav a individualneho projektu (4izby, zastavana plocha max.135-150m2, rovna strecha) + chcem postavit garazo-dielnu aj s ulozenim zahradnej techniky s naradim (predbezne uvazujem o rozlohe 10*10-11m). Preto by ma zaujimali Vase nazory:

I. vzhladom na vyuzite orietnacie na svetove strany (sever znazornuje zlta sipka) by ste boli za umiestnenie noveho RD za starym RD a nasledne dalej by bola umiestnena stavba garazo-dielne (obr. 6a – na obr.chyba sucastne prestresenie terasy kvoli vyuzitiu pasivnych ziskov najma v zime) ? Vyhody by som videl v kratsich vzdialenostiach napojenych inzinierskych sieti vratane uzitkovej vody zo studne, mozno menej sa nachodime do noveho RD ako v dalsom pripade. Mozne nevyhody: tesne napojenie na stary RD=bud by sa muselo nieco urobit so starym RD alebo projektant by musel dako vyriesit „tesne nalepenie“ na stary RD, dalej sused ma dost blizko (10m) za sebou postavene dve stavby s vysokymi strechami, co dnes na starom RD znamena, ze slnko sa v zime opiera medzi stavbami max. 1,5 a potom kvoli prvej stavbe od cesty az od 12.30 do max. 15.00 (tu zas zavadzia obrovsky 2podlazny dom druheho suseda cez ulicu) a neviem ako toto umiestnenie by malo dopad na novy RD, dalej by nevyhodou mohla byt aj dlhsia cesta do garaze a z toho dovodu aj dlhsia spevnena pristupova plocha – zase ale uvazujem, ze dalej do zahrady by mohol mat pristup asponj daky maly traktor,



II. mozno lepsie by bola dalsia alternativa (obr.7a), kde povodny stary dom je skrateny o miestnosti 16 s 17 (obr.5) a zaroven najskor by bola postavena garaz, kt. by mohla byt „nalepena “ na starom RD a za nou by bol postaveny novy RD. Vyhody by mohli byt: mozno lepsie vyuzitie slnecnych lucov na cele domu v zime (posunutie vzhladom na susedovu vysoku budovu), vstup na terasu kt. by bola napojena priamo na zahradu (za terasou su vysadene ovocne stromy po celej dlzke v sirke asi 2,5-3m), podla sirky terasy mozne vyuzitie zapadajucich slnecnych lucov, pri moznom planovani vyuzitia zemneho registra k rekuperacii (len 1 rura) pozdlz celej zahrady pri plote (min. 50m) vhodnejsie napojenie na technicku miestnost a lepsie moznosti riesenia odvodu kondenzatu v letnom obdobi, planoval by som asi aj predpripravu napojenia slnecnych kolektorov na ohrev TUV/EE a z tohto dovodu by mala byt mensia clonivost strechy stareho RD i novej garazo-dielne, mozno menej spevnenej plochy kvoli umiestneniu garazo-dielne ale vzhladom na pristup maleho traktora do zahrady by to asi nebola vyhoda. Mozne nevyhody: dlhsia vzdialenost do domu, rovnako i napojenie inzinierskych sieti, mozny jemny zapach od susedovej hydiny (tam kde su dve zasebou velke stavby, kde sa to konci vybehoom hydiny - sliepky), z druhej strany sused ma zas nieco ako dreveny sennik a hnojisko tesne pri plote (oramovany obdlznik –obr-7a),



III.napada ma i moznost, ze najprv by bol postaveny novy RD , kt. by bol napojeny na stary RD ako na obr.7a, potom po postaveni noveho RD by sa zo stareho RD spravila garazo-dielna,

IV.pre stavbu v pripade II. sa chcem spytat, ze pokial su sucastne mury existujucej stavby stareho RD takmer na hranici pozemku, ci mozem cast nevyhovujuceho muru zburaj a novy mur garaze postavit na totoznom mieste aj s pripadnymi zakladmi, prip. to plati aj pre pripad III.-novy RD? – schvali mi to musi/nemusi/moze mi toto riesenie schvalit obec? Alebo radsej ist na obec s tym, ze sa bude rekonstruovat ta cast domu, kde by mala byt nova garaz a ta cast muru, kt. je takmer na hranici susedovho pozemku, by bola akoze zrekonstruovana (asi budu musiet byt spravene aj zaklady) a ostatny zvysok murov postaveny nanovo?

V. v suvislosti uz so spominanym individualnym projektom by som sa chcel spytat na mozne odporucania dobrych a schopnych projektantov ohladne naprojektovania min.NED optimalne PD – najvhodnejsie z okolia NR, SA (nie je ale podmienkou). – pozn. ak by admin/moderatiri uznali, ze by to bola nevhodna reklama, mohli by byt poslane tieto info do SS?

VI. mam k dispozicii aj geometricky plan z r.2005, je potrebne dat urobit novy geometricky plan? Planujem robit novy plot, sucasny je uplne neyhovujuci a rozmyslal som ze aj kvoli plotu ci novym stavbam ci netreba robit nove zamaranie ?

VII.planujem dat urobit aj kompletny rozbor studnicnej vody, prip. ju aj upravit aby vyhovovala min. ako uzitkova vody mozno aj ako pitna voda – vid. problem „v bode i“. Zaroven by som sa chcel spytat, co si myslite o umiestneni studne a jej sachty vzhadom na umiestnenie a rozmery novych stavieb? Ponechat ci neponechat studnu, premiestnit ju? Priznam sa ale, ze neviem hlbku studne a neviem ci tam je len povrchova alebo az spodna voda.

VIII.mal by som este otazku ohladne napojenia na inzinierske siete: mozem novy RD a aj garazo-dielnu napojit na sucasne inzinierske siete, alebo musi by nova pripojka? Predpokladam, ze elektrika, kanalizacia a plyn by mohli byt napojene na existujucu pripojku, len neviem ako to je u vodarov – musi alebo moze byt nova pripojka?

So stavbou sme len na zaciatku, ale radi by sme do 06/2019 zacali stavat, nebudeme to ale silit a uvidime, ako sa to podari.

Vopred dakujem za rady a konstruktivne navrhy.
pavol.t
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Pia 26. Dec 2008 17:38:34
Bydlisko: Mocenok
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Umiestnenie RD a garaze na pozemku so starym RD

Poslaťod MartinH » Štv 02. Aug 2018 12:28:52

Navrhujem rozpisat na niekolko otazok. Je vidiet, kolko vela prace ste si dali s vysvetlenim situacie, ale nie kazdy rozumie vsetkemu. Napr. pripojky by mohli byt samostatna tema.

pavol.t píše:IV.pre stavbu v pripade II. sa chcem spytat, ze pokial su sucastne mury existujucej stavby stareho RD takmer na hranici pozemku, ci mozem cast nevyhovujuceho muru zburaj a novy mur garaze postavit na totoznom mieste aj s pripadnymi zakladmi, prip. to plati aj pre pripad III.-novy RD? – schvali mi to musi/nemusi/moze mi toto riesenie schvalit obec? Alebo radsej ist na obec s tym, ze sa bude rekonstruovat ta cast domu, kde by mala byt nova garaz a ta cast muru, kt. je takmer na hranici susedovho pozemku, by bola akoze zrekonstruovana (asi budu musiet byt spravene aj zaklady) a ostatny zvysok murov postaveny nanovo?


Podla mojich skusenosti jasna odpoved. Musi to byt "Rekonstrukcia s pristavbou", aby ste mohli vyuzit existujuci podorys. Pocas rekonstrukcie sa moze ukazat, ze z povodneho muru nevyhovuje nic a musi byt nahradeny uplne cely. Ak to nebude rekonstrukcia, platia pravidla pre odstupy. Na susedovu dobru volu sa NIKDY nespoliehajte, pokial to ide inak. Varovnych pribehov som pocul uz dost.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Umiestnenie RD a garaze na pozemku so starym RD

Poslaťod pavol.t » Štv 02. Aug 2018 20:47:00

MartinH: dakujem za reakciu.

Pravdou je, ze som premyslal, ci vsetky uvadzane otazky dat do jednej temy, alebo ich rozdelit na tematicke temy - aj ked sa to vsetko tyka "projektu a pripravy stavby". Isto by sa dali min. vyclenit body V - hladanie vhodnych projektantov a VIII. - inzinierske siete (poprosim admina o prehodenie do vhodnejsej rubriky).

Snazil som sa zrozumitelne podat informacie , aby boli jasne moje myslienkove pochody a kedze som to rano pisal, je mozne ze ku koncu mi mohla zozumitelnost trocha uniknut - predsa len je tu mnoho info a to moze i odradzat od precitania zadania a nasledne pripadnej reakcie na niektore dopytovane otazky.

Co sa tyka bodu IV. novych murov na hranici pozemku, budem postupovat podla rady, napadlo ma to, len nemam skusenosti ako ty s moznymi susedskymi dohodami. Mozno keby to bolo riesene pisomnou formou? Ale i tak pojdem cestou rekonstrukcie s pristavbou. Este som zabudol dodat, ze opacna suseda pracuje na obecnom urade a mozno by sa dalo i nieco nadstandartne vybavit, tak uvidime.

Dakujem zatial.

p.t.
pavol.t
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Pia 26. Dec 2008 17:38:34
Bydlisko: Mocenok
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron