Kondenz. kotol na podlahovku 270m2

Kondenz. kotol na podlahovku 270m2

Poslaťod woodergo » Štv 14. Jún 2018 17:53:19

Dobrý deň,
poprosím o radu, názor. Idem meniť kotol za kondenzačný na podlahovom kúrení RD: prízemie+poschdie spolu 270m2.
Existuje na trhu kondenzačný kotol, najlepšie s 50l zásobníkom na teplú vodu, ktorý by "utiahol" tých 270m2 bez prídavného čerpadla?
Jedno z navýkonejších čerpadiel má údajne tento KK: Junkers CerapurAcu-Smart ZWSB 30-4 CE.
Teraz mi "s odretými ušami" stáčí čerpadlo Wilo 25/6.
Alebo, je to bežná vec, že mi servisák vymení čerpadlo v kotli za väčšie?
Ďakujem pekne všetkým za odpoved.
woodergo
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Štv 14. Jún 2018 17:50:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Kondenz. kotol na podlahovku 270m2

Poslaťod MartinH » Pia 15. Jún 2018 20:25:14

"Utiahnut 270m2" je vagny pojem a o hydraulike to vela nehovori. Tuto otazku asi nebude vediet nikto zodpovedat. V kazdom pripade ide o cirkulaciu v uzavretom okruhu a prakticky kazde cerpadlo tu vodu nejako rozhybe ... cim sa vlastne dostavam k otazke:

woodergo píše:Teraz mi "s odretými ušami" stáčí čerpadlo Wilo 25/6.

Ako sa to prejavuje, ze s odretymi usami?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Kondenz. kotol na podlahovku 270m2

Poslaťod woodergo » Pia 15. Jún 2018 21:35:23

väčši okruhy sú studenšie. Ak sa pridá ešte jedno obehové čerpadlo, musí sa dať anuloid.
woodergo
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Štv 14. Jún 2018 17:50:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Kondenz. kotol na podlahovku 270m2

Poslaťod theb » Sob 16. Jún 2018 0:06:01

Vacsie okruhy je asi ten problem. Ono tie okruhy by mali byt +- rovnake, ak bola plocha vacsia mali byt okruhy navrhnute s cca rovnakou dlzkou.

Predpokladam, ze toto sa uz doriesit neda a tak:
Problem bude s vyladenim podlahovky a teda pridat na dlhych okruhoch prietok, na kratsich priskrtit. Ak cerpadlo "nestiha" bude zrejme potrebne zvysit vykurovaciu teplotu vstupneho media.
Je to komplexnejsi problem, na ktoreho riesenie mame pramalo informacii, to ti chcel aj Martin povedat.

Asi najvykonnejsie bezne obehove cerpadla su 180/80/25, kde 180(mm) je rozmer cerpadla. Tak si to skus omrknut s tymto parametrom, tam potom vies vymenit kus za kus.
25 by mal byt priemer potrubia a tych 80 je dopravna vyska v dm (8 m). Tvoje ma max. dopravnu vysku 6m. Mas teda este kam zdvihnut vykon cerpadla.

Su aj vacsie, ale tie ceny su tiez radovo vacsie, to si treba potom uz na nete mrknut.
To vsak uz kafrem Jokovi do fachu :oops:
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Kondenz. kotol na podlahovku 270m2

Poslaťod woodergo » Sob 16. Jún 2018 9:47:13

Okruhy na podlahovke nie je až taký problém, keďže mám takmer všade otvorený priestor. Problém je, že každý kondenz. kotol má podmienku zabudovať do systému anuloid pri pridaní daľšieho čerpadla. Tiež všetky KK majú odporúčenú plochu vykurovania tak do 160m2. A EŠTE, podlahovka je robená z polcolových čiernych vodovodnych hadíc, teda mal by tam byť výmenník. Čo kurenár, to iný názor. Preto sa pýtam, či niekto, už takéto niečo v praxi neriešil a ako mu to funguje.
woodergo
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Štv 14. Jún 2018 17:50:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Kondenz. kotol na podlahovku 270m2

Poslaťod harctom » Pon 18. Jún 2018 10:55:41

prečo každý kondenz. kotol má podmienku zabudovať do systému anuloid pri pridaní daľšieho čerpadla ? Ja chcem tiež pridať čerpadlo do rozdeľovača na poschodí
harctom
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Pia 20. Nov 2009 8:55:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Kondenz. kotol na podlahovku 270m2

Poslaťod joko » Uto 19. Jún 2018 22:42:57

Ja by som to rozmenil na drobné:
Priemere berieme do úvahy, že každá "dobrá" podlahovka by mala mať cca 6 - 6,5 bezných metrov potrubia na m2. Pri 270 m2 je by to malo byť niekde medzi 1600 - 1800 m, možno až 2000m. Je to individuálne.
Čerpadlo v kotly má pri klasickom systéme a klasických odporoch v pohode stíhať utiahnút dostatočný prietok na dlžke potrubia cca do 1000 m ale bežne funguje aj 1200m, /dve podlažia/ no môže mať pomalší nábeh, ledo prietok sa už znižuje. To znamená, že pri tvojej dlžke, takmer žiadné klasické obehové čerpadlo nedosiahne tepelnú pohodu, a ani vyvážený systém. To že kotol je kondenzačný to nie je príčinou, ale príčinou je slabšie čerpadlo, a nižšia teplota média. Nedosiahneš totiž tepelný spád napr. 35/25, ale bude mať 45/22, a to je pre kondenzačný kotol neefektívne. Výmena čerpadla - väčšina obehových čerpadiel dnes už má buď manuálne prepínateľné otáčky, alebo automat pridáva - uberá na rýchlosti - výkone, ale obávam sa, že takto dlhé rozvody žiadne klasické kotlové čerpadlo nestíha pretočiť v norme.
A pre tieto veličiny Ti jedno čerpadlo nemôže dostatočne vyhriať 270 m2, a riešenie je skútočne buď anuloid a dve čerpadlové skupiny pri kotli, kotol samozrejme na vyššiu teplotu, alebo pri existujúcom systéme dať čerpadlá na rozdelovače s trojcestným ventilom, a nemusíš kupovať a montovať extra rúry ku anuloidu od rozdelovačov.
Samozrejme za predpokladu, že pri 270 m2 máš aspoň dva rozdelovače zapojené paralelne cez T-kus. Ak ich máš extra napojené z TM, tak je lepší asi anuloid a čerpadlová skupina v TM, a nemusíš riešiť rozšírenie rozdelovačov.
Ale mať dom o rozlohe 270 m2 a mať tam všade zimu, -lebo teplejšie bude iba v malých miestnostiach- nieje tepelná pohoda, a skôr či neskôr to budeš musieť riešiť.
Ešte ma napdá myšlienka - pridať mimo kotol v TM ešte jedno silné čerpadlo na výstup z kotla, ale obávam sa, že nebude sa dať zosúladiť s aktuálnym výkonom kotla podľa požiadaviek termostatu. Čerpadlové skupiny totiž riadia sami seba na základe nastavenia a terostatu zo spiatočky.
Posledná nezodpovedaná otázka je už iba to, že ako mohli pustiť do obehu na samom začiatku systém na 270 m2 s jediným kotlovým čerpadlom. Veď museli vedieť že 1800 m potrubia jedno čerpadlo normálne - dostatočne neutiahne. :dash
:drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Kondenz. kotol na podlahovku 270m2

Poslaťod woodergo » Str 20. Jún 2018 13:29:03

Díky Joko za za obšírnu odpoveď. Len pre upresnenie. Podlahovka je ešte z čiernych polcólových vodovodných hadíc. Myslím si, podľa toho čo si pamätám, že nedali sa tie hadice tak husto pri seba ukladať, teda možno aj 1500m. Plán "B" bol použiť doskový výmenník pod kotol , potom dať obehové čerpadlo 180/80/25. Keď teraz len tak, tak stačí 25/60, teda 180/80/25 by to mala stíhať. Len čo s tým čerpadlom, keď sa nemôže propojiť ku kotlu? Čo je to TM?
woodergo
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Štv 14. Jún 2018 17:50:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Kondenz. kotol na podlahovku 270m2

Poslaťod joko » Str 20. Jún 2018 15:52:47

TM je Technická miestnosť - kotolňa
A ako píšeš, pridať silnejšie čerpadlo na výtlak je určite riečenie - zvýšenie prietoku - no bolo by ideálne to zosinchronizovať s kotlovým čerpadlom, aby neostal kotol "stáť" a prídavné čerpadlo by bežalo, prípadne tlačilo do uzatvorených "ventilov" v kotli. Ideále by malo byť aby oba súčastne zapli aj vypli súčastne.
:drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Kondenz. kotol na podlahovku 270m2

Poslaťod MartinH » Str 20. Jún 2018 16:34:02

V prvom rade musi byt system dobre vyvazeny, aby si voda nehladala cestu cez kratke okruhy.

Hlavna funkcia cerpadla je pohanat vodu, aby odviedla potrebne mnozstvo tepla z kotla a odovzdala ho podlahe. Prenesene teplo je umerne prietoku a tepelnemu spadu. Prietok zavisi od vykonu cerpadla a hydraulickeho odporu systemu. Ten zase zavisi od stvorca rychlosti prudenia (dufam, ze si to dobre pamatam), parametrov hadic a hlavne poctu vetiev.

Toto mnozstvo parametrov je dovod, preco je kazdy system individualny. Ako som pisal, neviem zodpovedat, ci dany system moze ist s jednym cerpadlom, ale udaj 270 m2 este neznamena, ze sa to neda. Pozeral som do mojho projektu. Vykurujem cca 280 m2 podlahy na 3 podlaziach. Zabudovane cerpadlo 25-70. Uz niekolko sezon bez problemov.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Kondenz. kotol na podlahovku 270m2

Poslaťod woodergo » Str 20. Jún 2018 21:30:55

Áno, ako píše MartinH, citujem" Prietok zavisi od vykonu cerpadla a hydraulickeho odporu systemu" Keď kotolňu mám na prízemí, kotol zavesený niekde 1,20m od podlahy, tak odpor systému, nie je veľký, keďže čerpadlo bude tlačiť do výšky cca 2 metre, možno menej.
MartinH - ešte otázka: zabudované čeradlo 25-70 je v ktorom kotli? Musím zistiť, či te Junkers Cerapur má ozaj najsilnejšie čerpadlo a stálo by za hriech vykúšať to bez prídavného čerpadla. Lebo či výmenník, alebo anuloid je zvýšenie náklodov na zapojenie, ale aj na kúrenie. Možno bude stačiť len total filter s odkalovačom ako ochrana kotla.
woodergo
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Štv 14. Jún 2018 17:50:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Kondenz. kotol na podlahovku 270m2

Poslaťod MartinH » Štv 21. Jún 2018 8:20:34

woodergo píše:Áno, ako píše MartinH, citujem" Prietok zavisi od vykonu cerpadla a hydraulickeho odporu systemu" Keď kotolňu mám na prízemí, kotol zavesený niekde 1,20m od podlahy, tak odpor systému, nie je veľký, keďže čerpadlo bude tlačiť do výšky cca 2 metre, možno menej.
MartinH - ešte otázka: zabudované čeradlo 25-70 je v ktorom kotli? Musím zistiť, či te Junkers Cerapur má ozaj najsilnejšie čerpadlo a stálo by za hriech vykúšať to bez prídavného čerpadla. Lebo či výmenník, alebo anuloid je zvýšenie náklodov na zapojenie, ale aj na kúrenie. Možno bude stačiť len total filter s odkalovačom ako ochrana kotla.


O tie vysky ani moc nejde. Ked cerpadlo tlaci vodu hore, rovnake mnozstvo "pada" dole a cerpadlu pomaha, celkovo sa to vyrovna.

Ja mam tepelne cerpadlo Nibe, nie plynovy kotol. Celkovu dlzku hadic u nas doma som nenasiel. Rozdelili mi to na 27 okruhov (4 rozdelovace).

Z mojich skromnych skusenosti by som cakal, ze keby cerpadlo nestihalo cerpat, voda by neodoberala dost tepla a teplota na vystupe kotla by rastla a kotol by cykloval.

===

Vymennik je ina tema. Domyslam si, ze ho niekto navrhol, lebo nie su pouzite hadice s garantovanou "kyslikovou barierou". Otazka je, ci skutocne prepustaju kyslik do vody a ci sa to neda riesit chemiou.

===

Anuloid je potom tretia tema. V jednoduchom systeme kotol-podlahovka s jednym cerpadlom netreba anuloid, ak je zabezpeceny dostatocny pocet otovorenych okruhov. Prakticky to znamena, ze nie su v rozdelovacoch termostaticke alebo podobne hlavice, co by mohli okruhy uzavriet.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia