Ako zapojit striedavy dvojvypinac

Ako zapojit striedavy dvojvypinac

Poslaťod emkac » Sob 12. Máj 2018 10:11:15

Ahojte,
povedal som si, ze na fasadu konecne po par rokoch nahodim vypinace, lampy a zasuvky, ale zistil som, ze to nezvladnem :dash

Zacneme od najlahsich otazok :D

a) Mam striedavy dvojvypinac Legrand Niloe (6+6) 764502


Zo steny mi trcia dva CYKY O 3x1,5 kable, ktore su na druhom konci uz zapojene aj s elektrinou aj s dvoma lampami do ineho striedaveho vypinaca, volajme ho "ten prvy" vypinac.
Ja potrebujem vlastne zapojit "ten druhy" vypinac.
Ako?
Blbe je, ze neviem, akymi farbami su zapojene kable na opacnej strane, cize neviem, co je co vo farbach seda,hneda,cierna.
Robil mi to normalny seriozny elektrikar, tienikov kolega, predpokladam, ze to zapojil tak, ako to ma byt.
Ja to ale zapojim ako? :?:

b) Mam striedavy jednovypinac Legrand Niloe (6) 764501

Zo steny mi trci kabel CYKY J 3x2,5 (zial, toto bolo dorabane dodatocne, toto nie je standard, viem!)
Tento kabel ide do bazenovej sachty, kde bude rozvodna skrina.
Na toto miesto pride dalsi takyto isty kabel z druheho striedaveho jednovypinaca, dalej tam v sachte bude kabel priamo z bazenoveho svetla a dalej tam bude trafo.
Samozrejme v tej sachte pri rozvodni alebo v nej, to uz urobi elektrikar. Tam neviem, ako to bude pospajane. Ja iba chcem nachystat tento jeden vypinac, nech mam fasadu OK.

Predstava je ze tymi vypinacmi chcem zapinat a vypinat na striedacku svetko v bazene, pricom nemam a ani mat nebudem k ziadnemu vypinacu dotiahnutych viac kablov, vzdy iba jeden CYKY J 3x2,5.

c) Mam znova striedavy dvojvypinac Legrand Niloe (6+6) 764502

Zo steny mi trci 5 kablov
1 je privod elektriky z rozvodne, 2 ide hore k dvom lampam, 2 idu k druhemu striedavemu vypinacu.
Cize je to podobny problem ako v bode 1, akurat tu musim zapojit ten "prvy vypinac", "druhy vypinac" uz zapojeny je.
Vyzera to takto:


(ten samostatny kabel napravo si nevsimajte, to je ten z bodu 2)

Ako to prosim zapojit? Do vypinaca viem narvat iba 12 drotov, cize mi to tam nesedi nejako. :oops:
Samozrejme viem, ktore droty su z ktoreho kabla, ciez viem, ktore je elektrika, ktore ide hore k lampam, ktore ide do "prveho vypinaca".
Neviem sice, ktore ide k lavej si pravej lampe, ktore CYKY O je oproti na lavej ci pravej strane, ale to ma netrapi. Je uplne jedno, ci bude zapinat lavym alebo pravym vypinacom lavu alebo pravu lampu, a kludne to moze byt naopak, ako je to na dvojvypinaci c.1.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Ako zapojit striedavy dvojvypinac

Poslaťod MartinH » Sob 12. Máj 2018 14:51:10

emkac píše:a) Mam striedavy dvojvypinac Legrand Niloe (6+6) 764502
Zo steny mi trcia dva CYKY O 3x1,5 kable, ktore su na druhom konci uz zapojene aj s elektrinou aj s dvoma lampami do ineho striedaveho vypinaca, volajme ho "ten prvy" vypinac.
Ja potrebujem vlastne zapojit "ten druhy" vypinac.
Ako?
Blbe je, ze neviem, akymi farbami su zapojene kable na opacnej strane, cize neviem, co je co vo farbach seda,hneda,cierna.


:!: Obligatne varovanie: za nic nerucim, never Internetu, nemas opravenie na taku pracu, robis na vlastne riziko, a vzdy zapajaj pri vypnutej elektrike.

Mas teda 3 vodice (cierny, hnedy, sedy) a 3 kontakty na vypinaci, ktore su oznacene 1, 2 a L. U Teba je jedna polovica dvojvypinaca A a druha B. Spravis najprv jeden a potom druhy, len daj pozor, aby si sa nedotkol nezapojeneho vodica pod napatim.

Moznosti je len par, navrhujem vyskusat. Ak zapojis spravne, bude to fungovat. Ak nie, prerobis. Neboj sa, takto skrat nespravis.

1. Do svorky L daj najprv sedy, do A a B zvysne dva. Vyskusaj. Spravna funkcia je vtedy, ked mozes v kazdej situacii kazdym z dvojice vypinacov aj zapnut, aj vypnut.
2. Ak sedy v L nebol spravny, vymen ho s inym. Najneskor na treti pokus budes mat spravny vodic v L.
3. Posledny krok. Je taky zvyk, ze ak su obdiva vypinace packou dolu, svetlo nesvieti. Vyskusaj aj to. Ak to tak nie je, vymen navzajom 1 a 2.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako zapojit striedavy dvojvypinac

Poslaťod MartinH » Sob 12. Máj 2018 15:10:41

emkac píše:c) Mam znova striedavy dvojvypinac Legrand Niloe (6+6) 764502

Zo steny mi trci 5 kablov
1 je privod elektriky z rozvodne, 2 ide hore k dvom lampam, 2 idu k druhemu striedavemu vypinacu.
Cize je to podobny problem ako v bode 1, akurat tu musim zapojit ten "prvy vypinac", "druhy vypinac" uz zapojeny je.

(Obligatne varovanie vyssie)

Volajme tie kable privod, odvody (2x k lampe) a korespondaky (2x k druhemu vypinacu).

Privod a odvody su CYKY-J (farby: cierna alebo hneda (budem dalej pisat len cierna), modra, zelenozlta)
Korespondaky su CYKY-O (farby: cierna, seda, hneda)
Ak nie, dalej nepokracuj.

1. spojis vsetky 3 zelenozlte vodice spolu wagosvorkou
2. spojis vsetky 3 modre vodice spolu druhou wagosvorkou
3. pri tych korespondakoch musis zistit, ktory z 3 vodicov v kabli je na vzdialenom vypinaci v svorke "L". (Vela elektrikrov dava sedy, ale pravidlo to nie je.) Tieto dva vodice pripojis wagosvorkou na cierny privodu.
4A zvysne dva vodice prveho korespondaku pripojis na svorky 1 a 2 laveho vypinaca
4B zvysne dva vodice druheho korespondaku pripojis na svorky 1 a 2 praveho vypinaca
5A cierny odvodu prvej lampy pripojis na L svorku laveho vypinaca
5B cierny odvodu druhej lampy pripojis na L svorku praveho vypinaca
Naposledy upravil MartinH dňa Sob 12. Máj 2018 17:00:56, celkovo upravené 1
Dôvod: upesnenie, prvy a druhy malo rozne vyznamy
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako zapojit striedavy dvojvypinac

Poslaťod MartinH » Sob 12. Máj 2018 16:46:27

emkac píše:b) Mam striedavy jednovypinac Legrand Niloe (6) 764501
le-764501_img4.jpg

Zo steny mi trci kabel CYKY J 3x2,5 (zial, toto bolo dorabane dodatocne, toto nie je standard, viem!)
Tento kabel ide do bazenovej sachty, kde bude rozvodna skrina.
Na toto miesto pride dalsi takyto isty kabel z druheho striedaveho jednovypinaca, dalej tam v sachte bude kabel priamo z bazenoveho svetla a dalej tam bude trafo.
Samozrejme v tej sachte pri rozvodni alebo v nej, to uz urobi elektrikar. Tam neviem, ako to bude pospajane. Ja iba chcem nachystat tento jeden vypinac, nech mam fasadu OK.

Predstava je ze tymi vypinacmi chcem zapinat a vypinat na striedacku svetko v bazene, pricom nemam a ani mat nebudem k ziadnemu vypinacu dotiahnutych viac kablov, vzdy iba jeden CYKY J 3x2,5.


Sorry, od tohoto davam ruky prec.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako zapojit striedavy dvojvypinac

Poslaťod emkac » Sob 12. Máj 2018 18:16:49

vdaka za odpovede, zajtra najprv nahodim lampy, potom budem skusat toto
a) a c) je jasne, tomu rozmumiem, vysvetlene moc zrozumitelne a jasne, fakt dakujem.. a kable su presne take, ako si napisal, v tomto problem nie je... az to dodatocne tahanie kabla k bazenovym svetlam bola partizancina robena dodatocne hrr systemom

takze ohladom b) ta chapem, ale tam som nachylny aj na akukolvek variantu... cize napr. tie dva vypinace, kam idu cyky j kable, nebudu samozrejme nikdy pod prudom, len ze to budu nejake spinace nejakeho izeho oneho v tej sachte, co bude uz pustat do svetiel tu stavu z trafa
len neviem, co moze byt to ize one....
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako zapojit striedavy dvojvypinac

Poslaťod MartinH » Sob 12. Máj 2018 21:02:37

emkac píše:takze ohladom b) ta chapem, ale tam som nachylny aj na akukolvek variantu... cize napr. tie dva vypinace, kam idu cyky j kable, nebudu samozrejme nikdy pod prudom, len ze to budu nejake spinace nejakeho izeho oneho v tej sachte, co bude uz pustat do svetiel tu stavu z trafa
len neviem, co moze byt to ize one....

V tejto etape nechaj nezapojeny kabel stoceny pod vypinacom.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Ako zapojit striedavy dvojvypinac

Poslaťod kriloter » Ned 13. Máj 2018 9:21:51

https://www.mylms.cz/text-skutecne-zapo ... instalaci/

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Ako zapojit striedavy dvojvypinac

Poslaťod emkac » Pia 18. Máj 2018 19:09:33

ten zlozitejsi dvojvypinac zapojeny, z korespondakov boli sede v L, ako si pisal
nastavene je to tak, ze svetlo je vypnute, ked su oba protivypinace dole

je nejake pravidlo, ze tie protivypinace su zapojene rovnako? napr. pravy vypinac na oboch ovlada vzdy jedno svetlo, lavy druhe? lebo kedze ja mam oba protivypinace presne na jednej stene (jeden dnu, druhy vonku), kazdy teda z inej strany, tak ich mam zapojene zrkadlovo... tie korespondaky idu presne rovno, z laveho vnutorneho prveho vypinaca do praveho vonkajsieho vypinaca
je to OK?
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako zapojit striedavy dvojvypinac

Poslaťod MartinH » Pia 18. Máj 2018 21:57:21

Ja myslim, ze to mas dobre. Ovladanie by malo byt intuitivne. Packa vpravo, svetlo vpravo - ked si pri vypinaci.

P.S. Jedine elektrikarske pravidlo specialne pre dvojvypinace (co poznam) je, ze musia byt zapojene z jedneho istica, lebo su v jednej krabici.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako zapojit striedavy dvojvypinac

Poslaťod emkac » Ned 27. Máj 2018 20:29:46

Vsetky lampy svietia, vsetky vypinace z a) a c) funguju ako maju, nic nie je nestandard, vsetko podla predpisov a normy. ;)


emkac píše:
b) Mam striedavy jednovypinac Legrand Niloe (6) 764501
Zo steny mi trci kabel CYKY J 3x2,5 (zial, toto bolo dorabane dodatocne, toto nie je standard, viem!)
Tento kabel ide do bazenovej sachty, kde bude rozvodna skrina.
Na toto miesto pride dalsi takyto isty kabel z druheho striedaveho jednovypinaca, dalej tam v sachte bude kabel priamo z bazenoveho svetla a dalej tam bude trafo.
Samozrejme v tej sachte pri rozvodni alebo v nej, to uz urobi elektrikar. Tam neviem, ako to bude pospajane. Ja iba chcem nachystat tento jeden vypinac, nech mam fasadu OK.

Predstava je ze tymi vypinacmi chcem zapinat a vypinat na striedacku svetko v bazene, pricom nemam a ani mat nebudem k ziadnemu vypinacu dotiahnutych viac kablov, vzdy iba jeden CYKY J 3x2,5.


Bazenove osvetlenie nakoniec bude riesene inak.

Miesto, kam mam z bazenovej sachty privedeny CYKY J kabel, bude sluzit ako privod na vonkajsie ovladanie exterierovych zaluzii.
Ten kabel CYKY J, ktory tam ide, posuniem cca 30 cm dalej skrz fasadu na ostenie terasovych dveri, a tam dam namontovat zaluzie. Potom este skusim prevrtat nejako skrz stenu dovnutra dalsi kabel, ktorym budem pripadne vediet ovladat zaluzie zvnutra. Alebo pouzijem vnutri nejake dialkove ovladanie zaluzii (toto poriesim s firmou na zaluzie) a vonkajsi vypinac bude iba fiktivny/ziadny, resp. pridelim mu inu funkciu, napr. dialkove ovladanie bazenoveho svetla.
Bazenove svetlo bude riesene tak, ze vnutri v sachte spravim nejaky prijimac na dialkove ovladanie, a zapinanie vypinanie toho trafa v sachte bude spinane dvoma dialkovymi (jeden z tej fasady, druhy z okraja bazena).
Ak sa nahodou dialkovo nebude dat nic urobit takto, tak ten kabel k bazenu, ktory mam v chranicke vedeny od sachty, viem este nejako vymenit za FTP kabel a nejake neelektricke ovladanie spravit tam. A zapinanie bazenoveho svetla bude tym padom len z bazena, ked uz to z fasady nepojde.

Nejake tipy, ako riesit dialkove spinanie trafa a tym padom svetla?
Nejake tipy, ako riesit po LAN kabli spinanie trafa ergo svetla?
Idealne tak, aby to fungovalo ako "schodiskovy" vypinac?

Vdaka.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron